Nikkor 35mm f/1.8 G vs. 50mm f/1.8G

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Luckyghost 1. 1. 2017 23:53

Nevěděl jsem jak pořádně pojmenovat toto vlákno. Nejde mi o porovnání těchto dvou objektivů ale zajímalo by mne, zda mám normální kusy a nebo jsem měl velké štěstí na 35 a smůlu na 50.

35 mám už dělší dobu a to sklo mě nadchlo a baví.

Manželka začíná také koketovat s focením a chtěla něco na portréty a já váhal mezi 85 a 50. Nakonec, když jsem viděl fotky z vlastní svatby focené pevnou 50 f/1,8 zvolil jsem ji (85 už mi na crop přišlo dost). Objektiv jsem ji koupil k vánocům a když přišel, zkusil jsem jen jak ostří a zabalil jej. Po vánocích jsem jej pořádně vyzkoušel a ač jsem na plnou díru čekal měkčí kresbu, tak první výsledky proti 35 mě dost zklamaly.

Vytisknul jsem si tedy nějaký testovací obrazec a na střed nalepil bankovku. Obojí jsem odfotil od f/1,8 postupně až k f/8, na slušném Manfrotto stativu, s dálkovým ovládáním na ISO 800 kdy i na f/8 byl čas 1/100

Ač mám 35 už nějaký pátek, tak mě na středu na plnou díru šokovala (od f/1,8 - 8 takřka stejné), že jsem musel kontrolovat exif zda jsem se nespletl a neporovnávám zacloněné snímky. Oproti tomu 50 mě zklamala celkem dost. Ač jsem něco podobné od základních/levných pevných 1,8 čekal, tak ve srovnání s 35 je 50 o mnoho řádů horší. V rozích až takový rozdíl není, tam proti středu 50 neztrácí.

Beru, že pokud má 50 sloužit jako takový dočasný portréťák na naučení, není měkčí kresba až takový problém a od f/2,2 už to začíná být lepší. Výhledově bych chtěl přejít na ff a myslel jsem, že po zkušenostech s 35 na DX jen přejdu na 50 na FX, ale bojím se, že ten objektiv je špatný a v hlavě jsem jej už proti té 35 odepsal. Navíc nevím, co to udělá na ff s 2 násobným rozlišením ( tady jde asi hlavně o rohy a střed využívá DX shodně jako FX?).

Máte někdo zkušenost s těmito skly? Je ta naše 50 špatná, nebo to je standard? Uvažuji, že se té 50 zbavím dokud je zánovní a koupím něco lepšího. Obrázky jsou výřezy 1:1 kousek od středu vždy na f/1,8 pak 2,8 a 8
Přílohy
50mm.jpg
35mm.jpg
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 2. 1. 2017 06:43

a nema ta 50/1,8 FF alebo BF ?
landov
Expert

Odeslat příspěvekod qwerts 2. 1. 2017 09:18

Zkus ten test zopakovat a zaostrit pres displej (liveview) a pokud to vyjde lepe, tak poladit v nastaveni FF/BF pokud to telo umoznuje
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 2. 1. 2017 10:39

50/1.8G by měl být ze všech Nikon padesátek (včetně D modelů) na plnou díru nejlepší. Máš možnost porovnat u někoho třeba s 50/1.8D nebo 1.4G nebo rovnou s 1.8G? 35DX jsem taky měl, za ty peníze hodně dobré, ale na f/1.8 docela měkké a hodně CA. U 35/1.8 DX mi navíc začal po 4 letech pískat SWM motorek a objektiv začal náhodně BF/FF.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Luckyghost 2. 1. 2017 10:43

Zkusím ještě jednou odpoledne jak ostří, ale když jsem jej zkoušel na pravítku, tak ostřil relativně přesně, resp. v rámci středního ostřícího bodu. Navíc to beru s ohledem na rohy a ty nebyly zas tak špatný oproti 35.
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Luckyghost 2. 1. 2017 16:25

Je tma a tak jsem alespoň ze stativu blejsknul klávesnici. Ostřeno na písmeno J přez LV, kdy celé písmeno bylo shované v ostřícím bodě.
Přílohy
DSC_0875.jpg
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 2. 1. 2017 20:33

Luckyghost: Z tohohle se moc poznat nedá, chce to něco paralelně, jako předtím tu bankovku a navíc je tam šum. Ale zdá se mi to měkký i tak. Takhle velkej rozdíl oproti 35 na mě působí divně. Já měl jen tuhle 50 na FX a přišla mi docela ostrá, s 35 DX nemám zkušenost, takže to ber s rezervou :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 2. 1. 2017 22:51

Luckyghost: Nikon 50/1,8G AF-S som mal na D750 a bol normalne ostry aj na f1,8. vymenil som ho podla ohlasov od chalanov, ze ma skaredy bokeh (zvlast, ked sa vyberie nevhodne pozadie) za Nikon 50/1,4G AF-S a neviem ci som mal dake extra stastie na kus, ale ta 50/1,4 bola este ostrejsia! na f1,4 ako 50/1,8 na f1,8.

takze najskôr si nastav FF/BF na tej 50/1,8 (neevidujem dake ohlasy od ludi na kusovu variabilitu) a urob si aj fotku cez LV na zakladne ISO na kolmy terc.

alebo mas naozaj velmi slaby kus. ale zo svojej skusenosti by som uz 50/1,8G nechcel, 50/1,4G mala ovela krajsi bokeh a moj kus bol na f1,4 aj super ostry. zapor 50/1,4G bol ze ostrila pomalsie.
aj tak som nakoniec vymenil aj 50/1,4G a kupil 58/1,4G AF-S, pre mna extra krasny obraz, bohuzial vykupeny cenou.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 3. 1. 2017 07:07

este som vyhrabal v archive dake fotky, vsetko z D750 a na plnu dieru (ale su zmensene, kvôli uploadu, kazdopadne aj vo full rozliseni boli tie skla dostatocne ostre)

50/1,8G AF-S
Obrázek
50/1,4G AF-S
Obrázek
58/1,4G AF-S
Obrázek
a pre zaujimavost dalsi Nikon 20/1,8G AF-S co som mal a ludia ho tiez nechvalili za ostrost. a pozri ako krasne fotil, f1,8
Obrázek

takze ta tvoja 50/1,8G AF-S je daka "divna" (bud presnostou zaostrenia, alebo kusom).
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Luckyghost 3. 1. 2017 10:09

Tak jsem prohnul bankovku do vlnky a zaostřil na oko. Střed bankovky byl pár mm za okem a kraj pár mm před. Objektiv ostří perfektně, tedy na ff ani bf netrpí.

Na plnou díru je hodně měkký a nekontrastní. Otázka zní, dá se to reklamovat? Bohužel to byl dárek k vánocům a tedy ve 14 denní lhůtě jej vrátit nemohu. Do obchodu už jsem psal, zatím bez odpovědi. Klidně bych jej vyměnil za 50 f/1,4 s doplatkem, ale ten v nabídce nemají. Toto je proti té mé 35 hodně slabé.
Přílohy
DSC_0887.jpg
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 3. 1. 2017 12:37

Luckyghost: tak tu bankovku vyfoť trošku našikmo a nejostřejší místo tam budeš mít vždycky a to pak posuzuj.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 3. 1. 2017 13:38

Focení na šikmo není vůbec ideální na posuzování ostrosti, nehledě na přesnost zaostření na takhle šikmou plochu. Sice možná získáš představu, kam to ostří, ale ostrost z toho moc neposoudíš. Já jsem to dřív taky dělal podobně blbě, než mě to došlo. Na samotnou ostrost stačí LiveView a nějaká rovná plocha rovnoběžně se snímačem, nějaký text, testovací obrazec apod. I na ten front/backfocus je ideální rovnoběžný terč + něco z čeho poznáš kam to přesně ostří. Prostě něco takového pro představu:
http://www.birdsasart-blog.com/baa/wp-c ... 1-best.jpg

Jinak reklamace podle mě spíš neprojde. Něco ve smyslu "v rámci specifikace výrobce". Já bych zašel do obchodu (nebo sehnat někoho s tímhle sklem) a na tom těle zkusil jiný kus. S 1.4G si moc nepomůžeš, je to docela měkota, i podle všech recenzí je 1.8G ostřejší a ostatně i podle oficiálních MTF křivek. Já vybíral ze dvou kusů 1.4G a byly stejné. Co mě zaráží, je ten rozdíl oproti 35DX, to by ale líp posoudil někdo, kdo má oba na DX těle.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 3. 1. 2017 14:24

Tak už vím čím to je. Telefonoval jsem na podporu Nikonu a po domluvě jsem jim nafotil pár fotek a když na ně koukám, tak 50mm byla skoro ostřejší jak 35mm. Vůbec jsem nechápal jak je to možné, udělal jsem několik dalších fotek a 50 je prostě na středu stejně ostrá jak 35.

Vrtalo mi hlavou kde se stala chyba a pak mi to došlo. Ty výřezy úplně nazačátku nejsou z úplného středu, ale kousek od. Vyfotil jsem si vytištěný text na A4 a střed je perfektně ostrý, ale cca 6 řádek na stranu už text začíná měknout, zatímco 35 je od středu skoro stejně ostrá až na stranu a měkké má rohy.

Moje 50 je tedy pěkně ostrá zhruba na 1/4 plochy středu a ke stranám rychle slábne.

Výhledově plánuju přechod na ff a myslel jse, že tato 50 mi zůstane a teď předpokládám, že na ff se to ještě zhorší a ostrá bude opravdu jen malá oblast okolo středu.

Pro mě z toho plyne nutnost do 2,8 komponovat jen na střed, což vzhledem k tomu, že jsem ten objektiv chtěl na DX jako dočasnej portréťák je docela na prd.
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 3. 1. 2017 17:01

Luckyghost: Koukni sem:
https://www.dxomark.com/Lenses/Compare/ ... 39_435_439
Jdi na: Measurements > Sharpness > Field map
To odpovídá tomu co píšeš, ale jdi zpátky na Scores a dej si u 50ky napřed třeba D700 a jdi znova na Field map. Pak to samé udělej s D750.

Všimneš si, že jednak se s vyšším rozlišením v podstatě zlepší ostrost a taky objektivy mají na FX lepší výkon (např. co se týče ostrosti) než na DX. A na D750 překoná mimo střed tvojí 35 na D90. Takže ano, na DX je 50 1.8G nic moc, ale na FX je rozhodně použitelná. Vlastně vzhledem k poměru cena/výkon, lepší 50mm na Nikon FX není.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 3. 1. 2017 18:54

Tak to dík za uklidnění. Koukám na to a opravdu přesně to sedí na to jak se chová ten můj, včetně toho, že úplném středu je lepší jak 35. Na Dx je to ale opravdu bída.

Ještě škoda, že tam je u 50 f/1,4 skok z tragické 1,4 až na parádní 2,8.
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků