Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ltokar 22. 6. 2015 15:19

FotoABC: myslis ako napojit cez USB kablom priamo fotak ? Na to musis mat ale OTG kabel + OTG podporu v mobile, predpokladam. Co je inak tiez vec, za ktoru by som vyrobcov vesal do prievanu. Spolocne s mikro USB konektorom a najnovsie USB 3.1 konektorom. Univerzalny USB konektor, ktory ma asi 15 roznych koncoviek , pricom kable sa casto robia len datove alebo len nabijacie. A najnovsie OTG ..
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 22. 6. 2015 15:22

FotoABC: kup normálně OTG USB kabel, nahraj si DSLR Dashboard a bude ti to chodit i s D3200, kterou Nikon oficiálně nepodporuje. Vyzkoušeno, jak ovládání foťáku, tak stahování fotek.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 6. 2015 16:45

No tak když je tu řeč o Nikon CLS, tak já mám tři blesky od roku 2006. Pravda 1x SB-600 a 2x SB-200 (makroblesky), takže žádné profi nářadí, ale když vyjdu na louku nebo do lesa, nepotřebuju díky CLS žádné kabely a SB-600 si na stojánku položím kamkoli podle potřeby, abych si nasvítil pozadí a neměl brouky jako v noci.
Voděodolnost je přeceňovaná vlastnost, šest roků jsem měl neutěsněná těla, a minimálně o druhém vím, že i v osmi letech pořád funguje. Na druhou stranu, když si vzpomenu, jak jsem loni na Šumavě nechal v noci foťák na stativu a fotil tříhodinovou sekvenci s hvězdičkama, je mi ouzko z představy, že bych měl obyč low-end. Z foťáku doslova lila rosa, jako bych ho strčil pod sprchu.
Výdrž, někdo tomu prostě neuvěří, to je jasný, ale já fakt občas jedu do destinací, kde elektřina není a není a když je, tak jedna zásuvka a mnohdy jen dokud jede generátor, tzn přes den, kdy jsme na cestě, a pokud se podaří nějakou zásuvku sehnat, všichni do ní chtějí nacpat mobily. Na takovou přetahovanou nejsem stavěný, ani nemám takovou disciplínu jako Radek, můj foťák po 4 letech táhne na 40 tisíc expozic. 1000 fotek z týdnu v horách je u mne norma, někdy mám dva. Letos zase mířím do severního Švédska, tam není ale lautr nic, ani mobilní signál, ani cesty natož chatařis generátorem. 5 dní nepotkáš člověka a když jo, je to ještě tři dny cesty k nejbližšímu el. vedení. Jistěže je možné nakoupit kupu baterek, ale to nic nemění na tom, že výdrž CSC je poddimenzovaná, a vyšší kapacity akku by je zatraktivnily právě pro tyhle příležitosti. Jinak mi to je samozřejmě jedno, jestli 300 nebo 1200, přestože mě Fuji X-E1 za poslední rok vypekla asi třikrát, což se mi s Nikon DSLR nestalo za deset let ani jednou.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod BoN.cz 22. 6. 2015 17:09

Co takhle solární nabíječka? V místě jako letní severní Švédsko je navíc pořád světlo tak ji možná nabiješ i přes noc :-)
BoN.cz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 6. 2015 18:29

Solární nabíječky jsou prakticky k ničemu, když chce být člověk mobilní. Vyžadují ideální orientaci a pokud možno přímé slunce, jinak je jejich výkon zanedbatelný. Kdybych někde stanoval tři dny nebo jel na dva měsíce, tak dejme tomu, ale na desetidenní trek od osmi do osmi to není. To už si raději nakoupím ty akku nebo powerbanku. Mně jde ale hlavně o pohodlí a z toho, jaké návrhy tu všichni mají, mám pocit, že nikdo nezažil pořádnou tůru, kdy je člověk rád, že došel a zvládl postavit stan, něco uvařit a trochu se zcivilizovat před spaním. Jakákoli další povinnost je děsnej vopruz. Stejně tak je vopruz udržovat si přehled o šesti akumulátorech, kterej je a kterej není nabitej, co dvě hodiny je v nabíječe vyměnovat a podobný radosti. Tohle mě s DSLR míjí, dva akku stačí vždycky, nabíječku nechávám doma.

-- 22. 6. 2015 19:41 --

A nejvtipnější na celé téhle kauze je, že by se vůbec nemusela konat, kdyby výrobci mirrorlessů uvažovali méně jako Japonec ve stoprocentně zasíťované zemi a více jako uživatel toužící používat foťák kdykoli a kdekoli ve světě. Na svém X-E1 mám trvale nasazený grip pro lepší úchop. To je přesně ten grip, který nemá žádnou jinou funkci, jen zvětšuje hmotu foťáku. Raději mohl výrobce rovnou udělat trochu ergonomičtější tělo s větším prostorem na větší akku než toto. To se netýká jen Fuji, ale půlka lidí s OMDčky nebo Sony CsC, které znám, má nasazené stejné gripy jako já. ...A to ani nezmiňuju ten opruz s odmontováváním gripu, kdykoli chci vyměnit akku.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ltokar 22. 6. 2015 18:50

Pod toto by som sa podpisal :) .. ale inak vyrobcovia proste robia to, co trh zerie. Holt .. mensina proste musi drzat hubu a krok :D
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ice.man2 22. 6. 2015 18:54

K tomu přehledu která baterka je plná a která ne... chce to systém chlapi ;) do hor atp mám batoh co má kolem pasu a na prsa takové ty popruhy na stažení. V těch kolem pasu jsou kapsičky.. pravá kapsička plné, levá prázdné.. vejdou se tam krásně, při hmotnosti batohu je to zanedbatelné.... tak a teď víte kde mi je ukrást :D Jako ono to s těma baterkama fakt není tak zlé.. když jsem četl že to dá na baterii 350 fotek tak jsem se zhrozil, že co to bude (v reálu není problém cca 600 fotek dát)... že jich na delší akce/výlety nosím více je spíš přehnaná opatrnost. Prostě pracuji s heslem better safe than sorry :)
ice.man2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 22. 6. 2015 19:22

Ja teda nevim, jestli splňuju kritéria na posuzování turistiky, ale za mě to vidím takhle.

- K zrcadlovce beru 2 větší baterky, k bezzrcátku 2-3 menší.
- Pokud už z nějakého důvodu beru powerbanku, tak beru k zrcadlovce dvě větší a speciální nabíječku, k bezzrcatku jen dvě menší baterky.
- Vzhledem k počtu baterek v případě že beru powerbank/y ( 2x18650, 4-8x tužková, 2-3x foto) nevidím žádný problém v nějakém managementu baterií. Co je prázdné je v báglu v igelitce, co je plné je v báglu v jedné kapse.
- Bezzrcátka sice vydrží výrazně méně, ale to mi přijde problém tak na fotoakce ale ne na turistiku v době, kdy powerbank stojí pár korun. Rozhodně radši menší a lehčí bezzrcátko než bezzrcátko v těle zrcadlovky s velkým aku.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 6. 2015 19:38

No však se uvidí. Letos budu mít přímé srovnání X-T1 vs D7000. Situaci můžou hodně ovlivnit vhodné motivy na timelapsy, jinak nepochybuju, že to kamarád s X-T1, 4 náhradními aku a powerbankou taky dá. ...Možná mě to pak přesvědčí ke koupi X-T2 nebo A7;-)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Lotrandor 22. 6. 2015 19:52

A to si představte, že se dalo fotit i bez baterek .... dříve .... opravdu nekecam.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod bob222 22. 6. 2015 20:01

Ja to mám jak Radek. Posledné 2 roky som ani raz nedorazil baterku. Halt málo fotím.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 22. 6. 2015 20:06

Lotrandor píše:A to si představte, že se dalo fotit i bez baterek .... dříve .... opravdu nekecam.

To sice jo, ale to radši vezmu 2 baterky než 0 baterek a filmy...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 6. 2015 20:09

Lotrandor, zdědil jsem po dědovi Flexaretu, ale v té zase docházel film. Zlatý bezzrcátko;-)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ltokar 22. 6. 2015 20:17

lukas_highenergy: mas nabijacku, ktora akceptuje 12v vstup , alebo 5v ? Ci ako to nabijas cez powerbank ? Inak Olympus zda sa, ani nema default nabijacku?, ktora ide na 12v, na rozdiel od cinskych ..
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 22. 6. 2015 20:20

Lotrandor píše:A to si představte, že se dalo fotit i bez baterek .... dříve .... opravdu nekecam.

Väčšinou bola Aspoň v expozimetri. Ale niekedy stačil aj selénový článok.
bob222
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka