Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 3. 3. 2019 15:54

Najdeš jí na:

https://uloz.to/!zLaHQRLvjc77/dsc-3286-nef

Já jsem na to použil v DxO jen Noise Reduction, Prime a přednastavené Luminace 40, Chrominance 100, Low frequency 75, Dead pixel 24 a Maze 30, tj. moje klasická "úprava jedním kliknutím" na Prime.

Necítil jsem potřebu to nějak více řešit, určitě by tomu šumu pomohlo downsamplování ze 44 Mpx na 20-24 Mpx, to mám vyzkoušené. Cítil jsem potřebu řešit barvy, v té tělocvičně jsou barvy až moc teplé, někomu se to líbí, mně ne, takže jsem snižoval v color accentuation saturaci cca o 20%, bez šedé tabulky, podle oka. Profík by asi zvýšil ještě vibrancy, to se u sportovních fotek často dělá, já jsem to nechal. Pak jsem na těch fotkách ještě podle potřeby rovnal horizont, u této jsem necítil potřebu to řešit, u jiných, kde byly nějaké linie, někdy ano.

Celkově musím říci, že jsem D850 v oblasti sportovní fotografie hodně podcenil, rozdíl je pro mně D850 proti D500 v oblasti "nepoznám rozdíl", ve smyslu AF nebo rychlosti (s gripem). To ale platí jen za předpokladu, že vůbec neberu v úvahu, co kolik stojí. Pokud vezmu v úvahu peníze, pak příplatek za D850+grip nebo za D5 je natolik velký, že to za 1/2EV případně 1 EV zlepšení na vysoké ISO a případně za 3 fps navíc u D5 pro amatéra nebo poloprofesionála podle mne za příplatek cca 80,000 Kč / 3200 Euro ani náhodou nestojí, s D500 totiž vyfotím podobnou akci taky. D5 je ještě o kousek lepší, ale ani ten rozdíl navíc mi už nestojí za to, abych si D5 kupoval.

U Z7 a Z6 je situace jiná, s nimi bych se hodně trápil kvůli malému bufferu (s D850 si počkám, dokud se situace ve hře nevyvine zajímavějším směrem, dokud nezačnou hrát to, co chci nafotit) a ani AF-C by mi neumožnilo blbnout, tak, jako jsem blbnul teď, vrátil bych se k focení jako s D7100.
Naposledy upravil pemar dne 3. 3. 2019 20:50, celkově upraveno 1
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 3. 3. 2019 16:08

Diky, pozriem keď budem pri PC
landov
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 3. 2019 08:10

Zajímavé porovnání Eye-AF mezi modely a značkami:

https://nikonrumors.com/2019/03/05/inte ... 6400.aspx/

Kromě vlastní funkce jsem se díval i na EVF, asi nejvíce se mi líbí Canon, ostatní (a to neřeším barvy a další věci). Autofocus se mi líbí na A9 a na Nikonu, celé to ale funguje spíše jako face-detection, napadlo mne, jestli vůbec měli Eye-detection zapnuté :-), tj. funguje to podobně, jako na D500/D850 a přitom u nich nemám žádné trhání obrazu nebo zpoždění a barvy jsou přirozené. Srovnání AF s D500/D850 by bylo zajímavé, zkoušel jsem to jednou na Micinu s trochu rychlejším pohybem hlavy a fungovalo to k mé spokojenosti s tím, že to z podstaty funkce nedetekovalo přesně oči (je to “jen” face-detection), tady byl pohyb modelky o dost pomalejší, bez “házení hlavou” kvůli efektnímu účesu. Nepřekvapuje mne Fuji.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 3. 2019 09:54

Dobrý test. Zároveň ale ukazuje, jak těžké je dneska udělat zcela rovné srovnání. Jsou tam objektivy od f/1,2 do f/1,8, což může zvýhodnit těla se světelnějším objektivem při zaostřování a zároveň i znevýhodnit při vyhodnocování, protože se snáze odhalí menší chyby. U Fuji podle mne hraje roli také rychlost objektivu. Nevím, jestli to bylo děláno na EQ 35 nebo 50mm, ale ani Fujinon 23/1,4 ani 35/1,4 nejsou zrovna svižné objektivy, jsou to jedny z prvních v systému a novější skla včetně f/2 řady je výrazně překonávají.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 6. 3. 2019 09:57

Fuji X-T3 s asi nejstarším, resp. původním továrním firmwarem (08/2018) co se Face-Eye-AF týče... X-T30 by byl relevantnější, ten má novější verzi Face-Eye-AF. X-T3 s novým Face-Eye-AF bude aktualizován až v dubnu. A volil bych spíše XF16-55mmF2.8. Ale to je jedno stejně... :-)
X-Pro2 • 16~55/2.8 • 50~140/2.8 • 16/1.4 • 23/1.4 • 56/1.2 • 80/2.8 • 90/2
Godox TT685 • Sennheiser MKE 440 SSM • C1 Pro 12
wikxzen
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 6. 3. 2019 14:55

Na A9 neměl zapnutou elektronickou závěrku, dost se tam liší použité clony a tím pádem HO/požadavek na přesnost zaostření a testuje se Face-AF, ne Eye-AF. Ale jinak srovnání pěkné.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 3. 2019 16:15

Má u Sony elektronická závěrka u Sony nějaký větší efekt na AF?

Já jí u D500/D850 prakticky nepoužívám, kvůli deformacím, ale nepostřehl jsem nějaké výraznější zlepšení či zhoršení AF oproti mechanické závěrce. Rychlost snímání to zvýší, to je jasné, ale přesnost nebo konzistenci AF? U D850 s gripem ano, ale tam to má podle mne jiné technické důvody.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 6. 3. 2019 18:20

Sony A9 je cely "postaveny" okolo velmi rychleho snimaca a elektronickej uzavierky - nie len pre rychlejsiu seriu, ale aj rychlejsie vyhodnocovanie pohybu, pre fotenie bez blackoutu, bez skreslenia pohybu, bez hluku a bez bandingu (ktory sa ale obcas pri divokejsom osvetleni ukaze - reklamne bannery by vedeli rozpravat).
Pri A9 je mechanicka uzavierka skor len ta doplnkova (treba ju napr. pri foteni s bleskami).

edit - mozno to niekoho bude zaujimat:
Sigma Art MTF: https://www.lensrentals.com/blog/2019/0 ... rt-lenses/
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 3. 2019 18:55

Sorry, ale to je trochu reklamština, blackout jako argument chápu, ale zrovna elektronická závěrka a deformace jsou pokrevní bratři, to se týká nejen třeba golfu, ale zajímavé video ukazuje třeba i to, co se dělá s bokehem a expozici používání elektronické závěrky:

https://www.diyphotography.net/heres-wh ... portraits/

A abyste mi někdo z nekritických podporovatelů elektronické závěrky netvrdil, že výše uvedené je blbost nebo že se týká jen těch dvou starších testovaných modelů, tak vám připomenu, co se píše v návodu k Sony A9:

The electronic front curtain shutter function shortens the time lag between when the shutter button is pressed and the shutter is released.

Note:

When you shoot at high shutter speeds with a large-aperture lens attached, out-of-focus circle produced by the bokeh effect may get cut off because of the shutter mechanism. If this happens, set [e-Front Curtain Shut.] to [Off].
When a lens made by another manufacturer (including a Minolta/Konica-Minolta lens) is used, set this function to [Off]. If you set this function to [On], the correct exposure will not be set or the image brightness will be uneven.
When you shoot at high shutter speeds, the image brightness may become uneven depending on the shooting environment. In such cases, set [e-Front Curtain Shut.] to [Off].

Není to totiž jen konzervativní vztah k technice, co mne vede k tomu, že jsem ohledně používání elektronické závěrky opatrný. Mechanická závěrka sice není výkřik poslední high-tech techniky, ale (aspoň u mých Nikonů, klop klop na dřevo) spolehlivě funguje.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 6. 3. 2019 18:59

Bavime sa teda o elektronickej prvej lamele a nie o elektronickej uzavierke? :hm

...a nie o A9 ale o "klasickych" A7R3 a X-T3 ako v tom linku? Lebo to je privela rozdielnych veci s uplne rozdielnou technologiou, funkcnostou a vysledkami.

Lebo sme reagovali na MK: "Na A9 neměl zapnutou elektronickou závěrku"
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 3. 2019 19:31

Myslím, že většině je rozdíl mezi elektronickou závěrkou a EFCS jasný. Ale plete se to i lepších kruzich.
U A9 je senzor přečten myslím za 1/160 sec a tak to kácení linií není takový problém.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 3. 2019 19:45

Asi jsem zůstal ve středověku, ale mám z to, že zatím všichni výrobci, co uvádějí, že mají elektronickou závěrku, mají ve skutečnosti jen Electronic Front-Curtain Shutter, neboli EFCS, včetně Sony A9, viz i ten návod na A9, jestli má Sony A9 globální shutter, tak se omlouvám, ale nepostřehl jsem to, podle mne má jenom rychlejší načítání, takže problém je menší, ale je tam. Nikon má každopádně EFCS, i proto ho používám jen s rozvahou.

——————————————

Jinak ty MTF křivky Sigma Art objetivů jsou impresivní, ale mám zatím pár důvodů, proč je (zatím) nekupuji:

1) Každý z nich váží kilogram a více, celková přijatelná hmotnost moji fotovýbavy je 6 kg, takže si mohu dovolit brát s sebou jeden nebo dva, jinak bych nepokryl jiná pro mne zajímavá ohniska. U rozmezí 24-50mm bych spíše preferoval lehčí skla se světelnosti okolo f1.8, nemohu se každopádně rozhodnout mezi 28mm, 35mm a 40mm (to poslední mi už připadá moc blízko 50mm, co mám). Sigma 105/1.4 mi připadá hmotnostně přes čáru.

2) Budu potřebovat vyzkoušet konzistenci zaostřování, u Sigmy 135/1.8 Art si firmware s D500 vyloženě nerozuměl.

3) To, jak Sigma 105/1.4 překonává Nikon, to teda klobouk dolů, protože ten Nikon je jenom o chloupek horší, než Sonnar 135/2, který mám jako etalon ostrosti.

4) Kromě ostrosti je pro mne ještě důležité potlačení CA, která mi na fotkách hodně vadí a schopnost fotit proti světlu.

Celkově jsou ale pro mne Sigmy Art velké lákadlo, protože u Nikonu kromě 28/1.4 nevidím nic, co by stálo za koupi.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 6. 3. 2019 20:31

Globalni zaverka je snad stale jen ve stadiu prototypu?
Sony ma prave vycitani snimace docela pomale, 1/160 s je imho cela vecnost. Ale je fakt, ze jsem si nevsiml, ze by to zpusobovalo problemy.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 6. 3. 2019 20:32

pemar píše:Asi jsem zůstal ve středověku, ale mám z to, že zatím všichni výrobci, co uvádějí, že mají elektronickou závěrku, mají ve skutečnosti jen Electronic Front-Curtain Shutter, neboli EFCS, včetně Sony A9, viz i ten návod na A9, jestli má Sony A9 globální shutter, tak se omlouvám, ale nepostřehl jsem to, podle mne má jenom rychlejší načítání, takže problém je menší, ale je tam.
Keby mali len EFSC, tak by tam tú uzávierku stále mali => teda nestíhali by ani tých 20fps čo má A9 alebo aj môj PEN-F
.. nie to ešte 60 fps, čo majú G9 alebo E-M1II + EM1X ;-)

pemar píše:Note:

When you shoot at high shutter speeds with a large-aperture lens attached, out-of-focus circle produced by the bokeh effect may get cut off because of the shutter mechanism.
Ale to sa dá aj prakticky využiť
=> keď je požadovaná HO čo najväčšia, netreba potom toľko cloniť :idea:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 3. 2019 21:16

Jo, jo, rychlejší ještě neznamená, že je to dostatečně rychlé :-).

Nechce se mi to mi to hledat, pár fotek, kdy EFCS zlobí, by se ale našlo, nejen ohnuté golfové hole, nicméně žádný globální kazič fotek to není, jen s tím člověk musí počítat a jak píší v tom návodu, když to zlobí, tak to vypnout. Pro mne je to level jako “roztřesení zrcadlem”, ale pro jistotu to mám vypnuté a nechybí mi to. Těch dobře zaostřených 9 nebo 10 fps mi úplně na fotky stačí a video neřeším. Nikon sice umí v jednom fotografickém (ne video !) módu i 30 fps, ale na úkor měření expozice a AF, takže jsem to prakticky ještě nikdy nevyužil. Moje reakce směřovala jen tím směrem, že EFCS za žádný geniální průlom zatím nepovažuji a mám to většinu času zatím vypnuté. A jak jsem psal, o pozitivním vlivu EFCS na AF jsem zatím neslyšel a nikde jsem to ani neviděl. Ale při porovnání AF bych upřednostnil pokud možno stejné nastavení všech přístrojů, z principu, kvůli porovnatelnosti.
pemar
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka