Nikon AF-S Nikkor 105mm f/1.4E ED

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 28. 7. 2016 12:18

59,990 by opticky vypadalo lépe, ale počet lidí, co si koupí, by to asi moc nezměnilo. Chystá se to někdo koupit?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod jack08 28. 7. 2016 15:56

A proč ne? Je to typicky portrétní sklo, takže své zájemce si najde. Furt je lehčí a menší než to monstrum Nikon 70-200 f/2.8 a výstup bude nesrovnatelný.
Koukal jsem na prezentační snímky a některé z těch mála fotek nejsou na maximální cloně. Vypadá to, že na f1.4 to nebude bůhví jaký zázrak a bude mít podobný kresebný výstup jako Nikon 85mm f/1.4. To je taky jeden z důvodů, proč s tímto objektivem trochu cloním a hned druhý důvod je poměrně nesnadné přesné zaostření na maximální cloně kvůli extrémně malé DOF. U 105mm f/1.4 to bude na 1.4 ještě složitější. Ale necháme se překvapit.
jack08
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 28. 7. 2016 16:33

pemar
Expert

Odeslat příspěvekod honzyk.1 28. 7. 2016 17:51

STigre píše:chel: jack08 už to napsal za mne. Portrétní objektiv s f1,4 je na FF na plnou clonu na portrét nepoužitelný, takže mi uniká smysl jeho koupě - a snad i výroby. To jen na mFT můžu použít na portrét M.Zuiko 75/1,8 na plně otevřenou clonu.


Nemůžu si pomoct a nereagovat, ale lepší vtip jsem dnes fakt neslyšel.. Můžete mi vysvětlit na co tedy se má portrétní sklo se světelností 1.4 používat? Btw fotím a opravdu miluju 58/1.4 a 99% svých fotografií teda fotím vlastně blbě. Možná by bylo lepší odložit lupu a 200% zvětšení na monitoru a vzít foťák a jít fotit ;-)
www.honzamartinec.com
honzyk.1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jack08 28. 7. 2016 18:11

Proč bys fotil 58mm 1.4 blbě. Tady jde o to přesně zaměřit při maximální cloně na ohnisku 105mm, což opravdu nebude nic snadného. Něco jiného je když hobby fotograf fotí maminu někde v parku a něco jiného fotit někoho kdo ti za focení zaplatí. Tam si nemůžeš dovolit říct klientovi, že si to večer "zvopákneme" kvůli velkému odpadu. Vždyť se podívej na tu třetí prezentační fotku, to je docela tragedie i v náhledu bez té tvojí lupy ;-)
jack08
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 7. 2016 18:15

Toto keby vyrobili na Sony, tak neváham ani sekundu - tam je presnosť vyššia... veľkosť je už trocha na hrane, no v rámci parametrov úplne OK.
Ako "dream lens" na úrovni napr. 85L si zákazníkov isto nájde.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 28. 7. 2016 18:27

Nikon AF-S Nikkor 105mm f/1.4E ED na D810:

Obrázek

https://c2.staticflickr.com/8/7651/2860 ... 5066_o.jpg
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod honzyk.1 28. 7. 2016 19:02

jack08 píše:Proč bys fotil 58mm 1.4 blbě. Tady jde o to přesně zaměřit při maximální cloně na ohnisku 105mm, což opravdu nebude nic snadného. Něco jiného je když hobby fotograf fotí maminu někde v parku a něco jiného fotit někoho kdo ti za focení zaplatí. Tam si nemůžeš dovolit říct klientovi, že si to večer "zvopákneme" kvůli velkému odpadu. Vždyť se podívej na tu třetí prezentační fotku, to je docela tragedie i v náhledu bez té tvojí lupy ;-)


No právě mi to jako profesionálovi přijde naprosto úsměvné, včetně téhle argumentace...Takže si kupujte všichni 1.4 skla, protože je to cool a cloňte, protože "profíci" to musej mít ostrý...come on :shock:
www.honzamartinec.com
honzyk.1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 7. 2016 19:31

Prave teraz je fotenie zaujimavejsie, lebo si fotografi tie extremy ako je sialene malicka HO, tma, fotenie v interieroch za prirodzeneho svetla, ci napr. v protisvetle mozu dovolit... a vdaka sucasnej technike a sklam aj relativne pohodlne a vo vysokej kvalite.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jack08 28. 7. 2016 21:12

Tak fotografie by měla být ostrá snad vždycky a ne jenom u profíků. Správné zaostření je snad taky důležité a stejně tak i kresba, která je na maximálních clonách o dost slabší...
jack08
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 28. 7. 2016 21:48

Ostrý fotky dnes umí dělat každej :)

Obrázek
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod honzyk.1 28. 7. 2016 22:45

jack08 píše:Tak fotografie by měla být ostrá snad vždycky a ne jenom u profíků. Správné zaostření je snad taky důležité a stejně tak i kresba, která je na maximálních clonách o dost slabší...


Jestli existuje nějaká pixelpeeper bible, tak tohle by mělo být hlavní motto.

Promiň, já neříkám, že správně zaostřit není důležité, jenom říkám, že je totální hloupost říkat, že fotit s profesionálním objektivem na plnou díru je hloupost. A věř, že všichni fotografové na celém světě, kteří tyhle skla vlastní (a speciálně např. 58/1.4), vědí sakra dobře, proč to sklo mají.. A stejně tak další. Naštěstí na fotografii je nejlepší to, že ji každý vnímá jinak:). Mě fotografie živí a fotím defakto jenom na plnou díru..a ne proto, že by to bylo děsně cool, ale proto, že mě baví s DOF pracovat.

Btw, mrkni na tu fotku od Martina a pak si 100x opakuj, že fotografie by měla být ostrá snad vždycky nebo jak to bylo :-)
www.honzamartinec.com
honzyk.1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 29. 7. 2016 11:05

jack08 píše:Tak fotografie by měla být ostrá snad vždycky a ne jenom u profíků. Správné zaostření je snad taky důležité a stejně tak i kresba, která je na maximálních clonách o dost slabší...

rikej si co chces, ja videl tve fotky a neber si ponauceni z toho co ti tu rikaji dalsi lidi kteri jsou dal nez ty .. klidne zustan tam kde jsi :/
Obrázek
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 29. 7. 2016 13:35

honzyk.1 píše:...
Mě fotografie živí a fotím defakto jenom na plnou díru..a ne proto, že by to bylo děsně cool, ale proto, že mě baví s DOF pracovat.
...

Mě zase baví, když někdo fotí zásadně na plnou díru a říká tomu "práce s HO"... :nenapadne
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 29. 7. 2016 14:50

Pánové, na své hádky si najděte jinou debatu.
Co nebude k novému Nikkoru 105/1,4ED pošlu minimálně OT.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků