Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod milann88 9. 5. 2021 11:54

Cport: Diky, on to ctverec neni, ale az po rokliknuti se ukaze fotka cela. Nicmene uz shanim delsi objektiv, abych to mohl vyfotit poradne a kompozice s prostrednim ctvercem se hodne nabizi.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 9. 5. 2021 12:07

Ja vim, ja ji videl celou ... :-)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 9. 5. 2021 16:23

cport píše:Holt fotis jine temata :-)

Bylo by spatne, kdyby byl zablokovany behem cisteni bufferu. Predchozi modely nebyly ...


Je to opravdu i hodně o rychlosti ukládání na kartu a pak (jak píšeš) o chování při čištění bufferu... Člověk obvykle buffer až tak často nezahltí jedinou sekvencí (aspoň ne u DSLR, u MILC to výjimečně jde, třeba 60fps u Oly v ProCapture), problém je ale opakování kratších "dávek" ve stylu 15 v sérii, 5s pauza, delších 20, 5s pauza, dalších 15 a tak :-( Tohle se třeba u některých sportů občas děje a tady by se problém s bufferem projevit mohl.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 9. 5. 2021 16:46

Já mám buffer na 200 snímků a u spousty témat (krajina, portrét, jídlo, architektura, WL) to nevyužiji, ale u takového sportu, u kterého nevím, jak se záběr kompozičně vyvine, je velký buffer řešením, protože nafotím celou sérii a pak z toho vyberu (u volejbalu, stolního tenisu, ...). Není to u všech sportů, u některých jsou ty “klíčové momenty” jasné, dokonce i u toho stolního tenisu a volejbalu jsou některé momenty dobře předvídatelné, třeba při podání.

Jinak já už se těším na to, že začne normální život, že nebudu fotit jen ty ptáky, ale třeba i ten volejbal nebo street life.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 5. 2021 17:09

O tom mi povídej.

Poslední normální akce byla před půl rokem ...
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 9. 5. 2021 18:44

pemar píše:Jinak já už se těším na to, že začne normální život, že nebudu fotit jen ty ptáky, ale třeba i ten volejbal nebo street life.

tak to si dovolim tipnout, ze jsi vlastne potencialne stastny clovek neb po zbytek zivota uz se budes stale jen tesit :)

nicmene nevim jestli vis, ze zitra otvira Megapixel :)) po 151 dnech :D
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 9. 5. 2021 19:02

Někdy se tam zastavím, ale aktuálně nemám moc důvod, protože Nikon se zaměřuje na ty svoje nablblé bezzcadlovky, aktuálně pořád ještě nedotažené.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod cport 9. 5. 2021 19:49

tomashr: to ja si tu matematiku za tim dokazu predstavit :) Jen se do toho svym stylem foceni nedostavam ... Kazdy holt foti jinak a ja kdyz si predstavim to mazani ... Mel jsem buffer na 22 fotek a nijak me to neomezovalo. Spis by me u K-3 III omezovala absence vyklopneho displeje.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 5. 2021 05:39

Na to mazání si každý musí najít nějaký systém :-)

Mě nejvíc funguje trochu opačný systém - nevybírám fotky, které by se měly smazat, ale vybírám fotky, které si nechám. Těch je výrazně míň :-))

A z nich ještě vybírám ty, které publikuju.

A cca týden dva po akci vyberu všechny, co jsem na začátku neoznačil pro ponechání a nemilosrdně je vymažu. Naštěstí se ke starým RAWům moc nevracím a zatím nikdy se mi nestalo, že bych litoval smazané fotky
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 10. 5. 2021 06:15

Ad návrat k starým fotkám - určitě nemá smysl archivovat cokoli technicky horšího atd. (typicky méně povedené snímky ze série) s logikou "třeba mne to zaujme", tam jsem se taky naučil mazat dost nemilosrdně. V minulosti jsem to tak ostře nedělal, ale opravdu to nemá smysl déle ukládat a tvrdost je na místě.
Na druhé straně ale u technicky slušných fotek, kde člověka v první chvíli nezaujme něco v kompozici jsem s tím mazáním umírněnější, tady se občas změna názoru objeví. Píšu ale o obecném focení - WL, krajina, travel a tak. U série z jedné konkrétní akce typu sportovní reportáže bych asi taky přitvrdil, tam popravdě je zásadní aktuální publikace a pravděpodobnost návratu a přebírání fotek třeba po roce je podstatně menší...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 10. 5. 2021 06:26

No já se naučil mazat celkem nemilosrdně. Šetřím tím vlastně svůj budoucí čas :) Cca 60-70% hned ve foťáku. Nechávám fotky, u kterých vidím nějaký potenciál. S odstupem času na počítači další většinu. Fotek rodinných nechávám víc pro strýčka příhodu, a u fotek nerodinných tam musí být něco, co má potenciál zaujmout.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 10. 5. 2021 06:50

Zase z jiného konce - ono to dost souvisí s mým oblíbeném tématem skrytým pod zkratkou DAM, tedy digital asset management...
Pokud má člověk dobře zmáklou tuto oblast, jinými slovy fotky jsou v databázi, mají opravdu všechny přiřazena klíčová slova a v řadě případů i další IPTC tagy (konkrétní druh zvířete, kytky, ....), případně i geolocation a jsou alespoň částečně ohvězdičkovány, tak pak člověku s trochou nadsázky může být jedno, zda jich má za nějaké období v databázi 20 nebo 40 tisíc. Prostě se v tom dá vyznat docela dobře a jistá konzervativnost v mazání ničemu nevadí. A je opravdu hezké, když napíšu "rodina" a na jediný klik mi vyjedou všechny rodiné snímky od roku 2008 (a v druhém katalogu ještě daleko víc dozadu, protože mám "oklíčovánu" i valnou většinu digitalizovaných negativů).
Tohle je právě síla uceleného katalogu v DB formě u LR classic, případně něčeho jiného s podobnou logikou - dříve třeba iViee MediaPro (pak přejmenovaný na MS Expression Media), dnes třeba dříve zmíněný Digikam atd. ;-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 10. 5. 2021 06:57

To, co píšete, dává smysl.

Já poslední 2-3 roky hodně fotím a málo mažu. A pak, když jsou dny, kdy mi počasí nebo nemoc nebo něco jiného nedovolí fotit, pak se k nim vracím a “zachraňují”. Třeba dostanu nápad a zkusím na tu fotku nějaký extrémní Processing.

U sportu je to ještě složitější, kolikrát je mi dcera vděčná, že jsem udělal delší sérii a fotky nesmazal, protože kromě hraní i trénuje a na těch fotkách je dobře vidět, jak k úspěšnému zásahu chyběl třeba půlkrok, jak nějaká holka měla pokrčené ruce a nebo dělala jiné chyby. Pak si to mohou ukázat na tréninku a odstraňovat ty chyby. (Z videa by se to dalo analyzovat také, ale já video netočím).

Další věc, že přes ty AI nástroje se dá do jisté míry i některá fotka z koše zachránit.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 5. 2021 07:31

Já vlastně psal hlavně o těch reportážích nebo výletech za přírodou, zejména s letovkami. Tam se k tomu určitě vracet nebudu, zatím mě dořád zajímají budoucí akce.

Taky mám ale díky tomu posunutá kriteria stran toho, co je moc fotek :-) Z rodinné akce jich mám 40 -50 a tam samozřejmě mažu mnohem míň.

A pokud se z těch sekvencí někdo učí, tak to je zase jiná písnička. Bohužel, moji subjekti se hlavně zajímají o to, jestli na fotce vypadají dobře, popřípadě skvěle a učení je nezajímá :-))



Ten DAM je mocná zbraň, mě ji ale do jisté míry suplujou ty Fotky od Apple, pokrývá to teď to, co od toho potřebuju. Samozřejmě se to pořádným katalogem nedá srovnat, to je jasný.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 10. 5. 2021 08:37

S mazanim jedu už léta stejnou taktiku, většinou tak po měsíci od focení si v LR seradim fotky za konkrétní den podle času editace a ty, které mi měsíc nestaly za to je otevřít a upravit nepotrebuju. Většinou je teda předtím aspoň letmo projdu, jestli jsem na něco nezapomněl, ale docela to funguje.
milann88
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků