85/1.2 na Nikon aneb něco pro PL

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod FotoABC 2. 8. 2015 12:41

FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 2. 8. 2015 14:18

podle mě to není dost široký :)
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 2. 8. 2015 14:19

D800 neumi merit expozici s manualnim sklem (kdyz to umi staricka D700), nebo to jen pan inzenyr nevi?Oops^^
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 2. 8. 2015 19:14

to je divne, moja D750 normalne expozicne fungovala s historickym Heliosom 44-2 cez M42 redukciu a na nej teda nebol ani jeden kontakt okrem cervenho puntiku na spravne nasadenie na bajonet fotaku :)

len optimista sa moze spoliehat na indikaciu správneho zaostrenia manuálneho skla v hladaciku pipnutim, toboz na f1,2, ta indikacia ma taku toleranciu jak prasa a aj so stock matnicou to posobi dost usmevne.
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Sony FE 35/1,8 + Samyang 85/1,4 AF FE + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN Contemporary
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 2. 8. 2015 19:38

Me ta indikace se Samyangem 85/1.4 teda funguje vyborne, vcetne nejkrajnejsich bodu:

Obrázek
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 2. 8. 2015 20:14

Petr Luňák : indikacia pipnutim bodu v hladaciku s manualnym sklom ti naozaj funguje na desatinu milimetra presne pri otacanim ostriaceho prstenca? naozaj? neklames ma? :-D

ocuj, na kazdom digi tele s kazdym sklom mi indikacia pipnutia v hladaciku dovolila krutit prstencom v tolerancii desatinky milimetra a AF indikacia furt blikala ze OK a DOFka uz bola davno inde. pravda, nikdy som nemal ten Samy85/1,4, zeby to bol zazrak? :-)
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Sony FE 35/1,8 + Samyang 85/1,4 AF FE + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN Contemporary
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 2. 8. 2015 20:26

lennyl_2: Přesně takhle mi chodí Apo-Sonnar 135/2. Jenom jeden krok ostření, ve kterém to oznámí zaostřeno a je to přesně ten správný bod, ať už to měřím na středovém bodu nebo na kterémkoliv jiném. Přesně toto popisoval kdosi v diskusi na slrgear.com, já mu nevěřil, pak jsem si to zkusil v praxi a ono to funguje, proto ten objektiv mám tak rád a děsím se toho, že přejdu na D5 nebo D750 a ono to přestane fungovat, to by mne strašně mrzelo, ten objektiv geniálně kreslí a má skvělý barevný rendering.

Vtip je v tom, že nesmíš mít žádný BF/FF nebo musíš (alespoň u mé D7100) posouvat celým AF tunningem u všech korigovaných objektivů, pokud objektiv bez FF/BF najdeš (při troše štěstí to jde), je vyhráno.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 2. 8. 2015 20:28

lennyl_2 píše:Petr Luňák : indikacia pipnutim bodu v hladaciku s manualnym sklom ti naozaj funguje na desatinu milimetra presne pri otacanim ostriaceho prstenca? naozaj? neklames ma? :-D

ocuj, na kazdom digi tele s kazdym sklom mi indikacia pipnutia v hladaciku dovolila krutit prstencom v tolerancii desatinky milimetra a AF indikacia furt blikala ze OK a DOFka uz bola davno inde. pravda, nikdy som nemal ten Samy85/1,4, zeby to bol zazrak? :-)

Staci ti to jako dukaz?
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 2. 8. 2015 21:39

dobre teda,nechcem tu zaplnat vlakno analýzou manuálneho ostrenia,kedze je to o tom skle 85/1,2, ale...

...teraz som zobral svoju 58/1,4G na D750tku, na tele prepol ostrenie na MF a cez hladacik ostril manualne tocenim ostriaceho prstenca a sledoval tu indikaciu "gulicky" kedy je zaostrene...dokazal som urobit 3 fotky ked som stale vedel mikro otacat ostriacim prstencom na skle a stale indikacia "gulicky" svietila...viem, rozdiel v reálnom zaostreni je minimalny, ale je tam.

takze je mozne, ze cisto manualne skla maju inak riesene manualne ostrenie oproti AF sklam iba prepnutym na MF ostrenie ?

otazka pomimo: nenasiel som nikde na fotaku nastavenie, aby mi piplo zvukovo ked mam prepnute ostrenie na MF, ani ten stvorcek mi neblikne v hladaciku ked je zaostrene, iba tu "gulicku" dolu v hladaciku musim sledovat...

ostrene na pismeno "g"
http://www.imagehosting.cz/images/dsc3044.jpg
Obrázek
http://www.imagehosting.cz/images/d75058gafs.jpg
Obrázek
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 2. 8. 2015 21:55

lennyl_2: Musí se vyzkoušet konkrétní kombinace objektivu a těla, třeba na Otusu 55/1,4 jsem měl oba problémy, co zmiňuješ, tj. že otáčíš a ono to u více kroků signalizuje správné zaostření a k tomu ještě 2% BF, na Sonnaru ani na Makro-Planaru 20/2 jsem potvrzení na více krocích zaostření neměl, jenže ten Makro-Planar měl ale na D7100 tak brutální BF, že jsem koupil radši 50mm Sigmu Art.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod FotoABC 2. 8. 2015 22:18

Já jsem to sem dal kvůli těm fotkám, kvůli F1.2 na Nikon a ne kvůli tomu kdo umí líp manuálně ostřit.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 2. 8. 2015 22:26

Ono ale mít manuální sklo, s kterým nezaostris je dost na levacku. Když jsem to od toho makofota četl, plně se mi vybavoval pemar a otus, s tím rozdílem že pemar moc chtěl, makofota to ani za mák nebavilo.
Callgaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 2. 8. 2015 22:27

lennyl_2 píše:Obrázek

To je imho akceptovatelny rozptyl. Podstatne mensi, nez ma FotoABC s 16-80 co ma AF :-D

Jinak u Nikonu nic neblika ani nepipa. Pouze indikace dole v hledacku: < O >
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 2. 8. 2015 22:59

Petr Luňák , pemar: dik za info.

ano, presne preto som si skusal manualne ostrenie, lebo kupit MF sklo a nezaostrit s nim inak ako na japonca cez LV a to pri zvacseni a ruky sa trasu mi je zbytocne. v mini-max.sk maju Samy85/1,4 na sklade, si tam raz skocim si to sklo vyskusat, za 279e sa mi mozno to ohnisko zapaci.

ale davat 1000euro za tento 85/1,2 MF sa mi zda dost...
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 2. 8. 2015 23:09

Ja jsem za kazde dodatecne maznuti bokehu vdecnej, rozdil mezi 1.4 a 1.8 nepovazuju za nezanedbatelny, ale mezi 1.2 a 1.4 uz me to tak netrapi, kor kdyz je ten rozdil v cene tak obrovsky. Navic tenhle cinan zda se podstatne vic aberuje.

Jinak bacha na toho Sama, jsou dve verze. Jedna je o neco ostrejsi s hrubsim bokehem, druha je mekci, ale bokeh ma mkci. A mam zato, ze uz se prodava jen ta novejsi, ostrejsi. Nemela by mit jiz ten "zlaty" plat na tubusu jako verze prvni, ale pouze bily potisk.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Ja mam tu prvni verzi bez potisku:

Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník

Další stránka