Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 20. 5. 2018 19:23

Závidím vám váš optimismus ohledně upravování RAWů. Já mám v iOS jednu jedinou aplikaci, která umí opravdu upravovat RAWy, zbytek aplikací pracuje s JPG, což na rychlou úpravu stačí.

Nikon podporuje “náhledové” 2 Mpx JPG, umožňuje jich i uložit na Nikon Image Space neomezené množství.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Radek71 20. 5. 2018 20:22

To ale davno funguje. Vsechny fotky co lidi nafoti se automaticky uploaduji na iCloud nebo Onedrive apod. Ja si dokonce platim predplatny.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 5. 2018 21:38

pemar píše:Mne by tahle vymoženost začala více zajímat v okamžiku, kdy by tam díky umělé inteligenci byla nějaká přidána hodnota pro LAMY. Na základě existujících technologíí si dovedu představit, že fotoaparát automaticky rozpozná zadanou osobu a bude dělat vše pro to, aby její oči byly ostré, prostě jen zadám “Micina” a on už bude preferenčně ostřit na ní a na ostatní podle zadané hloubky ostrosti. Jakmile musím tuto osobu vybírat nebo si vybírá fotoaparát kohokoliv, tak už to není ono.
Sony toto už má: volá sa to "face priority". Raz sa to navolí a potom sa tým už riadi.

-- 20. 5. 2018 21:39 --

Dolgor píše:Očividně hodně praktiků se Sony ten systém vypíná, protože je nepředvídatelný.
Vôbec nie preto!!!
Jediný Soňák, ktorý sa tu vyjadril, že ho vypína, tak preto, lebo občas potrebuje ostriť aj na niečo iné ako ľudí. Citujem:
Ondrej Bobek píše:Ja mam na A7R3 vypnutu detekciu tvare a zapinam ju iba vtedy, ked fotoaparat dostane do ruk niekto, kto nevie fotit/nefoti .. Klasicke zaostrovanie je rovnako presne a navyse s bonusom, ze zaostruje tam kde ja chcem, bez ohladu na to, ci ide o tvar alebo napr. ci su nejaky ludia za niecim mensim, na co sa snazim zaostrit.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 20. 5. 2018 21:56

Radek71 píše:To ale davno funguje. Vsechny fotky co lidi nafoti se automaticky uploaduji na iCloud nebo Onedrive apod. Ja si dokonce platim predplatny.

Z mobilu určitě, ale z fotoaparátu mi to není jasné, jak by se to samo bez nahrávání do mobilu dostanu na iCloud nebo OneDrive. Se SnapBridge je se to nastaví v aplikaci a účet Nikon Image Space je spárovaný s aplikací, takže fotím a ono se samo přenáší z Nikonu do iPhonu nebo iPadu a z něho . Mám fotoaparát připojený přes Bluetooth. To automatické přenášení na Nikon Space mám pouze když jsem na při focení WIFI, dá se to zvolit, jestli jen přes WIFI nebo vždycky, mám 10 GB měsíční limit.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 5. 2018 22:26

pavelmeli píše:hoax 18. 5. 2018 16:17 napsal:
"Mně třeba eye AF přijde naprosto super, např. pro svatební reportáž, portréty apod. se světelnými skly. Na to se DSLR už prostě nechytají, v tomhle je budoucnost jasná."

>>> Neumím si představit, abych při focení svatby nechal výběr toho, co bude ostré automatice foťáku (z pohledu hlavního fotografa) a ani při portrétech děvčat, nebo při focení svých vnoučat, kdy může být více času a člověk není pod tlakem odevzdání kvalitních výstupů - i se světelnými skly. Funkci face detection bych ve foťáku mít měl, ale ani nevím jestli a jak funguje.
Nikdy ale nenechávaš výber len na foťáku; veď foťák u Face detection vždy len naznačuje, kde by ostril on.
Teda stlačením spúšte sa nič nenecháva na náhodu, ale fotograf vedome schvaľuje rozhodnutie foťáku.

No a keď chce zaostrovať niekde inde, tak sa to vždy dá zmeniť.
Ja na to - keď sa foťák chce ostriť inde ako chcem ja - používam dotykové AF, ktorým bleskovo určím inú zaostrovaciu oblasť.
Ale dá sa aj inak: už som písal o možnosti navoliť si funkcionalitu "Start AF" (nastavenie napríklad stredového bodu) na tlačidlo...

.. jak je libo :-))

pavelmeli píše:Když jsem se zajímal o Alfu 7R III, tak mi tato funkce, i AF s výběrem ostřícího bodu na oko přišla naprosto zbytečná. Samozřejmě je to o preferencích každého soudruha fotografa a toho jak svatbu či portréty fotí.
P.
Ako som čítal tunajšie komentáre, tak mám pocit, že len málokto vie, ako to skutočne funguje.
(teda že Eye AF nezaostruje automaticky na oko, ale že ho treba manuálne zapnúť stlačením tlačidla a držať stlačené)
Foťák vtedy vie, že má ostriť na oko a sledovať ho. A to aj robí. Navyše s ISTOTOU zaostrenia na to oko, kdežto u 3D trackingu (založeného na farbe objektu) si fotograf nikdy nemôže byť istý, či sa na to oko pri prvotnom zameraní skutočne trafil.

Ešte k tomuto:
pavelmeli píše:Neumím si představit, abych při focení svatby nechal výběr toho, co bude ostré automatice foťáku
Prečo nie? Je to vari tak nepredstaviteľné?
Veď aj výber expozície sa zvyčajne necháva na foťáku...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 5. 2018 22:51

pemar píše:
Radek71 píše:To ale davno funguje. Vsechny fotky co lidi nafoti se automaticky uploaduji na iCloud nebo Onedrive apod. Ja si dokonce platim predplatny.

Z mobilu určitě, ale z fotoaparátu mi to není jasné, jak by se to samo bez nahrávání do mobilu dostanu na iCloud nebo OneDrive. Se SnapBridge je se to nastaví v aplikaci a účet Nikon Image Space je spárovaný s aplikací, takže fotím a ono se samo přenáší z Nikonu do iPhonu nebo iPadu a z něho . Mám fotoaparát připojený přes Bluetooth. To automatické přenášení na Nikon Space mám pouze když jsem na při focení WIFI, dá se to zvolit, jestli jen přes WIFI nebo vždycky, mám 10 GB měsíční limit.

Zálezi asi na aplikaci - u GH5 + Android + Google Photos se mi, pokud dám ten auto upload, všechny vyfocené fotky po nahrání do mobilu automaticky synchronizují s Google Photos.

Což mi přijde na nic - představa, že při focení třeba toho Predator Race se úplně všechno nahrává na cloud, je strašidelná. Pak to budu probírat dvakrát ...

Pořád ale jde o jpeg, RAW automaticky nejde, aspoň o tom nevím.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 21. 5. 2018 05:57

SnapBridge nahrává do mobilu automaticky. To znamená, že fotim a automaticky to mám v mobilu a mohu to mít automaticky i na Nikon Space. To je ten drobný rozdíl, který jsem měl na mysli. Přestanu fotit a mám nahráno. Co pak s tím, je moje věc a mohu to vypnout tím, že dám ve fotoaparátu režim v letadle. Dráty nebo přesouvání po wifi je není totéž, protože když dofotim, teprve začínám nahrávat.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 21. 5. 2018 06:30

Z trochu jineho soudku. Pokud je tady vubec nekdo, kdo nejak vic foti krajinu - vyrazite samy nebo ve skupine? Resilted jeden clovek z DE na jinem foru, co shanel jednoho, idealne dva partaky, na nejake foceni v podhuri Alp, protoze sam by clovek nikam vyrazet nemel a rozbehla se tam k tomu celkem zajimava (a kupodivu vecna) diskuze na tema bezpecnost vs. Unikatnost fotek.... Tak me napadlo jak resite treba zahranici nebo Sumavu a mista s min lidma :-) Sem si prave sam rikal, ze nikdy sam nevyrazim, az na foceni...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod landov 21. 5. 2018 07:00

Pokial nejdem s rodinou, tak vacsinou chodim sam. Pravdou je ale, ze zatial som nechodil na vyslapy, ze byt uz na mieste pri vychode/zapade slnka.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 21. 5. 2018 07:08

Zpravidla i zkušení fotografové absolvují většinu focení sami. Důvodem jsou rozdílné časové možnosti kolegů, chuť zrovna teď fotit apod, klid na práci atd.

Pak jsou různé fotokroužky, kde se občas baví fotografové o teorii nebo o technice, ale hlavně chodí spolu fotit, třeba si zkouší ateliérové svícení, nebo chodí fotit třeba psy na cvičáku, jarní přírodu v Beskydech, nebo zorganizují besedu besedu a promítání „Srí Lanka“, šlehačka na dortu jsou akce typu workshop „ranní rozbřesk“ nebo „fotíme jaro“, případně „západ slunce“, to je moc oblíbené. Tohle je mimo můj šálek čaje.

Pak jsou akce typu se dohodnout s pár fajn lidma a odpočinout si na víkend od rodiny a běžných starostí, to je moc fajn, ale záleží na těch lidech a jak si vyhoví. Pro mne je tato varianta vyloženě vzácná, viz první odstavec, takže většinou sám.

A pak jsou situace, kdy potřebuje od někoho poradit, kde je nejlepší místo a co dělat, aby člověk nepřišel k úrazu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 21. 5. 2018 07:45

landov píše:Pokial nejdem s rodinou, tak vacsinou chodim sam. Pravdou je ale, ze zatial som nechodil na vyslapy, ze byt uz na mieste pri vychode/zapade slnka.

Tohle je to, co sem myslel - ve dve rano nasadit celovku a byt v 5:00 na kopci event. tam nekde prespavat. Sem si prave rikal, ze jak mam pri turistice naiceny, ze clovek nikdy nesmi choditbsam, do vetsich hor idealne ve trech, tak u foceni na to dost kaslu. Nedavno vysel cast, tak sem v 1:00 vyrazel s celovkou na Sumave kamsi do tmy a behem cekani na miste sem zjistil, ze tam ani neni signal.... Predtim sem vyrazel v 5:00 v Krkonosich jen s ditetem v kocarku (ale tak tam je aspon vsude signal a dobre cesty). Tak sem koukal, ze ma DE foru resi daleko vic a nemusinbyt ani Alpy :-)

-- 21. 5. 2018 07:51 --

pemar: Jasny, tady je klasika, ze fotograf (specialne krajinar) vyrazi sam. Ale tak je mozne ze nemci, hlavne v bavorsku, sou v tomhle spolecenstejsi :-) Btw. do faze, ze uz sem.zvazoval, ze si zaplatim workshop, abych si fakt cas na foceni udelal, sem se uz dostal taky. Mozna na podzim. Idealni by byl cervenec, kdy je zena s detma na chate u jejich rodicu, ale to je zrovna dost blby obdobi na foceni. Tak spis na cerven
ec necham vic sluzebek a snad bude pak vic casu ma podzim...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod bob222 21. 5. 2018 08:12

Chodenie za svitaním na kopce som praktikoval pred 30 rokmi. ;) A nebolo to špatné, človek naozaj odstresoval na maximum. Teraz tak maximálne lanovkou na rozhlednu... :D
Ale nivu Moravy absolvujem pravideľne a tam som samozrejme zásadne sám. Ono koho by to bavilo, keď sa motám pol hodiny okolo nejakého pařezu a podobne.
Fototlupy som zažil keď som ako dorastenec chodil do fotokrúžku a stačilo. Mám dosť priateľov fotografov ale radšej s nimi idem na pivko alebo kofolu ako fotiť. Každý sme iný a ten pokec je lepší ako spoločné fotenie.
Ale s Gancom by som niekedy na takú fotoprechádzku raz aj celkom skočil, ono niektoré jeho "techniky" vidieť naživo by stálo za to. Ale pinčes ma nebaví (fotiť).
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 5. 2018 08:15

pemar píše:SnapBridge nahrává do mobilu automaticky. To znamená, že fotim a automaticky to mám v mobilu a mohu to mít automaticky i na Nikon Space. To je ten drobný rozdíl, který jsem měl na mysli. Přestanu fotit a mám nahráno. Co pak s tím, je moje věc a mohu to vypnout tím, že dám ve fotoaparátu režim v letadle. Dráty nebo přesouvání po wifi je není totéž, protože když dofotim, teprve začínám nahrávat.

Asi je rozdíl v tom, že ti vyhovuje editovat na iPadu jpegy. Pokud je Nikon Space pro Tebe něco jako úložiště nevytříděných fotek, tak to má smysl.

Blbý s těma Google Photos je to, že to je spíš něco jako finální produkt, kam by měly přijít už vytříděné fotky.

Jinak se z toho stane úplně nepřehledný skladiště.

Už jsem si zvykl na to, že editací v Lightroomu provádím velkou selekci toho, co vlastně půjde ven. Tím, že každou fotku edituju, vzniká účinná zábrana proti tomu, publikovat kvanta fotek, které pak nikoho, ani mě nebaví vlastně prohlížet.

Asi stejně přijde doba, kdy editace fotek na desktopu bude méně častá a velké množství fotek bude editováno na tabletech a mobilech. Zatím to ale moc technicky připraveno není.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 21. 5. 2018 08:50

Inak vidno že som stará konzerva a dinosaurus, ale nejako tá zúfalá okamžitá snaha o konektivitu ide totál mimo mňa.
Ak chcem niečo ofacebookovať alebo otvittrovať, tak to cvaknem mobilom a je po ptákách, Lepiť niekam jepegy z foťáku niekde na odpočívadle fakt nemám chuť (buď mi vyšla fotka super a dám ju von po spracovaní, alebo cvakám mobilom a neriešim).
Ale chápem že pre mnoho ľudí tu tá potreba je.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 21. 5. 2018 09:10

Ten Nikon Space se nabizí na to, aby tam člověk automaticky během foceni stáhl fotky ve 2 Mpx, tam si je může kdokoli, kdo tam má přístup už během focení prohlédnout a vybrat z nich ty, které se mu líbí (případně je zcenzurovat a promazat a vybrat ty, které mám dále zpracovávat), může je prohlížet i někdo, kdo by se k nim ve fotoaparátu nebo na mém mobilu nedostal a může mi třeba i napsat nějaké instrukce, co s těmi fotkami chce. Není to na práci s koncovými zákazníky, ale třeba s kolegy nebo někým, kdo také fotí. Dají se nějaké záběry přifotit, dokud jsem ještě na místě, kdybych třeba zapomněl vyfotit Máňu.

To je ta konektivita.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka