Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 27. 11. 2017 16:10

V rychlosti grafiky DxO se ta karta prolevila, u Capture NX-D také, u Photoshopu a Lightroomu také (než jsem je přestal používat), ale skutečně hlavní rozdíl dělal procesor, pokud tam poslední procesor i7, tak se dalo upravovat fotky i s vestavěnou grafikou od Intelu, ta externí nemá prakticky žádné trhání obrazu nebo viditelné zpomalení při překreslování. Hodně záleží i na monitoru, u 4K je to zřetelnější, než u HD, pokud ten monitor nemá ani HD, není co řešit.

S dětmi to mám ve vlnách, někdy potřebují můj čas hodně a jindy vyloženě překážím, prostě puberta. Takže jsou dny, kdy má času na svoje koníčky dostatek a jsou dny, kdy ne. Je ale důležité si najít čas i pro sebe, kvůli duševní hygieně.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod T-Lama 27. 11. 2017 18:32

Petr Luňák píše:
T-Lama píše:Mimochodem, mám E-M1 třetím rokem a i na F22 tam není vidět ani smítko, přičemž objektivy měním často a velmi neopatrně nehledě na prostředí.


Ano, pak jeste lze vyfotit cernou zed. Tam take nebude smeti videt. Jinak ale...

Chtěl jsi to bez úprav, ty komiku, tak jsem to dal bez úprav. Schválně, jak moc brutální úpravy na to musí člověk aplikovat, aby tam něco našel? A jak bude vypadat skutečný pořízený snímek, který není jen fotkou zdi? 8-)
Realita je, že za normálních okolností to tam vidět není, zatímco u Tebe to vypadá jako vysypanej popelník. :roll:
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 27. 11. 2017 18:58

Rekne mi tady nekdo, jeslti na editaci rozdil rychlost DDR4 ram nejak zasadne.
Uvazuji o celkem levne sestave (penize ted musi jit jinde) s Ryzen 6 jadro, coz mi prijde jako nejlepsi pomer cena a vykon a vim, ze treba v Lightroom, pocet vlaken udela hodne, graficka karta nic moc, ale rychlost RAM?

Nekdo nejake zkusenosti?
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 27. 11. 2017 20:53

T-Lama píše:
Petr Luňák píše:
T-Lama píše:Mimochodem, mám E-M1 třetím rokem a i na F22 tam není vidět ani smítko, přičemž objektivy měním často a velmi neopatrně nehledě na prostředí.


Ano, pak jeste lze vyfotit cernou zed. Tam take nebude smeti videt. Jinak ale...

Chtěl jsi to bez úprav, ty komiku, tak jsem to dal bez úprav. Schválně, jak moc brutální úpravy na to musí člověk aplikovat, aby tam něco našel? A jak bude vypadat skutečný pořízený snímek, který není jen fotkou zdi? 8-)
Realita je, že za normálních okolností to tam vidět není, zatímco u Tebe to vypadá jako vysypanej popelník. :roll:


Bez uprav = bez klonovaciho razitka, logicky. Co je to skutecny snimek? Tohle je snad jen jako? Co jsou to normalni okolnosti? Osln me nejakou vlastni definici ala Ganec. Kdybych tu od tebe nekdy videl fotku, tak bych treba predstavu mel.
Jinak prach na snimaci, stejne jako v objektivu, je bezna vec, za to stydet nemusis, kazdy ho tam ma, ale nekteri maji zjevne problem (si) to pripustit.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavelmeli 27. 11. 2017 21:52

Devil007cz >>> Pokud máš alespoň 8Gb Ram na DDR3 a vyměníš je za DDR4 rychlost úprav a exportu Raw se Ti nezvýší (mám zkušenost z DPP, PS 6 a Zoner 18 - LR nepoužívám) a lepší graficka karta (větší rychlejší RAM, 3D), také není přínosem. Já jsem si hodně pomohl v rychlosti úprav výmenou Athlonu za dvoj čip Xeon E5 s 8 jádry na 2 Gb, SSD diskem 500 Gb pro Systém, ale 32 GB RAM už k násrůst výkonu a rychlosti moc nepomohlo. Jsou různé bench testy, ale stačí spustit na správce úloh systému Woken mám 7 (ctrl-alt-del, vybrat poslední řádek) a za chodu LR , nebo PS v záložce "výkon" přesně graficky vidíš, kolik ti spuštěná aplikace spotřebuje jak z výkonu procesoru, tak z RAM. Sorry, pokud to znáš a používáš...

P.

-- 27. 11. 2017 21:57 --

Vlastně to píše pemar v 27. 11. 2017 16:10 - první odstavec. K úpravám fotek je důležitější výkon procesoru. Rychlost RAM (DDR3 nebo 4) to nijak výrazně neovlivní.
P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 27. 11. 2017 22:42

Vcelku souhlas, na starší sestavě jsem měl 16GB a kolega z Intelu mi říkal, že je to zbytečně předimenzované, obvykle jsem nevyužil více, jak 8, teď mám 32GB jen proto, že bylo cenově zanedbatelné. Asi nejvíce mi udělal procesor a 6+6 vlákna a NVMe paměti.

Jinak s tím prachem na sobě pozoruji takový zvláštní psychologický efekt, nechal jsem vyčistit těla a od té doby jsem nebyl fotit. U D7100 to dává smysl, tu beru s sebou a nechci retušovat každou fotku z Alp, kam se chystám, ale u D500 je to jen psychický blok, že teď je to zabalené a čisté, takové panenské, jako vjet do čerstvého sněhu.

Manželku a syna mám zatím na antibioticích, Micina nemá ještě schválené uvolnění z výuky, fotovýbavu také ještě nemám zabalenou, přemýšlím jestli vezmu stativ, má tam být arktický vzduch a teploty -15 až -20 pod nulou, balím s sebou vyhřívané rukavice, svetr a láhev venezuelského rumu a jägermeistera. Loni jsem měl ještě skvělou ořechovku, ale vyschl zdroj. Ale musíme to nějak dát, pak přijede tchyně a bude vymalováno.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 27. 11. 2017 23:03

Pemare, na hory je nejlepší slivovička :). Zrovna se mi toho doma pár litrů válí, ale hory zatím neplánuju, není čas. Ale zpracovat se to musí ...
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 27. 11. 2017 23:15

pemar píše:Hodně záleží i na monitoru, u 4K je to zřetelnější, než u HD, pokud ten monitor nemá ani HD, není co řešit.
Tak teraz mám dilemu:
- 4K (3840 X 2160) alebo QHD (2560 X 1440)?
- 24" alebo 27"?
:hm
(keďže v porovnaní s 19" monitorom so 1280x1024 pixelami by iste stačil aj ten "najslabší" z nich .. hlavne za polovičnú sumu)
lukas_highenergy.cz píše:furt si rikam, ze ten stary Dell Ultrasharp funguje, tak jeste pockam
Tiež sa pozerám po DELL-och .. teda odporúčaš?

pavelmeli píše:K úpravám fotek je důležitější výkon procesoru. Rychlost RAM (DDR3 nebo 4) to nijak výrazně neovlivní.
U Ryzenov by mali RAM v niečom pomôcť (podľa recenzií) .. ale nemám to nijako preverené .. no bolo by to aj tak len o nejakých 10-15% (teda nepozorovateľný rozdiel)
Takže s tým procesorom tiež súhlasím.

Pomôcť môže ale aj grafická karta: aspoň s pomalším procesorom mi v Olympus vieweri dokázala aj 3x urýchliť vykreslenie úprav z RAW (čo sa už len tak ľahko výkonnejším procesorom dosiahnuť nedá)
Problém je, že tá akcelerácia sa využívala len minimálne: GPU load bol minimálny, aj využitie RAM.
A takisto netuším, či by to takto akcelerovalo aj s rýchlejším procesorom (predpokladám, že áno, ale nemám to zatiaľ ničím overené, keďže to tu nikto iný neskúšal - aspoň nenapísal - a ja som skúšal len 2 rôzne karty na 2 rôznych procesoroch, navyše od 2 výrobcov; čo naznačilo skôr na problémy s kompatibilitou ako nejakú vyčísliteľnú závislosť)

Odporúčam najprv upgrade procesora .. a až keď to bude "málo" .. tak až potom "skúšať" (alebo len zisťovať) prínos grafickej karty.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavelmeli 27. 11. 2017 23:37

Před rokem jsem vzal IPS, WQHD 27" BenQ a spokojenost.
V práci čučím na monitor 8-10 hodín a pak dalších 5 doma, takže jsem vsadil na technologii Flicker-free a Low Blue Light. Třeba jsem skočil na marketing, ale oči zatím bez brejlí na všechny vzálenosti OK. Nechal jsem u HappyFota udělat 4 fotoknihy A4 (každá 56 stran) s prémiovou kvalitou a výsledek paráda... věrnost barev v tisku 100% stejný, jako na monitoru.
Souhlas s pemarem i Gancem - upgrade procesoru a pak se uvidí...

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 28. 11. 2017 05:44

Minimalne flicker-free marketing nie je a ja osobne by som uz monitor bez ff nekupil.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 28. 11. 2017 06:17

Ganec píše:U Ryzenov by mali RAM v niečom pomôcť (podľa recenzií) .. ale nemám to nijako preverené .. no bolo by to aj tak len o nejakých 10-15% (teda nepozorovateľný rozdiel)
Tak som to skúsil preveriť a ten rozdiel vyzerá byť väčší ako som si myslel :shock:
Obrázek
(je to síce len podľa nejakého videa a ešte tomu v hrách, ale aj tak)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 28. 11. 2017 06:35

Já jsem maximálně spokojený s Intelem a nemám důvod měnit, maximálně upgradovat. Naproti tomu, u grafických karet a dalších komponent nemám oblíbeného výrobce, jen u SSD zatím Samsung kvůli NVMe. U monitoru zatím EIZO, ale u máme doma i BenQ a Dell a v podstatě jsou OK. S 4K velká spokojenost, do nižšího rozlišení bych dnes nešel, velikost 27 palců je podle mne lepší, pokud se to ještě vejde na stůl (aspoň je důvod ho uklidit) peněženka to unese.

S tím zdrojem na ořechovku jsem ztratil i zdroj na slivovici :-(
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 28. 11. 2017 08:44

Ja som dostal cez víkend 5 litrov čučoriedkovice (boruvkovice), dosť rarita, slivku mám od rodiny, meruňkovicu si robím vlastnú. Pokiaľ ide o ostré domáce frndžalice, mám vystarané.
:D

Ale na samohonku čo pil Ivan Čonkin nemám...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 28. 11. 2017 09:20

Já bych chtěl někdy dostat originál Don Salusto, to bych jásal.
Melancholický Trol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 28. 11. 2017 10:09

pavelmeli píše:.. jsem vsadil na technologii Flicker-free a Low Blue Light.
Že to šetrí oči je síce pekné .. ale ak to bude "zobrazovať modrú slabšie":
- tak to v konečnom dôsledku spôsobí, že normálne zábery budú "teplejšie" ako v skutočnosti
-> čo ale pri editácii prinúti pridať modrú zložku
=> no a vo výsledku budú zábery do modra (na všetkých iných monitoroch)
:nenapadne

Nedá sa to náhodou dočasne vypnúť?

pemar píše:S 4K velká spokojenost, do nižšího rozlišení bych dnes nešel
Nie sú už potom príliš malé ikonky, písmená .. a celkovo práca mimo zobrazovania fotiek?
Mama má FullHD na 8 palcovom tablete s Win10 a tam je už často problém "trafiť sa prstom" na správne misto.
(s myškou by to nemal byť problém .. ale aj tak)
Napríklad diskusie na digiarene by (bez zväčšovania) boli len na 1/4 šírky monitora...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků