Vyplatí se objektivy třetích stran?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Honza2011 10. 10. 2014 12:56

Vlastním Tamron 17-50 2,8, do teď jsem byl max spokojený. Jen se mně za 2,5 roku používání povolil přední člen.
Nesl jsem to do opravy, kde mně oznámili, že se to stává celkem běžně a nejsem první ani poslední. Bude potřeba objektiv seřídit, což mně bude stát tisícovku. Zároveň mně pán v opravě informoval, že se to může stát znovu, protože je tam konstrukční chyba o které vědí a nic se s tím nedá dělat. Trochu mě děsí, že budu "pravidelně" tuto závadu muset řešit.
Je pravda, že dost často sundávám a nandávám sluneční clonu, aby se mně vešel foťák do brašny, ale přesto bych očekával, že to vydrží (na to mě pán v opravě se zeptal, zda opravdu musím v našich zeměpisných podmínkách používat sluneční clonu). Mám další objektivy Canon, které používám déle a žádný problém s nimi po konstrukční stránce nebyl. Můj tchán je s EOS od samého začátku a také nikdy podobný problém neměl.
Měl jste někdo na Tamronu podobný problém?
Není opravdu lepší zůstat u Canonu/Nikonu, než riskovat tyto problémy?
Honza2011
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 10. 10. 2014 13:36

Tak si daj na misku váh kolko stojí ten tamron a kolko stoji novy canon 17-55/2,8. A okrem dotiahnutia 3 sroubov si s nim bol roky spokojny.
Ale samozrejme ak máš peniaze nazbyt, tak origo je origo... ;-)
Osobne som mal - mám sigmy 3x, tamron 2x a v pohode. Dokonca aj ten "Tvoj" na nikone. A nemal som problém okrem jedného motorku na sigme, ale to bolo v rámci záruky.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod VencaD 10. 10. 2014 13:59

rozhodně nelzeříci, že by originální skla neměli žádné problémy, měl jsem např. Nikon 17-35mm f/2.8 ( poměrně dost drahé sklo za 50k) a odešel mi na něm SWM ( motor AF) a to je teprve zábava, hlavně s ohledem na cenu, oprava za 13k a šel do světa, SWM odchází i na Nikon AF-S 80-200mm f/2.8 a Nikon 28-70mm f/2.8, myslím, že mají i stejné motory, motory těchto skel odejdou klidn po roce používání ( když jsou více zatíženy ) a to je horší...
jinak Sigem i Tamronů jsem měl dost a nemohu říci, že by byly nějak nespolehlivé, o tom vypadávajícím členu na 17-50 f/2.8 jsem slyšel, osobně jsem jej měl a vpoho, ale v globálu jsou na slušné úrovni a originály ( i přesto, že využívám zejména je ) většinou nejsou o tolik lepší o kolik je vyšší jejich cena, chceš-li něco jiného v tomto rozsahu zakup buď Sigmu 17-50mm f/2.8 nebo origoš Canon 17-55mm f/2.8, nebo ještě lépe Sigmu 18-35mm f/1.8, nejdráže, asi seženeš Sigmu, a to asi i proto, že bych u ní určitě šel do nového kusu, u těch dalších i do jetého, většina lidí totiž prodává Sigmu 18-35mm f/1.8 jen proto, že jim blbě ostří, proto bych šel do nové a řádně bych jí vyzkoušel, největší jistotu kompatibility budeš mít, ale u toho Canonu 17-55mm f/2.8
VencaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 10. 10. 2014 14:10

Na tuhle otázku neni odpověď - to záleží na přístupu každého a jeho požadavcích na techniku... Je podobný dotaz jako jestli se vyplatí koupit nový nebo použitý objektiv...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fryw 10. 10. 2014 16:19

Tamron 17-50 má brácha na pentax tuším od roku 2006. K tomu měl jen 50mm pevný sklo do nedávna. Takže byl čile používán a nic takového se neprojevilo. Takže 1:1.To vše (včetně osobních zkušeností nejzkušenějších uživatelů) jsou statisticky bezvýznamná čísla...
Fryw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kamik99 10. 10. 2014 19:38

Na APSC jsem s Tamronem celkem spokojeně dlouho fotil. Asi po třech letech se mi tato "závada" stala taky. Stačí opatrně odloupnout kryt přední příruby. Pod ním jsou myslím tři šroubky, které stačí dotáhnout. Práce na deset minut. Žádné seřízení v mém případě nebylo nutné.
kamik99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dr.No64 10. 10. 2014 20:48

jednoznačně doporučuji Tamron 28-75 f/2.8
na spousty situací bude přiliš dlouhý, pokud máš FF, tak na nějaký D700 bude lepší
dost možná i než 24-85 FF kit VR, resp nemáš VR ale máš světelnost,
při použití APS C je super, jen je moc využívaný na nejširšim ohnisku a je to pořád moc,
chtělo by to tak 20mm . . Tamron 17-50 nemohu uplně doporučit, ale lepší než kit,
zkreslení, aberaci, vinětaci u Tamrona 28-75 vůbec nemusíš řešit
na druhou stranu
s jakymkoliv Nikkorem (skoro jakymkoliv nemáš li B-F focus problém)
zaostříš vždy tam kam chceš a po naexponování ta fotka je přesně ostrá tam kde má být,
Tamron, Sigma, Tokina s tim mají problémy, někdy větší, někdy menší
u mě např u 28-75 v hodně kontrastních situací to hází autofocus někdy někam mimo a moc nepomáhá ani velká clona, mám na mysli velmi ryhclé časy, kde není problém s udržením v ruce, možná bych si pomohl tim kdybych používal sluneční clonu, možná mám staré tělo, ale s Nikkory to nedělá,
Tokina 11-16 mohu doporučit, ale to je spíše jednoúčelový objektiv, na focení přírody to chce něco kolem 18-20mm,
Samyang 14mm mohu doporučit, dej ale pozor jestli neni uvnitř houba nebo jestli tam mouchy
nenakladly vajíčka
Dr.No64
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 10. 10. 2014 21:34

Ten predni clen drzi na 3 sroubkach a ta konstrukcni vada spociva v tom, ze se proste jendou za cas povoli a zacne se to viklat. Staci opatrne odloupnut ten kryci krouzek, ktery je tam pouze namacknuty a zminene sroubky dotahnout. Pokud by te to prestalo bavit, tak ty sroubky zakapni lepidlem, jako jsem to udelal ja a mas vystarano ;)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FoSh 10. 10. 2014 21:58

Stejny problem nastal i na mem byvalem tamronu 17-50, jenze jsem to neresil a to vedlo k tomu, ze jak se tam ta cocka mlela, poskrabala se zevnitr a v servise si za opravu rekli 5 000 kc, nakonec jsem koupil bazarovy nikkor 17-55 a jsem maximalne spokojeny. Kazdopadne jakmile se ti to zas uvolni, tak to res co nejdriv.
FoSh
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod FotoABC 10. 10. 2014 23:13

A myslíte, že rovinu předního členu budete mít fakt dokonale kolmo k optické ose po domácím dotažení šroubků bez kontroly na optické lavici?
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 11. 10. 2014 00:49

Mel jsem levou stranu mazlou, i na f11. Na treti pokus serizeno. Doma na koleni. Nedelejme z toho zas takovou vedu, ne u tohodle Tamronu.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BigglesO27 11. 10. 2014 01:29

Ostatně oni zas takovou nedělaj ani v těch fabrikách :-)
BigglesO27
Návštěvník

Odeslat příspěvekod miroslav.cizek 11. 10. 2014 12:38

Také jsem si to opravil sám a stačilo dotažení bez seřizování. V servisu se ti s tim taky nebudou prdět. koukni na youtube, je tam návodů dost.
miroslav.cizek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 12. 10. 2014 10:23

...jsem si tak vzpomněl, jak jsem jednou pořídil novej Tamron 17-50/2,8 VC a už z výroby byla optická osa rozcentrovaná, celá levá třetina snímku mázlá i na f8, tak by mě zajímalo na jak vysoké úrovni funguje výstupní kontrola u různých značek...
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 12. 10. 2014 19:52

Taky jsem svého času tenhle Tamron opravoval, ten uvolněný přední člen byl klasickou závadou tohohle modelu... nějak jsem to myslím utáhnul (jak píše Petr Luňák) a bylo to v pohodě, i když jsem jinak dřevák k pohledání. U téhle low-end kategorie není moc co zkazit a počítám, že oprava v servisu by stejně odpovídala bazarové hodnotě objektivu, takže šup do toho, na youtube návody nepochybně budou :)
Mr.Scully
Návštěvník