Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod chvd 22. 3. 2019 13:15

Ganec píše:Samozrejme že to nie je len o parametroch .. preto sú tam za nimi tie bodky

Tak když ty tečky znamenají tohle, pak nechápu ten výrok-shrnutí myšlenek skoro celého přechozího příspěvku, na který jsem reagoval minule:
teda na takéto objekty treba hlavne sklo s čo najdlhším EQ dosahom

Aha já vlastně zapomněl. že tečky a smajlíky znamenají zrovna to, co se hodí.
Potřebuješ zjistit, kdy bezzrcátka nahradí APS-C zrcadlovky? Obrať se na odborníky. http://www.nudz.cz/
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 22. 3. 2019 17:39

Ganec píše:Tu sú 2 požiadavky, ktorých riešenia proti sebe pôsobia:
- motýľ by mal myť v HO => teda musí sa použiť buď čím najväčšia clona, alebo čo najmenší snímač, ..
- pozadie by malo byť rozmazané => na to je potrebná buď čo najmenšia clona, čo najväčší snímač, alebo dlhšie sklo, ..
=> požiadavky na snímač/clonu sa tu ale navzájom rušia
==> teda na takéto objekty treba hlavne sklo s čo najdlhším EQ dosahom
Alebo focus stacking .. na čo sa zase hodí čo najrýchlejší snímač, aby sa počas snímania ten motýľ nestihol moc pohnúť .. a nehodí sa na to cvakanie uzávierky/zrkadla, aby ho to neodplašilo

Tohle už fakt musí probudit Luňáka, protože na tohle byl vždycky zvlášť alergický a startoval na první našlápnutí. :-D
A myslím, že takovouhle blbost ještě nikdo nezplodil:
=> požiadavky na snímač/clonu sa tu ale navzájom rušia
==> teda na takéto objekty treba hlavne sklo s čo najdlhším EQ dosahom
To je skutečně unikátní dedukce.
ForeignerOnEarth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 22. 3. 2019 18:24

Ganec to napsal hloupe (prekvapuje to snad jeste nekoho?), ale vzhledem k tomu, ze jako fotograf jsem nejvic makrofotograf, tak chapu, co tim chtel sdelit a nebudu delat "dusno" jen proto, ze to napsal Ganec, ktereho nepovazuji za cestneho a feroveho cloveka.

Pokud potrebuju co nejmene citelne pozadi (zamerne nepouzivam termin rozostrene, protoze tu necitelnost dela predevsim zuzeny zorny uhel, respektive silne potlacena perspektiva, nez snimac ci clona, ke ktere se vaze prave rozostreni - coz je to, co Ganec nechape, proto na svem blogysku uvedl, ze vice rozostreneho pozadi dosahne s mensim snimacem a teleobjektivem, nez s FF a svetelnym kratsim sklem *nejsem doslovny*) a zaroven potrebuju velkou hloubku ostrosti, tak se bez dlouheho ohniska (efektivniho) neobejdu. Na motyli, motylice ci jesterky byla moje oblibena kombinace Tamron 180/3.5 + APSC. Jednak si clovek od toho udrzi odstup, takze je nevyplasi (pohybem, nikoliv hlukem!!!) ani si pripadne nezastini, druhak to ma za nasledek krasne ciste pozadi, obvykle jednolite.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pavelmeli 22. 3. 2019 21:23

hezky hezky Vám to fotí pánové, taky přidám nějaké a protože mám raději když se to trochu hýbe a u té první docela dost foukalo, Hájresšot asi pro mě nebude... C70-200 + TK 2x, asi 1/3 ořez
Obrázek

Dá se i širokáčem 16-35/4 na 35mm a přiznávám lukyšot
Obrázek

Poslední statická, to samé co u první..
Obrázek

Po delší době mě čeká víkend v Práglu u vnoučat tak si zase nezřízeného pohybu dostatečně užiji... Hezký víkend všem
P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 23. 3. 2019 09:09

pavelmeli: pekné .. ale po technickej stránke nie dokonalé

Keby som tu dal takéto zábery ja, tak by som hneď schytal spŕšku hejtov
(napríklad za aberáciu na nožičkách, backfocus alebo šum)

Týmito zábermi si síce poukázal na to, že si dobrý fotograf a vyznáš sa aj v postprocessingu
=> ale zároveň si zlyhal ako diskutér, lebo svojimi argumentami si mi v skutočnosti dal za pravdu:
- fotkami z teleobjektívu si potvrdil moje slová "na takéto objekty treba hlavne sklo s čo najdlhším EQ dosahom"
+ poukázal si na to, že na fotenie toho o čom sme hovorili, sa tvoj foťák moc nehodí

-- 23. 3. 2019 09:12 --

chvd píše:nechápu ten výrok-shrnutí myšlenek skoro celého přechozího příspěvku, na který jsem reagoval minule:
Ganec píše:teda na takéto objekty treba hlavne sklo s čo najdlhším EQ dosahom
Slovo "hlavne" znamená, že "vďaka tomu sa dosahujú najlepšie výsledky"
(hoci dalo by sa v krajnom,prípade aj inak, ale už by to nebolo ono)

No a ja som reagoval hlavne na pôvodné tvrdenie:
FXE1 píše:Mám tu nejaké stariny, oba urobené lacnými seťákmi.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 23. 3. 2019 09:15

Ganec píše:pavelmeli: pekné .. ale po technickej stránke nie dokonalé

Keby som tu dal takéto zábery ja, tak by som hneď schytal spŕšku hejtov
(napríklad za aberáciu na nožičkách, backfocus alebo šum)

Týmito zábermi si síce poukázal na to, že si dobrý fotograf a vyznáš sa aj v postprocessingu
=> ale zároveň si zlyhal ako diskutér, lebo svojimi argumentami si mi v skutočnosti dal za pravdu:
- fotkami z teleobjektívu si potvrdil moje slová "na takéto objekty treba hlavne sklo s čo najdlhším EQ dosahom"
+ poukázal si na to, že na fotenie toho o čom sme hovorili, sa tvoj foťák moc nehodí

-- 23. 3. 2019 09:12 --

chvd píše:nechápu ten výrok-shrnutí myšlenek skoro celého přechozího příspěvku, na který jsem reagoval minule:
Ganec píše:teda na takéto objekty treba hlavne sklo s čo najdlhším EQ dosahom
Slovo "hlavne" znamená, že "vďaka tomu sa dosahujú najlepšie výsledky"
(hoci dalo by sa v krajnom,prípade aj inak, ale už by to nebolo ono)

No a ja som reagoval hlavne na pôvodné tvrdenie:
FXE1 píše:Mám tu nejaké stariny, oba urobené lacnými seťákmi.

Kazdy foti s tym co ma a ako vie. Nemerame pindiky.. Ten utok bol zbytočný..
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 23. 3. 2019 09:25

Tak sorry, ak to vyznelo ako útok .. to nebolo v pláne .. veď ako fotografa som ho pochválil...
Ide ale o to, že si nerozumieme, lebo každý sa snažíme diskutovať o niečom inom.
(a preto aj fotky druhých hodnotíme z iného pohľadu)

Ja estetickú stránku neriešim takmer vôbec, lebo ten kto má estetické cítenie => to potom vie odfotiť skoro hocičím.
Preto v diskusii riešim už len technickú stránku veci.

-- 23. 3. 2019 09:43 --

chvd píše:Aha já vlastně zapomněl. že tečky a smajlíky znamenají zrovna to, co se hodí.
V skutočnosti majú svoj ustálený význam .. nie je to zložité .. len si treba všímať kontext:
- dve bodky uprostred textu sú oddeľovače textu; čosi ako čiarka, alebo pomlčka .. ale zreteľnejšie
- čiarka + bodky znamenajú: ", atakďalej" .. ale jednoduchšie sa to píše + je to rovnaké v CZ aj SK + zaberá menej miesta
- smajlík: dotvára text, podľa kontextu, alebo naznačuje, že to netreba brať až tak smrteľne vážne

;-) znamená: "nemáš pravdu .. alebo si si len zle vysvetlil, čo som napísal .. v tomto mám naozaj pravdu ja"
:-- => "to fakt myslíš vážne a nerobíš si srandu?"
:oops: => "ups, v tomto nemáš pravdu; je to v skutočnosti presne naopak"
:kuk: a :hmm: => "je to celkom zaujímavé, však?"
...
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 23. 3. 2019 09:48

No ak neriešiš fotografiu ako výsledný produkt, (po všetkých stránkach) tak riešiť len tech.čiastkové parametre je ozaj zbytočné. Na konci nikoho nezaujíma či so použil HiRes alebo 60 FPS. Ono sa to totiž na tie foto nepíše :)
Ja som poukázal, že ak niekto kto použije aj jednuduchú DSLR a lacný objektív, nemusí v žiadnom prípade trpieť komplexom, že s tým neurobí dobrú foto. A u niekoho ani špičkové fetures nezabezpečia ani priemerný výsledok. Dokonca aj kvetináč môže byť problém....
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 23. 3. 2019 10:44

FXE1 píše:No ak neriešiš fotografiu ako výsledný produkt, (po všetkých stránkach) tak riešiť len tech.čiastkové parametre je ozaj zbytočné. Na konci nikoho nezaujíma či so použil HiRes alebo 60 FPS. Ono sa to totiž na tie foto nepíše :)
mýliš si diskusiu s galériou => tam sa rieši "výsledný produkt po všetkých stránkach"

Tu sa riešia práve tie jednotlivé parametre .. hlavne autofocus, šum a ostrosť
=> ktoré na výslednom produkte poväčšinou nebývajú moc rozoznateľné, ale pritom s nimi býva najviac problémov
(preto sa foťáky testujú na štandardných scénach, alebo na ľahko zreprodukovateľných motívoch, ktoré nemusia byť krásne)

No a nemáš pravdu, že to nikoho nezaujíma:
=> otázky, ako sa dá niečo nafotiť (čo k tomu treba), sú jedny z najčastejších

FXE1 píše:Ja som poukázal, že ak niekto kto použije aj jednuduchú DSLR a lacný objektív, nemusí v žiadnom prípade trpieť komplexom, že s tým neurobí dobrú foto.
Tak prečo zkadlovkári týmto komplexom trpia?
Prečo im APS-C DSLR nestačí a prechádzajú na FF, alebo na bezzrkadlovky? :hmm:
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 23. 3. 2019 10:57

Komplex máš akorát ty a projektuješ to na druhé.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 23. 3. 2019 11:02

To nie je komplex, len sa nestotožňujú s Tvoji podaním dôležitosti rôznych čiastkových
parametrov. Majú to inak nastavené, priority nie sú FPS alebo HiRes. Napr. mojím dôvodom na MILC je EVF kvôli videu. A samozrejme FF by mi bol lepší ako MFT. Kto fotografuje na SF, asi vie pre čo to robí.
A nerozumieš čo som napísal, pri hodnotení foto (napr.výstava, súťaž, predaj atď..)ozaj nikoho nezaujíma, čim to bolo fotografované.
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 23. 3. 2019 11:59

Grimjaur píše:Komplex máš akorát ty
ja práveže nemám žiaden zásadný komplex .. ktorý by ma nútil byť vo fotení lepší ako ostatní ^^

FXE1 píše:
Ganec píše:
FXE1 píše:Ja som poukázal, že ak niekto kto použije aj jednuduchú DSLR a lacný objektív, nemusí v žiadnom prípade trpieť komplexom, že s tým neurobí dobrú foto.
Tak prečo zkadlovkári týmto komplexom trpia?
Prečo im APS-C DSLR nestačí a prechádzajú na FF, alebo na bezzrkadlovky?
To nie je komplex, len sa nestotožňujú s Tvoji podaním dôležitosti rôznych čiastkových
parametrov. Majú to inak nastavené, priority nie sú FPS alebo HiRes. Napr. mojím dôvodom na MILC je EVF kvôli videu.
Ty si ale v úplne inej pozícii, ako väčšina ostatných, čo ešte APS-C DSLR majú...

Ja to vidím to tak, že väčšina z nich si kúpili DSLR prve kvôli lepším fotkám a rozmazanému pozadiu.
Vyberali si DSLR, lebo tie najlepšie fotky produkovali pred pár rokmi práve fotografi s DSLR.
(čo je logické, lebo na to treba roky pokusov/omylov, teda v tomto vynikajú tí, čo začínali keď ešte MILC neexistovali)

Potom nastáva fáza sklamania, ak sa až také dobré fotky nedostavia.
Vtedy si začnú všímať úspešnejších .. no ich fotky sú ostré a majú pekne rozmazané pozadie .. nie ako tie ich.
Bez dokonalého poznania princípov je logické podľahnúť dojmu, že za to môže snímač. Že ten čo majú nestačí.
(že väčší snímač dokáže lepšie rozmazať pozadie, určite každý vie .. dokonca aj ten, čo ostatné princípy nepozná)
No a väčší ako APS-C je práve FF :kuk:

PS: je jasné, že ten kto sa do foťákov nevyzná, tak ani len netuší, že nejaký "high-res" existuje
(alebo že sa foťáky zásadne líšia aj v rýchlosti sériového snímania)
Logicky to potom nemôže byť jeho priorita.

-- 23. 3. 2019 12:03 --

V podstate to ani pre mňa nebola úplne priorita (to už by som si kúpil EM5II).

Ale boli to funkcie, ktoré vo mne "zlomili odpor k zmene".
A presvedčili ma k názoru, že "teraz sa to už konečne oplatí".
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 23. 3. 2019 12:17

Máš to všetko popletené, to si vážne myslíš že trochu skúsenejší fotograf, vyhranený v istom smere v závislosti na jeho zameraní, nevie či potrebuje FF alebo radšej 60 FPS ???
Nemá zmysel to už rozoberať, tie klapky na očiach ťa ďalej nepustia. Zásadné nepochopenie u Teba je že neakceptuješ potreby iných. Mne je jedno čo si Ty kúpiš, ja Ťa nebudem lámať na svoj obraz.
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 23. 3. 2019 12:30

Těch lidi, co si kupují bezzcadlovku kvůli videu, těch není málo. Já mám na natáčení videa na fotoaparát negativní názor, ale když jsem viděl cenovku Sony PXW-FS5, tak jsem pochopil, za cenu Z6 mám videokameru Sony jen s jednopalcovým snímačem, takže ekonomicky je to jasné.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 23. 3. 2019 14:13

Ganec, ty musis byt naozaj neschopny clovek ak dokazes neustale opakovat tie iste bludy. DSLR foti plus minus sama a nepotrebujes na to ziadne hlboke znalosti. O nic hlbsie nez pri CSC. Jediny problem ktory som kedy s DSLR mal boli problemy s Nikonom D3100 a tym zakladnym 18-55, alebo take nieco. Moj prvy fotak, netusil som co je expozimeter, ale len to, ze potrebujem cvakat ako profik a teda v M. Akurat som netusil odkial preboha mam uhadnut clonua c as a tak som si fotak prepinal do automatu a "prepisoval" udaje do M. Nastastie mi relativne rychlo kolega vysvetlil na co to ten pasik v hladaciku sluzi. Aj tak ma to nebavilo, ale neskor som kupil jazdene 60D a utekal som do Alzy po najlacnejsie sklo ake tam mali (50 f1.8 STM), to som si zo sebou zobral k nasim na vikend na Liptov a cvakal som s tym psa. Dodnes si pamatam aky som bol z fotiek nadseny, pretoze bol prekresleny kazdy chlpok a navyse to bolo na oranzovom pozadi (cvakane trochu zhora a pozadie bolo neumyselne prikryvka na posteli). Neskor som 60D vymenil za 7D a objektivy ktore som mal neboli nijak vynimocne. Nikdy ziadne Lko. Co si spominam, tak som ma 50 f1.8 STM, Tamron SP 70-300 , Canon 55-250 STM (predchodca Tamronu), Sigmu 17-70 f2.8-4 C ktoru som neskor vymenil za 15-85 a nikdy som neriesil to, ze by to ostrilo zle, alebo nepresne (moja 15-85 udajne trpela na BF, ale nikdy som si to nevsimol, no typek ktory mi ju predaval tvrdil, ze s tym mala problem na oboch telach na ktorych ju skusal)

A ked si tak an to spominam, vtedy soms a fotakom zaoberal ovela menej nez dnes. Aj preto mam obcas skreslenu predstavu o tom ako ostril Canon a ako ostri G9. 7D aj s tym relativne pomalym Tamronom proste fungovalo a jediny problem bol dosah. Jedine realne ulahcenie by mohlo byt ten nahlad expozicie, lenze ten je z mojej skusenosti este horsi na CSC. Resp, pri narocnych scenach mi CSC situaciu ulahcuje a ano, s Canonom som mal problem trafit to spravne na prvy pokus, zatial co s Oly/Pana je to bez problemov. Ale pri beznych scenach musim ovela viac upravovat fotky z Panasonicu/Olympusu, pretoze ten expozimeter bol presnejsi nez nahlad ktory mam v EVF. A to hovorim o Canone. Ked som videl tie Lunakove fotky z Nikonu, tak on si pokojne moze cely cas cvakat tmu a potom z toho jednym posuvnikom urobit fotku.
Fidko
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka