Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod landov 6. 10. 2022 05:50

Prepaly tam uz nie su, na moj vkus je to ale stale preexponovane. Ja som si dovolil spravit moju subjektivnu verziu:
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod monikash 6. 10. 2022 06:15

Já už bych se v té zvonici dál nevrtala. ;-)
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar. 6. 10. 2022 08:18

Já se nerad vzdávám :-).
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 6. 10. 2022 08:24

monikash píše:Já už bych se v té zvonici dál nevrtala. ;-)


Tak ona je hezká, ale když už, tak bych rovnou šel a vyfotil ji v úplně jinou denní dobu, za jiného světla, aby tam byla nějaká atmosféra ;-). Takto mi to přijde prostě nudné a jen těžko na té fotce hledám něco, co by mne zaujalo. Ale je to jen můj subjektivní dojem, protože osobní dojem a vzpomínka jsou většinou o něčem jiném ;-)

-- 6. 10. 2022 09:28 --

Mě docela překvapilo, jak hezký bokeh umí vykouzlit ta Z 24-200 - tedy pro mé oči, ostatní mi možná nedají za pravdu :-).

Obrázek
Obrázek
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 6. 10. 2022 08:29

Mě se náhodou ta perspektiva (dorovnaná) docela líbí a světlo není zlé, není vždy kladem nějaké "dokonalé efektní světlo". A mimochodem tu osobu bych tam nechal, ta tomu spíš prospívala...
Mě paradoxně asi nejvíc vadí ten uřízlý strom vpravo, to mi očima tluče docela dost.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod noxx_cz 6. 10. 2022 08:31

Taky přidám něco z "architektury", jen zase trochu jiné a z jiné doby :-)

Obrázek

-- 6. 10. 2022 09:32 --

Mimochodem, tušíte nebo poradíte někdo, jak se rovnají svislice v Lightroomu? Jde to vůbec?
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 6. 10. 2022 13:49

Ano, toto je v LR v casti "Transform" (na pravej strane) - fotka sa da vyrovnat automaticky (rozne moznosti), rucne cez posuvniky alebo rucne pomocou natiahnutia ciar cez linie, ktore maju byt vyrovnane.

Tu je fotka automatiky, ktora funguje slusne v mnohych pripadoch, no casto jej treba jemne pomoct niektorym posuvnikom.
Přílohy
Snímka obrazovky 2022-10-06 145204.jpg
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 6. 10. 2022 14:24

Najcastejsie pouzivam AUTO, ktora funguje velmi dobre. Na architekturu so supersirokacom ale treba vacsinou robit rucne...len na to treba mysliet uz pri foteni a nechat si dostatok priestoru po stranach a hore/dole, pretoze pri narovnavani to potom chyba .

-- 6. 10. 2022 15:42 --

Spisska klasika
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod noxx_cz 6. 10. 2022 16:09

landov: nádhera, závidím ty kopečky :-)
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 6. 10. 2022 16:13

landov píše:Spisska klasika

To máš nějaké oblíbené foto-stanoviště ne? Tu fotku od tebe vidím snad po desáté a pokaždé jiné počasí/období... :)
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oldbas 6. 10. 2022 17:16

foto1977: Vracet se opakovaně na stejná místa několik let, je základ úspěchu v krajinářské fotce.

Pemar: ani tak to nevypadá dobře. Chybělo tam světlo, které tam chybí pořád a už tam chybí i ta paní, co tomu dávala měřítko. I když byla na špatném místě.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 7. 10. 2022 06:06

foto1977 píše:
landov píše:Spisska klasika

To máš nějaké oblíbené foto-stanoviště ne? Tu fotku od tebe vidím snad po desáté a pokaždé jiné počasí/období... :)

Presne tak, je to jedno miesto, ktore je vyborne dostupne autom. Ked vystupim z auta, tak po cca 100m mam tento vyhlad. Takze ked mam cestu okolo a su dobre podmienky (a mam so sebou fotak)m tak sa tam stale zastavim.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod cport 7. 10. 2022 07:49

noxx_cz píše:
monikash píše:Já už bych se v té zvonici dál nevrtala. ;-)


Tak ona je hezká, ale když už, tak bych rovnou šel a vyfotil ji v úplně jinou denní dobu, za jiného světla, aby tam byla nějaká atmosféra ;-). Takto mi to přijde prostě nudné a jen těžko na té fotce hledám něco, co by mne zaujalo. Ale je to jen můj subjektivní dojem, protože osobní dojem a vzpomínka jsou většinou o něčem jiném ;-)

-- 6. 10. 2022 09:28 --

Mě docela překvapilo, jak hezký bokeh umí vykouzlit ta Z 24-200 - tedy pro mé oči, ostatní mi možná nedají za pravdu :-).

Obrázek
Obrázek


Jj, je to prijemne na pohled :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 7. 10. 2022 18:22

Sledoval jsem diskusi ohledně té pemarovy fotky kostela a trochu opožděně bych připojil i já své dojmy. Je zajímavé jak většina se shodne že snímek není úplně nejpovedenější, ale řekl bych že každý ten hlavní nedostatek vidí trošku jinde.

Já bych třeba neměl problém s expozicí, nesmí tam být ovšem ty přepaly, respektivně alespoň ne v takovém rozsahu. Ta diskuse o té paní že dává fotce jakési měřítko mě také moc nesedí. Měřítko potřebuji spíš v otevřené krajině, kde se těžko odhadují vzdálenosti a rozměry. Ale tady mám dveře od kostela, nebo schody, které dávají spolehlivé měřítko. Alespoň se dá přepokládat že schody byly postaveny pro lidi a všichni víme jaká je asi přibližná výška schodu. To že paní nebyla v ideální poloze, tak to se možná taky stává. Musíme akceptovat podmínky jaké jsou, prostě nejezdíme po světě sami. Ten strom fotku také nevylepšuje, to je pravda.

Ale já vidím ten největší problém spíš jinde, a to je volba ohniska. Podle mého názoru na takovou scénu je ultraširoké ohnisko nevhodné. Zvýrazňuje perspektivu a deformaci objektu a to srovnání svislic vyvolává spíš další rozpaky. To ohnisko působí dost násilně. Kdybych to srovnával se svou dovolenou, tak tato lokalita by spadala přibližně do stejné kategorie jako městečko Paraty. A bylo to shodou okolností jedno z mála míst kde jsem širokáč nevytáhl. Ano dá se udělat jakoby zajímavá fotka s nějakým balvanem nebo kouskem zábradlí v popředí, ale to tak dvě tři fotky a s nijak oslňujícím výsledkem. Já mám nějak ze zkušeností zafixované, že širokáč je v první řadě interiérové sklo, do kostelů, muzeí, akvárií apod. A v exteriéru je to spíš do hor, kopců, k vodopádům, ale málokdy třeba k moři, tam to chce nějaké skály, obyčejná pláž nestačí. I město bývá dost zrádné, hodí se spíš někam do úzkých uliček, mezi vysoké mrakodrapy a často pro pořízení víceméně takových dokumentačních fotek. Já bych ten kostelík vyfotil právě s tou vodou, z větší dálky a na delší ohnisko, podobný snímek mám z Parat. Ta voda je pro fotku velká výhoda a také by to hodně pomohlo potlačit problém s tím useknutým stromem.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 8. 10. 2022 06:14

Ty fotky jsou specifické, byl jsem tam s manželkou a tím byl dán čas (ona brzy ráno na dovolené nevstane, pak dlouhé vybírání jídla u snídaně, …) a světlo už bylo hodně vysoko, takže část fotek jsem udělal do silného protisvětla a na části fotek byla spousta turistů. Prostě cíl nebylo focení, ale pobyt s manželkou.

Měl jsem s sebou 3 objektivy, použil jsem 2 (14-24 a 70-200). Ani jedna fotka nebyla tak jak vypadla z foťáku dobrá, protože tam byl obrovský dynamický rozsah, pokud byla obloha bez přepalů, tak byl kostel hodně podexponovaný (filtr jsem s sebou neměl a stativ také ne), D850 má sice jeden z největších DR, ale tohle bylo moc.

Ty fotky z delšího ohniska nebyly špatné, ale já jsem sem dal ty fotky, kde jsem znásilňoval široké ohnisko, zkoušel jsem z něho vymáčknout něco, co bude vypadat zajímavě a zkoušel jsem to nejširší, což u mne bylo těch 14 mm. S výsledkem jsem spokojený nebyl (krátké ohniska nejsou moje parketa), zkoušel jsem ještě chvilku experimentovat s postprocesem, ale nakonec jsem to vzdal. Škoda, že jsem o tom místě nevěděl dříve, z hotelu to bylo relativně komplikované dostupné, ale bych bych býval vzdal snídani a vyrazil tam ráno, po 8h už tam najížděly autobusy plné německých turistů, asi to měly doporučené v průvodci, večer to bohužel také nemělo cenu.
pemar.
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků