ND filtr z Číny

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod brk77 2. 2. 2019 14:32

Po přečtení článku
https://digiarena.e15.cz/fotografujeme- ... i-a-ve-dne
jsem si říkal, že bych si zkusil na zkoušku koupit nějaký levný ND filtr s proměnnou úrovní zatemnění.

Nemáte prosím někdo odzkoušenou nějakou levnější Čínu z AlieExpressu a podobně, co vcelku funguje?

Tohle půjde Fuji s 52 mm, ale spíš mi jde o odzkoušeného výrobce.

Dík
brk77
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod FXE1 2. 2. 2019 15:13

Mal som, variabilný ND, na značku si už žiaľ nespomeniem(je to už asi 5rokov) tiež na fuji, nebol drahý a nemal som k nemu žiadne výhrady.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 3. 2. 2019 16:56

Nevim, co mas za fotak a k cemu to potrebujes, ale kdybys to mel na dlouhe expozice, tak ten ND filtr muzes nahradit multiexpozici ve fotaku.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod brk77 3. 2. 2019 19:59

Ano, jde mi asi hlavně o ty dlouhé expozice. Vlastně to nijak extra nepotřebuji, ale chci si s tím pohrát a tak se ptám, jestli nemá někdo odzkoušenou nějakou značku.
brk77
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cport 3. 2. 2019 20:55

Co ja vim, tak ty variabilni ND filtry fungovaly dobre, kdyz byl filtr nastaven na slabsi efekt. U toho silnejsiho efektu uz dochazelo k nerovnomernemu ztmaveni sceny.

Pokud je to na prilezitostne dlouhe expozice, tak bych si radeji prostudoval multiexpozicni rezimy ve fotaku a resil to pres ne, zdarma :) Kdyz budes potrebovat minutovou expozici a fotak ti na jednu fotku bude hazet 1/10, tak si nastav multiexpozici z 600 fotek a mas to. Fotak popracuje a pak vygeneruje 1 vysledny soubor, idealne RAW.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fajkusj 4. 2. 2019 14:57

S ND filtry jsem laboroval několik let, jak pevnými tak Variable.
Základ je v tom, co máš za techniku a o jaký výsledek - velikost výsledné fotografie Ti jde. Jakýkoliv filtr zhoršuje kresbu. Zda to zhoršení uvidíš a v jaké míře je dáno technikou a velikostí výsledné fotografie. Varible filtr je soustava dvou polarizačních filtrů, takže další plochy a samotná polarizační vrstva.
Moje zkušenosti a parametry. Technika Nikon D300 / D700 / 750. Špičková skla Nikon, Sigma Art. Tištěné foto na 90x60 cm. ND filtry nebo Variable ND kolem 1000 Kč jsem zkoušel a vyhodil. Zkoušel jsem ze zvědavosti - jak funguje, co udělá v praxi. Zůstaly jen Hoya, VF foto a Variable nejvyšší třídy, ty byly přes 4.000 (závity 77 a 82).
Jsou levné Variable přes Ebay - něco kolem 400-700 Kč. I při náhledu na běžném monitoru vidíš rozostření, zamlžení a ztrátu sytosti barev. Většinou se také špatně čistí a rychle poškrábou.
Jde použít ty levné ND? Ano, na hraní, na foto do 1Mpx (pro web).

-- 4. 2. 2019 15:05 --

Variable filtry jsem potkal 2 kategorie. První začíná od +,5 EV a druhá od +4 EV (zhruba). Obě na konci trápí křížový efekt a barevné zkreslení. Ale je jasné, že druhá kategorie zvládne kvalitně vyšší maximum.
Kvalitní Variable má přehlednou stupnici a zarážky na obou koncích, zarážka u maxima brání přechodu do zkreslujících hodnot. Fajn vychytávka.
fajkusj
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ziki 4. 2. 2019 22:26

Vzhledem k tomu, že variabilní ND filtr se na eBay dá pořídit i s poštovným zdarma za cenu, za kterou u nás koupíte levný UV filtr, tak bych ten výběr zas tak nehrotil a nějaký prostě objednal třeba podle prodejnosti nebo hodnocení. Ale pro klid duše se můžete mrknout třeba na Youtube, jestli vámi vytipovaný filtru už někdo "nerecenzoval".

Na rozdíl od jiných, jsem zastáncem laciných "efektových" filtrů (CPL, ND, přechodových apod.), protože pokud vás focení s nimi chytne, tak si stejně pořídíte něco lepšího. Ale pokud vás focení s nimi nechytne, použijete je jednou za uherský rok nebo rovnou skončí v šuplíku, tak finanční ztráta je zanedbatelná.

Co se týče zmíněné náhrady ND filtru multiexpozicemi a slučováním, tak si nemyslím, že to je rovnocenná náhrada, protože už z principu to nemůže zachytit (či spíš rozmazat) plynulý pohyb a ne každý foťák umožňuje rychlou sérii po delší dobu. Můj názor je, že některé filtry, jmenovitě CPL, ND a přechodový, žádný software plně nenahradí ;-).
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 4. 2. 2019 22:56

ND filter je funkčne čosi iné ako Var.ND filter. Ten je tvorený dvomi PL filtrami vzájomne pootočenými. Čo je sprevádzané v určitých polohách aj účinkom v zmysle polarizácie . Čo sa občas môže hodiť. Zlé nie ja ani kombinovať pevný ND s PL filtrom.
FXE1
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků