Canon 50 II vs STM vs 1.4

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Kalanis 25. 1. 2018 09:18

Zdravím, chtěl bych se zeptat, momentálně používám Canon 50/1.8 II a chtěl bych si polepšit. Otázka zní, jestli při přechodu na verzi STM, dosáhnu větší úspěšnosti zaostření. Uvažoval jsem i o verzi 1.4, co sem se ale dočetl, je to prý jedna z nejhorších 50, co se dělá, dost měkká a kresebně nic extra. 50 1.2 nechci, to už je moc drahá sranda a podle mě i zbytečná, stejně tak nechci ani Sigmu, de mi o úsporu hmotnosti.
Kalanis
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 25. 1. 2018 09:24

Mal som 50/1,8II a mám STM. Ostrenie mi subjektívne pripadá lepšie, hlavne nemám toľko odpadu kvôli zaostreniu, vo výslednej ostrosti moc rozdiel nevidím, ak teda dvojka trafila.
Pri tej cene je výmena lacná a vyplatí sa, podľa mňa.
S 50/1,4 skúsenosť nemám, ale to už by som fakt radšej hladaj mierne jazdenú sigmu.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kalanis 25. 1. 2018 09:55

Jde mne prave o tu uspesnost trefeni, coz sem zjistil, ze u 50 II moc dobra neni. Sigmu nechcu, prechazel sem ze zoom skel na pevny prave kvuli usetreni hmotnosti, navic mam 5D iv a tam je se sigma sklama trochu problem
Kalanis
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 25. 1. 2018 10:10

50 1,4 som nejakých pár rokov používal.. na 100% to nebolo ani na FF stravidla 2/10 uleteli ale nie extrém lem minimálne.. teda použiteľné.. ale ostril som len stredovým bodom.. ostatné som nejako nemusel :-)
ale e to individuálne a niekto preferuje viac.. záleží od tela čo umožňue a kde má slabiny..
je to moc svetelné a moduly si s tým niekedy nevedia poradiť.. alebo je to na lacnejších telách naschvál.. no neviem..
ale veľa do tejto tehniky nedávaj ak sa ti podarí predať 2ková šiel by som do stm-ka a možno tieť z bazaru.. za rozumnejší peniaz.. moc sa tam zničiť nedá a po pár skušobných cvakoch zistíš či sa ti kamaráti 50tka s telom.. do 1,4ky by som nešiel.. za tú kvalitu sú tie peniaze vzhodené.. na 1,4 je to dobré len niekde v strede na 30% plochy.. clonil som väčšinou na 2 a tam to bolo tak akurát.. ale na to sa 1,4 nekupuje..

skúšal som 35ku artku a na tej 1,4 je to fajnovka aj na plnú dieru.. teda aj 50tka by mala byť a je že vraj ostrejšia.. ale musí ti sadnúť na telo (ostrenie).. aj toto by bola cesta - ak progres tak poriadny.. ale zase je to sklo okolo 500€ a to e moooc za 50dinu.. keď ju môžeš mať (stm) aj za 80e
Naposledy upravil DUDISKO dne 25. 1. 2018 10:12, celkově upraveno 1
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pavelmeli 25. 1. 2018 10:10

Před lety jsem zkoušel plastovou 50/1.8, II., měl jsem půjčenou i první verzi s kovovým bajonetem a taky 50/1.4 USM. Faktem je že to bylo ještě na APS-C (7D), ale výsledky byly tak žalostné, že jsem ani ten plasťák za nabízenou cenu 2k, nekoupil. Když vyšel 50 STM, to už jsem zkoušel na 7D i na 5D a ten jsem za tu cenu bral okamžitě. Spokojenost a stejně jako bob222 si myslím, že se výměna vyplatí.
P.

Edit: Někde na rumoursech jsem četl, že Canon připravuje vydání novou 50/1.4 snad s IS. Jestli to bude jako s 85/1.4, tak snad až příští rok...
P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kalanis 25. 1. 2018 11:00

Takze mam asi jasno, vemu STM, jestli vynde pristi rok 1.4 IS, tak vymenim. Na 85/1.4 is se uz taky divam, jen cekam, az trosku padne cena :)
Kalanis
Návštěvník

Odeslat příspěvekod iggi 25. 1. 2018 20:11

Inak ja 85mm f 1,8 je super sklicko. A ostrilo perfekt a rychlo.
iggi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 25. 1. 2018 21:16

Mojich 50 odtienov:
50/1.4 USM zaostroval skor nahodne a obraz mal daleko k dobremu, dal sa pouzivat az do clony f2,5. Toto sklo bol aj dovod, preco som dlhodobo nenavidiel nudne 50mm ohnisko. Predal som ho po roku za cenu nakupu (nechapem ako mi mohol tak dlho vydrzat).
50/1.8 II sa mi zdal byt obrazom podobny, dobry bol rovnako az od f2.5 , pricloneny ale vyzeral strasne nervozne a zaostrovanie... skoda hovorit. Isiel z domu za cenu nakupu.
Prvy 50L som mal pozicany asi 30min a hned aj siel prec, ostru fotku nevedel urobit, ako-tak iba s MF, no to bola starsia seria a mozno aj rozladeny kus. Dalsi bol vyrazne lepsi, neostril tak velmi velmi nespolahlivo ako 1.4 a 1.8, ale iba nespolahlivo. Obraz bol daleko k ostremu, no tak nejak pritazlivy, urcite ma zaujal viac ako 50/1.4 a 1.8. Nekupil som ho ale a ani mi nechyba....na 5D3 fungoval omnoho lepsie, nez na 5D2.
Sigma 50/1.4 Art - vydrzal som s nim rok, na zaciatku fungoval lepsie ako vsetky Canony, obrazovo bol a aj je o 100 levelov inde, no casom sa nejak rozladoval a vkuse ho bolo treba nastavovat, aby zaostroval dobre. Siel z domu, dalsiemu majitelovi prekvapujuco fungoval dobre, no neviem ako dlho...
50/1.8 STM ma dost zaujal - obraz na plnu dieru o kusocek lepsi od 50/1.8 II, pricloneny bol vyrazne lepsi. Zaostrovanie fungovalo prijatelne dobre a ticho. Ked som presiel na Sony, tak mi chvilku ostal, casom mi ale vadilo, ze mu velmi chyba rozlisenie pre 42Mpx snimac. Na Sony zaostroval prakticky na 100% presne, no vytlacil ho 55/1.8 ZA
Sony 55/1.8 ZA - v podstate som s nim bol velmi spokojny, obraz uplne inde ako vsetko dovtedy (vratane Sigmy Art - proste sa mi pacil viac), zaostrovanie skoro az bleskurychle a neuveritelne presne. Nepacila sa mi asi len aberacia a svetelnost. Ked uz to fungovalo a presne ostrilo, tak preco neist do 1.4 :D
Sony 50/1.4 ZA - mam ho asi 1,5r a kazdy den som z toho skla nadseny viac a viac. Je najvacsie, najtazsie (vazi skoro ako 50 Art), no ma suverenne najlepsi obraz a je to aj prvy 50mm objektiv, ktory absolutne uprednostnujem pred inymi sklami.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 26. 1. 2018 13:18

Nevim jak to je na Canonu, ale u Nikonu je to asi takhle. Mel jsem 50/1.4, s ostrosti byl pod f/2 docela problem, kolem f/2.8 uz relativne dobry, nicmene v cem ten objektiv vynikal byl krasne jemny a kremovy bokeh a jakysi nepopsatelny charakter. 50/1.8 je hodne slusne ostra uz na plnou douru, ale zase ma trosku nervoznejsi bokeh. Originalni Nikon skla mi vzdycky ostrila na chlup presne, snad krome 35/1.8DX pred smrti. Podle meho nazoru je nejlepsi mit oba dva a vytahovat podle toho, co chci fotit (aspon u Nikonu).
Prikladam foto s ukazkou jemnosti bokehu z Nikoni 50/1.4 @ 2.8.
Přílohy
50-14-bokeh.JPG
50/1.4 bokeh
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 26. 1. 2018 13:33

Ja jsem pouzival 50/1.4 na full frame asi 10 let, s ostrenim ani ostrosti jsem nemel problem (ale nejsem profesional). Co mi vadilo, byla vada konstrukce kdy stacilo objektivem spatnou stranou trochu tuknout o stul a ostreni se zaseklo. Ted mi lezi na okennim parapetu, protoze potreti ho do servisu posilat fakt nebudu. Za cenu jedne opravy 50/1.4 jsem si koupil 50/1.8 III STM a jsem spokojeny.

EDIT: Celkem hezky je to videt tady: http://image23photographic.blogspot.cz/ ... -50mm.html Ten prostredni obrazek v casti "Step 10" krasne ukazuje to misto, ktere se rado ohyba tak, ze objektiv potom neostri.
JirkaVejrazka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hoax 26. 1. 2018 14:52

PalmTungsten: 58 je ještě lepší :) Dokonce mi i líp ostří mám pocit. Bohužel je příšerně drahá.
Fajn je 50STM za tu cenu, 50L má super flare. 50/1.8G u Nikonu je taky v pohodě. A skoro kilovou 50ku od Sigmy odmítám nosit :) 1.4 verze u CaNikonu jsou docela o ničem. 50/1.4G jsem zkoušel 2 kusy a je hrozně měkká.
58vs50.jpg
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 26. 1. 2018 19:56

Jo, bohuzel skoro vsechny 50/1.4 klasickeho designu trpi sferickou aberaci, ktera snizuje kontrast i ostrost kolem plne diry. 50/1.8G je dobra od f/1.8, protoze ma asfericky design. 58/1.4 vypada fajn, ale na FX uz to leze k tele rozsahu a neni to tak univerzalni. Jen abych to upresnil, ta moje fotka je porizena pomoci 50/1.4D (starsi verze s clonovym krouzkem), nikoliv G.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 26. 1. 2018 20:26

Canon 50/1.4 bych rozhodně nekupoval, na clonu 1.4 - 2 je strašně měkká, používal jsem ji na 450D a 5D Mark II. I mechanické zpracování je mizerné, neměl jsem z ní vůbec dobrý pocit, ostřící prstenec měl velkou vůli.
Rozhodně radši vzít novou 50/1.8 STM, opticky je velmi dobrá, jako všechna skla nové generace od Canonu.
Byl tady zmíněn i Nikkor 35/1.8, fotil jsem s ním pár dní na D7100 a je to rozhodně nejpomaleji a nejhůře ostřící objektiv, co mi kdy prošel rukama.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 26. 1. 2018 21:20

Kdyby byla řeč o FX verzi, Nikkor 35/1,8 AF-S ED, tak jeho AF je podstatně rychlejší a optika lepší. Ostrost na úrovni Sigmy 35 Art a kvalitou bokehu také není moc pozadu.
Ale tady byla řeč o alternativách pro Canon.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kalanis 27. 1. 2018 09:10

Ja sem mel jeste nedavno D800e s Nikonem 50/1.8 G a prave sem byl spokojene. Proto sem chtel 50 i od Canonu. Pritelkyne ale ma jen tu verzi ii a jak sem zjistil, je bidna, proto se ptam na zkusenosti, do ceho jit. Nakonec to vidim, ze poridim STM a pokud pristi rok vyjde 50/1.4 is stane se zhavym kandidatem. Diky za vase postrehy, vypadato, ze nejlepsi volba je opravdu stm. Trosku me lakal i 50L, ale velka aberace a i porizovaci cena me odrazi.
Kalanis
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků