jaký polarizační filtr a kde?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod koti00 25. 11. 2007 14:40

Chtěl bych si pořídit polarizační filtr k mýmu Nikonu D40.
Mám ale problém s najitím dobrýho obchodu a taky nevím jestli si pořídit filtr lineární nebo cirkulární.
Jaký je mezi nimi rozdíl??
"You've got to embrace your inner freak, because the only thing you'll ever regret... is denying who you really are."
koti00
Návštěvník

Odeslat příspěvekod USER47 25. 11. 2007 14:53

Určitě cirkulární. Ono spíš ale záleží na tom, k jakému objektivu to chceš (na jaký průměr závitu) a kolik jsi ochoten investovat:).
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 25. 11. 2007 15:05

Cirkulární je silně doporučen tam, kde se světlo ve foťáku pro autofokus nebo měření expozice odebírá přes zrcadlo - což je běžné u zrcadlovek. Důvod je ten, že zrcadlo také světlo částečně polarizuje - dvě polarizace za sebou mohou zmást čidla nebo na ně nepropustit dostatek světla.

Cirkulární polarizační filtr je dvouvrstvý - přední vrstva je polarizační, zadní světlo depolarizuje. Lineární filtr má pouze polarizační účinek, depolarizační vrstvu nemá.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod koti00 25. 11. 2007 15:06

tak mám jen základní seťák 18-55, kterej taky hlavně používám, a pak 55-200 (myslím).
Má to 52mm.
rozhoduji se mezi
http://www.fotoskoda.cz/eObchod/2121609 ... earni-52mm
a
http://www.fotoskoda.cz/eObchod/2121598 ... larni-52mm
"You've got to embrace your inner freak, because the only thing you'll ever regret... is denying who you really are."
koti00
Návštěvník

Odeslat příspěvekod koti00 25. 11. 2007 15:11

re: Pety
Díky,
nevím jestli jsem to správně pochopil. :-) takže spíš ten cirkulární než lineární, ano?
"You've got to embrace your inner freak, because the only thing you'll ever regret... is denying who you really are."
koti00
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 25. 11. 2007 15:14

Ano.

Přečti si první díl http://www.fotografovani.cz/art/fozak_d ... ries1.html je tam taková základní informace o filtrech.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod koti00 25. 11. 2007 16:05

Díky, to pomohlo.
"You've got to embrace your inner freak, because the only thing you'll ever regret... is denying who you really are."
koti00
Návštěvník

Odeslat příspěvekod grebson 2. 12. 2007 18:29

já řešil ten samý problém a u Fotoškody jsem pořídil Marumi cirkular PL(D) 52 mm ( 1.275.-)...jsem s tím spokojen, takže můžu doporučit...
grebson
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod VladikS 2. 12. 2007 20:55

Já bych se rád zeptal, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými cenovými kategoriemi u polarizačních a všeobecně všech filtrů. Například nejlevnější CPL stojí u fotoškody myslím 770 přitom jiný se dá koupit o
mnoho set víc. Někde jsem zaslechl že je rozdíl v povrchové odolnosti....
Má ale cenu pořizovat něco dražšího když nefotím každý den a polarizák použiji dejme tomu jednou týdně? Je nějaký rozdíl i v obrazu různých CPL?
VladikS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 2. 12. 2007 21:25

Protiodrazové vrstvy, odolnost vůči otěru, vlhku, vysokým a nízkým teplotám, barevná stálost. Viděl jsem polarizační filtr, který se dlouhým pobytem v horku rozlepil a vznikly v něm bublinky.

IMHO na běžnou středoevropskou potřebu vystačí ten nejlevnější, jen pozor na přihrádku za oknem auta - ale to platí pro celou výbavu.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod player 2. 12. 2007 21:38

VladikS píše:Já bych se rád zeptal, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými cenovými kategoriemi u polarizačních a všeobecně všech filtrů. Například nejlevnější CPL stojí u fotoškody myslím 770 přitom jiný se dá koupit o
mnoho set víc. Někde jsem zaslechl že je rozdíl v povrchové odolnosti....
Má ale cenu pořizovat něco dražšího když nefotím každý den a polarizák použiji dejme tomu jednou týdně? Je nějaký rozdíl i v obrazu různých CPL? /quote]


Povrchova uprava jedna vec, kvalita pouziteho skla druha.
Tady je napriklad porovnani vlivu polarizaku marumi na kresbu(vyrezy 1:1), vlevo s, vpravo bez:

Obrázek
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod VladikS 2. 12. 2007 22:13

Můžu se zeptat odkud jsou ty testovací fotky?
VladikS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 2. 12. 2007 23:37

VladikS píše:Můžu se zeptat odkud jsou ty testovací fotky?k/quote]


ode me:)
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod VladikS 3. 12. 2007 08:58

:D Tak to předpokládám že naopak fotky s ukázkou kresby levných filtrů asi nemáš... No já tady řešim kvalitu ale stejně asi pořídim low-end kenko protože finance nemam. kdybyste někdo měl nějaké zkušenosti pozitivní i negativní s CPL Kenko, dejte vědět, díky.
VladikS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 3. 12. 2007 09:10

ja mam hamu HSML za 500sk z bazaru a je dobra ...., filtre = bazar ;-). Pomerne lachko sa kontroluju a predavaju sa za bagatel lebo ludia co davaju fotak do bazaru tam hodia filtre len tak zadara ako prislusenstvo ....
irmo
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků