ZEISS

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod CzechBlackhawk 13. 1. 2015 21:35

lukas_highenergy.cz píše:Zkoušet Leica M skla na A7 není dobrý nápad. Výkon, především těch širších, je často dost tragický - špatná kresba ve středu, tragická na krajích, fialové zabarvení okrajů apod. A je to jak u originál Leica skel tak bohužel i u Voigtlaenderů pro M-systém. Popravdě - ani u těch mých oblíbených Zeiss C/Y skel si nejsem jistý, že dávají na A7 maximum. Ale není to s čím porovnat - digi Contax C/Y bohužel není.

Chtěl bych se zeptat jestli máte zkušenosti se širokáči pro M-bajonet, když píšete jak jsou tragické? Vlastním Voigtlander 15 na A7 a nezdá se mi, že by to byl propadák, právě naopak na to jak je malý. :) Vinětace se dá odstranit jedním kliknutím např. v lightroomu a ostrost je daleko lepší než na Samyangu 14, který jsem vlastnil. Člověk si jen musí dát pozor na ostření. ;)
Foto: Sony Alpha A7 + Canon TS 17mm f/4 + Zeiss Batis 25 f/2 + Konica Minolta AF 70-210 f/4

Audio: Jays q-JAYS II
CzechBlackhawk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 14. 1. 2015 00:22

Tohle neplatí všeobecně, některé M objektivy (nezávisle na výrobci) fungují, některé méně. Záleží jestli design objektivu je derivát klasického SLR designu, nebo specifický pro M systém (kde u některých širokoúhlých byl design takový, že vzdálenost zadního členu od samotného filmu byla jen pár milimetrů).

SLR designy jsou v pohodě všechny, pochopitelně jde pak už jen o kvalitu objektivu a adaptéru (nekvalitní adaptér či špatně sesednutý bajonet a adaptér+objektiv může dost poničit výkon objektivu v rozích).

C/Y to vykreslí jak které, některé jako 35-70/3.4 problém určitě mít nebudou, jiné staršího a slabšího designu ano.. Ale nacpat na to jde prakticky úplně vše, takže netřeba řešit.. alespoň pokud člověku nevadí ruční ostření (a ruční clona).

http://www.stevehuffphoto.com/2014/02/04/the-sony-a7-meets-the-voigtlander-15mm-heliar-by-steven-norquist/

Konkrétně A7 + 15mm voigtlaender funguje docela ok. Posun barev se dá opravit, není tak těžké si na to vyrobit profil. A že je to trošku rozjeté v rozích, no to bude i u normálních SLR objektivů prostě proto, že pokud člověk nemá opravdu super širokáč, tak ty rohy jsou stejně naprd. Výsledek bude taky závislý na zaclonění a vzdálenosti zaostření.. (závisí jak blízko se dostane zadní člen objektivu k sensoru). Extrémní řešení by bylo sundat UV/IR filtr..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 14. 1. 2015 09:41

Já zkoušel na A7 Voigtlaendera 12tku a to bylo dost peklo - hlavně co se fialovění směrem k rohům týče. Což se odstraňuje dost blbě. S 15tkou jsem měl ten samý problém s tím, že tam ty rohy tak fialové nebyly a hlavně tam ten přechod trochu fialová-úplně fialová nebyl tak dlouhý a pozvolný jako u 12tky...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Daemonius 15. 1. 2015 03:00

Většina RAW převodníků už má možnost tyhle věci profilovat a automaticky odstraňovat. Minimálně Capture One tuhle možnost má už hodně dlouho.. ale zbytek podstatných by měl mít taky. Včetně alternativ zdarma.

Tenhle problém není žádná novinka, skoro všechny MFDB mají ten samý a třeba M9 také (od toho má profily jak přímo ve foťáku, tak jsou v LR atd.).
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pemar 15. 1. 2015 07:07

V sobotu se půjdu podívat do Fotoškoda na Zeiss 25/2. Papírově vypadá dobře, snad se mi podaří udělat pár testovacích snímků.

Nemá ho někdo z vás?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 15. 1. 2015 11:40

Daemonius píše:Většina RAW převodníků už má možnost tyhle věci profilovat a automaticky odstraňovat. Minimálně Capture One tuhle možnost má už hodně dlouho.. ale zbytek podstatných by měl mít taky. Včetně alternativ zdarma.

Tenhle problém není žádná novinka, skoro všechny MFDB mají ten samý a třeba M9 také (od toho má profily jak přímo ve foťáku, tak jsou v LR atd.).

Ono ale docela zásadně záleží, jak moc je to fialový. Pokud je to tolik jako jsem měl na kombinaci Voigtlaenderu 12tky a A7, tak s tim těžko nějaký převodník pohne. Dejme tomu pro ČB fotku to může být ok. Ale pro barevnou tam po odstranění fialové často nic použitelného neni... Ten samý Voigtlaender spolu s M9 rozhodně takový bordel nedělá.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod .ce. 15. 1. 2015 21:36

pemar píše:V sobotu se půjdu podívat do Fotoškoda na Zeiss 25/2. Papírově vypadá dobře, snad se mi podaří udělat pár testovacích snímků.
Nemá ho někdo z vás?

Na čo ho budeš používať?
Možno aj 25/2.8 by oslovil - je lepší na "veľké" krajiny v nekonečne.
25/2.0 kreslí lepšie na krátke a stredné vzdialenosti.
.ce.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 15. 1. 2015 22:11

No troufnu si tvrdit, že pemar to bude mít hlavně jako hračku, takže je to ve výsledku jedno... A až ho koupí, tak začne vybírat něco dalšího O:-)
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod pemar 15. 1. 2015 23:37

Já mám 14-24/2,8, je to skvělý objektiv, ale tahat se s ním na delší cestu je trochu opruz, váží 1 kg.

Na 24mm a f/2,8 jsem ho dostal trochu do úzkých:

https://farm3.staticflickr.com/2938/144 ... f8f4_b.jpg

takže úvaha byla, nechat ho pěší cesty doma a vzít C-Z 25/2 a 135/2.

na f/7,1 a 24mm není u 14-24/2,8 co řešit:

https://farm6.staticflickr.com/5530/143 ... 2d75_k.jpg

ale to by ten Zeiss měl vykreslit také a vážil by půlku (ale nepokryl 14-24mm, jen 25mm). Nejvíce mne na 14-24/2,8 vadí ten sklon k odleskům a hmotnost, zbytek je paráda.

Pak mne ještě napadlo, že 24mm pokryté, ale 50mm a líbí se mi, jak kreslí Zeiss-makro 50/2 na DX na f/2,5:

https://farm6.staticflickr.com/5583/145 ... b691_b.jpg

od 2,5 na DX je to paráda, na FF od f/3,5.

Tam mám zase jako alternativu Sigmu 50/1,4 Art a argument, že 50mm zatím nyní na DX nevyužiji a než koupím FF, může se objevit nějaká dobrá 50mm od Nikonu (moc tomu ale nevěřím).

U C-Z 25/2,8 se mi méně líbí kresba.
Naposledy upravil pemar dne 16. 1. 2015 00:13, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod qwerts 16. 1. 2015 00:12

Pemare ja nechapu ze ty tak dlouze premyslis nad tim co koupit, kdyz proste muzes objednat co chces, prijde ti to, zafotis si s tim, kdyz se libi, koupis, kdyz ne vratis... 100 000 rocne to je penez jak krava, to bych ani moc nepremyslel co koupit, bral bych co by se mi libilo :D
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 16. 1. 2015 00:16

qwerts: to by nefungovalo, to máš jako hodinky nebo boty, někdo odignoruje jakýkoliv a jinej podle toho usoudí, zda uzavřít obchod nebo ne :)
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod pemar 16. 1. 2015 00:17

Problém je v tom, že bez opticky bez výhrad se mi kromě Otusů a Sonnaru u Carl-Zeiss líbí jenom Makro 100/2, to je paráda, ale 100mm mi připadá jako zbytečné, když mám 135mm (a makro nefotím) a možná ještě 15/2,8, ale tam mi skvěle slouží 14-24/2,8.

Co koupím, to nevracím, v životě jsem vracel (měnil) objektiv jen jednou.

Také není nikde psáno, že musím něco koupit za každou cenu.

-- 15. 1. 2015 23:21 --

S těma hodinkama nebo botama je to pravda (zejména třeba v Číně nebo v Rusku), ale já to nekupuji kvůli businessu, ale kvůli svému pocitu.

Fakt je, že takové hodinky, když se povedou, mohou být řemeslně krásný kousek, jako Carl-Zeiss nebo Leica.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Puntík 16. 1. 2015 00:22

Pemarovi rozumím, popovídat si o něčem se svými kolegy je také součást těšení se na něco. Splněné přání je, bohužel, už jen splněné přání. To těšení se na něco je daleko víc. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 16. 1. 2015 00:36

Ono je to hodně i o tom, vyhnout se zklamání. U těch dražších nebo high-endových kousků má člověk většinou přehnaně vysoká očekávání a pak je zklamán aktuální výkonností koupeného kousku.

Korekcí toho očekávání se člověk vyhne zklamání. Třeba Otus 55/1,4 mne strašně zklamal tím, jak šel špatně zaostřit přes hledáček. Možná ještě vyměním matnici a udělám ještě jeden pokus, ale už je to jen z ješitnosti, že ta optika se mi líbí a že chci nad tím objektivem vyhrát, ho zkrotit.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod qwerts 16. 1. 2015 00:41

Tak holt je to sklo na foceni kdyz je cas si zaostrit, zase potom ten vysledek stoji za to :)
qwerts
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka