Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 3. 2019 06:47

FXE

To máš úplnou pravdu.

A nejhorší jsou poturčenci, lidi přecházející z méně světelných objektivů. To je jako když koupíš dítěti buben
;-)

Dobře zvládnutý bokeh, tedy esteticky zdařile potlačené pozadí, které vytváří kontext, ale neruší, to je pak radost na pohled.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 22. 3. 2019 07:03

To si vystihol, vnímam to aj u ozaj zdatných fotografov. Dostane na recenziu povedzme to sklo F 1,2 na APSC, dva týždne ho testuje a v galérii ktorú zverejní je je 30 foto F1,2 a 10 foto F8 a viac, medzi tým nič :)
Zaseknutý clonový krúžok...

-- 22. 3. 2019 07:11 --

fotofanda píše:Jak pro koho. Pro mne člověka, který vyrostl na zrcadlovce ať již kinofilmové nebo digitální je výklopný displej spíš příjemné usnadnění v některých situacích.

Pro dcery je to klíčová věc. Když jsem jim nechal svou první digitální zrcadlovku bez výklopného displeje s optickým hledáčkem bez live view, tak ji vůbec nepoužívali. Pouze prvních pár minut, pár fotek a konec.

Sony A77 s výklopným displejem a EVF hledáčkem už akceptovali mnohem lépe a libovali si jako dobře se s tím fotí a o současnou A7III se hádají. A to ani neví, že je tam nějako dotykové ovládání, které jsem vypnul hned jak jsem ji vybalil z krabice.

V každom prípade to je užitočná vec,a nič nové, aj s Flexaretom sa dalo fotiť zo zeme, rovnako ako z ponad hlavy, a stále si videl čo fotografuješ.
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 22. 3. 2019 08:02

Na bookeh treba aj trochu skúsenosti a cviku.. Vediet si postavit scenu..
A da sa aj s nesvetelným.. Vela na to vplyva..
Keď som zacinal fofit tak som si myslel ze pri makre davaju za napr. Motyle farebny papier aby mali taky krémovy bokeh.. Ale to je uz davno :-)
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 22. 3. 2019 08:19

Mám tu nejaké stariny, oba urobené lacnými seťákmi. V jednom prípade sa o pozadie postarala tmavá lesná tôňa, v druhom na diaľku ovládané pozadie v prírode. Vpravo, dozadu, dobre, zostaň :) (manželka v žltozelenom tričku ) Nejednalo sa o nič plánované, iba som to v danom momente tak použil.
Přílohy
DSC_9819cw.jpg
DSC_3241w.JPG
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 3. 2019 09:08

FXE

Tak to je fakt dobrý :-)

Manželky si někdy opravdu užijou.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 22. 3. 2019 09:46

A ozaj, ako sa podarilo fotografovanie Ledňáčka ?
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 3. 2019 09:47

FXE1 píše:Mám tu nejaké stariny, oba urobené lacnými seťákmi.
Myslíš setový teleobjektív? ;-)

Môj motýľ .. ešte z vreckového ultrazoomu Sony H20 (rok 2010):
Obrázek

Tu sú 2 požiadavky, ktorých riešenia proti sebe pôsobia:
- motýľ by mal myť v HO => teda musí sa použiť buď čím najväčšia clona, alebo čo najmenší snímač, ..
- pozadie by malo byť rozmazané => na to je potrebná buď čo najmenšia clona, čo najväčší snímač, alebo dlhšie sklo, ..
=> požiadavky na snímač/clonu sa tu ale navzájom rušia
==> teda na takéto objekty treba hlavne sklo s čo najdlhším EQ dosahom

Alebo focus stacking .. na čo sa zase hodí čo najrýchlejší snímač, aby sa počas snímania ten motýľ nestihol moc pohnúť .. a nehodí sa na to cvakanie uzávierky/zrkadla, aby ho to neodplašilo 8-P
Naposledy upravil Ganec dne 22. 3. 2019 09:49, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 22. 3. 2019 09:48

3 poziadavka: naucit sa to konecne a nebluznit :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 22. 3. 2019 10:00

Ganec neblbni, ja som ešte motýľa uzávierkou neodplašil, ani iného hmyzáka, ani netuším či počujú :) Skôr reagujú na pohyb. Úzávierkou vyplašíš tak akurát nahú susedu na balkóne.
Samozrejme že taký Nikkor makráč 105/2,8 urobil neskôr lepšiu prácu.
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 3. 2019 10:03

Tak zatím 3x neúspěch :-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 3. 2019 10:10

FXE1 píše:ja som ešte motýľa uzávierkou neodplašil, ani iného hmyzáka, ani netuším či počujú
Vraj hej: https://www.irozhlas.cz/veda-technologi ... _jsuchomel

Priznám sa, že som motýle už dlho nefotil, tak neviem presne, ako reagujú na zvuk .. ale aj tak .. načo to riskovať? ;-)
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 22. 3. 2019 10:20

Myslíš s tou susedou, jasné, neriskovať, aj zaucho sa môže pritrafiť ;-)
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 22. 3. 2019 11:48

Ganec píše:Tu sú 2 požiadavky, ktorých riešenia proti sebe pôsobia:
- motýľ by mal myť v HO => teda musí sa použiť buď čím najväčšia clona, alebo čo najmenší snímač, ..
- pozadie by malo byť rozmazané => na to je potrebná buď čo najmenšia clona, čo najväčší snímač, alebo dlhšie sklo, ..
=> požiadavky na snímač/clonu sa tu ale navzájom rušia
==> teda na takéto objekty treba hlavne sklo s čo najdlhším EQ dosahom
Alebo focus stacking .. na čo sa zase hodí čo najrýchlejší snímač, aby sa počas snímania ten motýľ nestihol moc pohnúť .. a nehodí sa na to cvakanie uzávierky/zrkadla, aby ho to neodplašilo

Nemyslím si, že ty požadavky jdou nutně proti sobě.
Jen by to asi chtělo nemyslet si, že celé fotografování je jen o parametrech těl a objektivů.
Potřebuješ zjistit, kdy bezzrcátka nahradí APS-C zrcadlovky? Obrať se na odborníky. http://www.nudz.cz/
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 3. 2019 12:28

Samozrejme že to nie je len o parametroch .. preto sú tam za nimi tie bodky ;-)

Znamenajú totižto ďalšie možnosti, ktorými sa to dá ovplyvniť:
- "Vediet si postavit scenu" .. ako to nazval Dudisko
(aby v pozadí nebolo nič rušivé {vtedy vôbec nemusí byť ani rozmazané}, alebo aby bolo čím najďalej, ..)
- zvoliť optimálnu kompozícia a vzdialenosť od objektu
(lebo aj ňou sa dá pracovať s hĺbkou ostrosti)
- no a rozmazanie sa dá ešte dosiahnuť softwarovo
(naopak: vyrobiť ostrú kresbu tam kde ju nízka HO zničila, sa softwarom až tak ľahko nedá)

.. ale s nimi už moc foťák nepomôže.

Ale s tým spomínaným focus stackingom (feature tých najnovších foťákov) by už foťák pomôcť mohol ;-)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 22. 3. 2019 12:33

Ale fotený objekt sa nesmie hýbať :-)
DUDISKO
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka