Čím vylepit objektiv proti odleskům ?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod jan.novv 7. 9. 2019 10:21

Dobrý den

Udělal jsem si objektiv z projekční čočky Pentacon AV 80/2.8 , byl to zatím jen takový pokus tak jsem tubus umotal papírový z nějakého lesklého prospektu . Objektiv funguje suprově , jediný problém jsou odlesky na vnitřním tubusu . Na různých fórech radí černou velurovou samolepící tapetu od D-C-FIX , na temné komoře s ním radí vylepovat i prostor kolem zrcátka . Koupil jsem jí ale jsem zklamaný za prvé není moc matná a na sluníčku se leskne jak psí něco ale hlavně na ní ty chlupy nedrží . Mám starý Tamron , kde je u zadního prvku originál potažený prostor právě nějakou černou chlupatinou , když jsem ho koupil tak byla právě tato část dost zaprášená , přemýšlel jsem čím to vyčistit , nakonec jsem vzal maskovací pásku ( takovou tu žlutou ) a přilepením jsem krásně sundal prach ale na pásce neulpěl ani jeden černý chlup z té chlupatiny . Když jsem zkusil to samé s tím D-C-FIX tak to po i po několikanásobném přilepení pouští chlupy jak nic . To se mi dostane lehce na čip a do závěrky a bude konec . Řešením by bylo namotat novou trubku z něčeho matného ale to vylepení proti odleskům bych využil i jinde , například u redukcí a podobně . Někde také radí matnou barvu ale tam mám zase strach že se to bude loupat . Máte nějakou radu nebo jak to děláte vy ?

J.N.

https://www.flickr.com/photos/170418025@N07/albums/72157677361186807
jan.novv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JardaB1 10. 9. 2019 09:53

Na Paladixu někdo prodává tento objektiv s upravenou koncovkou na Nikon.
Možná, že se budete moci poradit s tímto prodejcem z bazaru:

https://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=487899
Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 IS | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100 | Canon EF 4-5,6/70-300 IS II
JardaB1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jan.novv 14. 9. 2019 10:00

Děkuji za odkaz , koukal jsem na to a on vložil přímo původní tubus Pentaconu do redukce na Nikon , tím pádem nemá problém s odlesky , je to také možnost . Já jsem ale Pentacon komplet vykuchal a nechal jen kovové pouzdro čoček . Vytočil jsem nové pouzdro v předu se závitem na filtry a to vložil do té papírové trubky . Je to jen provizorní řešení , mám tu nějaké mosazné trubky takže bych chtěl udělat 3 stupňový tubus abych mohl objektiv zkrátit na transport a zároveň ho po vysunutí prodloužit trochu do makra . Ten efekt kroužků pak je výraznější , trochu takový Petzval styl objektivu . Nejspíše to nechám chemicky zevnitř načernit , to se neloupe a je to odolné . Mám udělané na soustruhu vlastní redukce třeba i na Trioplan a dle mého vypadají lépe než ty standardní ( viz můj Flickr Trioplan ) , tak jsem jen myslel jestli to někdo už neřešil protože ten semiš od DC-FIX je dle mého nepoužitelný .

J.N.
jan.novv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jan.novv 21. 9. 2019 11:32

Takže jsem trochu ještě pátral , na atro-foru to poměrně dost řeší , u těch dalekohledů je to ještě důležitější než u objektivů . Tu velurovou samolepicí tapetu vezmou a prostě na ní lepí lepící pásku tak dlouho dokud pouští chlupy . Radí ještě nějaké speciální černé matné barvy ale nějaké konkrétní 100% řešení tam také není . Také píšou že ta tapeta se časem smrštuje a doporučují spíše na vnitřní povrch lepit samostatné pásky vedle sebe než v jednom kusu . Pár lidí také nakonec tu tapetu přelakují lakem s namíchaným grafitem .

J.N.
jan.novv
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků