Jaký filtr na hory?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Chipper 30. 1. 2007 21:00

Zdravím, jedu na hory, mám DF Fuji S6500fd, chtěl bych poradit nejaký filtr, je to 55mm.
Chipper
Návštěvník

Odeslat příspěvekod USER47 30. 1. 2007 21:08

Polarizační, přechodový. Nic jinýho v podstatě nepotřebuješ. Zjisti si, co který dělá, ta otázka je položena tak, že se zdá, že nevíš co chceš.
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Chipper 30. 1. 2007 21:10

Nezdá:)
Chipper
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Chipper 30. 1. 2007 21:12

Jedu na hory a nechci aby byli fotky nejak moc přepálené, tak jsem si myslel že někdo napíše kup si polarizační filtr takový a takový a já ho zítra koupím... :oops:
Chipper
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Glomm 30. 1. 2007 21:16

Chipper píše:Jedu na hory a nechci aby byli fotky nejak moc přepálené, tak jsem si myslel že někdo napíše kup si polarizační filtr takový a takový a já ho zítra koupím... :oops:-/quote]
odkdy polarizak zabranuje prepalum?
Glomm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 30. 1. 2007 21:16

No, kup si cirkulární polarizační filtr takový, na jaký ti kapsa stačí, na závit 55 mm.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod cabannos 30. 1. 2007 21:19

Jednoznacne sedy prechodovy. Doporucuju Cokin P120 GRADUAL šedý G1. Polarizacni tolik nevyuzijes oproti prechodovemu, nehlede na to, ze u velmi sirokych ohnisek muze vznikat jev, kdy je pulka snimku polarizovana a zbytek ne, zalezi na uhlu paprsku. Dramatickou oblohu doladis v PC, ale prepalenou oblohu na ukor detailu v krajine ne.
Fotím, tedy jsem.
cabannos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cabannos 30. 1. 2007 21:23

Glomm píše:odkdy polarizak zabranuje prepalum?
Naprosto souhlasim, nechapu proc vetsina uzivatelu doporucuje polarizacni filtr. Dynamicky rozsah cipu u dig. fotoaparatu neni zdaleka tak velky jako u filmu. :roll:
Fotím, tedy jsem.
cabannos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Chipper 30. 1. 2007 21:24

Takže šedy přechodovy filtr jo? Supr dík.
Chipper
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 30. 1. 2007 21:46

Glomm, cabannos: Možná proto, že polarizák i ztmavuje?
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 30. 1. 2007 22:07

Možná proto, že nenásilně a řiditelně ztmavuje jasnou oblohu? Takže fotky pak ještě vypadají jako fotky a ne už jako grafika? Možná proto, že protepluje a sytí barvy tím, že odfiltruje studené odlesky (zdroje bodových přepalů)?
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod cabannos 30. 1. 2007 22:50

Polarizacni filtr ztmavi scenu, ale kontrast mezi oblouhou a krajinou zustava. Filtr "pohlti" jen ty paprsky ktere se odrazi v danem uhlu, tzn. "nefunguje" na cele plose snimku, ano v idelanim pripade. Dle meho, dost lidi jeho vlastnosti precenuje. Mimochodem, nechtel sem aby to vyznelo tak, ze nekym pohrdam, chtel sem byt pouze strucny. Nezbyva nez vyrazit do terenu a vyzkouset si to na vlastni kuzi. :wink:
Fotím, tedy jsem.
cabannos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Chipper 30. 1. 2007 23:43

Nezkoušel někdo kombinaci polarizační lineární + cirkulární filtr. Prý se chovají při různých vzájemných nastaveních mimo jiné i jako šedý filtr.
Chipper
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 31. 1. 2007 07:16

Kontrast mezi modrou oblohou a krajinou se polarizákem snižuje. Zamračené oblohy se to netýká, ale v tom případě je kontrast zase menší sám od sebe.

Dva polarizáky kombinovat jde. Přední musí být lineární. Zadní musí být cirkulární pro přístroje s pasivním autofokusem nebo měřením expozice TTL (skrz objektiv). Úbytek světla a zároveň efekt polarizačního filtru jde řídit jejich natočením proti scéně a vzájemně proti sobě.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Lemrouch 31. 1. 2007 08:54

Možná jen taková nevýznamná poznámka, ale Fuji S6500fd má závit 58mm :lol:
Lemrouch
------------------------------------------
NIKON D80, NIKKOR AF-S DX 18-70/3, 5-4,5 G IF-ED, NIKKOR AF-S VR 70-300/4,5-5,6 G IF-ED, METZ MB 58 AF-1N, SanDisk 2GB SDUltra II, UV Hama 67, Kenko +3D 67, Velbon CX-560, Naneu Alpha, LowePro EX160
Lemrouch
Návštěvník

Další stránka