Doladění AF u MF objektivů

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 27. 1. 2015 15:26

Slíbil jsem, že tím nebudu plevelit vlákno Zeiss, tak na to zakládám nové téma. Jak jste si patrně všimli, narazil při pokusu koupit Zeiss Otus 55/1,4 na BF, kvůli kterému jsem jej nekoupil. Na obrázcích uživatele noxx.cz jsem viděl pro změnu FF a tak bych rád ověřil tvrzení z firmy Zeiss, že i manuální objektivy Zeiss by měli jít doladit přes mikroadjustment AF.

Pokud máte Nikon s touto možností a nějaký MF objektiv (ideálně Carl Zeiss pro Nikon), můžete to vyzkoušet? Já jsem to zkoušel přes manuální mód Reikanu, ale moc se mi to nedařilo.

Předem díky za zprávu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 27. 1. 2015 15:40

Toto by zaujimalo aj mna - vseobecne, ci sa daju MF skla vyladit (posunut vo fotoaparate) na spravnu signalizaciu zaostrenia... kedze BF/FF trpia vsetci vyrobcovia a znacky (nie len lacnejsi)
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 27. 1. 2015 16:20

Mne by to zajímalo speciálně, na D810 a D7100, protože třeba ta D700 od Petra Luňáka má ten problém s FF/BF z nějakých důvodú menší. V pozadí této prosby na všechny, kteří mohou něco ověřit (PL, Noxx.cz, ...) je moje korespondence s Zeissem, kde mi jasně napsali, že to jde.

Na druhé straně mi ale opatrně píší, že na "žiletku" to nevyladím, že HO je i na D7100 na f/1,4 při focení portrétů tak malá, že bez stativu, atd. je výsledek pod 1% negarantovatelný. Já bych řekl, že třeba ten Otus 55/1,4 na tom byl řádově podobně jako Sigma 50/1,4 Art (jen na druhou stranu, ta měla FF). Z Zeissu mi psali, že na f1,4 mám očekávat přesnost zaostření přes AF potvrzení okolo 3% , v současné době jsme ve stádiu porovnávání výsledků C-Z a Nikon objektivů.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod NenyNikon 27. 1. 2015 17:03

a Ty nemáš u D7100 v menu jemné doladění FF/BF ? Já si myslím, že jsem to na D7100 měl, u našich D700,D800E to je...
Ondra Neny

Nikon forever :)
NenyNikon
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 27. 1. 2015 17:11

Jemné doladění samozřejmě mám, mám doladěné všechny AF objektivy. MF objektiv mám jenom jeden a tam nemohu využít poloautomatický proces vyhodnocování přes Reikan, takže jsem musel fotit manuálně s různými korekcemi AF a pak to tam nahrát a něco jsem udělal asi blbě, protože to fungovalo jinak, než to fungovat má, nebyla tam ta známá křivka s vrcholem, bylo to hodně ploché, jako by na nastavení foťák moc nereagoval.

Takže mne zajímá, zda D810 nebo jiný Nikon reaguje ve smyslu změny FF/BF, když se mění korekce AF od -20 do +20, zda to na 1,5 metru udělá třeba na Samyangu 85/1,4 na plnou díru třeba posun 10 cm.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 27. 1. 2015 21:58

mozno sa budem pytat blbosti, ale opytam sa:

-zatial mas origo stock matnicu a to co vidis zaostrene v hladaciku je dobre aj na fotke hej?
toto je dobry zaklad a od toho sa musis odpichnut,kedze ta matnica ma byt od vyroby usadena ok
-to bude este len "sranda" ked budes kalibrovat podlozkami kupenu klinovu matnicu, aby si mal spravne zaostrenu fotku a aj to spravne videl zaostrene v hladaciku
-pozeral som na youtube videa s Reikan softom: chapem to spravne, ze iba das fotak s MF objektivom na stativ a zaostris na tercik a ten soft ti potom z fotky v PC vyrata daku korekciu, ktoru nastavis vo fotaku?
-toto riesi co? spravne zaostrenie na jednu fokalnu vzdialenost? ked vo fotaku v D7100 v menu microadjust. nastavis iba jednu hodnotu pre objektiv v rozsahu -20, nula az +20 ?
-alebo ten vyratany vystup z Reikan sa ulozi do suboru, ktory dokazes flashnut do objektivu do cipu a tou krivkou nastavis korekcie na rozne fokalne vzdialenosti (nieco ako cez Sigma USB dock) ?

ked som mal kedysi MF Pentacon 135/2,8 a Ricoh 50/1,7, vyskusal som si manualne ostrit na rozne vzdialenosti a tu "najlepsiu" jednu hodnotu som ulozil do fotaku v korekcii, tak isto ako Pentax tak aj Nikon ma moznost ulozit vo fotaku iba jednu hodnotu nie?
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Samyang 45/1,8 AF FE + Samyang 85/1,4 AF FE
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 27. 1. 2015 22:41

To, co vidím na matnici, je absolutně nedostačující, neboť matnice D7100 je zoufalé malá a detaily, potřebné pro zaostření na f/1,4, na ní nejsou vidět.

Já jsem to chtěl dát vyměnit a zkalibrovat do autorizovaného servisu Nikon, sám bych na to nesahal (dobře investovaných 60 Kč, možná). Nebo mi to seřídí tak, že nebude fungovat nic. Matnici mám na cestě, ale sbírám odvahu si jí nechat vyměnit.

Ten Reilan funguje normálně (u AF) tak, že připojím přes USB foťák, za softwarové pomoci nastavím polohu fotoaparátu vůči testovacímu obrazci a pak mne software vyzývá ke změnám AF korekce a po cca 20 fotografiích spočítá verdikt (konečné nastavení). U MF je nějaký MF mód, takže jsem nafotil obrázky s korekcemi -20 až +20 (vždy na potvrzené správné zaostření) a ono to mělo něco spočítat, což se stalo, ale kvalita zaostření neměla ten typický jasný gaussovský vrchol, bylo to hodně ploché, nevím proč a od od té doby jsem nenašel čas a potřebu si s tím hrát. Nechal jsem toho, protože mi to na Sonnaru ostří žiletkově. Reikan vypočítá jednu hodnotu, ta se nastaví v Nikonu.

Z Zeissu mi napsali, že na f/1,4 a portrét z cca 2 metrů mohu zapomenout, že cituji "as you can see, the depth of field of any lens at f/1.4 is too shallow to compensate small focusing errors caused by the reasons mentioned above. In practical use, stopping down to f/2.8 for portraits (of non-fixed objects) out of hand is the reasonable way to get perfect results. Shooting at f/1.4 with every lens is very critical, it only works when using live view for focusing, using a tripod and shooting a fixed object." mohu zapomenout na to, že bych na f/1,4 z ruky, bez stativu a bez live view přesně ostřil.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 27. 1. 2015 23:13

aha, tak uz som asi v obraze :-) no takze si na MF skle musis najst tu odchylku ktoru nastavis do fotaku (jednu hodnotu), jedno akym sposobom, ci cez ten soft alebo inak.

inak kasli na tie kydy co ti napisali od zeissa, kamos mi pozical kedysi MF saméhojanga 85/1,4 a na mojej K5 som s tym cez hladacik a stock matnicou neurobil ani jednu ostru fotku a potom mi dal do ruky svoju K5 s vymenenou matnicou z focusingscreen (bol tam v strede micro raster) a vsetkych 5 fotiek co som skusal na f1,4 som na chlp presne zaostril !

druhy skvely priklad, ked som doniesol fotak so Sigmou 30/1,4 do servisu na nastavenie BF/FF, tak mi technik medzi recou povedal, ze co chcem fotit na f1,4, ved tak sa predsa nefoti a musim to clonit na f5,6. dalej som na tuto debatu s nim uz radsej nic nepovedal.

a fotil som manualne aj so Sigmou 50/1,4 EX DG HSM portety cez hladacik (s vymenenou matniciou Ea-C) na K5 na f1,4 a vsetko bolo dobre zaostrene. Viem, ze cim dlhsie ohnisko tym je to tazsie (tvoj zeiss 135mm) ale vsetko ide, len sa nenechaj ukecat "odbornikmi" :-)
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Samyang 45/1,8 AF FE + Samyang 85/1,4 AF FE
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 27. 1. 2015 23:24

Tož, já se u S5 Pro (z hlediska hledáčku je to D200) trefím obvykle minimálně 50%. Nicméně mě tam to potvrzení zaostření funguje docela dobře.. (malej back focus, ale to má u toho foťáku i AF).
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod lennyl_2 27. 1. 2015 23:46

no co si budeme hovorit, hladacik APS-C nie je moc dobry na MF skla. preto riesime matnice a zvacsovacie ocnice.

na nieco som vtedy prisiel, ked som mal spravne nastavenu matnicu (podlozkami) a aj mi piplo potvrdenie zaostrenia v hladaciku, tak som vratil ostriaci prstenec o miliontinu milimetra spat a mal som vtedy uplne presne zaostrene.
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 28. 1. 2015 00:10

Co myslíte, až mi přijde ta matnice, mám to dát do Nikon servisu? Zvládnou to? Nebo víte o nějakém jiném dobrém (ideálně autorizovaném) servisu v Praze nebo středních Čechách?

Reagují Vaše MF skla na změnu nastavení AF? Jinými slovy, reaguje na to potvrzení zaostření, když to změníte? Nastavoval jste to někdo pro MF skla?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 28. 1. 2015 00:19

zalezi aky si zrucny...ja som si menil asi 4 matnice, prvu mi pomahal Klingo u neho v kupelni, zevraj tam je najmenej prachu, matnicu som mal zaprasenu na hovado...druhu matnicu som si menil uz sam, poskrabal som si ju, lebo som s nou strajchol o ramcek kde sa zaklada do fotaku a kamos mi ju musel utriet liehom aby bola bez prachu...tretiu matnicu som uz neposkrabal, ale trochu zaprasil, ale to som ofukol balonikom a bola cista...stvrtu matnicu som uz ulozil bez prachu a poskrabania...a kazdu matnicu som vyberal/vkladal aspon 2-3x aby som trafil tu spravnu hrubku podlozky.

ano, ked som menil korekciu microadjust. v menu fotaku, MF sklo reagovalo na toto zmenou AF pipnutia. ale vsetko za predpokladu, ze som mal spravne vypodlozkovanu matnicu :)

ako matnicu za 20euro by som absolutne neriesil cez servis, to si vymen doma sam. priprav si mikro utierku, kde vlozis tu origos matnicu (aby si ju dako neposkrabal/nezaprasil) a vloz do fotaku tu novu matnicu a skusaj menit podlozky, kedy ti ukaze spravne zaostrenie v hladaciku vs spravne ostra realna fotka. Keby som mal matnicu za 300euro ci kolko si daval odkaz tak by som si to rozmyslel ci to budem prvy krat robit sam doma...
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 28. 1. 2015 01:02

lennyl_2 píše:zalezi aky si zrucny...ja som si menil asi 4 matnice, prvu mi pomahal Klingo u neho v kupelni, zevraj tam je najmenej prachu, matnicu som mal zaprasenu na hovado...

Tyhle věci je dobré skutečně dělat v koupelně, ale zastrčené do velkého mikrotenového pytle po té, co si člověk umyje pořádně ruce až po lokty, jako chirurg. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 28. 1. 2015 08:51

pemar píše:Co myslíte, až mi přijde ta matnice, mám to dát do Nikon servisu? Zvládnou to? Nebo víte o nějakém jiném dobrém (ideálně autorizovaném) servisu v Praze nebo středních Čechách?

Reagují Vaše MF skla na změnu nastavení AF? Jinými slovy, reaguje na to potvrzení zaostření, když to změníte? Nastavoval jste to někdo pro MF skla?

Myslim, ze to zvladnes v pohode sam. Urcite bude nekde k dohledani video s vymenou matnice ... ja menil matnici nekolikrat a vzdycky to byla otazka par vterin. Jen na ni nesmis sahnout.

Reaguji. Jen, aspon u meho fotaku, manualni skla (ty bez cipu) nejsou navzajem rozlisitelne, takze kdyz se dela korekce AF, dela se globalne pro vsechny objektivy.
cport
Návštěvník