Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Grimjaur 1. 11. 2018 17:32

Davidof píše:Nejhorší, je, že už jsem si na Lightroom zvykl a tak nějak vím, kam šáhnout abych zhruba dosáhl svého.

Líbí se mi, jak se dají dělat presety, kopírovat úpravy z fotky na fotku, filtrovat fotky podle různých kriterií atd. Hlavní ale je ta konzervativnost, úplně mě drtí zase začít znovu chápat, jak to jinde vymysleli jinak, i když třeba asi trochu lépe.

Říkal jsem si, že 1) novej foťák si koupim až mě ten starej bude brzdit => to hned tak nebude => novej foťák stejně starej Lightroom nespolkne => pak budu řešit i software (a doufat, že to lepší z Lightroomu už do tý doby okopírujou) ...

Ale když říkáte teda, že by mohly být lepší výsledky z toho kompromisního snímače teda, tak to možná, v zájmu civilizace teda, tak to asi vyzkouším. :-)

To vše se dá i v DXO, vlastně v tomhle bodě jsou si ty softy dost podobné. Nějakou dobu jsem děla na obou softech současně a nemusel jsem nějak radikálně měnit své návyky.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 1. 11. 2018 17:33

Já hlavně netuším, jestli existuje nějaký rychlý prohlížeč, který by z rawu vyextrahoval RGB data a zcela bez jakýchkoli úprav (WB, křivky atd.) by vytvořil histogram a zároveň by mi vygeneroval náhled, abych věděl, na jakou fotku se dívám. Sice vím, že bývalo v módě používat UniWB, ale nikdy jsem nepochopil praktičnost takového řešení zvlášť když se kombinuje s expozicí nakrev doprava, protože s tím pak je ještě víc práce a po aplikaci WB (a násobení jednotlivých kanálů faktory pro určitou hodnotu WB) může dojít k nepěknostem hlavně v jasech.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 1. 11. 2018 17:46

Psal jsem to už, opustil jsem Adobe, přešel na DxO a není co řešit, jen to nemám na iPadu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 11. 2018 18:51

Dolgor píše:
Ganec píše:Obrázek

Celosvetové predaje bezzrkadloviek po prvý krát prekonali predaje zrkadloviek :tleskani

V té statistice je za září prodáno 560 tis zrcadlovek proti 370 tis bezzrcadlovek.
Pod pojmom "predaje" (sales) som mal na mysli hodnotu pedajov v Yenoch (1000 Yen), nie počet v kusoch (pieces)

Predaje = sales => bývajú totižto vo finančných reportoch uvádzané v hodnote príjmov (nie v kusoch)
Napríklad tu: Sony Q2 financial report shows +5% increase in imaging product sales and raises forecast
Alebo tu: Canon Joins Canary's in Coal Mine
"For the first time recently, Canon reported financial results that indicate a stronger weakness in their camera business. Year to year, the third quarter was down 15.6% in sales, and 45.3% in profit."

Suma sumárum:
Celosvetové dodávky bezzrkadloviek už prekonali zrkadlovky v jednej z dvoch kategórií: v hodnote príjmov z predajov.
Už teda nikto nemôže jednoducho povedať, že "DSLR sa predávajú viac ako MILC", lebo z pohľadu hodnoty by klamal.
Naposledy upravil Ganec dne 1. 11. 2018 19:02, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 1. 11. 2018 18:58

Melancholický Trol píše:Z jakého důvodu rawový histogram neexistuje?

Proc se tak blbe ptas, kdyz to mas o par prispevku vyse napsany?
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 1. 11. 2018 18:59

chichi chocho cheche ...ad 18:51
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 1. 11. 2018 19:58

...ja ta len doplním : Gokoko kokoko tttt
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 1. 11. 2018 20:28

Já jsem se ale ptal proč neexistuje RAW histogram. A na to odpověď opravdu není "Histogram se dělá z jpegu". Jó, kdybyste řekli "Histogram se dělá POUZE z jpegu", to je jiná, z toho už plyne, že RAW histogram neexistuje.
Mě zkrátka zajímá, z jakého důvodu nemůžu vzít data z RAW souboru a zobrazit je jako histogram. Jaký je ten principiální problém, který takovému postupu brání?
jpeg_histogram.jpg

RAW_histogram.jpg
Melancholický Trol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 1. 11. 2018 21:16

Kdyz fotime do RAWu pak "obraz" (jako něco, co lze přímo vidět) neexistuje. Co existuje, je sada hodnot RAW, která jsou měřením světla, jako kdyby se snímač skládá z mnoha světelných měřidel, každé jedno v každém pixelovém místě. Každá hodnota v sadě je téměř přímo úměrná hodnotě intenzity světla měřené odpovídajícími pixely senzoru fotoaparátu během expozice. Pokud budeme hodnoty skládat, dostaneme pro každý pixel hodnotu od nuly do 2 na dvanáctou mínus jedna. Kdybychom z těchto dat dělali histogram, tak máme řadu pro každou hodnotu od nuly do 4095 (pro 12-bitů), takže 4096 sloupců. Teoreticky se z toho histogram udělat dá, ale děláme to pro tři různé barvy, což to ještě dále komplikuje, prakticky to některé programy vůbec neumí zpracovat a potřebuji RAW+JPG v něm schovaný, některé RAWy těch JPG pokud vím mají v sobě dokonce několik. Pokud si dobře pamatuji, tak třeba IrfanView vůbec nepracuje s RAWem jako takovým, ale jen s tím JPG a SnapSeed mi na IPadu dělá to samé, tuším, že to dělal i Lightroom. Nechtějte po mne ale detailní znalost těchto programů, většinu z nich znám jen z rychlíku, občas používám SnapSeed a zbytek ne.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 1. 11. 2018 22:35

Melancholický Trol píše:Já jsem se ale ptal proč neexistuje RAW histogram. A na to odpověď opravdu není "Histogram se dělá z jpegu". Jó, kdybyste řekli "Histogram se dělá POUZE z jpegu", to je jiná, z toho už plyne, že RAW histogram neexistuje.
Mě zkrátka zajímá, z jakého důvodu nemůžu vzít data z RAW souboru a zobrazit je jako histogram. Jaký je ten principiální problém, který takovému postupu brání?
jpeg_histogram.jpg

RAW_histogram.jpg

Uplne by stacilo, kdyby ses vyjadroval jen na zaklade precteni vseho, co bylo napsano a snazil se to pochopit, namisto vyzobnuti si urcite pasaze, kterou sis jeste preformuloval ("z jakého důvodu nemůžu vzít data z RAW souboru a zobrazit je jako histogram" WTF??). Takova skromnejsi Gancovinka se nam tu vyskytla.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 11. 2018 23:18

Dolgor píše:chichi chocho cheche ...ad 18:51
Chápem. Súhlasíš. Nemáš faktické protiargumenty. Len výsmech (ktorým sa snažíš zakryť skutočnosť).
Dolgor píše:K blábolu z 15:02 škoda mluvit.
To nebol žiaden blábol.

Napísal som:
Ganec píše:- spokojnosť sa prejavuje chválou
- nespokojnosť sa prejavuje sťažnosťami

U teba si žiadnu chválu na Olympus nepamätám. Len sťažnosti. Ani na FujiFilm.
Možno píšeš, že si spokojný, ale tým, že sa len sťažuješ
=> tak prejavuješ opak toho čo píšeš
A za tým si stojím:
chvála: prejav kladného hodnotenia, spokojnosti (op. hana)
To, ako sa vyjadruješ k Olympusu, k FujiFilmu (alebo ku mne) je presný opak a nazýva sa to "hana" (od slova "haniť):
hana: pohŕdavé, znevažujúce vyjadrovanie sa o niekom; uvalenie hanby na niekoho
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 1. 11. 2018 23:46

Tak znovu... chacha chichi chocho cheche.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zibin 2. 11. 2018 00:03

A ještě, pane Ganče, existuje samohana, jejímž jste skvělým příkladem.
zibin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 2. 11. 2018 00:21

https://www.databazeknih.cz/knihy/samoh ... dky-370344

"Dnes již dosti humorné čtení; v době vydání však brané smrtelně vážně."

:D
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 2. 11. 2018 00:58

citace_1.jpg

Což není nutně pravda, že jo. Schválně jsem si otevřel demonstrační fotku v komedii zvané NX2 a skutečně to zobrazuje stejný obrázek pro jpeg náhled i pro RAW obraz. Ono to dokonce zobrazuje i stejný histogram a dokonce to v RAW zobrazení ukazuje i hodnoty barevných složek pod kurzorem - maximum je (255,255,255). To asi taky nebude úplně 2^14, že?
citace_2.jpg

Stejné histogramy:
stejne_histogramy.jpg

citace_3.jpg

Histogram je způsob grafického zobrazení dat a není důvod, proč by se nemohl udělat z RAW dat. (V tento okamžik mě tato diskuze začala zajímat).
citace_4.jpg

Když už někdo prohlašuje takovouto šokující věc, slušelo by se, něčím své tvrzení podložit.
citace_5.jpg

Důvod jsem se pořád nedozvěděl. Třeba bude p. Luňák ochoten věnovat nám minutu svého drahocenného času a vysvětlit nám, proč jpegový histogram je stejný jako RAWový histogram a současně proč RAWový histogram vlastně vůbec neexistuje. A příležitostně by se mohl zamyslet, jak by vůbec mohlo fungovat tahání podpalů a přepalů z RAWu, pokud by RAW měl stejný histogram jako jpeg. (Nápověda - nemohlo!)
Melancholický Trol
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka