Náhrada za setový objektiv?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod milday 7. 12. 2007 17:55

Co jsem se díval na testy uvedené v předcházejícím příspěvku, je na tom Nikkor 18-70 líp. Sice větší clonové číslo na nejkratším konci, ale jelikož ta Sigma podle grafu v testu kreslí hůř v krajích, budeš muset clonit stejně. Navíc i aberaci má Sigma větší, u Nikkoru uvádějí větší vinětaci, ale já ji u svého nepozoruji. Takže jen to makro, ale při tomto ohnisku ...
Nikon D70s + Coolpix 5400
milday
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr67 7. 12. 2007 18:36

To makro bych považoval za výraznou výhodu, zvlášť když se na to nijak nespecializuju a tím pádem odpadá potřeba speciálního objektivu. Co jsi myslel tím ohniskem? Při 70 mm mi přijde makro schopnost objektivu více než dostatečná..
Beyerdynamic DT-1990 PRO 250 Ohm Tesla
Austrian Audio Hi-X60
Onkyo TX-8250
Panasonic Blu-Ray
Dragonfly Red
Petr67
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milday 7. 12. 2007 18:55

Že ne každé makro se dá fotit ze dvou centimetrů. Mnoho lidí utíká od 105mm k 150 a více, s pevným ohniskem a F:2.8, ale to je úplně jiná cenová relace. Já si proto dříve koupil, jelikož makro také není mojí doménou, starší Sigmu 28-135 (makro LOCK na těch 135, tedy skoro žádné zkreslení) za 3 tis. Minimální clona nic moc, ale kvůli HO stejně musíš clonit. Navíc na spoustu detailních záběrů spíš používám tele 300mm s předsádkou +1D (makro cca 1:2,5).
Nikon D70s + Coolpix 5400
milday
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr67 8. 12. 2007 09:47

Chtěl bych se zeptat, zda má nasazený objektiv vliv na měření expozice. Zdá se mi totiž, že oproti seťáku mi foťák s tou Sigmou trochu víc přepaluje, když fotím venku, tak mám skoro vždy přepálenou oblohu, i když je pod mrakem :o
Beyerdynamic DT-1990 PRO 250 Ohm Tesla
Austrian Audio Hi-X60
Onkyo TX-8250
Panasonic Blu-Ray
Dragonfly Red
Petr67
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milday 8. 12. 2007 11:01

Objektiv spíše nenastaví takovou clonu, jakou mu elektronika fotoaparátu nařídí. Hoď foťák na stativ, nastav manuální měření expozice a zkoušej identické záběry s prohazováním objektivů - uvidíš, zda cloní stejně.
Nikon D70s + Coolpix 5400
milday
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tumek 8. 12. 2007 14:01

Je to možné, u jiné Sigmy bylo například nutné korigovat o -0,7 EV.
tumek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr67 8. 12. 2007 16:14

O -0,7 jsem korigovat zkusil, na obloze bylo méně přepalů ale kresba ve stínech už byla tmavší. Podle čeho mám poznat, že foťák přeexponovává? Když se podívám na histogram, je v pořádku, s vrcholem ve středu a na pravém okraji strmý výběžek (obloha).
Beyerdynamic DT-1990 PRO 250 Ohm Tesla
Austrian Audio Hi-X60
Onkyo TX-8250
Panasonic Blu-Ray
Dragonfly Red
Petr67
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milday 8. 12. 2007 19:12

Mňo, ono obloha občas bývá přepálená, zvlášt ta pod mrakem, protože sluníčko nad mrakem právě ty mraky osvítí a na zem nedosvítí - zem pak logicky vychází tmavší, navíc je vše omezeno dynamickým rozsahem. Většina foťáků tlačí vrchol histogramu do středu a ten pravý, zpravidla velmi "slabý" okraj přepalů některý přístroj nechá jiný zkoriguje. Např. D70 bylo vyčítáno, že podexponovává, dnešním se zase vyčítá, že přeexponovávají. Každému se holt nezavděčíš. Buď tedy koriguj expozici nebo foť do RAWu, ale hlavně foť. Hlavně tolik nešpekuluj nad tím, co prodat a co koupit jiného - než kvůli přepalům koupíš D300, ověř si, že to je skutečně aparátem :-)
Nikon D70s + Coolpix 5400
milday
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr67 8. 12. 2007 19:27

:) D300 kupovat nebudu aspoň ne hned :)
Chtěl bych D80, ale holt už mám 40x :|
Když já jsem spíš takový fotograf teoretik, vrtám se v technice a na vlastní focení nezbývá čas :)
Ty přepálené oblohy mně štvou, úplně se ztratí mráčky, jen když zkoriguju tak pěkně vyniknou. Ale fotka je celkově tmavší.
Fotit v RAWu nechci, páč to neumím zpracovat (mám Adobe Lightroom, ale jsem z toho jelen)
Nechce se mi věřit, že by to bylo objektivem, uvidím časem, až budu víc prohazovat objektivy.
Beyerdynamic DT-1990 PRO 250 Ohm Tesla
Austrian Audio Hi-X60
Onkyo TX-8250
Panasonic Blu-Ray
Dragonfly Red
Petr67
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tumek 8. 12. 2007 19:47

V tom případě si přečti tohle:)
http://www.kenrockwell.com/tech/7cz.htm
tumek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 8. 12. 2007 21:17

Petr67 píše::) D300 kupovat nebudu aspoň ne hned :)
Chtěl bych D80, ale holt už mám 40x :|
Když já jsem spíš takový fotograf teoretik, vrtám se v technice a na vlastní focení nezbývá čas :)
Ty přepálené oblohy mně štvou, úplně se ztratí mráčky, jen když zkoriguju tak pěkně vyniknou. Ale fotka je celkově tmavší.
Fotit v RAWu nechci, páč to neumím zpracovat (mám Adobe Lightroom, ale jsem z toho jelen)
Nechce se mi věřit, že by to bylo objektivem, uvidím časem, až budu víc prohazovat objektivy.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr67 8. 12. 2007 21:21

Je mi znám, ale že bude mít každá fotka silně přepálenou oblohu.. No čekal jsem víc :(
Beyerdynamic DT-1990 PRO 250 Ohm Tesla
Austrian Audio Hi-X60
Onkyo TX-8250
Panasonic Blu-Ray
Dragonfly Red
Petr67
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod USER47 8. 12. 2007 21:36

Asi by to chtělo naučit se exponovat. D40x rozhodně není foťák, na kterém by každá fotka musela být nutně přepálená. Problém bývá obvykle ve fotografovi.
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr67 8. 12. 2007 21:40

Jak myslíš, naučit se exponovat? Co mohu při expozici ovlivnit kromě korekce expozice do mínusu? Jinak foťák vše nastavuje sám :?

Napadá mně snad ještě jedině polarizační filtr.
Beyerdynamic DT-1990 PRO 250 Ohm Tesla
Austrian Audio Hi-X60
Onkyo TX-8250
Panasonic Blu-Ray
Dragonfly Red
Petr67
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod USER47 8. 12. 2007 22:45

Režimy měření, korekce, přechodové či polarizační filtry, volba scény, čekání na světlo,...
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků