Náhrada za setový objektiv?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod milday 14. 11. 2007 16:45

Tohle je dobré promýšlet dopředu. Já UZ měl (Fuji S9500) a věděl jsem, že pro špatnou kresbu objektivu chci něco lepšího a že mi to splní objektiv o max. rozsahu 5×. Když chci univerzálnost, třeba na leteckém dni, visí mi na krku D70 + 70-300 a E5400 s ohniskem 28-112mm.
Nikon D70s + Coolpix 5400
milday
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bery 14. 11. 2007 20:02

Petr67: Tak Ti teda vazne nechapu co porad resis ? Promin, ale prijde mi, ze resis jen same ptakoviny. Pokud nechces menit objektivy kvuli strachu z prachu na snimaci, tak dokup samostatne druhou D40x a vyjde to levneji nez Nikkor 18-200 :)
Ale vazne... hod zbytecne obavy z upatlaneho LCD a prachu na snimaci za hlavu a zacni fotit. Vymena objektivu je pri trose cviku zalezitost par vterin a pokud to nedelas v prasnem prostredi, tak neni duvod k obavam. Rozhodne je skoda si kvuli obavam nechat zbytecne ujit pekny zaber !
Vybaveni mas celkem solidni a pokud chces jeste do neceho investovat, tak bych resil spis brasnu, stativ, systemovy blesk...
(nebo blesk radeji ne, protoze ma taky LCD, ktere se da upatlat ? ;) )
Bery
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 23. 11. 2007 17:10

Já nevím, mám ten samý set, jako ty, D40 + Nikkor 18-55 3,5 - 5,5. Mně ten seťák nepřijde tak špatný, pravda, na dlouhým ohnisku má menší světelnost, zase na krátkým dost soudkuje. Ale kresbu má nádhernou.

Někde jsem četl takovou hezkou poučku - co nejblíže fotografovanýmu objektu. Podle toho co jsem tady četl, tak mi přijdeš jako ten fotograf, který než, aby šel k danýmu objektu tak si radši zazoomuješ. U paparazzi to chápu, ale jinak - snad jen příroda a zvířata mě napadá. Na to ale máš to Tele.

Já sám třeba léta fotím lidi na různých akcích, koncertech a tak. Postupně jsem se dostal k zrcadlovce. A zatím fotím se seťákem...
Dokoupil jsem si blesk SB600, vím a podle toho co jsem viděl na reportážní fotografii to chce nějaký objektiv s pevným ohniskem a vysokou světleností, sigma takový vyrábí i s HSM, ale je dražší (kolem 11.000) takže tohle bude moje volba na focení lidí na akcích.
(Vím, že vypíchnout detail nepůjde, že si s hloubkou ostrosti nevyhraju, ale... zase tu máme ten ořez ve Photoshopu, a na web fotky mi 6Mpixelová fotka stačí - takže více méně, no problem)

Druhá věc co fotím je příroda, rád vyrazím na tůru, procházku a beru sebou i fotak. Na tyhle situace si časem pořídím nějaký tele objektiv od Nikonu.

Sám v tom mám jasno, myslím, že bys místo shánění objektivů měl vzít foťák a jít fotit, to co Tě nějvíc baví, co rád fotíš. A namísto focení z místa a zoomování bych bejt tebou udělal pár kroku vpřed.

Hou
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr67 24. 11. 2007 19:30

Rozhodl jsem se, že si počkám na 18-70 VR :wink:.
To by teprv bylo něco. Ale nevím, jestli to tak dlouho vydržím.. Ale když už se dělá i ten seťák se stabilizací.. Kdybych teď koupil 18-70, mohlo by mně to brzy mrzet.
HP Probook 450 G3
HifiMan HE 400i + Audinst
Audio Technica MSR7
iBasso IT01
Monitory Presonus Eris 4,5
Fiio X1 2 gen.
Petr67
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maročan 24. 11. 2007 20:41

Petr67 píše:Rozhodl jsem se, že si počkám na 18-70 VR :wink:.
To by teprv bylo něco. Ale nevím, jestli to tak dlouho vydržím.. Ale když už se dělá i ten seťák se stabilizací.. Kdybych teď koupil 18-70, mohlo by mně to brzy mrzet.
Foto: Nikon D3000 + Nikkor 35/f1.8 + Nikkor 18-70 DX; Canon G12
PC: HP 6550b + HP 6440b + Lenovo IdeaPad S10-3
Mobil: Nokia E52 black
Maročan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr67 25. 11. 2007 02:19

[quote="Maročan";
Měl jsem taky pevnou 50mm/1.8 D a ten objektiv kreslil nádherně - na portréty rozhodně doporučuji:-)u/quote]

Ahoj Maročane, nedoporučuj mi prosím pevné sklo, jelikož na D40x nebude fungovat :wink:

Prosím, abys napsal více zkušeností, jak se Ti s tím 18-70 fotilo, zda rozšíření nejdelšího ohniska z 55 na 70 přineslo užitek, zda je tedy univerzálnější, jak je na tom mechanicky, prostě cokoliv o něm, protože mně vážně velmi zajímá. A mimochodem, není těžší třikrát, nýbrž pouze 2x 8)

Jinak zatím čekám, zda Nikon nevyleze se stabilizovanou verzí tohoto objektivu, pak bych neváhal ani vteřinu.
HP Probook 450 G3
Audio Technica MSR7
iBasso IT01
Fiio X1 2 gen.
Petr67
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mihhi 25. 11. 2007 04:19

Petr67: Nevím co pořád řešíš nebude fungovat, nebude kompatibilní, nevím jestli Ti to nakecali v návodu nebo kde :roll: .
Samozřejmě Ti tam nebudou psát kupte si skla od ostatních výrobců, jsou stejná, ale za nižší ceny :) . Když někdo chce jenom značkové objektivy k profi/poloprofi tělům, tak to chápu, ale tady teda ne... U pevných skel jsi na to měl myslet při koupi těla, teď už je dost pozdě, řešili jsme to tady snad tisíckrát.
Sigma/Tamron/Tokina těžko vypustí něco co by nebylo perfektně otestované. Jediné co se vyskytuje je FF/BF a to si můžeš zkontrolovat v prodejně při koupi.
mihhi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maročan 25. 11. 2007 11:09

Víš co, při mém stylu focení mi celkem dost vadila velikost a hmotnost foťáku. Takže pro mě přínos v delším ohnisku moc nebyl, spíš mi vadil ten nárůst hmotnosti a z obrazových výsledků jsem byl "zklamaný" - protože fotky vypadaly stále stejně jako ze setáku, dokonce jsem měl pocit, že 18-70 více vinětovala na 18mm. Možná i zkreslení bylo větší. Také se mi po nějakém čase začala zadrhávat.. (V mém případě byl tento objektiv přehmat...)
Většinou jsem stejně fotil na rozsah 18-50.

Kdybych měl dneska malou D40, tak bych neváhal a koupil si k němu http://www.megapixel.cz/sigma-30-14-e-xdc-hsm
Maročan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 25. 11. 2007 11:16

Petr67 píše:[quote="Maročan";
Měl jsem taky pevnou 50mm/1.8 D a ten objektiv kreslil nádherně - na portréty rozhodně doporučuji:-)u/quote]

Ahoj Maročane, nedoporučuj mi prosím pevné sklo, jelikož na D40x nebude fungovat :wink:

Prosím, abys napsal více zkušeností, jak se Ti s tím 18-70 fotilo, zda rozšíření nejdelšího ohniska z 55 na 70 přineslo užitek, zda je tedy univerzálnější, jak je na tom mechanicky, prostě cokoliv o něm, protože mně vážně velmi zajímá. A mimochodem, není těžší třikrát, nýbrž pouze 2x 8)

Jinak zatím čekám, zda Nikon nevyleze se stabilizovanou verzí tohoto objektivu, pak bych neváhal ani vteřinu.o/quote]

Pevné sklo u D40 bude fungovat, od Nikonu zatím jen s manuálním ostřením - taky se to dá. Nebo můžeš koupit objektiv od Sigmy. Ta už nabízí jeden s pevným ohniskem, světelností 1.4 a už je i s ostřícím motorkem (HSM). Cenovka je ale vyšší - kolem 12.000,-
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maročan 25. 11. 2007 11:33

Tady je recenze na pevnou Sigmu.
http://www.fotoaparat.cz/article/10266/1

(jen je škoda, že váží taky skoro půl kila:-)
Maročan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr67 5. 12. 2007 00:30

Tak dilema je vyřešeno :)
Vybral jsem si tento objektiv:
http://www.megapixel.cz/sigma-17-70-mm-f-2-8-4-5-dc-macro-hsm
Důvod, proč jsem upřednostnil tuto Sigmu před Nikkorem je lepší makro, světelnost i rozsah.
Očekávám, že mi moji volbu pochválíte :wink:
PS: Prodá se objektiv Nikkor 18-55 DX. Nový.
HP Probook 450 G3
Audio Technica MSR7
iBasso IT01
Fiio X1 2 gen.
Petr67
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tumek 5. 12. 2007 10:46

Jestli sis pomohl, poznas jen ty. Doufam, ze se pochvalis s vysledky - fotografiemi. Docela by me zajimaly.
tumek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ku-fotak-chtik 5. 12. 2007 10:55

To Petr67: Pak napis, jak je na tom ta sigma 17-70 s kvalitou kresby atd. tvoje postrehy!
Nikon D40,setak Nikkor 18-55 a Nikkor 55-200 VR, Sigma 10-20 HSM ,polar.filtry.HOYA PRO 1D 52 mm a 77mm, Prechodove filtry HiTech + cokin drzak.
Stativ Manfrotto 190XPROB + MANFROTTO 486RC2.
http://www.trekearth.com/members/ku-fotak-chtik/
ku-fotak-chtik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod centsm 5. 12. 2007 12:24

Petr67: Díval jsi se na testy těchto objektivů třeba tady? Viz blur index nebo hodnocení kvality obrazu? http://www.slrgear.com/reviews/showcat. ... ll&ppuser=
centsm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr67 7. 12. 2007 18:35

Tak Sigma 17-70 je doma :wink:
Moje první dojmy: Robustní, solidně zpracovaný, působí na pohled mnohem luxusněji, než seťák. Kovový bajonet, zoom jde příjemně ztuha. Obrovská přední čočka (72 mm), při vytažení na 70 mm je objektiv poměrně dlouhý. Makro funguje, lze se přiblížit na 2 cm od fotografovaného předmětu. Pěkná světelnost, ohnisko 17 mm je super. Celková spolupráce s foťákem zdá se být OK, HSM motor jde stejně rychle jako na seťáku.
Co se mi nelíbí-dlouhý objektiv při vysunutí cloní vestavěnému blesku, makro s tím nejde dělat :? Foťák s tímto objektivem také pěkně ztěžkl.
Nacvakal jsem z okna pár fotek a jejich kvalita se mi moc nezdá, jakoby chyběla ostrost, rozhodně první dojem z fotek není nic moc :(
Kdybych věděl jak, dám sem nějaké fotky na ukázku. Ale bylo poměrně málo světla, snad při lepších podmínkách se to zlepší.
HP Probook 450 G3
Audio Technica MSR7
iBasso IT01
Fiio X1 2 gen.
Petr67
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka