Nikkor 14-24mm f/2.8G vs Sigma 14-24mm f/2,8

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod justus 8. 10. 2018 19:15

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem, který z těchto širokoúhlých objektivů by byl vhodnější pro kombinaci s Nikonem D750. Cílové je dokumentace památek, přírodních útvarů, a to pro profesionální použití.

Objektiv od Nikonu už je na trhu nějaký čas (10 let), tato Sigma je na trhu 1 rok. Oba objektivy jsou mechanicky pořádný kus železa (Sigma je o něcco těžší), opticky jsou na tom zřejmě podobně. Sigma nemá stabilizaci, což lze považovat za podstatné mínus. Cenově je však zhruba o 20 000 Kč levnější. Vyplatí se takto investované dodatečné finance do Nikkoru či nikoliv?

Jak jsou na tom oba objektivy s ostrostí, zkreslením, a to zejména na širokém konci? Z fotografií se budou také vytvářet porostorové modely, budou se z nich odměřovat údaje, tj. distorze na širokém ohnisku hraje významnou roli (byť ji lze kompenzovat). Jak je na tom v této modelové řadě pověstný front/back focus Sigmy, popř. časté problémy s ostřením?

Přeci jen se jedná o poměrně nákladné objektivy, které si člověk pořizuje s tím, že je bude používat dlouhodobě. Proto je snaha minimalizovat kompromisy a případné obrazové problémy...

Kromě těchto dvou kandidátů, doporučili byste mi, v cenové kategorii do 60 000 Kč, případně nějaký jiný objektiv?

Děkuji za Vaše názory, rady a připomínky...
justus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 8. 10. 2018 20:18

Nikon také nemá stabilizaci
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 9. 10. 2018 22:40

Mám ten Nikon, obrovská spokojenost, ale malé zkreslení tam je. Další slabinou jsou odlesky (flare). A nedají se na něj jednoduše nasadit filtry. Není to malý objektiv a váží cca 1 kg. Jinak není co řešit, parádní sklo.
pemar
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků