Zkušenost s Nikon AF-S 500mm f/5,6E PF

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 6. 6. 2020 18:21

Od dneška mám ve fotobatohu nový přírůstek, Nikon AF-S 500mm f/5,6E PF. Zní to jako samozřejmost, ale není, jednak proto, že 500mm objektiv člověk nekupuje každý rok a hlavně proto, že žádný jiný 500mm by se mi do mého (lehkého a relativně kompaktního) fotobatohu nevešel. A 500 PF se tam vejde, aniž bych musel odmontovat telekonvertor nebo tělo. To je první skvělá věc.

Druhá skvělá věc je provedení. Provedení má (kromě rozměrů a hmotnosti) jako velké profesionální teleobjektivy, má i stejné ovládání. Na rozdíl od 300 PF má funkční tlačítka, na které se dají namapovat různé funkce, jiné tlačítko umožní na ně nastavit zamčení zaostření (pro zaostření a rekompozici), vyvolání zaostření z paměti nebo namapování AF-ON. Třetí skvělá věc je AF. S telekonvertorem funguje rychle a obraz zůstává překvapivě ostrý. Ostření s telekonvertorem je rychlé, ale prakticky jsem zatím ostřil s TC jenom na středový bod nebo body kolem něho. Ostření přes LV funguje dobře, ale jako i u jiných objektivů, úplně nejlepší zaostření se dosáhne přes zvětšení obrazu v LV s velmi citlivým ručním doostřením. Focus peaking funguje, ale moc mi nepomohl, celkově je tenhle typ super přesného ostření použitelný jen tehdy, když se to nehýbe a fotoaparát s 500 PF je pevně na stativu, zpřevodování MF je hodně do rychla a přesná poloha vyžaduje velký cit.

A tím se dostávám k nejslabšímu bodu, který jsem zatím objevil, a tím je stativová patka. Na pevném Gitzo stativu se projevuje, jak je měkká a kroutí se, takže mi asi nezbude, než koupit Wimberley AP-500 nebo ještě lépe Hejnar H129-500, na internetu jsou stížnosti i těch, kterým upadla úplně.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 7. 6. 2020 07:26

Blahozelam k novemu sklu a tesim sa na prve fotky.
Za tu stativovu patku by si Nikon zasluzil nakopat...rovnako ako u 300/4PF, kde ju vobec nedal a za original si pyta 240€ !
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 7. 6. 2020 08:09

Ono to vypadá, jako by tu patku převzali ze 70-200mm, kde se sice také trochu kroutí, ale u 70-200 mm aspoň nedochází k jejímu samovolnému rozpojeni, které navíc vesměs skončilo velkou škodou na těle nebo na objektivu.

Jako všechny dnešní objektivy je i tento plný elektroniky (což je vždy poukázka na problém), nicméně je to elektronika z těch velkých a těžkých teleobjektivů, líbí se mi možnost uložit zaostřenou vzdálenost do paměti a pak jí rychle vyvolat, stejně jako možnost namapovat třeba 9-bodovou oblast na tlačítko na objektivu (a na těle mít na Fn tlačítku třeba 25-bodovou) a nastavenou Group, takže přepínání mezi nimi může být super rychlé.

Nemám to ještě zkalibrované, ostrost jsem zkoušel jen přes Live View, ale ostrost vypadá, že je někde mezi 300 PF a 600/4, řekl bych, že blíže k 600/4 (ale určitě o kousek horší, v protisvětle ostrost znatelně klesá, ale to se dalo čekat).

Jako patku asi zvolím ten Hejnar, ten je napevno a nemá co upadnout, ale musím ho nechat přivézt z Ameriky, u nás ho nikdo nenabízí. Váhám ještě ohledně ochranného návleku, zatím jsem měl lens protect, ale po dvou letech se dost vytahávají stehy, možná zkusím lenscoat.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod ferio01 7. 6. 2020 20:16

Gratulujem k super objektívu. Dlho som nad ním aj ja uvažoval. No dlho som si aj vravel, či už nekúpiť rovno 500mm f4. A keď sa naskytla možnosť kúpiť sigmu 500mm f4 aj s TC 1.4 za cenu toho nikonu, bolo vymaľované :-) Apropo, ja osobne si neviem predstaviť používať TC s tým, že mi to hodí výslednú clonu na f8. U mňa nepredstaviteľné :-))
ferio01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pemar 7. 6. 2020 20:57

O té Sigmě jsem také uvažoval, ale nikde ji nemají na skladě ani na vyzkoušení a ten rozdíl v rozměrech a hmotnosti je opravdu velký, určitě větší, než v optické kvalitě.

S tou clonou f8 se mi to také nelíbí, problém není v ostření, to funguje, ale v tom, že počet AF bodů je u zrcadlovky drasticky omezený, takže člověk musí komponovat na střed. Jinak f7.1 až f8 jsou celkem běžné clony, zejména u těch levnějších telezoomů.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 8. 6. 2020 05:26

To je docela omezující.

Na malý ptáčky to možná vadit nebude, ale jinak teda sestavu se 700 mm si člověk kupuje právě proto, aby nemusel ořezávat, ne ?

Nebo to plánuješ používat hlavně s D500 bez TC ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod landov 8. 6. 2020 06:24

S D500 bez TC je to nekompromisna zostava, ale musi si strazit svetlo, inac volit D850, ale tam uz treba TC...vecna dilema :-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 8. 6. 2020 07:05

Základní problém je, proč to člověk vůbec používá. Jak říkal kolega v Africe: "Co mi nevyplní aspoň 2/3 záběru u 600/4, to nefotím". Jinými slovy, je mnohem efektivnější investovat do znalosti zvířat a ptáků, ornitologického průvodce nebo maskování a vábení, a dostat se dostatečně blízko, než investovat do super dlouhého teleobjektivu. S D500 je to nekompromisní sestava, ale oproti 300/4 o půl kila těžší. Na oplátku člověk získá EQ 80mm navíc, což je při 1,5x zvětšení na APS-C docela znát, o něco rychlejší AF ale hlavně funkce z drahých teleobjektivů, z nichž mi zatím nejefektivnější přijde focus memory recall a možnost naprogramování změny AF módu na tlačítko na objektivu, to při správném používání citelně zrychluje AF (na objektivu mám aktuálně na tlačítko nastavený Group mód a na funkčním tlačítku na D850 oblast 25 nebo 75 bodů). Rozdíl mezi D850 a D500 je minimální, zejména pokud na D850 dáme grip a použijeme výřez, D500 je o kousek rychlejší, D850 umožňuje více, co se týká ořezu. Odšum je zapotřebí na oba stroje, na ISO 100 se člověk dostane jen málokdy, na rozdíl od 300/4 budu více využívat stabilizaci a půjdu na o trochu nižší ISO.

Jinak mezi profesionály jsou na super dlouhé ohniskové vzdálenosti oblíbené 2 sestavy: jedna těžká, s D5 nebo 1DX a k tomu 600/4 (alternativně 400/2,8) a 2x telekonvertor, její limit je f8, kde AF zrcadlovek vesměs končí a druhá odlehčená, se Sony A9 a nějakým lehčím zoomem, SONY FE 200-600 mm f/5,6-6,3 nebo Tamronem SP 150-600mm f/5,0-6,3 a 2x TC, případně Olympus s 300/4 a TC. Ta první sestava funguje perfektně, ale není nositelná, potřebuje těžký stativ. Ta druhá sestava je jakž takž nositelná, ale se zřetelným kompromisem vůči té první sestavě.

Když člověk sníží nároky na ohniskovou vzdálenost a spokojí se s EQ 700mm, pak nekompromisní možnost je 500/4 a kompromis je 500 PF. Měl jsem možnost si půjčit Nikon 500/4, ale když mi ho zabalili a já ho vzal na rameno, tak jsem jim ho zase vrátil, protože to bylo těžké jako sviňa. Já vím, že někdo chodí s 500/4 nebo 400/2,8 na řemenu, ale ten rozdíl proti těm 1kg těžkým objektivům se kterými jsem zvyklý fotit, je fakt obrovský. takže jsem se rozhodl obětovat to jedno clonové číslo, pokud by mne to omezovalo moc, koupil bych 500/4.

S TC se účinně dá využít rekompozice a uložení zaostřovací vzdálenosti a nebo člověk musí fotit středovky (což dělám tako jako tak).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 8. 6. 2020 07:39

Já ti nevím, ale pokud popíšeš variantu Oly s 300/4 (a vlastně i Sony s 200-600) slovy "jakž takž nositelná", není to spíš náznak toho, že máš trochu přehnaný blok proti čemukoli těžšímu? Já bych tedy označil za velmi slušně nositelnou i tu variantu Sony, Olympus je pak úplná idylka...
A podotýkám, že neteoretizuji, sám jsem se svého času děsně nachodil s EOS1DIIN (ještě s těžkým NiMH packem) a EF100-400, což v součtu váží víc než A9 s 200-600. Naprosto v pohodě i dlouhé focení z ruky (a to má ještě Sony o poznání lepší stabilizaci, Olympus pak vyloženě propastně) . Mít tehdy možnost pořídit něco v ceně a hmotnosti Sony 200-600, tak jsem asi tak dlouhou pauzu ve focení neměl :-)

Ono se dá velmi slušně fotit z ruky i s 300/2,8, ale tam už se to dost liší individuálně (taky osobní zkušenost a ne jen teorie). Větší problém jsou opravdu až 400/2,8 a 500(600)/4, s tím sice není problém udělat z ruky ostrou fotku, ale u wildlife je často nutno čekat s foťákem u oka minimálně několik minut a to už je s takto těžkou sestavou pro normálního člověka nemožné. Navíc tady už je pro amatéra obvykle dost mimo reálné možnosti cena, i když třeba Sigma 500/4 to trochu posunula.

Za mne prostě není na focení z ruky problém cca 2,5-3kg sestava, to se dá přežít i po delší dobu a ne že ne. Chce to cvik, napoprvé člověk trpí, ale zvyknout si zas tak těžké není.
Mimochodem ne náhodou užívám slovo sestava, u Sony A9 je tělo pod 600g, zatímco třeba zmíněný D5 váží 1400g a i D850 má cca 1000g, to v reálu znamená, že u Sony je stejná výsledná hmotnost i s objektivem o 400-800g těžším, tím se to také dost posune.

EDIT - ješě poznámka: lehce rozporuji tvé obecné úvahy, ale ten poslední odstavec ani ne. Pokud jsi chtěl zůstat u Nikonu, tak volba mezi 500/4 a 500/5,6 pro dané zadání asi míří víc k lehčí variantě, to ano. Já bych asi víc rozjímal nad zoomy končícími na 600mm (Tamron/Sigma), ale netvrdím, že by to byla jasně lepší volba.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 8. 6. 2020 08:16

Kolegyně nosila 400/2.8 na řemenu 3-4 hodiny v pohodě, ale jak píšeš, něco jiného je mít něco takového několik minut u oka. Spousta lidí fotí s 200-500mm u oka také to zvládnou, já na to jenom nejsem zvyklý, protože 70-200/4 i 300/4 PF jsou velmi lehké.

O Sigmě 500 Sport jsem opravdu vážně uvažoval, být těch 3,5 kg je hodně a foceni z ruky by to určitě omezilo, jako výhodu jsem viděl vyšší světelnost, perfektní ostrost a možnost nastavení přes Sigma Dock, třeba vzdálenost na delimiteru nebo kompromis mezi přesnosti a rychlostí. Další výhodou je foceni proto světlu, tam má Nikon kvůli Fresnelu mírně slabší místo. Kdybych si měl možnost tu Sigmu vyzkoušet a nebo na ni dostal slevu, tak bych ji možná koupil.

To jedno clonové číslo mi na Nikonu chybělo od začátku, kvůli němu jsem váhal skoro rok. Po dvou dnech používání jsem dospěl k tomu, že jsem ten objektiv hodně podcenil, pár slabších míst jsem na něm objevil, ale ta ostrost do krajů a rychlost mne překvapila, stejně jako to, jak dobře si zachovává ostrost a nastavení i na velké vzdálenosti, v tomhle ohledu zatím každá Sigma potřebovala seřízení.

Jinak ty zoomy jsou vesměs opticky horší, než Nikon 200-500mm, který od 450mm také měkne, hlavně do krajů. Další velký problém všech těchto objektivů (včetně Nikonu) je kusová variabilita.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 8. 6. 2020 08:34

Jojo, problém není ani tak nošení, jako to držení u oka. Já třeba nosil EOS 5DII s Sigma 300/2,8 na dobrém řemenu úplně v pohodě, to nestojí za řeč, ale u oka to udržím tak maximálně pár minut a při opakování ta doba klesá.
Tohle je právě kouzlo Olympusu, sestavu o váze E-M1II/III a 300/4 o váze celkem asi 1800g udržíš z ruky v pohotovosti opravdu hodně dlouho. Sony s 200-600 nevychází zle, ale přeci jen to už je kilo navíc, což už se pozná a pro normálního fotografa je to řekněme "hraniční sestava". Na fullframe ale hodně dobré, v tomto respekt.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 8. 6. 2020 08:47

Pemar

Uvidíš sám, ten kompromis tam možná je, ale je docela přijatelný a pochopitelný.

V tvé situaci máš vždycky možnost volby mezi D850 a D500 podle toho, co půjdeš fotit.

Ale možná bych vsadil tak cca 50 - 100 Kč, že si s odporem a patřičným komentářem přikoupíš Z7 kvůli tomu pokrytí AF body ;-)

Nebo Z8, to už nevydržíš :-)


Každopádně, aby bylo všem jasno, taky ti tu novou hračku přeju, člověk má bejt hravej :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 8. 6. 2020 08:56

Sestava D850 + 500 PF má 2.5 kg a je o kousek světelnější, ale hlavní výhodu vidím v tom profi provedení, v tom se liší i od 200-500mm. Přesto je 300 PF o půl kila těžší a výrazně menší.

Obrázek

Pokryti AF body má i D500, navíc je o mnoho rychlejší, bezzcadlovky od Nikonu jsou zatím v kombinaci s D500 strááššně pomalé, pozbývá smysl si 500 PF koupit kvůli rychlosti. On stejný problém bude i u Sony, pan Prosický má v galerii se 200-600 hlavně statické motivy a s TC 2x prakticky ve 100 %.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 8. 6. 2020 09:08

Tak já neříkám, že budeš nadšenej :-)

No, možná až ta Z8-9, uvidíme.


Ta sestava Sony 200-600 a 2xTC tu byla zmíněná včetně odkazu ale tam bylo jasně napsáno, že to je nespolehlivé (na pohyb) a že vlastně je lepší cropovat.


Hele, vypadá to pěkně a zase je další důvod jít ven a něco zkoušet.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 8. 6. 2020 09:17

Ono se tedy letovek s EQ 500mm či dokonce větším zase tolik nefotí, to není jen o rychlosti AF, ale je i děsný problém udržet při podobném ohnisku objekt v hledáčku atd.
Osobně bych o něco pomalejší AF při EQ 700mm a víc (tedy sklo 500-600mm ještě s přidaným TC) až tak moc kriticky neviděl, podstatná je jeho přesnost a samozřejmě optická kvalita výsledné sestavy.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků