Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod smikoto 19. 10. 2018 08:47

MK to víš tvůrčí krize :-)
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 10. 2018 08:53

Wau .. toto rozdelenie diskusií .. na "súvisiace s DSLR/MILC" a na "nesúvisiace témy" => má fakt niečo do seba :tleskani
- už sa tu neriešia exotické dovolenky (ktoré si väčšina z diskutujúcich nemôže dovoliť), ani nič podobné (mimo témy)
- ani tu landov neprikladá - s ničím nesúvisiace - fotky na ktoré by mala byť galéria
- už sa nezakecáva preskakovaním z témy na tému a teda máme šancu sa niekde posunúť
=> keď sa niečo rieši, tak pekne vidno kto skutočne niečím prínosným prispieva a kto len tak kecá...

.. som tu včera večer nebol
(bol som na tréningu a pred dnešným zápasom som sa chcel dobre vyspať)
.. a už tu pribudli dve strany bez môjho príspevku!

-- 19. 10. 2018 09:53 --

Ale k téme: dosiahnuť také rozmazanie z mFT ako má APS-C alebo FF nie je až taký veľký problém ako z mobilu.
Predsa len nejaké rozmazanie tam už predsa len je, len ho treba trošku umocniť.
No a to by nemal byť problém už so súčasnými technológiami.
=> už len preto, lebo Panasonic v DFD už depth map má
(stačí ju len spraviť "podrobnejšiu", alebo spojiť s AI a je to)

-- 19. 10. 2018 09:54 --

Ale ako som spomínal, "efekt rozmazaného pozadia" sa to nahradiť aj inak, ako softwarom v postprocessingu.
A to aj vďaka "bezzrkadlovkovému foteniu" ;-)
(samozrejme nedá sa tým dosiahnuť presne to isté, ale dá sa dosiahnuť podobný prínos)
Už tušíte na čo práve teraz narážam? Čo iné by to dokázalo nahradiť? :hmm:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Argaro 19. 10. 2018 08:58

Zajímavá diskuze, osobně jsem toho názoru, že nafotit něco foťákem (DSLR, Mirrorless atd...) tak abyste zaujali "laickou" veřejnost bude stále těžší a těžší. Pokud soudím například dle svého nefotografického okolí, tak drtivé většině lidí opravdu dnes stačí to, co jim leze z telefonu.

Mobilní telefony s focením poměrně zamávaly - nejen jako fotografické přístroje, ale i jako rozšířené "zobrazovadlo" pořízených fotek. Upřímně nevím, zda je to dobře nebo špatně - pro staromilnce klasické fotky (kam se řádím), je asi nástup "výpočetní" fotky spíše špatně ...
Argaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 19. 10. 2018 08:59

Vidím, že sa tu vyřádíte aj bez Ganca...
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 19. 10. 2018 09:04

kozakm píše:
cport píše:
kozakm píše:Podivej se na ukazku depthmapy ve videu, ktere jsem sem postoval. Je to z dual objektivu nejakeho Honoru a je tam jasne videt, ze to spravne rozpoznalo, co je bliz a co je dal. Vic nevim, co bych k tomu dodal

Mas nekde ten link? Ja tu nectu vsechno a tohle z minulosti jsem minul :)

Jinak jestli to bylo na me - nezpochybnuji, ze to (simulace hloubky ostrosti) je nasazovano, nezpohcybnuji,ze to dritve vetsine lidi bude stacit a treba za 5 let uz budou mit vychytane ty nejbeznejsi situace.

Ale zajima me, co je za tim. Neverim, ze je ta technologie postavena na tom, ze se snimaji dva obrazy z ruznych mist. Ale verim tomu, ze se to marketingove dobre prodava. Proto me zajimalo, jaky je za tim dopocitanim vzdalenosti algoritmus (myslim ten, ktery vyuziva dvou obrazu.)

Ten argument s lidskymi oky 10 cm od sebe ... ono se to takhle neda rict. Obraz z lidskeho oka je zpracovavany mozkem, ktery ty objekty dokaze rozpoznat, ktery je schopny jim priradit nejake vlastnosti, ktery ma nejakou prostorovou predstavivost. Je to neco jineho nez zpracovani pouhe obrazove informace tupymi neuronkami. Analogicky treba rozpoznani reci jakz takz funguje, v beznych situacich uz "robot" dokaze i konverzovat, ale az za X let dojde k tomu, ze bude schopny rozpoznat nadsazku, ironii, sarkasmus ...

Jsem teda zatim presvedceny o tom, ze hloubkove mapy se jakz takz generuji, ale vyuzivaji se tam z drtive vetsiny jine veci nez 2 kamerky 2cm od sebe.

Nebylo to na tebe, ostatně to bylo hned za Radkovým příspěvkem a bezprostředně předchozí příspěvky se při reakci necitují. Stejně tak na ten mozek jsem tu už odpovídal. Projdi pár stránek zpátky, nebudu to dělat za tebe ;)

No stranky zpatky bych to nehledal, ale bylo to v nahledu tvych prispevku. Jo, v tomhle se shodneme, musi tam byt nejaka dodatecna znalost, nejen obraz. Puvodne jsem to pochopil jinak. To je tak, kdyz clovek vleti doprostred diskuse :)

pemare: no v tom linku to nejak popsane neni. Ale to je jedno ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 10. 2018 09:33

bob222 píše:Vidím, že sa tu vyřádíte aj bez Ganca...

:-)

Je to trochu vyhrocenější, než by mohlo být.

Já celkem chápu, že se to pemarovi a Radkovi nelíbí, zatím to funguje jen pro nenáročné prohlížení a tak trochu to falšuje realitu předstíráním jakože bylo použito kvalitní sklo.

Ale ty fotky, na kterých to bývá použito, to podle mě nekazí, jak psal pemar. Hlavně proto, že jejich fotografická hodnota je nevalná.

Z hlediska konzumentů to ale může vnímání fotky ovlivnit a i vylepšit. Prostě ta fotka na mobilu vypadá trochu jinak, lépe, hlavní subjekt je trochu víc vidět atd. Tak to vnímají i lidi, kteří jsou dokonale nedotčeni znalostmi o světelných kvalitních objektivech a velikostech senzorů.

Tak nějak tu fotku intuitivně preferují.

Pořád ovšem mluvím o dvou fotkách z mobilu, sám si taky myslím, že fotit se má foťákem a umělé rozostření pozadí se mi u seriozní fotografie taky nelíbí.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 10. 2018 10:08

Davidof píše:Já celkem chápu, že se to pemarovi a Radkovi nelíbí, ..
To je pochopiteľné:
- keď niekto argumentuje tým, že potrebuje zrkadlovku s "veľkým" snímačom
(teda že mu bezzrkadlovka čo má "o tretinu" menší snímač nestačí)
- kvôli fotkám na ktorých "ta malá hloubka pomohla tomu, že nevypadají jako z mobilu"
=> a prejde pár dní a zrazu sa zistí, že fotky zo súčasných mobilov - so snímačom až 12x menším - vyzerajú podobne :oops:

Vtedy si zároveň aj uvedomí, že ten predchádzajúci argument bol vlastne bezvýznamný :nenapadne
A nielen ten, ale aj všetky ostatné argumenty, ktoré sú založené na nižšej HO väčšieho snímača
=> boli vlastne "zbytočné" :-l
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 19. 10. 2018 10:18

Tak porad to neni v te pozici jak bych myslel. Normalne bych vice hledal u sebe, ale to ze se deje to co se deje, tedy ze se linkuji fotky, ktere dokazuji opak pripadne jsou uplne na stiru s metodikou toho o co jde (treba dukaz, ze Fabie je business auto = businessman dojel Fabii z Bruntalu do Mnichova na obchodni schuzku), trochu to taha zily.
Kdyby to nekdo napostoval a rekl "hele, o vikendu jsem fotil v rezimu potret", tak to neni zadny problem, ja jsem s tim 3 fotky taky udelal. Krcni tepnu pumpuje obrovske podezreni, ze to dotycni nevidi, ne ze to toleruji.
Jak ta baba co fotila na FB kvartyr, ze ji otravuje socialka a ona ma vsechno v cajku a diky te fotce slo dite do klokanku jeste ten den.
Samozrejme ze to pro FB to staci. To je pripominka asi jako pri veceri v hotelu RICC - "to si davat nebudu, stejne to vykadim".
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 10. 2018 10:29

Radku, mě přijde, že se tu rozčiluješ nad skutečností, že nějaký bussinesman dojel z Prahy do Ostravy Fábií a přežil to. Že by to mělo být zakázáno, protože to je rozvrat a genocida.

To by mě zajímalo, jak probíhá Tvůj den. Jestli tě takhle nastartuje tohle, tak co potom tlačítko MegaBass na přehrávači ? Když projdeš okolo auta co má režim Sport ? ... To musí být hodně náročný :-)

Taky by mě zajímalo, když falešný bokeh je genocida, jak bys popsal skutečnou genocidu.

-- 19. 10. 2018 11:42 --

Ad Ganec

Když pominu, že je to zatím přijatelné jen na obrazovce mobilu, rozhodně bych doporučil si ten režim vyzkoušet v reálu :-)

Zatím to funguje opravdu jen pro pár situací - subjekt musí být v určité vzdálenosti, nesmí se hýbat, nesmí mít vlasy nebo bowdeny ...

Řekl bych, že tohle tedy foťák nenahrazuje, aspoň pro mě ne.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 19. 10. 2018 10:48

Vyvolejte nekdo Puntika. Ten musi byt nadseny, ze tu "manyru" dnes cpou uz do mobilu a lidi ji hojne pouzivaji :)
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 10. 2018 10:56

Řekl bych, že za rok, dva, to bude default - foťák uvidí tvář a automaticky zkusí rozmazat pozadí. Plus vylepšit barvy, projasnit stíny a jednou i vymazat tu větev, co kouká Máně z hlavy.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Argaro 19. 10. 2018 11:02

Z mého pohledu to není ani tak o technologii, ale spíš o tom, že přichází další oblast, kde "technika bere lidem určitou výjimečnost". Fotografie byla a stále je řemeslo. Řemeslo, ke kterému potřebujete nástroj. Nástroj, který nemohl mít úplně kde kdo.... Navíc nástroj, jehož obsluhu nezvládal kde kdo ...

Před deseti lety člověk vyfotil portrét z rozostřeným pozadím … a to samo o sobě stačilo „udělat dojem“. Dnes to úplně neplatí, jak jsem psal výše – díky rozšiřování „výpočetní“ fotky, bude stále těžší zaujmout laika možnostmi foťáků typu DSLR (samozřejmě i tam může přijít technologický vývoj, ale obecně je to v současné době méně inovativní branže než oblast mobilních telefonů …).
Argaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 19. 10. 2018 11:15

Argaro: a fotografie samozrejme zustane remeslem. Kdo to umi, udela to i mobilem. Nejde prece jen o rozmazani pozadi.

Ruku v ruce s timto "pokrokem" jde ale i to, ze se objevi spousta bokehovek, ktera bude stat za prd. A urcite se najdou i takovi, co s timto mobilem klidne nafoti svatbu :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 19. 10. 2018 11:18

Kdyby to bylo bylo komunikované v duchu “podívejte, už je to trochu lepší” nebo “tak tohle už by většině lidí mohlo stačit”, tak to beru a ani by mne nenapadlo se ozvat. Ale jak mi to někdo začal podstrkovat jako funkční řešení, tak se aktivovalo uvádění věci na pravou míru. A udělal jsem to i přesto, že brzy budu v opačném gardu a vy se brzy do mne budete strefovat, že klasické fotografické řemeslo vede k lepším výsledkům, než ta hračka, co jsem si koupil.

To, že dobrý fotograf udělá fotku i mobilem, je polopravda. Ta druhá část pravdy je, že s lepší technikou má profesionál zpravdila lepší výsledek, a proto mobilem fotí méně, než amatér.

Ale o tom ten pokrok je, o skenování toho, kam se technologie posunula a pak je to na vkusu a finančních možnostech každého, zda si to koupí a bude to používat. A pokrok posouvají dopředu ti, co pokusně králičí a hlásí chyby tak dlouho, až si to koupím i já.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 10. 2018 11:21

Podle mě tě ten Arsenal brzo omrzí, dokonalý to nebude a těžko si dovedu představit, že bys pro to zahořel fanatickou láskou. Ovšem pokud ano, tak ty diskuse tady nabydou o další rozměr ;-)
Davidof
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka