Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 24. 8. 2018 08:59

Ten Ganec je superlama, asi tyhle technické věci mentálně nepojme.

Malé upřesnění ohledně bufferu nových Nikonů, Z6 má buffer na 36 12-bitových snímků, Z7 jich udělá 23, to je opravdu na sportovní série málo.

AF-C tracking funguje podobně jako u DSLR, ale chybí dedikované AF tlačítko, jak ho známe ze zrcadlovek. Některé režimy proto v Z6 a Z7 chybí, například mód skupina (Group), naštěstí zůstal aspoň ekvivalent d9 módu. Módy d25 a d75 budou chybět u chaoticky se pohybujících subjektů. Nenašel jsem osvědčené nastavení ohledně pravidelností či chaotičnosti pohybu a přilepení k objektu. U portrétu a možná i některých sportů si bude možné pomoci sledováním obličeje, funkce eye-focus funkce by mohla pomoci, ale také chybí. AF proto vypadá jako očesaná verze AF Sony lehce poladěná Nikonem.

Výměnu D850 nebo D500 za Z6 nebo Z7 proto stále považuji za downgrade, i jako upgrade z D750 je to podle mne diskutabilní. Jako alternativu k Sony bych si to dokázal představit, ale asi spíše v další verzi, s posílením hardware a s Eye-AF.

Snímač D850 a Z7 má prakticky identický odstup signál/šum.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Radek71 24. 8. 2018 09:02

Me teda udivuje, ze to vypada, jako kdyby jste krome toho ze nosorozec nema kel cekali neco speci. Ale toto neni moda, aby tento rok nekdo prekvapil reznym pytlem pres hlavu, podle mne nebylo co cekat a taky jsme to dostali. Ale ne negativne, proste OK, prislo to, me se to libi hlavne pocitove.
Co muze byt zajimave, tak cena a chovani marketingu k DSLR. Tady se globalne taky nic moc nedeje, pokud nezacnou hromadne protihodnotou vykupovat DSLR, coz mi prijde jako totalni blbost.
Zbyva ducharina jakoze "lepsi bokeh", nevim v jakem levelu, ale ja jsem po nakupu "svate fixed osmice (sestice/petice?)" u Canonu zcela saturovan kvalitou bokehu, mikrokontrastu a aj.
Voni vsichni cekaji nejaky zazrak, ja jsem ale tak pozadu, ze ani nevim co bych jako mel chtit. Jedna z veci, ktera je pouzitelna je aka Lytro, tedy neco jako pouze ramcove ostreni, presnou rovinu si pak doladim (tady neverim, ze to funguje na kvalitnich mikrokontrastnich fotkach, to je vec mobilove kvality), pak je nejaka rezerva v mrtvolkach z videa (tady vubec nevim), ale ciste z hlediska vyvoje fotaku vsech kategorii nevim presne co cekame. Ostri to v pul treti v noci na svicku na hrobe 3km daleko, baterku jsem nabijel v kvetnu, vetsi DR je blbost, leze pak z toho stejne neco podobneho jako HDR (mimochodem vsimli jste si, ze kontrastni fotky kde hraje roli stin nikdo nefoti, protoze "cim lepsi histogram, tim lepsi fotka).
Co by tam jako melo byt? Ciste technicky s novyma objektivama by tam mohl byt prohlej cip... prakticky ale "proc". Ocekavani nula. Jedine ocekavani je, ze to bude sexy jako Fuji, respektive takto, ale po svem, presne to se jim povedlo. Pak uz zbyva jenom delat tabulky, kde bude v jednom sloupci 10 fps a v druhem 12 fps a nad tim se bude onanovat.

-- 24. 8. 2018 09:04 --

Jedna z veci, ktera je pouzitelna je aka Lytro
- tedy pouzitelna = mnou poptavana a realne vyuzitelna.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 24. 8. 2018 09:04

Kontola odpovedí
Ganec píše:
pemar píše:Z7 jako plnohodnotnou náhradu D850 nevidím ani náhodou, bral bych to jako očesanou meziverzi mezi D850 a D750, proto i ta relativně příznivá cena.
Čo má akože očesané? :--
Veď má všetko čo D850, plus mnoho vecí navyše!
To nie je Nikon D3400, ktorý nemá ani len bracketing... (hoci by mohol)
pemarova odpoveď:
pemar píše:Velký průšvih je, že není druhy slot. Další průšvih je, že hlavní slot je XQD. Co se týče rychlosti sériového snímání, D850 s gripem má 9 fps a 14 bitů, omezení je jen ve velikosti bufferu. Z7 umí při 14 bitech jen 8 fps a dokonce jen 6 fps při 14-bitech a AE. Při 12-bitech dá Z7 stejných 9 fps, ale velmi pravděpodobně nedá 130 respektive 200 snímků v serii. Z7 má synchronizační čas blesku 1/200, D850 má 1/250s.
OK, ten druhý slot beriem .. čosi podobné spravili u D7500 a nezdá sa, že by to bol predajný trhák. Nepoučili sa...

Ostatné sú ale prkotiny. Vieš si predstaviť situáciu, kedy budeš potrebovať fotiť rýchlosťou 9fps na ISO 100?
(kedže na inom ISO tých 14bit nemá v podstate žiaden význam)

No ale ak je to pre teba deal braker, tak potom má Nikon naozaj problém:
- ak si Z7 nekúpi ten kto si ho môže dovoliť
- zároveň si ale už nekúpi ani D850, lebo tá je horšia vo viacerých parametroch
=> tak to tiež nebude predajný hit...

Ganec píše:Priznaj sa: že ľutuješ, že si si kúpil D850 a chvíľu nepočkal, že? ;-)
Žiadne "neľutujem" som v jeho texte nenašiel ;-)

Zdá sa, že som trafil klinček po hlavičke ... 8-P
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 24. 8. 2018 09:25

Ganec píše:chvd: Už to cituješ druhý krát a rada žiadna :-(

Kdyz nekde zcela absentuje sebereflexe, zadna rada nema smysl.
Bodejt bych to necitoval, pro bezne humanoidy je pomerne zabavne kouknout se, jak si nekdo povida verejne sam se sebou, navic psanym slovem
Ganec píše:Ten test bol teda objektívny .. 8-)
(a preukázal, že u indoor záberov Nikon D850 fakt zaostáva)

Ano, takze nyni muzemne pana Gance prohlasit za prvni objektivni subjekt. Mam pro to pochopeni, jsem taky genius.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 24. 8. 2018 09:27

Radek71 píše:Me teda udivuje, ze to vypada, jako kdyby jste krome toho ze nosorozec nema kel cekali neco speci. Ale toto neni moda, aby tento rok nekdo prekvapil reznym pytlem pres hlavu, podle mne nebylo co cekat a taky jsme to dostali. Ale ne negativne, proste OK, prislo to, me se to libi hlavne pocitove.
Co muze byt zajimave, tak cena a chovani marketingu k DSLR. Tady se globalne taky nic moc nedeje, pokud nezacnou hromadne protihodnotou vykupovat DSLR, coz mi prijde jako totalni blbost.
Zbyva ducharina jakoze "lepsi bokeh", nevim v jakem levelu, ale ja jsem po nakupu "svate fixed osmice (sestice/petice?)" u Canonu zcela saturovan kvalitou bokehu, mikrokontrastu a aj.
Voni vsichni cekaji nejaky zazrak, ja jsem ale tak pozadu, ze ani nevim co bych jako mel chtit. Jedna z veci, ktera je pouzitelna je aka Lytro, tedy neco jako pouze ramcove ostreni, presnou rovinu si pak doladim (tady neverim, ze to funguje na kvalitnich mikrokontrastnich fotkach, to je vec mobilove kvality), pak je nejaka rezerva v mrtvolkach z videa (tady vubec nevim), ale ciste z hlediska vyvoje fotaku vsech kategorii nevim presne co cekame. Ostri to v pul treti v noci na svicku na hrobe 3km daleko, baterku jsem nabijel v kvetnu, vetsi DR je blbost, leze pak z toho stejne neco podobneho jako HDR (mimochodem vsimli jste si, ze kontrastni fotky kde hraje roli stin nikdo nefoti, protoze "cim lepsi histogram, tim lepsi fotka).
Co by tam jako melo byt? Ciste technicky s novyma objektivama by tam mohl byt prohlej cip... prakticky ale "proc". Ocekavani nula. Jedine ocekavani je, ze to bude sexy jako Fuji, respektive takto, ale po svem, presne to se jim povedlo. Pak uz zbyva jenom delat tabulky, kde bude v jednom sloupci 10 fps a v druhem 12 fps a nad tim se bude onanovat.

-- 24. 8. 2018 09:04 --

Jedna z veci, ktera je pouzitelna je aka Lytro
- tedy pouzitelna = mnou poptavana a realne vyuzitelna.

Jo, vcelku to podpisujem. Zas si to trafil.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod .ce. 24. 8. 2018 09:29

pemar píše:A teď velké průšvihy. Velký průšvih je, že není druhy slot. Další průšvih je, že hlavní slot je XQD. Co se týče rychlosti sériového snímání, D850 s gripem má 9 fps a 14 bitů, omezení je jen ve velikosti bufferu. Z7 umí při 14 bitech jen 8 fps a dokonce jen 6 fps při 14-bitech a AE. Při 12-bitech dá Z7 stejných 9 fps, ale velmi pravděpodobně nedá 130 respektive 200 snímků v serii. Z7 má synchronizační čas blesku 1/200, D850 má 1/250s. Z7 má rozsah detekce AF -1 EV až 19 EV (-4 až 19 low light režimu), D850 má -4 EV až 20 EV bez nějakého nastavováni, k tomu vyšší rozlišení LCD displeje, průšvih je výdrž baterie, Z7 má jen 330 snímků podle CIPA oproti 1840 u D850 a to nepočítám dalších 5000 s gripem a baterií z D5, Z7 bude mít grip s dvěma malými bateriemi, D850 dá s gripem dalších 5000 snímků, Z7 tak 600-700.
Věc k prověření jsou formáty RAWu a AF v režimu Sport, ale i bez toho vidím Z7 jako downgrade v mnoha parametrech, rozhodně ne jako něco, u čeho bych si polepšil. Ani slovo třeba o focus stackingu.

ja tu nechodím moc,ale nepríde súdiac podľa fotiek čo sem dávaš,že D850 je pre teba a tvoje potreby lepší ako Z7.Nechodíš v sobotu fotiť svatby a v nedeľu rally aby si to využil.
.ce.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 24. 8. 2018 09:36

Radek71 píše:vetsi DR je blbost, leze pak z toho stejne neco podobneho jako HDR (mimochodem vsimli jste si, ze kontrastni fotky kde hraje roli stin nikdo nefoti, protoze "cim lepsi histogram, tim lepsi fotka)
Všimli ;-)
=> preto som tu jednu takú dal na strane 3000

Už som to tu aj vysvetľoval: málokto to fotí preto, lebo také zábery vznikajú hlavne pri priamom pohľade do slnka
=> no a zrkadlovkári takýto pohľad zvyčajne nevydržia.
Až s EVF bezrkadlovky sa takéto veci dajú odfotiť pohodlne (zvoliť si tú najlepšiu kompozíciu a expozíciu). Bez oslnenia.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 24. 8. 2018 10:19

Ganec píše: na ISO 100?
(kedže na inom ISO tých 14bit nemá v podstate žiaden význam)

LOOL :D .. jasne,jasne .. ty "fotograf" :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 24. 8. 2018 10:19

Už som to tu aj vysvetľoval: málokto to fotí preto, lebo také zábery vznikajú hlavne pri priamom pohľade do slnka
=> no a zrkadlovkári takýto pohľad zvyčajne nevydržia.

Primy pohled do slunce, ktere neni videt, protoze je za mostem ....
jiste, takovy pohled vydrzi jedine pan Ganec s PEN-F a kdyz u toho vydrzeni parkat omylem zmackne spoust, muze se i stat, ze z toho vznikne PROTISVETLOVKA
Naposledy upravil chvd dne 24. 8. 2018 10:27, celkově upraveno 2
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 24. 8. 2018 10:26

Ja myslim, ze muzeme jit dal. Nikon neukazal uplne spatny produkt na zacatek, ale potrebuje ho v dalsi generaci podstatne vylepsit na dorovnani konkurence.

Ted bude zajimave co ukaze Canon (asi vice jen na papire, aby si podrzel ovecky pres vanoce, protoze se mluvi o prodeich az pristi rok) a jaka odpoved bude od Sony. Mozna zanda od Sony nebude, protoze se az tak moc nestalo, ale suska se, ze maji pripravenou odpoved.

Taky me zajimaji nove APS-C MILS od Fuji a Sony, ktere maji prijit. Nic dalsiho se do konce roku asi neobjevi.

Sony podle me na vanoce slevni A7III pod uroven Z6 v USA (o cca 200-300 dolaru) a je vymalovano. U nas se cena asi srovna tim padem na vanoce.
Naposledy upravil Devil007cz dne 24. 8. 2018 10:32, celkově upraveno 1
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zvuk11 24. 8. 2018 10:30

možná pro technogeeky bude vymalováno, tipuji že brand nikon udělá svoje
zvuk11
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 24. 8. 2018 10:32

Správně česky je zlevní. Když jsem před třemi lety přecházel na FF, porovnával jsem nejen těla, ale taky cenu systému s objektivy, což tehdy A7II prohrál s D750 na celé čáře a o hodně. Nikkorů Z zatím mnoho není, ale dá se předpokládat, že i ty budoucí zůstanou levnější než Sony, Zeiss, Tamrony pod Sony značkou apod.
Naposledy upravil Dolgor dne 24. 8. 2018 10:33, celkově upraveno 1
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 24. 8. 2018 10:33

Zatim z toho co se vi, jsou ceny Z skel na stejne urovni ci vyssi jako na Sony systemu;)
Ceny jsem bral z Megapixel.

Nikon 24-70/4 - 26 990
Sony 24-70/4 - 22990

Nikon 50/1.8 - 15990
Sony 50/1.8 - 5990 / Sony 55/1.8 -27490

Nikon 35/ 1.8 - 22990 / Sony equivalent neni, ale nejblize asi Sigma 35/1.4 FE - 21490 , Samyang 35/1.4 FE se da sehnat za cca 16 500
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ZavorkaCZ 24. 8. 2018 10:55

S tou 50mm bych zatím moc nespěchal ta od sony co se týče AF připomíná Yongnuo, hlasité a pomalé.
ZavorkaCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 24. 8. 2018 11:00

Já vidím set s Z 24-70/4 jako konkurenci k Alfě s 24-105/4. Z50/1,8 k Sony 55/1,8 atd. Sigmy a Samyangy budou pro Z časem taky. Tady jde hlavně o to, jestli chci co nejkomletnější FF CsC systém dnes nebo si můžu počkat. V prvním případě je volba Sony. Kdo si počká, ušetří.
Dolgor
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka