Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 3. 7. 2019 17:22

No u Canonu to iste nie je a tusim sa hovorilo o tom, ze APS-C bude EF-M. Alebo lacne APS-C bude EF-M a nieco v style 7D bude RF ... neviem. V oboch pripadoch by som si zelal aby pouzivali rovnaky mount.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 3. 7. 2019 17:28

Asi jen že bajonet Z na DX tělech bude zabírat víc místa než konkurenční bajonety. Tudíž pravděpodobně bude nutné dělat o něco větší těla. U střední a vyšší třídy to je spíš pozitivum, ale je fajn, když systém může současně poskytnout ergonomická i miniaurní těla do kabelky (jako u m4/3 nebo Fuji). Nicméně to asi nebude nic zásadního. Uvidíme brzy.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 3. 7. 2019 17:43

S tymto suhlasim. Pre mna to sice nie je nic dolezite, ale mnoho ludi urcite oceni nieco s velkostou napriklad G850 a pritom s vacsim snimacom. Na druhej strane, Canon tvrdi, ze obria diera im umoznuje lahsie vyrabat mensie a kvalitne skla, takze sa mozno dockame nejakeho kompaktneho FF/APS-C tela s nejakym malym pancake objektivom.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 3. 7. 2019 19:58

Udělat bezzcadlovku na úrovni D5 nebo aspoň D500 považuji za pořád ještě skoro nesplnitelný úkol, navíc se tím Nikon bude pouštět na hřiště, kde má technologickou výhodu Sony. To ale není ten hlavní problém: k čemu by mi byl i řekneme 100% CSC klon, když to má jiný bajonet a nabídka skel je zatím spíše slabá. Z nových skel bych si nevybral ani jedno, na to jakou mají světelnost, jsou vesměs velké, drahé a těžké. A Z9 může dopadnout stejně jako Z7: bude dražší, ale ne lepší, než o generaci starší zrcadlovka. Nechci ale předbíhat, nechme se překvapit.

U D500 mi schází citelně jedna věc, a tou je FF snímač. Už vícekrát jsem se přistihl, že mnohem raději fotim s D850 nastavenou na 24 Mpx.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 3. 7. 2019 21:57

Tak tyhle rumors jsou tak trochu pokulhavajici, ale chapu, ze Gancovi a podobne smyslejicim fotoodbornikografum to sedi.
Preci jen dnes D3500 se setakem koupime v akci v CZ za cca 9000.
Preci jen dnes D5600 se setakem koupime v akci v CZ za cca 14500.
Jsou pomerne oblibene a tedy i prodavane, protoze poskytuji velmi slusny vystup, maji hledacek pro lidi a fotografujici osoba nema pocit jako pri drzeni mydlove krabicky s titernymi kroutitky a cudliky zabranujicimi komfortnimu ovladani clovekem.
Pokud to Nikon bude chtit nahradit aspon stejne prodavanymi kompakty s odsroubovatelnymi objektivy, musel by je prodavat za podobne penize a nejspise by mel nabidnout i nejake objektivy pro takove modely, protoze neverim, ze si nekdo koupi APSC kompakt s vymennymi objektivy a bude k tomu kupovat Z-kova skla ..to jaksi nedava smysl. Jiste lze oponovat, ze ani dnes neni dobryy vyber Nikon skel pro APSC, coz je pravda, nicmene jsou aspon nejaka a to takova, ktera naproste vetsine tech, co si poridi APSC za 8-20tisic, nikterak vyrazne nevadi. No a to jaksi neverim, ze tedy ty nove kompakty s vymenitelnymi objektivy bude prodavat tak levne ... ale jiste, vse je mozne, jen mi to vubec nedava smysl.
Potřebuješ zjistit, kdy bezzrcátka nahradí APS-C zrcadlovky? Obrať se na odborníky. http://www.nudz.cz/
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 4. 7. 2019 00:02

pemar píše:Udělat bezzcadlovku na úrovni D5 nebo aspoň D500 považuji za pořád ještě skoro nesplnitelný úkol
Nie je to až taký veľký problém... :hmm:

Napríklad .. stačí len použiť "črevá" ako má môj PEN-F (tiež má 20 megapixelov) .. a skripliť ich:
- skryť high-res shot (a pod. vychytávky), natrvalo vypnúť stabilizáciu
- spomaliť maximálnu rýchlosť snímania na polovicu
- zamedziť zobrazovaniu náhľadu expozície v hľadáčiku
- rádovo spomaliť LiveView
- vypnúť detekciu očí, ale ponechať face AE
(nech sú zábery ľudí fotené cez hľadáčik expozične nepredvídateľné)
- do zaostrovania zabudovať náhodný omyl
- vypnúť možnosť elektronickej prvej lamely uzávierky
.. a nevyužitú funkciu stabilizátora prerobiť na "vibrátor"
(nech to podobne roztrasie záber ako u DSLR zrkadlo) 8-)
8-P
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 4. 7. 2019 05:21

chvd: zase tak tragicky by som to nevidel. Tie zakladne modely DSLR sa ovladaju fak mizerne a lacne CSC su na tom podla mojho naozru lepsie. Kamaratka si nedavno kupila GX80 za 380eur aj so zakladnou 12-32 a myslim,z e je to lepsia volba nez DSLR v tej cene.

Ano, C-AF je horsie, ale hladacik pre nu pohodlnejsie a na ovladanie ma viac rollerov. Mne osobne sa to samozrejme pri mojich sklach drzi blbo, ale s nejakou malou 12-32 je to uplne v poriadku. A cena tiez nie je vysoka podobne ako napriklad pri EOS-M fotakoch/objektivoch.

pemar: CSC ktore by bolo kompletne lepsie nez D5 to mozno nebude, ale pri dnesnych technologiach uz vies vyrobit CSC ktore je lepsie prakticky vo vsetkom. Jedine minus vidim v niektorych vlastnostiach EVF a tie sa budu fixovat este dlho. Na druhej strane, CSC prinasa nemalo vyhod a EVF zjavne uz vacsinu pouzivatelov neobtazuje, takze to vo vysledku stale moze byt vyhodnejsia volba.

Ale je pravda, ze s objektivmi je to bieda. Tu ma navrch Canon ktory zjavne pripravuje same chutovky.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 4. 7. 2019 05:35

landov
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 7. 2019 05:55

Doufám, že tam kromě verze CF kartami bude alternativa s XQD. Chybějící WIFI byla pro mne minule jedním s důvodu koupit raději D850 s gripem (druhým důvodem byl grip napevno, protože pokud nejdu fotit sport, grip zůstává vesměs doma).Stabilizace je mi víceméně šumák, video jakbysmet, jsem zvědavý na vylepšení AF. Senzor bude asi ten samý, jako v A9II, trochu Nikonem upravený.

Nebudu jedním z prvních kupců, ale budu mít D6 v hledáčku, jako výměnu za Nikon D500, který už skoro jsem přestal používat a po kterém pošilhává Micina. Každopádně tu na rozdíl od nástupce D750 vidím šanci na “pořádný foťák”. Asi nepřekvapím, že nesdílím názor s Fidkem, EVF bude podle mne ještě dlouho CSC pro Wildlife a Sport handikepovat, pořád tam je protivné lagováni a věrnost barev je vlhký sen.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 4. 7. 2019 06:03

No naopak, zdielas. Ja tvrdim to iste a EVF obecne mi vadi jednak kvoli odozve a jednak kvoli kontrastu za velmi slnecneho dna. Celkovo ten dojem je proste zly a to EVF v G9 patri k tym najlepsim.

Co tvrdim je, ze on nemusi byt nevyhnutne lepsi a nevyhnutne problem. Wildlife fotografi uz EVF pouzivaju a z recenzie Martina Kozaka som tiez nemal dojem, ze by slo o zasadny hendikep.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 7. 2019 06:35

S EVF je to tak, že si ho na třech foceních ani neuvědomíš a na čtvrtém přijdou podmínky, že je to na *****ání. Aspoň já to tak mám a proto se mi nechce do výměny D750 za Z6. Chce to zvážit balanc, kolikrát je při mém způsobu focení výhodnější mít bezzrcátko a kolikrát zrcadlovku a kolikrát mi jedna ze dvou technologií znemožní udělat fotku. Já ten poměr vidím u sebe tak na 1:1, což mi vůbec nepomáhá v rozhodování. Tudíž je lepší nic neměnit, taky je to levnější ;)
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 7. 2019 06:58

Zajímala by mne ta výhoda (kromě videa). Já jsem si dělal iluze, jak bude Z7 nebo Z6 super na foceni s manuálními skly a pak jsem zjistil, že mi focus peaking na D850 funguje přesněji :-(.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 4. 7. 2019 07:15

Vyhodou je napriklad spominany peaking, ale aj moznost zvacsenia. G9 napriklad dokaze zvacsit obraz sposobom PIP a v ramci neho dokaze este doostrit, cize ked napriklad cvakam tristovkou nejake zviera, zaostrim na oko a nasledne zapnem tento nahlad, stale vidim, ze je to zaostrene trochu mimo a dokazem to doostrit presnejsie. Samozrejme, na to potrebujem aby bolo zviera +/- bokojne, na BIF sa to velmi nehodi. A tym, ze je to PIP mam stale prehlad o kompozicii.

Tiez zobrazenie nahladu expozicie. Nie je to dokonale presne, ale ked mas komplikovanejsie scenu, pripadne z nejakeho dovodu vylozene blbo nastavenu korekciu, tak tu to vidis hned.

Teoreticky pre nikoho vacsi jas v tme co ja beriem skor ako minus, pretoze to realne hovori prd o tom ako bude ta fotka vyzerat realne a skor ma to matie.

Tiez realnejsi nahlad na HO, pretoze hladacik ti nestmavne.

A tiez moznost vacsieho hladacika pri cropovych fotakoch. FF mali velke OVF aj na DSLR, cropy len vo vyssej triede a moj G9 ma aktualne asi najvacsi hladacik o akom viem a pritom ma pidi snimac. Na FT by to mozne nebolo a dival by som sa na svet cez klucovu dierku.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 4. 7. 2019 07:23

Presne Fidko, kto zažil poštovú známku na konci tunela, ocení veľkosť a možnosť kompozície s EVF.
Samozrejme kto má FF s veľkým OVF, ten naozaj zatiaľ nemá potrebu meniť, ak teda nepožaduje nejaké tie navyše údaje v hľadáčiku. (mňa to skôr ruší, ak je toho tam moc)
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 7. 2019 07:35

To je pravda, oproti D7100 bych hledáček Z6 takto určitě vnímal, oproti D850 to vnímám naopak, z hledáčku Z6 jsem byl trochu zklamaný (může to být i věc zvyku). Zvětšení obrazu vnímám jako výhodu bezzcadlovky, stejně jako zvětšení obrazu při focení s D850 v crop režimu, tam mi vadí, že se to nedá zvětšit. Moc to ale nepoužívám, když cropuji, tak to většinou vyfotím do FF a pak to oříznu. Dělám to ale čím dál tím méně, pokud to jde, snažím se to vyfotit bez cropu.
pemar
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka