Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 6. 4. 2019 21:59

Kdybych měl třeba volit mezi Sigmou 35/1.4 Art nebo novými 40mm od Sigmy a Nikonu, 35/1.8 S nemá šanci. Problém je aberace a bokeh.

Nikon 14-24mm f2.8 mi na D850 v pohodě stačí a nemám potřebu měnit za f4.

První pro mne zajímavá skla budou 50/1.2, které ale bude paradoxně na Z6 zaostřit těžší, než na D850, protože focus peaking a focus confirmation jsou na Z6 a Z7 méně citlivé a nenašel jsem způsob, jak citlivost zvýšit.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 4. 2019 22:21

Nikdo neříká, že pro DSLR nejde vyrobit super sklo. Nikkor 24-70/2,8 VR pro F je z hlediska ostrosti a aberací podobně dobrý jako kitový f/4 pro Z. Jenže ten seťák pro Z je ani ne poloviční a prodává se v setu za 10 tisíc.
Stejně tak mě vůbec nezajímá 1,2kilová Sigma art 40/1.4. Nejsem cílovka pro tyhle otesánky. Chápu, že si to někdo pořídí na modelky do studia, ale cvakat s tímhle děti na výletě je podle mne trapas. Artka má úplně jiné určení než 35/1,8 S. Mno ale já si pro kafe klidně dojdu 200 metrů pěšky, zatímco jiný váží cestu do pátého patra parkovacího domu a sjede si tam svým Range Roverem, protože na nákup je potřeba být vybaven.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 4. 2019 22:25

Jak jsem psal, k čemu mi je, že to sklo je malé, když má protivnou aberaci a nervózní bokeh. Jako sklo do cestovní sady bych to možná bral, ale ty S-kové skla jsou vesměs těžší a větší, než F-ková. Jsou někde mezi, možná je to dobrý kompromis, nevím.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 4. 2019 22:43

Aberace a bokeh jsou daleko na dobré straně. Ska překonávají všechno ve své kategorii - relativně kompaktních a dostupných pevných objektivů. Je Škoda Kodiaq šunt, protože není jako Porsche Cayenne?
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 4. 2019 23:04

feanoor píše: ...

Davidof
Canon 5D Mark IV zadní roler samozřejmě má.

Asi mluvíme každý o jiném rolleru. Já měl na mysli roller nahoře vzadu napravo na těle. Myslel jsem, že ho má každé klasické DSLR tělo a nevěřil jsem svým očím, že tam prostě není ;-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 6. 4. 2019 23:13

Davidof
jako druhý roller funguje to ozubené kolečko, mně to vyhovuje naprosto - přesně tam kde je :-)
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 4. 2019 23:19

Dolgor: Na kompaktnost kašlu, pokud mne aberace (konkrétně LoCa) na fotkách tahá za oči, rušivý bokeh jakbysmet. Kvůli tomu se mi zatím nepodařilo vybrat 35mm, ona ani ta Sigma není, co bokehu týče, ideální a třeba zase Nikon 35/1.4 má na můj vkus měkké kraje a tu aberaci má také. A hmotnost 1.2 kg u Sigmy 40/1.4, to není cestovní, ale spíše studiové sklo. U delšího skla bych to akceptoval, ale u takhle krátkého sklo mám svůj interní limit nastavený někde kolem 700 gramů.

To srovnání Cayenne a Kodiaq trochu nesedí, protože Cayenne je, co si budeme povídat, derivát Volkswagenu Tuareg. Cayennem jsem nikdy nejezdil, ale jezdil jsem Macanem, to je “čisté Porsche”, Kodiaq má kolega, takže jsem s nim také párkrát jel, a tam je ten rozdíl po přesednutí z prémiového do masového auta znát, motor, podvozek, materiály ... jsou jiné. Jinak o Kodiaqu RS jsem chvíli uvažoval, ale pak jsem zůstal u kombi, třeba i kvůli tomu, že SUV je vyšší a cpát v zimě lyže do boxu v SUV mi není moc příjemné. K tomu vyšší aerodynamický odpor, vyšší těžiště ... ten Macan byl mnohem blíže limuzíně nebo kombíku, navíc měl Performance paket.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 4. 2019 23:24

feanoor píše:Davidof
jako druhý roller funguje to ozubené kolečko, mně to vyhovuje naprosto - přesně tam kde je :-)

To je dobře :-)

Dneska jsem si s 5D cely den hrál, nezvykl jsem si, ale její majitel taky vůbec neměl s pozicí rolleru problém
;-)

Možná byl problém v tom, že kompenzovat expozici šlo jen při namáčknuté spoušti.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 7. 4. 2019 04:05

Ganec píše:Kamoška, čo má A7III je aj z jej držania nadšená. Má akurát také prstíky, že sa jej všetky vojdu pohodlne na grip.
K nemu má Tamron 28-75/2.8, ktorý si tiež pochvaľuje kvôli citeľne menšej hmotnosti (predtým mala nejakú 5DIII).
Pre ženy fotografky sú bezzrkadlovky výrazne lepšou voľbou...

Jáááj, nedávno byly kvůli váze citelně lepší volbou pro všechny a to nejen dle tebe, ale i dle spousty dalších profifotointernetovýchodborníků. A nyní už jsou díky té váze jen lepší volbou pro ženy. Tak to je fakt myšlenka, jakože ty ženy potřebují k focení vlastně něco jiného než muži.

-- 7. 4. 2019 03:10 --

Fidko píše:Tak ono nie je dovod aby tie fotky v pohode neboli :-) CSC nie je nic prelomove, je to len modernejsia technologia, ale obrazovo to v podstate nicomu nepomoha. Teoreticky skor naopak.

Podle mne spíše módnější než modernější.
Potřebuješ zjistit, kdy bezzrcátka nahradí APS-C zrcadlovky? Obrať se na odborníky. http://www.nudz.cz/
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 7. 4. 2019 09:03

pemar: preco by to malo byt stochastické ? Ked mal kamarat problem s BF na 50 f1.4 ART so 6D, tak mu to na nejaku vzdialenost ostrilo v podstate konzistentne zle. Mna zaujima, ci ma landov podobny problem v zmysle, ze mu nejaky (tipujem adaptovany) objektiv ostri konzistentne zle (v S-AF) za nejakych podmienok. Mna to zaujima. Rozhodne nechcem nikoho presviedcat, ze sa to na CSC stat nemoze.

chvd: buducnost patri bezzrkadlovkam. Modernejsie to proste je. Ano, nie je to vo vsetkom lepsie a ano, v mojom pripade bol prechod na CSC chyba, obzvlast v case ked som to urobil a ano, aj dnes si obcas hovorim, ci by navrat k DSLR este nemal zmysel, pretoze aktualne mam kopec penazi v relativne priemernom fotaku a u DSLR by nejaka D500, alebo 7D MK II so Sigmami a Tamronmi asi odviedla lepsiu pracu. To ale neznamena, ze ze zbavovat sa o par rokov DSLR bude velmi tazke.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 7. 4. 2019 09:49

Landov nemusel odkazovat přímo na BF/FF způsobený špatnou kalibrací objektivu nebo AF modulu, které bezzrcadlovky z větší části řeší, ač víme, že v některých modech některé typy nepoužívají potvrzení kontrastem ani nekorigují na focus shift, takže pak mohou ostřit blbě. Typicky AF-C s přicloněným objektivem kvůli HO nebývá silná stránka bezzrcadlovek s PD na snímači a vyplatí se odclonit nebo přepnout na AF-S, kde potvrzovací krok je. Na X-T2 tohle pozoruju běžně i za dobrých světelných podmínek. Paradoxně je lepší odclonit (AF je přesnější) nebo zaclonit pořádně - v HO je všechno.
Podle mne lidi často za BF nebo FF mylně považují svoji chybu při umisťování AF bodu. Jasně, konzistentně blbě ostřící objektivy na DSLR jsou skutečnost, ale jejich výskyt je nižší, než si internetové diskuse myslí. Já jsem za celou svoji kariéru narazil na dva a jeden z nich (Nikkor AF-S 85/1,8 G) pořád mám s ručně nastavenou korekcí asi během 10 minut zkoušení v obýváku a ostří perfektně nablízko i na 50 mentrů.

-- 7. 4. 2019 08:58 --

...pemar namítne, že podle Reican focal jsou mimo skoro všechny objektivy, ale tolerance v řádu 1-2 dílků z 20 v interním nastavení Focus Adjustmentu mi jsou ukradené, protože je v praxi nepoznám :)

-- 7. 4. 2019 09:13 --

...Jinak pokud jsem u DSLR bojoval s AF, obvykle to bylo o konzistentnosti zaostření. S D750 o tomto prakticky nemusím přemýšlet, jeho AF je převážně tak dobrý, že nic neřeším.
Pak si ale vzpomínám na starší Nikkory poháněné hřídelkou (technlogie 90. let), které ve spojení s levnějšími těly (D70, D80) zaostřovaly malinko mimo tu tím tu opačným směrem, což obvykle řešilo zaclonění o půl čísla. Nebo můj první světelný záklaďák Tamron 17-50/2,8 (také poháněný z těla), který ostřil docela spolehlivě za bílého dne, ale oblačnost a už to bylo horší. Vyřešil jsem to Nikkorem 17-55/2,8 a s D80 najednou o mnoho lepší výsledky i v horších podmínkách, s D7000 to pak byl cajk i v interiérech. Holt DSLR technika se taky zlepšovala mílovými kroky a mám obavu, že tu mnozí zrcadlovky soudí podle historického náčiní.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 7. 4. 2019 10:23

To je ale podla mna nieco ine. Problem ktory riesim je ten, ze ked si na DSLR zavesim Sigmu, alebo Tamron, ostrenie casto nie presne a je nutne to kalibrovat. Pokial viem, toto robil cez konzolu aj landov na svojej D500 a to zase tak zlya historicky fotak nie je. Mna zaujima len to, ci ma podobny problem aj so Z6. Pretoze toto je presne nieco v co som dufal, ze CSC vyriesia. Aj kozakm v recenzii k A9 myslim spominal, ze uespesnost a konzistentnost zaostrenia bola taku ako z DSLR nepoznam a sice ho nepoznam osobne, ale ako early adopter a fanatik do CSC mi nepripada.

Ak by som zistil, ze CSC ma rovnake problemy ako DSLR, uz zajtra by som mal Panasonic na bazosi. Ale chcem to od niekoho kto ten fotak naozaj vlastni a nie od niekoho, kto ho proste len nema rad.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 7. 4. 2019 10:55

Já tomu rozumím. Podle mne nemá tenhle typ problémů (čistý BF/FF), ale prostě jenom i ze Z6 padají špatně zaostřené fotky - z různých důvodů a úplně stejně jako ze všech ostatních bezzrcadlovek. Má někdo ze své bezzrcdalovky 100 % technicky dokonalých fotek? Já ne.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ferio01 7. 4. 2019 11:05

Za mňa nikon Z6 absolútne presné ostrenie so všetkými sklami čo mám (Nikony Z24-70 f4 ,24 F1.8 ,35 F1.8 ,70-200 f4,300 f4 PF, 200-500 f5.6 a sigma 105 F1.4 ART ) Na d750 a d500 potrebovali skorigovať N24 F1.8 N300f4 a tá sigma105 , zvyšok bol super bez zásahu do microadjustmentu...
ferio01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidko 7. 4. 2019 11:18

Dolgor píše:Já tomu rozumím. Podle mne nemá tenhle typ problémů (čistý BF/FF), ale prostě jenom i ze Z6 padají špatně zaostřené fotky - z různých důvodů a úplně stejně jako ze všech ostatních bezzrcadlovek. Má někdo ze své bezzrcdalovky 100 % technicky dokonalých fotek? Já ne.

Toto je ale uplne v poriadku. Napriklad DfD u Panaku je tiez niekedy nekonzistentne a ja tam zname, ze z nicoho nic to obcas pluvne blbo zaostrenu fotku. S tymto sa pocita.

Stav ktory ja chcem dosiahnut je aby objektivy tretich stran ostrili podobne ako tie originalne. Skratka aby nebolo nutne ich kalibrovat navyse s nevalnymi vysledkami. Ze budu pomalsie, s tym sa pocita.

Okrem Ganca snad nikto netvrdil, ze CSC ostri so 100% uspesnostou. Jednoducho by len mali riesit problemy s BF a FF.

Inak teda musim povedat, ze aktualne asi kazdy FF system ma nieco cim je zaujimavy, ale ten Nikonacky sa mi pozdava mozno najviac. Nie je tak drahy, objektivov je sice malo, ale adaptovane funguju udajne dobre a t 300 f4 pri tych rozmeroch je sakra lakave sklo. A Z6 mi ergonomicky pride pomerne v pohode. Som zvedavy, co sa Nikonu podari z toho este vytrieskat pomocou updatov.
Fidko
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka