Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 6. 6. 2018 09:43

Ganec píše:
pemar píše:níže jsou 2 odkazy na fotografie, focené zhruba ve stejnou dobu D500 a D850 s tím, že na D500 byla Sigma 50/1.4 Art a na D850 Nikon 85mm 1.8G a s tím Nikonem d850 je to focené do 24 Mpx, při takovém nastavení rozdíl není podle mne propastný, posuďte sami:

https://c2.staticflickr.com/2/1751/2865 ... 8f2b_o.jpg
https://c2.staticflickr.com/2/1735/4072 ... 67c9_o.jpg

jakmile bych dal na obě těla stejný objektiv a s Nikonem D850 fotil do plného rozlišení, tak vítěz bude jasný, o tom není sporu.
Rozdiel medzi tými zábermi je:
- v expozícii => záber z D500 je viac prepálený
(teda nemajú rovnakú logiku metering senzoru .. alebo žeby to bolo nekompatibilitou skla?)
- a v aberácii => Nikkor aberuje viac
(ale to je známa vec, to tu už landov na pár záberoch predviedol)

No a čo sa týka výsledku pri tomi istom objektíve: ak by si sa nepresunul (dopredu), tak by aj výsledok bol ten istý :hmm:

Na pixelovej úrovni sú totižto oba rovnako výkonné, ako vidno v DxO marku to po prepnutí na "screen":
https://www.dxomark.com/Cameras/Compare ... _1177_1061
(teda: D500 je trošíčku lepšia na vyššie ISO, no D850 má zase možnosť nižšieho ISO)
V podstate je D850 ako 2x D500 (plus štvrť) vedľa seba...

Tohle není lab test, nebylo to ze stativu ani ve stejnou dobu a těla nebyla identicky nastavena. Jen mne zajimalo, jestli moje “když dám na APS-C” o 1EV světelnější objektiv s 1,5x kratší ohniskovou délkou, tak rozdíl skoro nikdo nepozná” platí, chtěl jsem Vám to dát jako kvíz, ale Karel IV si všiml v exifu té D850.

Jinak bez lab testu konstatuji, že po resamplování na stejnou velikost tam subjektivně rozdíl cca o něco více než 1/2 EV vidím, fyzikální zákony platí a ztráty resamplováním nevykompenzují rozdíl ve velikosti snímače. Mnohem zajímavější je efekt velkého rozlišení, odšumem těch detailů jich zdá se zase tak moc nezmizí. Kdybych měl nějaký šikovný testovací objekt, tak to mohu předvést, ale nebudu se s něčím vytvářet. Zatím se ale s D850 pořád ještě seznamuji.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 6. 6. 2018 10:38

Myslím že Micina už si brousí drápky!!! :D
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 6. 2018 10:56

V nejhorším bych si koupil D5, stejně jsem zvažoval i koupi D850+D5 :-).

Na druhou stranu, s D500 mi nic nechybí, aspoň zatím. To může změnit nějaká skvělá bezzcadlovka, pokud přijde. Mimochodem, ta nová Fuji si vede velmi zdatně v oblasti šumu na vysoké ISO, zda se, ze lépe než A7 III.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 6. 6. 2018 11:10

pemar píše:
Ganec píše:
pemar píše:níže jsou 2 odkazy na fotografie, focené zhruba ve stejnou dobu D500 a D850 s tím, že na D500 byla Sigma 50/1.4 Art a na D850 Nikon 85mm 1.8G

Tohle není lab test, nebylo to ze stativu ani ve stejnou dobu a těla nebyla identicky nastavena. Jen mne zajimalo, jestli moje “když dám na APS-C” o 1EV světelnější objektiv s 1,5x kratší ohniskovou délkou, tak rozdíl skoro nikdo nepozná” platí
Podľa exif bol rozdiel 15 sekúnd :-)

Ostril si na to isté miesto?
Lebo na zábere z D850 je pozadie (teda kvetináč) omnoho viac rozmazaný. Alebo už aj ucho tej busty.
Obrázek
Až taký rozdiel som nečakal .. žeby to D500 nejako doostroval? :hm
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 6. 2018 11:36

Ostřené je to cca na stejné místo, ale není to focené úplně z identického místa, ..., není to lab test. Je to vidět i z těch záběrů. Nějakou marginální roli mohl hrát i fakt, že D850 nebyla ještě seřízená.

Zajímavé je v tomto případě i to, že FF sestava je lehčí, to je ale výjimka, ne pravidlo.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 6. 6. 2018 11:53

Pemar: Nejak mi ted uniklo, ze mas nove telo - holt moc prace. Cos nakonec koupil? D850?
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Devil007cz 6. 6. 2018 12:05

pemar píše: Mimochodem, ta nová Fuji si vede velmi zdatně v oblasti šumu na vysoké ISO, zda se, ze lépe než A7 III.

Ted jsi vazne pobavil :-D. Vetsi blbost jsem tady napasnou nevidel dlouho. Blizi se to k tvrzeni, ze 4/3 je na tom lepe nez FF.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 6. 2018 13:03

Já jsem viděl tohle:

https://www.flickr.com/photos/134746128 ... ateposted/

teď, když se na to dívám, tak vidím, že to má do bezchybného lab testu daleko, viděl jsem původně jen v přehledu tu fotku.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 6. 6. 2018 20:36

Tak jsem dneska v podvecer potkal na Rohanskym nabrezi pana jak fotil s GFX 50s. No vypada tem stroj na pohled vazne pekne :-)
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Radek71 7. 6. 2018 07:58

To je takova legrace, resim dva mesice nekvalitu malyho cipu v MAVIC AIR, taham z RAW co to jde, zkousim poprve v zivote HDR (teda jednou jsem to vyzkousel), kroutim se kdyz nekdo chce fotky a ne video (video se mi zda vyborny), ted sedim s klientem a napadlo mne ukazat to na ipadu a ***** DRAT, v tom ipadu vsechny ty fotky nad kteryma placu na velkym stroji vypadaji VYBORNE. Fakt se nakopne Flicker aplikace, udela to fullscreen a prstem se jede o portfoliu a nevim jak to Apple dela, ale ty fotky jsou asi 3x ostrejsi a 2x barevnejsi nez na EIZU. Fakt takto to je parada. Problem bude az to bude chtit nekdo na tisk 100cm x 70cm.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 7. 6. 2018 08:10

Flickr je super. Nevim o necem lepsim, kde mit fotky v kvalitnim formatu a bez komprese navic, 1TB zdarma a jeste prijemnou aplikaci do telefonu/tabletu. Taky to rad pouzivam.

Pemar,
jeste tvrd jak nejsou problemy se serizovanim objektivu na DSLR, kdyz procitam posledni stranku ve vlaknu o D500.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 6. 2018 08:22

Na IPadu prostě fotky obecně vypadají mnohem líp, než na monitoru. Je to pro mě taková poslední instance ... když to ani na IPadu není koukatelný, tak pryč s tím.

Taky to souvisí s tím, že v práci čím dál tím víc používám ten drahej IPad 12,9 jako fotorámeček ... Pouštím si tam prezentace z posledních focení a OneNote s úkolama je pěkně na liště :-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 7. 6. 2018 09:09

Davidof, na iPad v terenu dělám normálně raw konverze u vybraných fotek a zatím si nikdo neztěžoval. S tvým postupem stran selekce fotek souhlasím :)
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 7. 6. 2018 09:22

Používám iPad Pro (9.7 palců) cca 2 roky, s barvami velká spokojenost, jen musíte vypnout TrueColor. V kombinaci s programem Polarr s ním upravím spoustu fotek převážně z JPG a pošlu na Flickr, RAW konverze dělám málo. A spokojenost. Jen u těch fotografií, kde pro výsledný efekt cítím potřebu EIZO monitoru, upravuji v DxO Optics (teď se tuším přejmenovali na PhotoLab, ale je to to samé) z RAWu. Pokud prohlížím fotky na něčem jiném, vypadají hůře, třeba i highendové Samsungy mají s barvami problém, dobré to bylo na Sony Xperia tabletu, který ale firmy Sony bez náhrady zařízla (a pak se divte, že jsem tak trochu Sony hater).

Co se týká té diskuse ohledně D500 a používání neoriginálních objektivů, tam se podle projevuje náročnost zákazníků Nikon (většinou to nejsou LAMY) v ne úplně šťastné kombinaci se spořivostí a snahou získat hodně za méně peněz, než by platili Nikonu. To téma nekompatibility je notoricky známé, Nikon hází Sigmě a Tamronu klacky pod nohy, Sigma navzdory tomu konstruuje své objektivy tak, že odchylky jsou hodně rušivé, ale je si problému plně vědomá, nabízí Dock a servisní podporu. Problém výrobních tolerancí se může vyskytnout i u Nikonu, kdysi jsem musel měnit nový Nikon 14-24mm, u kterého byly tolerance vůči tělu nepříznivé (ještě to fungovalo, ale bylo to na limitu). Problém tolerancí se vyskytuje i u bezzcadlovek, je to principiální, tělo a objektiv se objednají zvlášť a proto výrobce optimalizovat nastavení ještě ve výrobním závodění nemůže. Ona spousta majitelů bezzcadlovek si to koupila jako druhý foťák nebo vědomě rezignují na kvalitu a neřeší přesnost ani rychlost zaostření nebo fotí tak, že to nevadí.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 6. 2018 09:25

Jo, taky se na to pomalu chystám (RAW na IPadu).

Pemar

Podle mě nemáš úplně pravdu.

Tolerance jsou sice i u bezzrcadlovek, ale je tam méně článků řetězu, které na to mají vliv. Neprojevuje se u nich tolerance polohy zrcátka a polohy ostřícího modulu.

Dále - fázové ostření u DSLR má jednu vrozenou slabinu - nemá zpětnou vazbu. Prostě něco změří a něco pošle dál.

Bezzrcátka s fázovým ostřením mají teda o dvě potenciální nepřesnosti ve výpočtu méně, a navíc mohou, alespoň v některých scénářích, využít okamžitou zpětnou vazbu z měření kontrastu, popřípadě zvolit pouze kontrastní ostření, pokud bude výhodnější.

Současné ostření u DSLR je řekl bych do dokonalosti vybroušená z nouze ctnost - prostě snímací čip během ostření nemá žádné info o scéně, a ani nemá žádnou možnost ověřit aktuální přesnost zaostření (při reálném focení).

V reálu ale nejde o vadu, která by znemožňovala s DSLR fotit ... :-) to každý den prokazujou všichni, kdo je používaj a umí to.
Davidof
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka