Zkušenost - Sigma 35mm f1,4 Art

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Rubbys 7. 8. 2020 10:31

Zdravím všechny,

v první řade Vám chci poskytnout mé zkušenosti s tímto objektivem. Objektiv jsem kupoval z první ruky.

Pa zakoupení objektivu Sigma 35mm 1,4 Art, jsem byl nadšený z jeho kresby, ostrosti. Po první testovacím focení jsem se ale setkal se špatným ostřením. Říkám si Ok, poladím přes Dock a jedu dál.

Vytisknu měrku, odměřím 30,40,60 a nekonečno. Podle oka vychází hodnoty +12 u 30,40,60 u mekonečna jsem měl +14. Sice nejsem nadšenej z tak velkých hodnot, ale budiž. Jdu na druhé focení a opět to samé. Nedá mě to a přestanu věřit svému oku a koupím za 70 liber program FocCal Pro, který dokáže seřídit objektivy automaticky.

Provedu 2x kalibraci a výsledky jsou u 30,40,60 +16 u nekonečna +10, tak jsem jsem dobrý skoro jsem to trefil. Jdu na testovací focení a příjdu opět s hodně fotkama který jsou prostě mimo.

Otevřu Lightroom, stáhnu plugin na zobrazení kam jsem ostřil a zjišťuji, kde je chyba. Přicházím na to, že všechny fotky se ostřené na střed ( respektive křížové ostřící body jsou Ok). Ty krajní jsou prostě zcela mimo ( ostří výrazně za bod ostření při 2m vzdálenosti cca až 40cm za). Přes program Focal jsem zkusil poladit ostření na krajní body, ale pak nevychází středový. Takže výsledek je ten, že můj foták si s tímto objektivem nerozumí btw. mám D750.

Kontaktoval jsem servis AWH, který řeší seřízení objektivů sigma, jenže po komunikaci s něma řeší pouze kalibraci na středový bod, tudíž pro mě naprosto zbytečná věc.

Jaké jsou teda možnosti řešení?

1 možnost koupit bezzrcadlo, které by vyřešilo mé celkové trápení, ale to je poměrně drahé řešní.
2. možnost prodat objektiv a koupit něco spolehlivějšího.

Dal jsem si tu práci a na Anglických forem jsem hledal info ohledně tohodle problému a divil jsem se kolik lidí mělo nebo má stejný problém a smířilo se s tím, že ostří na střed a pak překomponujou, jenže při cloně 1,4 je docela náročný překomponovat a mít stále zaostřeno na to co potřebuji, ale hodně lidem to stačí. Čemu se nestačím divit a opět si utvrzuji názor, že mnoho lidí bere objektivy Sigma za podobný žebříček jako vlastnit i iPhone.

Nerozumím tomu, proč bych měl používat sice krásnou a za určitých situací skvěle fungující objektiv, když z 70% je celkem nepoužitelný.

Jsem zklamaný, že to takhle dopadlo, ale tohle je moje cesta s Sigmou 35mm 1,4. Šla z domu..

Přes program FoCal jsem testoval všechny své objektivy a všechny měli korekci +-2 od nuly

Tamron 24-70/2,8 G2
Sigma 105/2,8 Macro
Nikon 50mm /1,8G
Nikon 35mm/1,8G

Kdybych podobný článek našel dřív, asi bych se hodně rozmýšlel zda jít do Sigmy, proto chci poskytnou svou zkušenost aby měli lidi možnost slyšet i druhou stranu.

Omlouvám se pokud to je offtopic..
Rubbys
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 7. 8. 2020 10:55

Informací o tom, že hlavně první Sigmy Art (35 a 50/1,4) můžou mít závažné problémy s přesností AF, bylo na internetu hodně už od začátku jejich prodeje. Hlásily se tyto potíže s rozdílnou korekcí na krajní body, nebo s nutností časté opakované kalibrace hlavně při častějším používání. Dobrých kusů bylo prostě asi málo, Sigma neměla vychytanou ani výrobu ani kontrolu kvality (ostatních parametrů, ne jen kresby), což se snad u novějších modelů zlepšilo a taky se zlepšilo chování na novějších tělech s novějšími verzemi AF. Právě kvůli tomu (ale i hmotnosti Artek) jsem dal přednost 1,8 G řadě od Nikonu (měl jsem 20, 35, 85G plus 50 AF-D) a všechno mi na D750 zaostřovalo dostatečně přesně, abych si všiml problému, na všechny AF body a na všechny vzdálenosti (měl jsem i nějaké zoomy, makro atd.). V mojí sestavě jsem nevěděl, co je blbý AF u DSLR. Teď mám Z6 a většinu optiky jsem vyměnil za S řadu. Rozdíl v přesnosti AF nevnímám (ale připouštím, že větší přesnost bezzrcátko mít může), zato trochu vidím vyšší ostrost a méně optických vad na otevřenou clonu.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 7. 8. 2020 10:55

Bohuzial, to je realita najma u alternativnych skiel v spojeni s DSLR. Sam som si uzil svoje s Tamronom 60/2,0 na D7100/7200. Ani cez Focal Pro ani okometricky, proste AF lietal hore-dole. Sklo som nakoniec predal.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Rubbys 7. 8. 2020 11:08

Určitě, nějaká náznaky na netu k dohledání jsou, ale není toho tolik jako jak ty objektivy jsou skvělé, super, nejlepší... Proto jsem koupil 35mm 1,8, která není ubec špatná a funguje na všechny ostřící body dobře...

U bezzrcadla to vše bude určitě ostřit dobře, protože tam se ostří přímo na čipu....
Rubbys
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 7. 8. 2020 11:17

Jojo, naprosto souhlasím, že 35/1,G ED (FF verze) je podceňovaný objektiv, lehký, ostrý, bokeh pěkný (když se s tím nešlo do hodně kontrastního a členitého pozadí). Na D750 byl můj nejpoužívanější. ...Bohužel doba je taková. Co nemá clonu F1.4 nebo lépe 1.2 je amatérský *****. ...A pak vidíš sample galerii na Dpreview s novou Art 85/1,4 a kromě jedné fotky je tam všechno na F/2 a víc, což recenzentovi vůbec nezazlívám, protože víc otevřené clony mají omezené praktické využití.

-- 7. 8. 2020 11:21 --

...Za mě extrémní světelnost je zajímavá jen v rozmezí 24-35 mm, eventuelně 50. U delších mi f/1,8 připadá víc než dost.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 7. 8. 2020 14:53

Co si pamatuji, tak 35/1.4 Art byl první objektiv, na kterém se to Sigma učila a se staršími AF (D7100, D750, D800) byl velký problém to vyladit, nejen na krajní ostřící body, ale i na různé vzdálenosti a AWH nepomůže, protože umí vyladit jen středový bod. Takže, jak má 35/1.4 Art prohnutou rovinu ostrosti, tak pryč s ni. Ještě horší problémem byla nekonzistence, ono se to nezdá, ale 3-5% procent fotek zaostřených mimo stačí na to, aby vám z AF začaly téct nervy.

Já mám Sigmu 50 Art, navíc opticky velmi povedenou, takže neměla tu prohnutou rovinu ostrosti, jen tu nekonzistentnost, kterou jsem na D7100 řešil tak, že jsem pro mne důležité fotky pro jistotu cvaknul dvakrát po sobě a vždy to stačilo, nikdy mi to nezaostřilo dvakrát po sobě mimo. S D500 a D850 problém nekonzistentnosti prakticky zmizel a na D850 zmizel i další problém, kterým bylo podání barev. Na D850 Sigma 50 Art získala druhý život.

35/1.4 Art jsem nekoupil, dal jsem přednost 28/1.4 Art a byla to výborná volba, je lepší konstrukčně i po stránce firmwaru, i to ohnisko je zajímavější, jen ta hmotnost, ta mne prudí. Pro D750 nebo na cestování je Nikon 35/18 ED mnohem lepší volba, až na vinětaci, která je tam zřetelná.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 7. 8. 2020 15:09

Vinětace u 35ED mi nějak vysoká nepřišla. Kolikrát ji i přidávám dodatečně. DX verze na FF ale vinětovala velmi a ani v IQ sa na FF verzi nechytala.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 7. 8. 2020 15:55

DX verze je na D850 prakticky nepoužitelná.

Jinak kromě té vinětace jsem na 35/1.8 ED žádnou slabinu nenašel.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 7. 8. 2020 18:01

Mne fungoval 35 Art dobre na stred, no často aj mimo neho (dosť dobre na pomery Canonu), 50 Art podobne. Časom, asi po roku, sa nejak rozladili a už to nešlo...
Na Nikon majú fotografi z okolia podobnú skúsenosť. Ak aj trafila dobrý kus z 35/50, tak je to možno na 1-2-3r a potom sa nejak pokazia... veľa ľudí ich vymenilo.
Najväčšia spokojnosť je všeobecne s pevnými Nikon f1.8 sklami, veľa ľudí si ich nechalo a fungujú dobre. (edit: aspoň 20, 35 a 85)
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 7. 8. 2020 19:09

tak ja som asi trafil dobry kus tej Sigmy 35/1,4 ART na D750. najskor som doma tiez nastavoval FF/BF cez dokupeny USB dock, ale po dvoch blbych foteniach som to radsej odniesol do servisu a v ramci zaruky mi to nastavili bezplatne a potom zazrak, na vsetky AF body to slapalo paradne. neratam ked som sa ja pri foteni pohol alebo motiv.
ale ja som nemal na D750 problem ani s inymi sklami - 20/1,8G, 58/1,4G a 70-200/4G VR.
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Sony FE 35/1,8 + Sigma 85/1,4 ART DN + Sigma 100-400/5-6,3 DN
lennyl_2
Návštěvník