Analogova zrkadlovka PRAKTICA

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod springb 24. 3. 2010 22:49

Chcel by som si kupit nejaku analogovu zrkadlovku, z bazaru ,len tak z recesie ako spomienku na stare dobre casy. Tie fotoaparaty sa teraz predavaju za dobre ceny, rozhodol som sa ,ze by to mohla byt prave Praktica. Tych modelov je ale strasne vela, vobec sa v tom neviem orientovat , tie cila a pismena v oznaceni mi nic nehovoria. Vie niekto poradit? Ktore boli vydarene a ktorym sa je lepsie vyhnut? Alebo ktory model sa cim vyznacoval? Pamatnici pomozte mi ,sa v tom zorientovat. Alebo ak poznate nejaku webovu stanku s popisom, napiste. Dakujem.
springb
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod gl1975 25. 3. 2010 08:25

Měl jsem a stále ještě mám Praktica MTL5B s objektivem 50/1,8. Dostal jsem ji jako dárek k promoci v roce 1987, stála tehdy 4000 Kčs. Fotil jsem s ní mnoho let, nikdy mě nezklamala, teprve před třemi lety jsem koupil DSLR. Tento model ti tedy mohu doporučit. Má zabudovaný expozimetr, vše ostatní se nastavuje ručně. Výborně ostří, na matnici je takový šikmý pruh a kolem kolečko. Buď ostříš podle toho pruhu, což jsem dělal a šlo to velmi rychle, nebo v tom okruží. Tchán měl jinou Praktiku, tam ostřil podle dvou červených šipek - diod, které musely při zaostření svítit stejně intenzivně. To bylo hlavně na slunci hodně nepraktické. Objektiv byl taky vynikající, perfektní kresba.
gl1975
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 25. 3. 2010 09:03

MTL5B mám v šuplíku taky, fotila výborně, souhlas s gl1975. Až na ten objektiv - na kinofilm a běžnou domácí potřebu to stačilo, ale jak jsem ho dal přes redukci na DSLR, bylo to slabé. Bývalý kolega měl VLC3, ta měla možnost vyměnit pentagonální hranol za šachtu s matnicí (ale tu šachtu neměl).
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod voyo 25. 3. 2010 09:16

ja mam Praktica MTL3 s Pentacon 50mm/1.8
a este 80-200/3,5 a daky neznamy vyrobca.
medzikruzky, dialkovu spust

mozem len odporucat :)


to bolo ocakavanie ked som siel do labu pre fotky :)
voyo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vap5 25. 3. 2010 10:47

Co se Praktic tyka, tak doporucuju jednak procist serial Krasne stare stroje od Milana Sykory na Paladixu - http://www.paladix.cz/serial/4.html , kde se dozvis, co ta pismenka znamenaji ( jde o ruzne generace ) pripadne nakouknout na http://www.praktica-users.com/index2.html , kde najdes vse od tel pres objektivy po zbytek prislusenstvi a manualu...
Jinak je podle mne nejzajimavejsi zavitova serie MTL. A zakadni objektiv jednoznacne Pancolar 50/1,8 ( pozor nezamenovat jen s Pentaconem, Prakticarem, Orestonem 50/1,8 - coz muze byt duvod Petyho nesouhlasu :-) )
vap5
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radek72 25. 3. 2010 11:28

Já mám Prakticu MTL 50, koupil jsem ji v roce 88 v NDR. Expozice se určuje dle oněch červených diod. Považoval jsem to za lepší řešení než určení expozice dle toho kroužku. Ty diody jsou umístěny v hledáčku na černém pozadí, což se dá použít i na tom slunci byť uznávám, že to není dokonalé. Na druhou stranu při focení ve tmě, kdy je ono černé kolečko u 5B v obrazovém poli se ti snadno stane, že ho prostě nevidíš vůbec.
Otec vlastnil model ze 70. let Praktica LLC, která měla proti modelům 5B/50 velkou výhodu, a to elektrický přenos údaje o cloně do těla fotoaparátu, tj. při měření expozice byl objektiv otevřený neustále "na plnou díru" a přiclonil až při expozici. Považuji to za poměrně velkou výhodu zejména za špatných světelných podmínek.
Jinak jsem se u své Prakticy (a i u několika známých ve svém okolí s modely 5B/50) setkal s jedním problémem. Po určité době se zaseklo převíjení, měl jsem ho v opravě dvakrát. Podle opraváře jde o konstrukční vadu, jelikož jsou tam umělohmotná ozubená kolečka ve styku s kovovými ozubenými kolečky, časem se ta umělohmotná poničí. Prostě soudruzi z NDR udělali chybu. Při koupi v bazaru nebo z druhé ruky si dej na to pozor, jak ti to převíjení chodí, jestli už není poničené.
pinhole <1mm; Praktica MTL50 + 50mm 1.8; Canon EOS400D+seťák :( + Velbon Sherpa 600R + Lowepro Rover Plus AW + KALAHARI KAPAKO K-31 khaki
radek72
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 25. 3. 2010 14:22

radek72: ja naopak povazuju elektronicky prenos clony za peknou hloupost, protoze treba na fotaku PLC2 musis pouzivat objektivy s tema kontaktama-nedokaze totiz s obycejnyma objektivama zaclonit jenom pro zmereni expozice,takze toto musis delat manualne na objektivech, ktere maji prepinac M/A clony. No a takovy Helios 58 mm (nebo kolik to bylo) nezaclonis vubec pro zmereni expozice.Nevim jak jsou na tom s ovladanim clony pro mereni expocize(ci pro nahled HO) jine modely Prakticy,treba tam mnou uvedene problemy nejsou. Jinak mam jeste MTL3 a funguje cele roky naprosto bezvadne. Popravde, ale pokud bych chtel plne manualni fotak pro kinofilm, tak bych sahl po Olympusu OM2,protoze je to uz neco extra, prece jenom praktica je fajn, ale neumi nic,co by ostatni fotaky neumely.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod víík 25. 3. 2010 21:34

No, lepší než ten Prakticar byl sovětský Helios tuším 55/2 i s redukcí na digi vycházel slušně a měl pěkný bokeh.
Já mám Oly OM1 zde je ale problém se rtuťovými baterkami. Pak mám ještě OM 2000. To už není profi mašina, ale má světlejší matnici a synchron blesku na 1/125. Proti Praktice MTL 5 mají tyto přístroje měkčí spoušť. U přístrojů Praktica a především Zenit mám při zmáčknutí spouště pocit, že mi vypadne z ruky.

Dnes se paradoxně dají velmi dobré přístroje koupit za rozumnou cenu, která se příliš neliší od šrotu z východu.

Jinak pěkné stroje jsou: Nikon FM2, Olympus OM 4Ti aj. Kvalitní stroje nabízí i Pentax a Minolta.
víík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 26. 3. 2010 13:44

víík: to ja mam zase zkusenost, ze helios na digitalu bida zejmena co se protisvetla tyce, nemyslim tim slunce v zaberu, ale stacilo treba fotit zed ve stinu a nad ni tak 1/4 zaberu svetle oblohy a kontrast objektivu sel totalne do kytek. Presneji to byl tento objektiv : http://freenet-homepage.de/stauber/mami ... 4_58_2.JPG
Kdyz uz chce clovek solidni 50, tak by se mel divat po Takumarech(nejlip asi SMC Takumar 50/1,4)
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 26. 3. 2010 17:34

Dá se sehnat tuším novej Nikon, který je vyrobený ala starý..

Nikon FM-10 :)

A lze na něm používat pěknou řádku Nikon objektivů.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod víík 27. 3. 2010 13:14

No 11 000 za MF zrcadlovku se seťákem 35-70 (FM-10) je dost. Je to ale slušný foťák. Můj OM 2000 je to samé s OM bajonetem. Vyrábí to Cosina.
Jetý Nikon FM 2 je podstatně levnější...

No ale nebudu dál hanět Prakticu. Je to použitelný přístroj. I se Zenitem co jsem haněl lze dělat slušné fotky.
víík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod golem2 27. 3. 2010 13:39

Ak ťa vedie ku kúpe Prakticy nostalgia a zberateľstvo, tak sú aj zaujímavejšie značky. To už nechám na tebe. Ak s tým chceš aj fotiť, tak by som poroznýšľal o filmovej zrkadlovke, podľa toho akú máš značku fotoaparátu. V sekáčoch ich nájdeš dosť, dobrej cene a môžeš používať objektívy z digitálu. Výhoda je v tom, že získaš za malý peniaz FF zrkadlovku, čo v kombinácii s FF objektívmi nie je zlá vec.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod víík 27. 3. 2010 18:58

Problém je v tom, že během vývoje fotoaparátů vymizel z objektivů clonový kroužek. Z toho vyplývá, že nemusí být nové digi FF objektivy použitelné na starém MF těle. Třeba Canon kompletně přešel na EOS systém, který má úplně odlišný bajonet už v době před digi. O využití MF objektivů na digi se dá diskutovat, ale taky žádný zázrak...
víík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod springb 27. 3. 2010 22:18

Ked som ešte chodil na strednú, tak som fotil so ZENIT 11, to sme mali s bratom na poli, bol tam zakladny objektiv s pevnym ohniskom a dobre bolo a fotilo sa vsetko. Teraz nemam zrkadlovku, ale som si kupil len kompakt Canon S90. Bol som sa pozriet na ten Nikon FM2, je skutocne velmi pekna hračka, ale ten fotoaparat si stale drzi dost vysoku cenu. Nedavno som sa zastavil v predajni foto a bol som prekvapeny bohatou ponukov filmov roznych znaciek a citlivosti. To znamena ,ze ludia este stale fotia na film, ved keby to nik nekupoval tak by to ani neponukali, aj doba spracovania je pomerne rychla, bez nejakych poplatkov spracuju film do druheho dna. Celkom by ma zaujimalo co su to za ludia co este fotia na film, co ich k tomu vedie. Nik ma nepresvedci ,ze sa jedna len o dochodcov ktorych uz novym kuskom nenaucis, ti by si predsa nekupovali filmy s citlivostou 1000. Inak dakujem vsetkym za prispevky aj za ten link. Ak by Vas este napadol nejaky tip, na model co by stalo za to kupit tak napiste.
springb
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod víík 27. 3. 2010 22:39

FM-2 byl foťák do terénu. Naprosto spolehlivý mechanický přístroj. Baterka je tu jen kvůli vnitřnímu expozimetru. Lze fotit i bez ní. Spolehlivý je i v mraze. Jednu dobu se do něj dávaly titanové součástky. V hledáčku ukazuje čas a clonu. Nechtěj vědět kolik stál nový.
Napiš, jaký chceš objektiv. Pokud bys chtěl používat i jiná než pevná ohniska, zjistíš že situace u Praktiky je dost tragická.
víík
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků