Kolik si rict za fotku a jestli vubec neco chtit?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod 4daPeace 10. 12. 2010 02:23

Dobry den, mam nasledujici "problem," se kterym se setkal zrejme kazdy zacinajici profesionalni fotograf. Doposud jsem za uplatu fotil pouze predem objednane akce (plesy apod).

V miste meho bydliste mela probehnout velka studentska sportovni udalost. Jelikoz jsem si chtel doplnit portfolio, pozadal jsem organizatory o fotoakreditaci a obdrzel ji. Nastal den D, ja jsem akci nafotil a zjistil, ze jedna z fotek je opravdu vyborna. Fotky vcetne teto vyjimecne jsem poskytl, v nizkem rozliseni, ucastnikum akce.

Vyjimecna fotka se setkala s velkym a kladnym ohlasem. Ucastnici by ji chteli v plnem rozliseni, udelat z ni plakat apod.

Fotku rad poskytnu, ale za jakou cenu? Zadarmo? Vzdyt jsou na ni zachyceni samotni ucastnici akce. Nemel bych mit jejich souhlas s pripadnym prodejem? Co kdyz si ji jeden koupi a rozesle ostatnim? Tyto a dalsi podobne otazky se mi ted honi hlavou.

Diky za rady zkusenejsich.
4daPeace
Návštěvník

Odeslat příspěvekod stehlikt 10. 12. 2010 09:33

Určitě neposkytuj zadarmo, povolení mít nemusíš;)
Je jednoduché sepsat s nimi krátkou smlouvu, kde bude cena a hlavně JAKÁ PRÁVA má kupující....můžeš tam dát, že je může použít třeba jen na vlastní vytisknutí,ale nesmí je dál šířit a nebo se domluvit na reklamním využití (plakáty, kampaně atd.). Můžeš je taky upozornit na autorský zákon a připomenout jim, že fotku jen tak rozesílat nemůžou.
Od použití fotky se samozřejmě odvíjí cena. Ceny se dost liší, zkus se domluvit s těmi zájemci, uvidíš:)
stehlikt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 10. 12. 2010 11:44

10-15€ a nik sa neurazi.... dufam:D
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lupven 10. 12. 2010 20:06

Jen pro zajmavost, mohl by si prosim hodit odkaz na danou fotografii? Docela mne zajma za co se uz da ric o penize.
lupven
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daemonius 10. 12. 2010 23:16

Jj.. též by mě zajímalo co vlastně prodáváš. :) Samozřejmě, malou verzi..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod 4daPeace 11. 12. 2010 17:43

Fotku mate v PM/SZ.

Jinak diky za rady, nabidl jsem jim vytvoreni plakatu (ceny podle rozmeru u Fotolabu + moje prirazka).
4daPeace
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 11. 12. 2010 22:58

Tak to je fakt "cool photo". A to logo fakt ruší. :) Ale předpokládám, že na tisku bude jinde, nebo vůbec..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod never 12. 12. 2010 19:16

Se přidám s podobným problémem. Byl jsem požádán o nafocení podobných fotek:

http://www.pixmac.cz/fotka/%C5%A1%C5%A5 ... 0016712343

http://www.pixmac.cz/fotka/fitness+s%C3 ... 0053511671

Bohužel né pro fitnesscentrum, ale pouze pro jednu slečnu. Je to dá se říci známá, ale cenu mi ji problém říct nedělá. Jde mi spíš o to, kolik si za to vzít? Vážně totiž nemám tušení,...

Za kolik se podobny fotky foti a tak.. :)

Jednalo by se o sadu 10-15 fotek...

Moc díky za rady..
Canon EOS 6D...víc na webu :-)
never
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 12. 12. 2010 23:11

Ahoj, ja nedavno fotil podobny fotky, akorat se jednalo o nafoceni rocniho spunta, vzniklo 30 peknych fotek a sest se jich dalo tisknout (to uz si zarizoval kamarad sam). Za tu praci (nafoceni, uprava povedenych fotek + extra uprava sesti fotek pro tisk do A4) jsem si rekl 500,- a to jen, ze jsem to delal kamaradovi. Pro ciziho cloveka bych nasadil minimalne 2x vyssi cenu. Ono preci jen to zpracovani fotek u pocitace zabere dost casu, a kdyz do toho clovek zapocita zpotrebovanou energii, benzin do auta... No, ja jen tak pro predstavu. Myslim, ze profi fotograf by si rekl jeste mnohem vic :-)
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 12. 12. 2010 23:11

Ukaž výsledky.. :)

Cena podle toho jak jsi dobrej.. nebo jak si myslíš, že jsi dobrej.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kelav 12. 12. 2010 23:25

No mas pravdu, cena odpovida umu. No vzhledem k tomu, ze nemam atelier, nemam externi svetla a fotilo se doma, tak podle toho vypadaji i vysledky, necekej umelecke fotky, nafotil jsem spunta doma v byte kamarda, odfoceno pevnou 50 s externim bleskem. Musim rict, ze byla sranda, klucina byl jak pytel blech :-) v atelieru by znej asi meli radost :-D Tady je par fotek, ktere se libi predevsim mne :-) http://www.bretavalek.eu/2010/12/11/kubik/
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Janapol 9. 1. 2014 11:36

Dobrý den,
já mám zase problém si určit cenu za fotku, která bude sloužit jako obal na knihu.
Janapol
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 9. 1. 2014 12:30

S tim těžko někdo pomůže, protože rozptyl "odpovídající ceny" může bejt u obálky obrovskej. Pokud vůbec netušíš, tak můžeš zkusit nenápadně zjistit, kolik si tak zákazník představuje a nabídnout mu to... Tak to dělám obvykle já, když netušim :-D A nebo zkusit napsat o tý zakázce víc (počet výtisků, typ knihy, třeba i rozsah focení, typ zákazníka) a třeba tu bude někdo, kdo má s podobnou zakázkou zkušenosti.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 9. 1. 2014 13:12

Pokud už to máš předjednané, tak bych si sedl s autorem na kafe a probral, co že to tam vlastně chce mít. A nenápadně bych se pokusil zjistit finanční limity a taky náročnost toho co budeš fotit.

Pokud to nemáš předjednané a jenom ses k tomu nachomítl, tak bych zjistil jaká je představa nacenil podle hodin a a přidal tzv. lenostní položku. Chce se mi to dělat, bude to zajímavé focení -20%. Je mi to vlastně celkem jedno klidně to vyfotím 0. Je to pakárna, vlastně se mi to nechce moc dělat, než to bude vypadat tak se s tím natrápím + 20%.

Edit: tohle je pohled amatéra, který si focením občas přivydělá :)
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 9. 1. 2014 17:19

Nikdy jsem to nedělal, ale kdybych takovou nabídku dostal, nebál bych se cenu dostat hodně nahoru. Chtěl bych vědět předpokládaný počet výtisků a záleželo by, co je to za knížku. Podle toho by se cena pohybovala.
Takže řekněme 1000ks, chci 15tis. kč za foto. Při ceně 250kč za knížku je to 6% z ceny, to je myslím hodně pod cenou. Jestli nechceš, jdi do fotobanky a kup si co chceš.
Tak bych to viděl. Hlavně se neprodávat pod cenou. A je úplně jedno, že jsi amatér. Chceš moji fotku, zaplať. Jinak táhni :-)
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Janapol 9. 1. 2014 18:37

zákazník si určil jak chce aby fotka vypadala. Určil si interiéry sklepa, najímala se modelka, ta je teda už zaplacená. a sklep byl taky řešený extra včetně rekvizit. autor není tolik známý a ještě se tolik neprodává. Jednu fotku si už ode mně kupoval na předešlou knihu,ale ta byla z mých zásob, takže byla cenově jako z fotobanky. Tohle bych měla asi počítat jinak,když jsem musela organizovat modelku, prostory a rekvizity.
Janapol
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 9. 1. 2014 18:57

Tak v tom případě bych si to asi normálně nacenil od hodiny to je asi nejstravitelnější.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 9. 1. 2014 19:46

Ty jsi zacal jako fotit bez objednavky, respektive smlouvy s konkretni cenou? Cely ten pribeh tady je ladeny tak (cena fotky z archivu jako cena z fotobanky apod), ze si myslim ze je to cele jedno, protoze te vzdycky vsichni stejne "okradou" a kdyz si reknes tak 10 000 Kc, coz by podle te produkce odpovidalo, tak to reknes takovym zpusobem, ze ti to nikdo neda.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 9. 1. 2014 20:02

oldbas píše:Takže řekněme 1000ks, chci 15tis. kč za foto. Při ceně 250kč za knížku je to 6% z ceny, to je myslím hodně pod cenou.

6% z příjmů z prodeje knížky jako rozpočet na fotku obálku je dost masakr, pokud to neprodává ta obálka a co jsem nějaký rozpočty viděl, tak je to dost mimo...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Janapol 9. 1. 2014 20:25

taky mi přijde 10 000,- moc, navíc autor ještě není moc známý a nemá takový prodej. Myslím, že nacenění jako u běžného focení od hodiny by bylo ideální jak píše Mikeczcz.
S tímto člověkem nepracuji poprvé...

PS: jsem žena, někteří mě tu oslovují jako muže :D
Janapol
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oldbas 9. 1. 2014 20:33

To je jenom návrh, nikdy jsem nic neprodal. Cena je možná mimo, ale proč to nezkusit? Co kdyby
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 9. 1. 2014 20:45

Já bych radši jako hobík měl fotku na obálce za peníze odpovídající námaze, než abych někoho hypoteticky pumpnul o patnáctku. Ono pokud člověk nemá nějaké renomé a vychytané portfólio (což hobík má asi těžko), tak se dost blbě hraje na nějakou uměleckou hodnotu fotografie. Mně přijde reálnější a spravedlivější říct, beru tolik a tolik od hodiny a bude mi to trvat tak a tak dlouho, takže to bude stát nějakých asi tolik peněz. Protože mám dojem, že ve chvíli kdy zákazník nabude dojmu, že si platí umělce, kterým ten hobík není, tak asi od toho půjde pryč.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Janapol 10. 1. 2014 09:00

částku 10 000,- bych zkusila možná na spisovatele který má jméno, jistý prodej a může si to dovolit. Ale bylo by to pěkné :D

Vyřešeno, bude se počítat od hodiny :)

Díky všem za vaše názory.
Janapol
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 23. 1. 2014 12:21

Nechci zakládat nový vlákno, tak se zeptám tady - kolik je dneska běžná cena hodinu ateliérovýho focení produktů na takové té polo/profesionální úrovni (žádný top fotografové)? Známá chce nafotit nějakou zdravou výživu co začíná dovážet (předpokládám nějaké pytlíky a tyčinky a něco ve stylu pytlíky s něčím a štastné hubené a zdravé majitelky) a ptala se, kolik tak počítat. Já to fotit nestíhám a jinak netuším a v těch dnešních "slevách na všechno" se těžko něco seriózního hledá...
lukas_highenergy.cz
Moderátor