Nikkor AF-D 300/f4, jaký telekonvertor?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pokrocilyamater 18. 4. 2015 22:11

Zdravím účastníky fóra.
Můžete mi poradit jaký telekonvertor bude správně fungovat (včetně ostření) s objektivem Nikkor 300 f4 AF-D ve spolupráci s D7100? Pokud jsem se dočetl správně, s originálním TC od Nikonu nebude fungovat AF. Není přenos ostření z těla fotoaparátu. Lze použít TC Kenko nebo jiných výrobců? Jak je na tom jejich kvalita oproti originálu?
Díky za zkušenosti a informace.

Doplnění:
Tento se mi zatím jeví jako optimální varianta: Kenko Pro 300 DGX 1.4x
pokrocilyamater
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ANNO2077 19. 4. 2015 02:55

já mám Kenko 2x telekonv, přenáší clonu i ostřenbí, to ostření = vrtulku = to ale pak pěkně zpomaluje, fungoval mi s Tamron 28-75; Quantaray 70-210 = nesvětelný objektiv + D70 a pořád to fungovalo na 210mm, tam muselo být snad F8 či ještě vyšší; Nikkor 70-210 F4
funguje v pohodě, ale nepoužívám jej tam moc, důvod je ten že sem se vlastně nikdy nesžil s konvertorem, kvalita je v pohodě, kdyžtak oříznout
clona se vám zvýší, ohnisko prohlouží a expozice klesne o -1,5 EV +- to si musíte korigovat, clonu spíš používat jen základní, ale kvůli tomu F4 objekitv kupujete,
řekl bych že tak asi jedině na ptáky se to hodí, možná na safari, kde je extrémní slunce v tropech, zatmění, či Měsíc v úplňku jsem fotil a ok, Tankový den v Lešanech a také ok (jen oříznout okraje)
jo možná že konvertor 1.4x by byl lepší, dělají se ještě 1.7x a 3x a Nikonácké jsou pekelně drahé

mimochodem jak fotí ten 30mm AF-D, dá se s tim fotit hmyz ?
ANNO2077
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 19. 4. 2015 08:28

Mám telekonvertor Kenko 1,4 1 4x MC4, ostření funguje bez problémů. Mechanicky je to horší než Nikon, je tam trochu vakl, ale je kompatibilní s velkým množstvím objektivů a mnoho lidí ho používá zrovna na Nikon 300/4 D a má solidní výsledky.

Já jsem ho použil dvakrát na 70-200/4 na 200 mm a s 135/2 a zhoršení kresby mi vadilo (jsem na to asi nadprůměrně citlivý), takže leží ve skříni. Abychom si rozuměli, výsledný obraz po doostření byl použitelný, jen prostě nebyl tak precizní, jako bez telekonvertoru, vzorky nemám, už jsem je smazal, byly jinak nezajímavé (fotil jsem otlučenou omítku na domě vzdáleném několik set metrů).

Nejvíce to lidé používají na ptáky, co jsem viděl.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pokrocilyamater 19. 4. 2015 09:55

Já bych pomýšlel na TC asi jen 1,4x. Jak kvůli úbytku světelnosti, ale hlavně se obávám, že u 1,7x a 2x nebude už dostatečná kvalita sestavy na hustotě pixelů Nikonu D7100.
Jde mi teď o to, jakou verzi toho Kenka zvolit. PRO 300 DGX je asi jistota. Je otázkou jak kvalitní je MC4 DGX, jestli by dostačoval mému účelu - je výrazně levnější.
Na focení většího hmyzu by mohl být 300f4 poměrně vhodný, ostří od cca 2,5 metru. Vážky bych si dokázal představit poměrně dobře. Ostřit bych doporučil raději manuálně a pokud by byl problém se zvětšením, lze se dostat blíže mezikroužkem. V týdnu zkusím něco pro porovnání cvaknout a poslat odkaz. Makro fotím se Sigmou 105 f2,8 EX - to je druhý objektiv u kterého bych telekonvertor využil.
pokrocilyamater
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ANNO2077 19. 4. 2015 14:58

ja jsem Kenko 2x zkoušel používat na D70 se kterým jsem před 3mi lety fotil a tovnšž na D200, hustota pixelů nevadila . .
ANNO2077
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pokrocilyamater 19. 4. 2015 17:56

To asi není v rozporu s předchozím názorem. Nároky 24 Mpix snímače bez AA filtru jsou o velký kus nad požadavky 6 a 10 Mpix snímače D70 a D200.
Sám jsem kdysi používal Sigmu 70-300 APO DG na D70 a výsledky nebyly špatné. Pokud bych se jí už dávno nezbavil, zkusil bych jí jen tak z recese na D7100.. :-D Tím chci jen říct, že není až tak mnoho objektivů co dokáží D7100 nakrmit s precizní pixelovou ostrostí. S TC 2x se obávám že žádný.
pokrocilyamater
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků