Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 19. 3. 2019 12:09

D500 nema high-ress, tym padom je to odpisany fotak. Toto je klucova funkcia pre fotenie wildlife a sportu.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ltokar 19. 3. 2019 12:28

Nj, hiresovy jelen, za toho stoji si priplatit 25k a zmensit snimac, to je fakt :D (na to som pozabudol).. druha moznost je na to ist starym sposobom a cvaknut ho z blizsej vzdialenosti, zamaskovany. Sice sa potom zisti, ze bohate staci aj 12mpix, ale preco nedopriat Olympusu nejake bubaciky naviac :D .. aj ked mozno, lepsie je ho rozfotit na 60fps :hm
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 19. 3. 2019 12:42

Keď čítam toto vlákno, tak mám pocit že 99% percent fotografov fotí letovky a šport. A keď sa pozriem do rôznych webových galérií univerzálného zamerania ,tak to tam nie a nie nájsť :) Ten foto svet je hádam trochu rozmanitejší....aj línie môžu zaujať
Přílohy
auto w2.jpg
Naposledy upravil FXE1 dne 19. 3. 2019 12:52, celkově upraveno 1
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 19. 3. 2019 12:42

Na D850 grip mám koupený kvůli zajištění rychlosti 9 fps (ještě lepšímu ostření - na první pohled ne úplně logické, ale prakticky to tak je), to je daň za to megarozlišení, s gripem se s D850 skvěle, ale když nefotím nějaký sport, fotím bez něj, u D5 mi vadilo, že je grip jen napevno.

Na D500 jsem nikdy grip neměl a nechystám se ho kupovat, udělal bych to, jedině kdybych začal používat velké teleobjektivy, měl jsem na D500 teleobjektiv 600/4 a grip by se mi býval hodil, na 300/4 PF nebo 70-200/4 mi to připadá proporcionální bez gripu.

Jinak s rychlým foťákem se cokoli kromě krajiny fotí dobře, je to jako rychlé auto. Člověk to pozná, když přejde na pomalejší.

Také někdy fotím s MF a o jednom MF objektivu ještě uvažuji, ale nic není zadarmo, občas kvůli tomu nedám jinak slibnou momentku.
Naposledy upravil pemar dne 19. 3. 2019 13:02, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 3. 2019 13:01

FXE1 píše:Keď čítam toto vlákno, tak mám pocit že 99% percent fotografov fotí letovky a šport. A keď sa pozriem do rôznych webových galérií univerzálného zamerania ,tak to tam nie a nie nájsť :) Ten foto svet je hádam trochu rozmanitejší....aj línie môžu zaujať

To je pravda.
Je nutné získávat informace z různých zdrojů. A taky je dobrý si uvědomit, co vlastně člověk chce, potřebuje a reálně ocení.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 19. 3. 2019 13:03

Fidko píše:D500 nema high-ress, tym padom je to odpisany fotak. Toto je klucova funkcia pre fotenie wildlife a sportu.

To se mi nezdá. Podle mě pro focení WL a sportu jsou nejdůležitější umělecké režimy na identifikaci autíček, motorek a strnulých jelenů. Snad jsem to nepopletl.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tor47h 19. 3. 2019 13:20

Jedna taková řečnická:
Co bude dělat Ganec, až to ten Olympus fakt zabalí ?
To bude teprve jízda ...
tor47h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 19. 3. 2019 13:26

No čo by robil? Dá Vám to vyžrať s inou značkou! :D
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 19. 3. 2019 13:31

Jo. Momentalne to vyzera na Panasonic. Myslim, ze jedine Canon je na dlhu dobu v bezpeci. Mozno prave Gancovky su to co Canonu pomaha v predajoch :-D
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 3. 2019 13:50

FXE1 píše:Keď čítam toto vlákno, tak mám pocit že 99% percent fotografov fotí letovky a šport. A keď sa pozriem do rôznych webových galérií univerzálného zamerania ,tak to tam nie a nie nájsť :) Ten foto svet je hádam trochu rozmanitejší....
A zamyslel si sa nad tým, prečo sa tu rieši pohyb? :--

Predpokladám že nie. Ja som sa nad tým ale zamýšľal. Aj som prišiel na to, prečo:
=> lebo zrkadlovkári sa tu stále snažia pretláčať názor, že v tejto kategórii sú DSLR ešte stále lepšie ako MILC
.. to preto sa tu rieši AF, ako by to bol ten najdôležitejší parameter foťáku
(hoci v skutočnosti s AF býva problém hlavne u DSLR)

Vo všetkých ostatných situáciách je totižto fotenie cez LiveView (teda inak, ako sa bežne fotieva s DSLR) prínosom:
- pri fotení ľudí sa vďaka face detection jednoduchšie ostrí a určuje expozícia
=> fotograf sa tak naplno môže sústrediť na samotné fotenie, kompozíciu a načasovanie
(nemusí sa zdržiavať ostrením a myslením na korekciu expozície)
- pri fotení krajiniek je vďaka histogramu jednoduchšie posúdiť, či sa scéna vojde do DR snímača
+ vďaka EVF je možné pozrieť si náhľad výsledného záberu aj bez potreby zakrývať si displej dlaňou
(alebo na to používať iné pakšamenty)
- pri fotení nočnej scény môže byť na displeji aspoň niečo vidno .. dokonca aj tam, kde ľudské oko už moc nevidí
(na rozdiel od fotením nočných scén cez optický hľadáčik, ktorý svetlo obmedzuje, teda fotograf vidí ešte menej)
...

Skrátka, fotenie športu a letoviek, je už posledná "bašta DSLR":
=> keď aj táto padne .. a ukáže sa, že ešte aj to sa to dá inak .. a lepšie .. tak to určite tomu "nahradzovaniu" pomôže :-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 19. 3. 2019 13:57

Ganec píše:=> lebo zrkadlovkári sa tu stále snažia pretláčať názor, že v tejto kategórii sú DSLR ešte stále lepšie ako MILC

Zrcadlovky jsou lepší ve všech ohledech, nejen v jednom.
Při výměně objektivu se jim nepráší na senzor.
Mají hledáček a ne nesmyslný display.
Jsou ergonomičtější.
Mají lepší ovládání.
Jsou technicky dokonalejší.
Nemívají zbytečné funkce.
Mají lepší parametry.
Vyrábějí je lepší firmy.
Nepromují je popletové.
Ostatně většinu z toho jsi už mnohokráte jednoznačně dokázal.
(hoci v skutočnosti s AF býva problém hlavne u DSLR)

Takto se to může jevit, ovšem dnes je už poměrně jasné prokázáno, že u bezzrcadlovek nejsou problémy s AF avizovány zejména kvůli tomu, že uživatelé bezzrcadlovek jsou na nižší fotografické úrovni a tudíž mnohdy ani nevědí, co od AF chtít.
Vo všetkých ostatných situáciách je totižto fotenie cez LiveView (teda inak, ako sa bežne fotieva s DSLR) prínosom:

Tak rozhodně, pro lidi, kteří o expozici nevědí nic je EVF rozhodně přínos. Asi i proto se tato super PRO metoda ani za skoro deset let stále neprosadila.
- pri fotení ľudí sa vďaka face detection jednoduchšie ostrí a určuje expozícia

Pro idi, kteří fotí primárně na forech, YT a blozích je to rozodně nepřekobatelná výhoda. Ti, kteří fotí lidi v různých situacích dokonce i v reálném světě, vědí, že se to zdaleka nedá využít vždy a mnohdy je to zcela nevyužitelné či nepotřebné.
fotograf sa tak naplno môže sústrediť na samotné fotenie, kompozíciu a načasovanie

To rozhodně, pokud má v kompozici například jen jednoho člověka a foťák se zrovna chytá.
No a nebudeš věřit, v takových situacích zas není až tak moc problém to zvládnout i bez zmíněné fičůry.
Čím jsou situace/scény komplikovanější, tím více může ona fičůra překážet. Ale to ti odborníci stylu pana Viktory neřeknou i pokud to vědí.
pri fotení krajiniek je vďaka histogramu jednoduchšie posúdiť, či sa scéna vojde do DR snímača

což ti ve výsledku pomůže ušetřit film?
nebo tu krajinku nasvítíš jinak?
aha, možná nebudeš muset utrácet za SW protože budeš fotit rovnou do JPEGu? pak jo, to souhlas
+ vďaka EVF je možné pozrieť si náhľad výsledného záberu aj bez potreby zakrývať si displej dlaňou
Jasný, otázka, kdo a jak často tohle potřebuje. Člověk, který fotí, jednak zná možnosti svého HW+SW v postprocesu a druhak dokáže odhadnout, jaký zhruba výsledek mu dá scéna, kterou se chystá fotit, třeťak má díky OVF přímý kontakt se scénou, kdy vidí skoro přesně to, co fotí a nikoliv to, jak tu scénu zpracoval software a sensor a čtvrťak díky OVF nemusí koukat do dalšího nablblého displaye, do kterých kouká beztak celý den i tak.
- pri fotení nočnej scény môže byť na displeji aspoň niečo vidno .. dokonca aj tam, kde ľudské oko už moc nevidí

Nevím, jak ty, ale pokud mé oko už moc nevidí, většinou mou hlavu nenapadne fotit to, co to oko už moc nevidí. Možná ty rád fotíš, co nevidíš...třeba sousedku v okně, kde je vidět jen tma? :)
A pokud vidím okem, co chi fotit, tak se pomocí OVF minimálně zorientuji natolik, že mohu fotit.
Naposledy upravil chvd dne 19. 3. 2019 14:48, celkově upraveno 4
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 19. 3. 2019 14:31

Konkretne ten posledny bod je skor problem nakolko sa celkom lahko stane, ze odfotis peknu nocnu, jasnu fotku a doma otvoris raw a uvidis len najblizsiu poulicnu lampu na tmavom pozadi.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FXE1 19. 3. 2019 15:38

chvd píše:
Fidko píše:D500 nema high-ress, tym padom je to odpisany fotak. Toto je klucova funkcia pre fotenie wildlife a sportu.

To se mi nezdá. Podle mě pro focení WL a sportu jsou nejdůležitější umělecké režimy na identifikaci autíček, motorek a strnulých jelenů. Snad jsem to nepopletl.

Vynechal si to podstatné, režim "vlak" :)

"Ja som sa nad tým ale zamýšľal. Aj som prišiel na to, prečo" , najväčšie perly ducha prichádzajú, keď sa Gokot zamyslí....

Čakanie na Gokota (pôvodný, fr. názov En attendant Gogot – doslova „Čakajúc na Gogota“) je absurdná dráma Samuela Becketta
Autor ani netušil, ako často sa to tu bude hrať :D
Naposledy upravil FXE1 dne 19. 3. 2019 15:46, celkově upraveno 2
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 19. 3. 2019 15:45

...najdolezitejsi rezim nespomenul nikto: "KVETINAC"
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FXE1 19. 3. 2019 15:48

To chce ešte min. zdvojnásobiť výpočtový výkon, v oly tehle sú len dva procesory ;-)
FXE1
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka