ND Filtr mění barevn podání

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod Da Gony 4. 7. 2022 13:22

PS: odpovídat mohou jen ti, kteří ví, co je metamerismus.

Když venku fotím s ND filtrem, tak fotky mají jiné barevné podání, těžko říct , třeba méně zelené, o trošku víc červené...

Nechci řešit problematiku, jestli ND filtr je kvalitní, nebo jestli pravý ND filtr má dokonale konstantní spektrální absorpci nebo že když je to Neutral density, tak nemůžu absolutně očekávat, že vliv na barvy bude neutral.. Nebo radit, jak to opravit, fotit do rawu, nastavit ladění WB.


Ale zajímá mě, Proč fotky z foťáku mají barevné podání.
Je možné vysvětlení, že (když evidentně filtr má někde pohlcuje víc v nějakých barách) za to může metamerismus (čip barevnou informaci projektuje do třech nádob R',G',B', ze kterých nějakou maticí 3x3 vznikne JPG s jedním vyvážením bílé(třeba sunlight), a jinou maticí jiné vyvážení bílé (třeba shady, ale i auto pro danou scénu)*

( Princip je v části stejný jako oko - , ale reálné barvy ve světě nejsou vektor 3 složek, ale vektor "nekonečno" složek - spojitého profilu vlnových délek) ... Metamerismus platí i na lidské oko: stačí se nejde (stačí na nějakou věc posvítit jiným světlem, a kromě "posunu" barev i některé "zmizí")

Takže když filtr je nakrásně frekvenčně plochý , kromě nějaké propasti 530-510nm, tak nebudou blbě barvy jen v tomto subpektru, ale veškeré barvy, protože se tím rozhodí matice.


A NEBO v tom metamerismus nehraje roli a prostě foťák vidí jinak a má nějaké naučené scény (kruh uprostřed=obličej, modrý pás nahoře, tmavý dole=krajina) a k nim přiřazuje na prasáka WB. Stejně ale fotím na P.

Nebo je v tom uplně jiná příčina? Pokud ano, tak jaká?

(Myslím, že v praxi čip nejdřív má nějakou převodní matici do nějakého standardizovaného prostoru sRGB a pak univerzální (nezávislé na čipu) pro jednotlivé WB sluníčko, blesk)


Otázka pro profesionály:
Dá se MEZI JPG udělat převod mezi jedním vyvážením bílé a jiným vyvážením? Když se odmyslí clipping, decimace, ztrátovost JPG, nízký počet kvantizačních úrovní ještě umocněných gamma křivkou, tak by teoreticky mělo jít jen o přenásobení nějakou regulérní maticí (a nebo inverzní maticí k první matici první bílé a pak běžnou maticí druhé bílé).... Nebo to nejde? Samozřejmě, že v grafickém editoru mohu poopravit bílou, ale zajímalo by mě to takhle po věděcku. Co z výše uvedených věcí kurzívou je největší problém pro úpravy WB v JPG a co naopak z toho vliv nemá vůbec? A nebo jinak, je výsledek věrný (i když nepřesný-banding,oversaturace,...), a nebo úpravy WB JPG dělají jen "odhad" vyvážení bílé (tedy ne věrný)?
Da Gony
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků