Právo a morálka: fotografování cizích osob a objektů

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Bára789 15. 4. 2011 16:55

Ahojte,
momentálne predom riešim dilemu. Zaujímam sa o prípad týraných zvierat v istom nemenovanom meste. So známou sa tam chystáme mrknúť, prípadne niečo natočiť, nafotiť (stav zvierat, podmienky a pod.). Zvieratá sa nachádzajú na oplotenom súkromnom pozemku, avšak cez plot ich je riadne vidieť. Môžem ich teda nafotiť a získané fotografie prípadne poskytnúť občianskemu združeniu, ktoré sa týmto prípadom zaoberá? Nemôže ma majiteľ zažalovať za narušenie súkromia? Prelustrovala som rôzne takéto články, všade sa píše len priamo o fotení osôb, tak by som rada vedela ako je to v tomto prípade...
Ďakujem ;-)
Bára789
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod player 15. 4. 2011 22:48

I kdyby me to melo stat nejakou zalobu snad, ale vedel bych, ze to tem zviratum pomuze, bez vahani bych to zdokumentoval!
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tinkao 16. 4. 2011 10:03

Navíc, "pes, který štěká, nekouše". Oni majitelé často vyskakují, že vás dají k soudu, ale jsou to jen řeči, protože vědí, že by těžko u soudu obstáli, v tomto případě se by se z majitele mohl stát lehce obžalovaný. Ale k focení: chce na to mít ty správné "koule" ;-)
tinkao
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radek72 16. 4. 2011 13:47

Já myslím, že pokud pořídíte snímky týraných zvířat a poskytnete je úřadům, jedná se právě o tu výjimku, kdy se fotografie použijí k účelům úředním dle § 12 odst. (2) - na Slovensku to možná máte trochu jinak ty paragrafy, tak si to dohledejte, nebo ev. konzultujte s nějakým tím občanským sdružením na ochranu zvířat, oni už zřejmě budou vědět co a jak.
Takže podle mého názoru, pokud neporušíte nějaký jiný zákon (něco danému člověku nepoškodíte apod.) můžete pořizovat bez souhlasu vlastníka. Ale právník nejsem, je to jen můj názor jak bych to řešil já
pinhole <1mm; Praktica MTL50 + 50mm 1.8; Canon EOS400D+seťák :( + Velbon Sherpa 600R + Lowepro Rover Plus AW + KALAHARI KAPAKO K-31 khaki
radek72
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vasp 16. 4. 2011 18:18

ITGuru píše:No já bych si asi zjistil jak vypadá novinářská průkazka v ČR a udělal přesný duplikát a vyplnil na sebe a za laminoval aby to vypadalo maximálně profi.

zajímavá myšlenka... :-) slyšel jsi nekdy o Trestním zákoně - § 348 Padělání a pozměnění veřejné listiny?
Snažší a legální cesta je například vstoupit do Svazu českých fotografů, kde ti za 300Kč ročně průkazku vystaví na hodně místech tě s ní pak fotit nechají.
vasp
Návštěvník

Předchozí stránka