Makro objektiv

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod TreAn 22. 9. 2020 18:11

Dobrý den, předem se omlouvám za moje amatérské výrazy. Koupil jsem Nikon D3400 s objektivem AF-P 18-55mm VR na focení figurek, které prodávám na eBay v měřitku 1:12. Chci docílit toho aby byla celá ta malá figurka ostrá takhle dokážu zaostřit pouze třeba hlavu. Pokud chci celou figurku ostrou tak musím fotit z dálky ale to zase nevyniknout detaily. Potřeboval bych na tohle vybrat vhodný makro objektiv aspoň myslím že makro objektivem docílím toho co bych chtěl. Děkuji moc za všechny rady a případně tipy na objektivy.

Obrázek
TreAn
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 22. 9. 2020 18:25

Objektív treba výrazne pricloniť, s macro objektívom to nebude iné.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TreAn 22. 9. 2020 19:11

Moc děkuji! Koukám, že se mám ještě hodně co učit :-)

Obrázek
TreAn
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 9. 2020 19:14

Malá hloubka ostrosti bude na všech fotkách, kde figurka vyplní velkou část obrazu. Řešením je 1) kompakt/telefon s malým senzorem, který by to v makrorežimu mohl zvládnout, 2) větší vzdálenost focení a ořez, jak už jsi zjistil, 3) focus-stacking, tedy skládačka fotek zaostřených postupně odpředu dozadu na figurku. Na focus-stacking by mohl stačit i seťák, ideální by byl makroobjektiv s minimálním focus-breathingem (při změně zaostření se nemění velikost obrazu). Takovým objektivem, pokud si dobře pamatuju, by mohly být starší Nikkor macra, např. Nikkor 105/2,8 AF-D (nemá AF motor, ostřit na D3400 se s ním musí manuálně). Počet fotek do skládačky se zjistí pokusem, netuším, jestli je dost 5 nebo 20. Skkládačku fotek potom umí kdekterý foto program. Docela levná a kvalitní varianta je Affinity Photo za cca 1500 Kč (v akcích bývá i výrazně levnější).

-- 22. 9. 2020 20:16 --

...To jsem nějak přehlédl :) Makro se dělá na f/8 a víc, ale klidně i f/16, jen trochu klesne kvalita.
Dolgor
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků