Efektivní nebo normální clona: hloubka ostrosti

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Da Gony 22. 6. 2022 17:59

U makrofotografie,vypočítává se "hloubka ostrosti"(nebo CoC, nebo přesněji FDoF a BDoF, doufám že víte jak to myslím) z fyzického clonového čísla nebo z efektivního clonového čísla?

Já bych řekl že z původního, ale chtěl bych to povrdit. Nebo jinak, je vzoreček jednodušší s clonou nebo efektivní clonou

Vím, že přinejmenším ovlivňuje množství světla, takže pro účely stanovení expozice se musí použít efektivní. A že se to projevuje až při zvětšením "srovnatelném" s 1:1 (takže u 1:9 víceméně ne, ale u 1:3 to už nabírá na síle).

Nebo je v té něcco úvaze špatně? Nebo fungují moderní objektivy, tak, že uživatel pracuje vždy s efektivní clonou (pokud se clona nastavuje elekttronicky na těle, kde se dá kompenzovat výpočet a foťák zná kam zaostřil případně zazoomoval ; v případě clonového prstence těžko, tam je to vytesané do kamene)

A předpokládám, že u označení makroobjektivů, světelnost vždy se myslí ta klasická v běžném režimu "nulového zvětšení"? (pro vysvětleí= efektivní světelnost = efektivní clona na plnou díru...)
Da Gony
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferdin 4. 11. 2022 17:39

Pokud rozumím dotazu a pojmu "efektivní clona" tak se tím myslí clona ve smyslu propustnosti světla. Tj. objektiv s mezikroužky či zaostřený na makro=velké zvětšení propuští méně světla než zaostřený na nekonečno (s nastavenou clonou např. f/5.6 propouští světlo jakoby byl nastaven na f/2 a zaostřen na nekonečno). Efektivní clona souvisí pouze s expozicí, nesouvisí s hloubkou ostrosti.
Nicméně u makro se hloubka ostrosti dost špatně počítá (tedy-ona se počítá snadno) protože většinou nevíš kde jsou hlavní kontrukční nodal body objektivu od kterých se hloubka měří. :-(
Ferdin
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků