Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod wikxzen 24. 11. 2017 19:02

Foukat do toho z vlastních plic nebudu, což mě hned napadlo u toho silně znečištěného senzoru, který tu postoval Petr Luňák.
Když se dívám při koncertu na světelný proud z LED světel, tak prach v klubu by se dal doslova krájet. Stačí jen aby naběhlo 50 lidí do prostoru, šoupali sem a tam, z nedalekých dveří příchozí a odchozí udržují průvan a hned to všechno vesele lítá v kruzích. A já jak blbec mezi lidma ve stoje a v šeru přehazuju skla. S tím, že odhalený foťák bez skla mám na popruhu pověšený na zápěstí houpající volně ve vzduchu zatímco se hrabu v taštičce pro další sklo nebo ext. mikrofon. Jako je to sranda, no. Jen čekám na chvíli až jedno ze skel upustím na dlažbu. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ondrasheq 24. 11. 2017 20:28

By možná nebyly špatný takový ty "nosiče" objektivu za pas s bajonetovým závitem. Dělá to Peak design nebo kdo. Ale to asi do prostředí klubu nebude zrovna nejbezpečnější.
ISO 12800 - blog o fotografování
https://iso12800.cz/
ondrasheq
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 25. 11. 2017 09:59

Mezi lidmi já potřebuji elegantně procházet, tak abych se nezachytil s čímkoliv vyčnívajícím o někoho či někdo nezatáhl něvědomky. Už tak je Bond Street od ONA docela velká brašna pro stísněné prostory. A to brašnu mám přikurtovanou až k úrovni čtvrtého žebra tak akorát pod loket, aby mi ji někdo v tom šeru neotevřel. Foťák v ruce obvykle mám položený na hrudi, když se chci prodrat davem.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod T-Lama 25. 11. 2017 13:57

Petr Luňák píše:Ze zeme bych tam nejedl, ale staveniste to neni :) Kazdopadne chapete nekdo, proc jmenovite G80 nezavre zaverku po vypnuti? Tim by se znacne omezila moznost ulpeni necistot na snimaci, behem vymeny objektivy obzvlast. Ze by to bylo kvuli jeji zivotnosti? Maj to tak vsechna bezzrcatka?

Má to tak rozhodně většina, vzhledem k principu fungování je podstatné, aby byla trvale otevřena pro náhled, při expozici se závěrka natáhne a ihned vypustí.
Předpokládám, že by se trvalým natažením při uzavření ku*vila pružina, což by následně mohlo působit nekonzistentní expozice.
Tady je to vidět u Penu:

Mimochodem, mám E-M1 třetím rokem a i na F22 tam není vidět ani smítko, přičemž objektivy měním často a velmi neopatrně nehledě na prostředí.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 25. 11. 2017 16:05

"F22 tam není vidět ani smítko"

Pics(unedited) or it didn't happen.

Btw, jako ze by se u bezzrcatka ku*vila pruzina, zatimco u DSLR, ktera nechava zaverku dole, nikoliv? Proc?
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metatron 25. 11. 2017 16:16

Akoze tak presny mechanizmus ako zavierka je ovladana pruzinou? Neskumal som, neviem... len nahlas premyslam
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 25. 11. 2017 17:11

Jen rychla kontrola obsahu... Bte. na glavni strane je clanek o rebrandovanym starym Kievu v luxusnim provedeni. Me tak napadlo, jestli jeste existuji nejaci zastanci 35tky kinofilmu, co tvrdi, ze se mu digi nikdy nevyrovna....
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod pemar 25. 11. 2017 18:49

Já jsem takhle občas okukovat nějakou starší Leicu nebo ještě častěji Mamiyu. Nakonec vždy zvítězila praktická stránka věci, možná ke škodě fotografování. Filmovou, ne digitální.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod T-Lama 25. 11. 2017 20:24

Petr Luňák píše:"F22 tam není vidět ani smítko"

Pics(unedited) or it didn't happen.

:roll:
https://uloz.to/!rY00vsDX2oOR/pb250228-jpg

metatron píše:Akoze tak presny mechanizmus ako zavierka je ovladana pruzinou? Neskumal som, neviem... len nahlas premyslam

Není ani tak ovládaná jako poháněná, na stejném principu funguje závěrka i ve starých Leicách, kde je ovšem načasování mezi vypuštěním lamel řízeno mechanicky, zatímco dnešní foťáky používají elektromagnety.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 26. 11. 2017 07:14

Pemar: Me taky obcas, behem prochazek nekde v zahranici, kde narazim na nejaky ten fotobazar napadne, ze bych si mohl nejaky pekny filmovy kousek koupit. Treba Zeiss Ikon (Leica je hlavne z hlediska skel pro me jeste fakt daraha na kupovani pro srandu) nebo Bessu. Ale pak si predstavim, ze budu muset kupovat filmy, budu je nekam nosit na vyvolani (vyvolavat to doma je fakt scifi z hlediska casu) a ze 1-2 dobry skla k tomu taky vyjdou dost draze a zase ten napad zazenu. Nehlede na to, ze kdyz by nejaka fotka opravdu vysla, tak budu nastvany, ze ji nemam digi. Takze napad zazenu a max vezmu nekam na vychazku k A7 stary Zeiss CY sklo. Ale furt se mi libi, ze je to cely takovy hezky mechanicky....
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod landov 26. 11. 2017 07:33

Tak ja si tiez rad zaspominam na casy stravene v tmavej komore (rozumej kupelni v panelaku) a hoci mam stale vsetko potrebne stale doma (od tanku na vyvolavanie kinofilmov cez zvacsovak Axomat 4 az po lesticku), uz by som sa do toho znovu nepustil.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 26. 11. 2017 09:16

Tak s tou temnou komorou bych do toho sel taky. To by dostalo uplne jiny rozmer. Dokonce bych na to ve sklepe mel i mistnost. Ale casove bych se k tonu dostal tak 4x za rok.... Mozna. Obecne ten cas je nejvetsi problem. Stativ sem nevyndal ani nepamatuju a krome rodinnych cvaku neni kdy. Druhe dite je nejak vyrazne narocnejsi kousek :-D
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Alešak 26. 11. 2017 09:31

To je zajímavé, jak se to s dobou mění. Já jsem měl v období 1977 - 82 tři
děti, chodil jsem do práce (bo sa muselo), jezdil na hory a skály, chodil
na pivo, fotil a ještě jsem si fotky dělal ve fotokomoře. Času bylo na vše
dost. Nyní ho nemá nikdo. No jestli to nebude tím, že máme všichni mobily,
internet, auta... 8-D
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 26. 11. 2017 10:00

Ano, je to presne tym. Kym neboli mobily a internet, zavrel si zaa sebou dvere kancelarie a padla. Nikto ta nemohol kontaktovat, pretoze nemal ako :-)
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 26. 11. 2017 10:06

Kdyby člověk chtěl a měl to jako prioritu, tak si ten čas na to vyvolávání podle mne najde. Já jsem si u sebe prakticky jistý, že jsem na to příliš pohodlný a že mi digitální vyvolávání vytrhlo trn z paty. Mám doma Praktiku, kdybych nebyl líný, nafotil bych s ni 36 snímků a dal to vyvolat do Mexapixelu nebo Foto Škoda, to by asi nebyl problém. Ten pocit z historického focení by mi zatím nevynahradil fakt, že Praktika zaostřuje jen manuálně na prisma matnici, která je ve středu obrazu, takže je člověk omezený na středovou kompozici a že tehdejší objektivy za těmi dnešními zaostávají o parník. Já jsem z důvodu zastaralého AF odpískal i nákup Nikonu Df, prostě mne to vadilo.

Já se někdy musím pracovně přemístit ještě o víkendu, abych byl na jednání v zahraničí v pondělí od 9h, ale pokud chci, tak si čas na focení nebo jinou činnost nějak najdu, ideální je to zkloubit s nějakou rodinnou aktivitou.

Včera se například konalo docela zajímavé setkání fotografů v KC Zahrada na Chodově, ze zajímavých lidí tam byl třeba Kamil Varga nebo Václav Šilha, Pavel Šerý nebo Michael Jurák a samozřejmě snad všichni Macenauerové. Já jsem tam chtěl poslat Micinu na foceni s modelkou, ale měli už plno, tak jsme nakonec skončili na Chodově v tom jejich mega obchodním domě.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka