Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 5. 2021 08:45

:-)

Je to rovnice o mnoha vstupech, to je bezesporu.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 4. 5. 2021 09:10

Mne prijde ten 150-400 super nastroj, ale pro nekoho, kdo si vyzkousel Zuiko 300 F4, ze uz neprinasi az tolik navic, nez aby musel litovat prestupu. Jasny flexibilita je plus, hlavne potom treba kvuli pokryti ohnisky na nejake ceste, ale na ten cesky WL, kde je to hodne casto jen o tom nejdelsim ohnisku, tak uz neprinasi tolik vzhledem k tomu, co nabizi 300 F4 s TC 1.4x.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 4. 5. 2021 09:17

landov píše:... ale kto sa s tým bude ťahať?


landov, davidoff? Mám pokračovat? :D
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 4. 5. 2021 09:18

pemar píše:Až na šum na vyšší ISO.


No jo, ale když u statických motivů (což je popravdě ve WL nakonec většina) běžně fotíš s Oly o 2EV menší ISO než u fullframe díky stabilizaci, tak na tom nakonec jsi leckdy i lépe... A ty 2EV nejsou nadsázka, dokonce možná naopak.
U sportu je to samozřejmě jinak, tam je potřeba krátkých časů vyšší, navíc se častěji hodí i menší DOF, to ano, ale WL je holt specifické.

Ono je to prostě složité a nedá se vytrhnout jeden parametr, musí se na to koukat jako na celek...

-- 4. 5. 2021 10:20 --

milann88 píše:Mne prijde ten 150-400 super nastroj, ale pro nekoho, kdo si vyzkousel Zuiko 300 F4, ze uz neprinasi az tolik navic, nez aby musel litovat prestupu. Jasny flexibilita je plus, hlavne potom treba kvuli pokryti ohnisky na nejake ceste, ale na ten cesky WL, kde je to hodne casto jen o tom nejdelsim ohnisku, tak uz neprinasi tolik vzhledem k tomu, co nabizi 300 F4 s TC 1.4x.


No ona právě ta flexibilita je bomba, navíc si uvědom, že s tím interním TC máš až 500mm aniž bys to vzdálil od oka, což už je proti 300mm zásadní rozdíl (a při výměně TC ti zvíře obvykle uteče)...
Navíc je zřejmě i přes tu flexibilitu proti 300/4 možná i ještě o chlup ostřejší.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 4. 5. 2021 11:23

pemar píše:Až na šum na vyšší ISO.


Bejvávalo. ;-)
To, co mi teď s těma vysokýma "ISOama" svede DeepPrime, je neuvěřitelný. To člověka ty případný zaječí úmysly hned přejdou. ;-)
Nikdy bych nevěřil, že fotky/panoramata Mléčné dráhy vyjdou PODSTATNĚ líp ze sólo snímků projetých DxO (s DeepPrimem) než z etalonu tohoto typu fototvorby - Sequatoru (skládání např. 10 dlouhých expozic na sebe). V terénu to teď bude nebe a dudy! (moje pokusy o víceřadový panoramata, kdy každý jednotlivý "záběr" byl tvořen 10 15sec expozicemi, končily často a la Murphy - těsně před dokončením se přihnala oblačnost :-( )
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 4. 5. 2021 11:32

Já mám jak DxO PhotoLab 4, tak i Topaz DeNoise, a proto celkem dobře vím, co tyhle programy umí. Ty umělá inteligence tomu sice hodně pomohla, ale ani na APS-C nebo ani na FF nejde udělat z fotky na ISO 2,000 takovou fotku, jaká by byla na ISO 100 nebo ISO 64. A u 4/3m je to ještě horší, hlavně na vyšší ISO.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 4. 5. 2021 11:35

Uz som raz pisal, ze spociatku som bol z Denoise nadseny, ale casom ma to preslo. S tym co pise vyssie pemar absolutny suhlas.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 4. 5. 2021 11:47

pemar píše:Ty umělá inteligence tomu sice hodně pomohla, ale ani na APS-C nebo ani na FF nejde udělat z fotky na ISO 2,000 takovou fotku, jaká by byla na ISO 100 nebo ISO 64.


Však to snad nikdo netvrdí. Problém je ale v tom, že ne vždy tu fotku můžeš na to ISO64 udělat. ;-)
Každopádně ten rozdíl je obrovskej.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 4. 5. 2021 11:49

Tak on asi jen úplný pitomec by čekal, že výsledek z jakkoli pročištěného ISO 2000 bude stejný jako z ISO200, jaksi nejde jen o šum, ale s růstem citlivosti klesá i DR (a to tak že o dost). Takže i kdyby byla redukce šumu úplně dokonalá, tak to vyřeší jen jednu veličinu...
Ono ale jde spíš o posun toho, kam se dá dostat při kvalitě "není co řešit" a tam je zkrátka přínos Denoise či DeepPRIME neokecatelný. Víte, já se nechci nikoho dotknout, ale pro fotku opravdu není podstatné, že je x lepší než y při pixel peepingu, jde o dosažení jistého "vyhovujícího bodu" a tady to zkrátka nové sw technologie posunuly docela o dost (o 2EV určitě).
A navíc jestli má někdo zásadní problém při APS-C či dokonce FF s ISO 3200, tak to může být projev přehnaného zaměření na pitvání detailu, ale taky možná bude chyba trochu jinde. Například při vysokých ISO docela rostou nároky na přesnost zaostření, když je fotka poněkud "mlžná", tak se s tím při ISO 200 dá pracovat daleko lépe než při třeba při těch 3200. Jenže pokud je hlavní motiv dokonale ostrý, tak pak najednou to vyšší ISO vadí podstatně méně.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 4. 5. 2021 12:13

To ISO je u pohybujícího se objektu důležité důležité udržet nízko a přitom zvolit takový čas, aby se fotografovaný objekt nemáznul. U statického objektu se to dá celkem snadno vyřešit stativem nebo stabilizaci.

Teoreticky je to jednoduché, v praxi je spousta možností, jak fotku zkazit.

Já jsem jen chtěl upozornit na to, že jak DeepPrime, tak i DeNoise AI mají svoje limity a nejsou samospasitelné.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 4. 5. 2021 12:19

tomashr: Asi tak. K šumu jsem měl dosud trochu tolerantnější přístup. U E-M1 II mám / jsem měl mentální limit ISO6400, jak píše Tomáš, při dobrým zaostření a expozici nebylo zas tolik co řešit. Nicméně DP to posouvá někam úplně jinam.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 7. 5. 2021 09:23

Kedze som zatazeny na foto batohy a davno som si ziadny nekupil, tak som trosku zaexperimentoval. Doteraz som mal dlhe roky iba batohy od Lowepro a som s nimi spokojny. Ovsem clovek rad skusa ine a poslednu dobu mi na FB dost casto vyskakoval batoh od fy Neewer. Vobec tuto znacku nepoznam, ale na nete to vyzeralo celkom OK. Nasiel som ceny na Amazone v hladine cca 100€ aj s dopravou. Nakoniec som ho kupil na stranke vyrobcu, kde bola aj akcia a prisiel mi vcera cez UPS z Francuzska za neskutocnych 69€. Pri tejto cene som sa obaval kvality materialov a prevedenia, ale som prijemne sokovany. Batoh je kvalitny, pevny, prisiel az luxusne zabaleny, no proste som ziral.
Vcera som si ho naplnil so Z6+200-500/5,6 a rozhodol som sa, ze nim nahradim moj
LOWEPRO Flipside 400 AW II pixel Camo. Neewer ma oproti Lowepru viac miesta na drobnosti, lepsie riesene odvetranie chrbta a par inych vychytavok. Aj ked maskacovy dizajn Lowepra sa mi velmi paci, tak asi pojde prec.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod monikash 7. 5. 2021 09:40

Neewer dělá i gripy, baterie a nabíječky pro fotoaparáty, co jsem našla na amazonu.

Jinak, mě na tom batohu chybí i další prostor pro svačinu, deštník/pláštěnku a třeba větrovku.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 7. 5. 2021 10:08

Kolik ten batoh váží ? Flipside 400 jsem prodal, protože byl těžký.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 7. 5. 2021 10:13

Flipside 400 vazi 1,5kg. To mi nepripada vobec vela. Neewer neviem, od oka +/- podobne.
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků