Hodnota světelnosti u objektivů v 1:1 zvětšení

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Da Gony 24. 6. 2022 21:52

Když si koupím nějaký makro objektiv, který je normálně označen ohniskovou vzdáleností a světelností, tak ta světelnost se vztahuje k zaostření:
a) na dálku (zvětšení nula) - takhle to dává smysl, v makru je efektivní světelnost 2x méně světelnější
b) na blízko (u zvětšení 1:1) - pak by při zaostření na dálku efektivní světelnost byla 2x vícesvětelnější... to mi nedává smysl
c) při jakémkoli zvětšení (tedy na dálku i na blízko) - jediné vysvětlení téhle možnosti, že a clona (věc) je někde zvláštně na trase a nebo že to je z důvodu že by obraz měl optické vady velké a proto je nejlepší světelnost v makru a v nekonečnu by byl 2 světelnější, ale je uměle zacloněn


Jde mi o ten efekt efektivní clony a "pracovní bod" pro který bývá papírová clona definovaná.
Da Gony
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 25. 6. 2022 07:31

Já bych se na to podíval z té praktické stránky. Pro clonu 16 a rozptylový kroužek 0,025 mm (rozptylový kroužek je hodnota neostrosti, kterou připouštíme a vnímáme ještě jako ostré zobrazení) u měřítka 1:2 je rozsah hloubky ostrosti 5 mm, zatímco u 1:1 je to 1.6 mm a u 2:1 je to 0.6mm.

Tím chci říci, že řešit světelnost u makro objektivu je u makro fotografie víceméně zbytečné, protože se uplatní prakticky jen u portrétu a u makra se řeší spíše opačné problémy, tj. že ani clona 16 nestačí a od clony 11 ostrost už podstatně zhoršuje difrakce.

Tím chci říci, že řešíš podružnosti, běž nejdříve na nějaký makro kurz, pak nebudeš psát mimo mísu.
pemar
Expert


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků