Ohnisková vzdálenost a perspektiva - KVIZ

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Radek71 10. 3. 2016 11:56

Nevím jestli je to spatny priklad fotky, ale ja tam vidim zcela zrejmy prostor nekolika stovek metru az kilometru povodi reky. Uplne z toho boli nohy, kdybych to mel jit po brehu.
Placatou fotku bez prostoru si predstavuji jinak. A zaroven chapu, ze pomoci sirokace a ruznych objektu v plose se ten prostor zdurazni jinak a zaroven ze teleobjektivem zplacatim nejakou scenu tak, ze to pravidlo bude platit. Jinak i sirokacem muze byt placata krajina a to prave kdyz je to jenom "krajina z hradu".
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 10. 3. 2016 11:58

Obrázek
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 10. 3. 2016 12:01

No to je presne ono, prvni fotka vypada, ze louka je velka, posledni, ze mala ale efekt je tam velmi podobny, je tam 3D prostor. Ve vysledku z toho mam velmi podobny pocit.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 10. 3. 2016 12:23

Nu, a konečně je to také důkaz toho, co dělá se vzájemnými poměry velikostí změna stanoviště. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 10. 3. 2016 12:27

To je jako diskuse, jestli země točí kolem slunce, nebo naopak, fakt psina, já myslel, že tohle skončilo někdy ve středověku. Pokud to nebylo jasné z matematického vzorce ani z fotografie, tak textově a polopaticky:

Zkreslení perspektivy má dvě formy: zkreslení v podobě rozšíření a zkreslení v podobě komprese, nebo chcete-li zkreslení širokoúhlé a nebo zkreslení teleobjektivem, mluvíme-li o obrazech se stejnou velikostí pole. Zkreslení širokoúhlým objektivem lze vidět na snímcích pořízených z bezprostřední blízkosti (s úhlem pohledu širším, než u normální čočky). Objekt blízko objektivu se pak jeví abnormálně velký vzhledem ke vzdálených objektům, a vzdálené objekty vypadají neobvykle malé a tudíž vzdálenější - vzdálenosti jsou rozšířeny. Komprese, nebo chcete-li narušení perspektivy teleobjektivem lze vidět na snímcích pořízených z větší vzdálenosti pomocí tele objektivem. Vzdálené objekty vypadají, jako by měly přibližně stejnou velikost - a tudíž i divák nemůže rozeznat relativní vzdálenosti mezi objekty - vzdálenosti jsou komprimovány
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 10. 3. 2016 12:31

Vždycky se budou opakovat situace, že na něco stovky i tisíce let známého někdo přijde vlastní hlavou... :-D
Kompozice obrazu, tedy základy jeho skladby, vznikaly už v době lovců mamutů. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 10. 3. 2016 12:49

To téma mostů má i uměleckou dimenzi, jakou zvolit perspektivu, z jaké místa fotit a které mosty, aby to dobře vypadalo. Já mosty fotím velmi příležitostně (třeba když jsem vyzvedával děti na Letné), neměl jsem to nijak připravené, takže jsem to cvakl s ohniskem 20mm a 50mm:

Obrázek

Obrázek

Když odhlédneme od matematicko-fyzikální podstaty, jak to vidíte z uměleckého hlediska? Mně více sedí to delší ohnisko a asi by to chtělo použít ještě delší. Nebo to vidíte jinak?
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 10. 3. 2016 12:53

Toto ma potencial, protoze stacily dve strany a uz nevim co bylo presne predmetem sporu.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 10. 3. 2016 12:59

Hele ja se musim priznat, ze sem na tom jako Radek a uz vubec nechapu, co je problem a jadro sporu. Dokonce tady uz byla rovnice pro vypocet...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Puntík 10. 3. 2016 13:01

Jestli má vztah ohnisková vzdálenost a perspektiva. Jedno tvrzení, že ano a druhé, že pouze za předpokladu změny stanoviště.
Snad už vyřešeno, zoomovat nohama je nesmysl.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 10. 3. 2016 13:06

Aha, ja jsme zacal u tech puntikovkejch mostu, kde se to komusi zdalo placaty nebo jaky.
Ambice dostat se do ucebnic fyziky nemam.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 10. 3. 2016 13:31

Já jsem u doktora, čekám na vyšetření, takže tohle je lepší zábava, než číst noviny. Připomíná mi to epizodu z vysoké školy, kde jsem krátkou dobu učil matematické metody, kdy některé studentky doháněly chybějící exaktní znalosti krátkou sukní a výstřihem.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 10. 3. 2016 13:53

Taky jsem slysel, ze nejlip umi s fotoaparatem matfyzaci.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 10. 3. 2016 14:06

Vztah mezi délkou sukně, hloubkou výstřihu a znalostmi jsme přes datové modely převedli do matematické funkce, kterou jsme ještě pak iterovali, jak se zvyšoval vzorek. To byly časy, dokonce jsme to chtěli i publikovat v odborném časopise, pro údajnou provokativnost obsahu to nebylo nakonec otištěno.

Mimochodem, matfyzáci ne, ti nechodí ven mezi lidi, ale absolventi přírodních věd fotí vesměs dost dobře.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod maraou 10. 3. 2016 14:18

pemar píše:To téma mostů má i uměleckou dimenzi, jakou zvolit perspektivu, z jaké místa fotit a které mosty, aby to dobře vypadalo. Já mosty fotím velmi příležitostně (třeba když jsem vyzvedával děti na Letné), neměl jsem to nijak připravené, takže jsem to cvakl s ohniskem 20mm a 50mm:

Obrázek

Obrázek

Když odhlédneme od matematicko-fyzikální podstaty, jak to vidíte z uměleckého hlediska? Mně více sedí to delší ohnisko a asi by to chtělo použít ještě delší. Nebo to vidíte jinak?

Tak hlavne jestli jsi stal na stejnem miste a oriznes tu fotku sirsiho ohniska, tak dostanes to same co z 50ky... (tj. ciste technicky)

A pocitove je to jako porovnavat celek, polocelek a detail... nekdy lepsi to, jindy ono... za me kazda z tech fotek rika neco jineho a libi se mi vic z te 20ky, protoze z 50ky je to fotka mostu a z 20ky je to fotka mostu z Letne.
maraou
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka