ZEISS

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 20. 10. 2014 19:13

Ony ty úpravy do vlákna o Zeissu moc nepatří, navíc jsem to předtím nedělal, takže jsem zkusil první nastavení, které mi program nabízel. Určitě se to dá udělat lépe.

Co se týče tématu, připadá mi, že tou kresbou a mikrokontrastem Zeiss k černobílým portrétům svádí, jen je škoda, že to nedělá nativně, ale musí se to převádět nějakými převodníky.

Ono asi nejlepší je, když se fotí Monochome:

https://www.flickr.com/photos/jrtbloke/ ... i17-orPh3a
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod T-Lama 20. 10. 2014 19:22

Zrovna v tomhle je potenciál tý Leicy totálně zabitej, když je ostrá jen jedna bulva a všechno ostatní je mimo HO.

Mno, s bezzrcátkem můžeš fotit černobíle i do JPEGu. :D
Ba dokonce si tam hodit i jakej barevnej filtr to má simulovat, případně poladit křivku kontrastu, výsledek vidíš přímo (pochopitelně pokud se nejdná o focení s bleskama), atd. ... ;-)
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 20. 10. 2014 21:10

Zpátky ke Carl Zeiss - EOS 1Ds Mark III, Otus 1.4/85, f/4, 1/250 sec, ISO 400
© Bernd Vogel:

Obrázek

https://farm4.staticflickr.com/3865/152 ... c039_o.jpg
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Radek71 20. 10. 2014 21:25

Jo, neco takovyho bych chtel fotit Otusem.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vegan 20. 10. 2014 21:32

Hmm prvni zajimava fotka, skoda, ze to neni na kratsi cas i kdyz chapu, ze to bylo kvuli svetlum a sync casu, ale i tak je to hodne zajimava fotka.
vegan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gender.Bender 21. 10. 2014 00:26

pemar píše:Já mám černobílé období už za sebou a chápu, že Radka71 osloví více toto:

Obrázek

než ta nevěsta s ..
Oslovuje mne i ten pocit z toho Zeiss skla při focení.

ta babka to je Zikmund (nebo Hnazelka ?) ?
Gender.Bender
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 21. 10. 2014 07:25

pemar píše:Zpátky ke Carl Zeiss - EOS 1Ds Mark III, Otus 1.4/85, f/4, 1/250 sec, ISO 400
© Bernd Vogel:

Obrázek

https://farm4.staticflickr.com/3865/152 ... c039_o.jpg

Na F4 bych čekal, že to bude ostré jak břitva... tohle je nějaké domršené asi v postprocesu.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 21. 10. 2014 07:57

Nametove je to presne pro Otus, me tam vadi ta dominantni neostra ruka.

-- 21. 10. 2014 07:58 --

pemar píše:Já mám černobílé období už za sebou a chápu, že Radka71 osloví více toto:

Mít za sebou období BW, to je asi jako kdyz elev tri mesice po autoskole rekne: "jezdeni vpravo mam za sebou, jezdim rovno a doleva".
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 21. 10. 2014 11:49

Fotil jsem černobíle celé svoje mládí, neboť barva byla drahá. Bez touhy dělat z toho umění. Ano, černobílá fotografie vypadá jako "umění". Ano, když se dělá dobře, tak to i umění je. Problém je v tom, že takových černobílých fotografií, které jsou umělecky hodnotné a jsou koukatelné, je asi jako žiraf na severním pólu. Tak se to maskuje "politickým rozměrem", fotí se chudé děti v Africe a podobné věci, ve kterých je kalkul.

Schválně jsem si dal včera do vyhledávače Zeiss a černobílý a Leica Monochrome a to co mi z toho vylezlo, patří do této kategorie. Slum v Asii, utrpení malých černoušků nebo ošklivé holky či bordelózní architektura. Je mi jasné, že pro někoho může žebrající indické dítě nebo místní feťák s kalašnikovem v ruce inspirující a exotický. Získá to i Czech Press Photo. Ale na stěnu si to nepověsím. Je to falešné jako politik před volbami.

Fotím černobíle, tak jsem fotograf a ti ostatní jsou blbci, kteří mají rozmazaný rukáv. I když tím chtěl třeba fotograf něco říci. Vytvořit iluzi té hudby. Proto bych to nehrotil.

Nic proti kritice, ono na každé fotografii se dá najít chyba a konstruktivní kritika věci posouvá dopředu.
Naposledy upravil pemar dne 21. 10. 2014 11:57, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Puntík 21. 10. 2014 11:56

Souhlas. :-))

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Cindy557 21. 10. 2014 12:18

pemar píše:Fotil jsem černobíle celé svoje mládí, neboť barva byla drahá. Bez touhy dělat z toho umění. Ano, černobílá fotografie vypadá jako "umění". Ano, když se dělá dobře, tak to i umění je. Problém je v tom, že takových černobílých fotografií, které jsou umělecky hodnotné a jsou koukatelné, je asi jako žiraf na severním pólu. Tak se to maskuje "politickým rozměrem", fotí se chudé děti v Africe a podobné věci, ve kterých je kalkul.

Schválně jsem si dal včera do vyhledávače Zeiss a černobílý a Leica Monochrome a to co mi z toho vylezlo, patří do této kategorie. Slum v Asii, utrpení malých černoušků nebo ošklivé holky či bordelózní architektura. Je mi jasné, že pro někoho může žebrající indické dítě nebo místní feťák s kalašnikovem v ruce inspirující a exotický. Získá to i Czech Press Photo. Ale na stěnu si to nepověsím. Je to falešné jako politik před volbami.

Fotím černobíle, tak jsem fotograf a ti ostatní jsou blbci, kteří mají rozmazaný rukáv. I když tím chtěl třeba fotograf něco říci. Vytvořit iluzi té hudby. Proto bych to nehrotil.

Nic proti kritice, ono na každé fotografii se dá najít chyba a konstruktivní kritika věci posouvá dopředu.

Nesouhlasím. Některým fotkám monochromatická atmosféra sluší lépe..... a udělat dobrou černobílou fotku není o nic jednodušší, nebo složitější než dobrou barevnou. Dobrých barevných tu mimochodem bývá taky poskrovnu....
Cindy557
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 21. 10. 2014 12:40

Rovnez s pemarem nesouhlasim. Cernobila muze podtrhnout atmosferu, kde by byla barva z nejakeho duvodu rusivym prvkem a divak se tam muze soustredit pouze na fotografovany objekt (u reportaze ci portretu) ci nejake kontrastni line (architektura napriklad).
Zde ovsem plati, ze je potreba umet "videt" cernobile, aby monochromaticnost davala fotce smysl.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 21. 10. 2014 14:08

Abychom si rozuměli, já nijak neshazuji černobílou fotografii jako takovou, jen konstatuji, že ne každá se mi líbí a že to svádí k "uměleckému" pojetí, které v mých očích uměním není, protože mu chybí to, aby mne oslovilo a aby se mi líbilo. A ty volby "angažovaných" motivů, z toho je mi na zvracení. Ne že by skvělé fotografie nebyly, ale není jich mnoho.

Proto mne pobavilo, jak když sem dám oficiální fotku z Otusu 85/1,4 od Carl Zeiss, tak se tu najdou vždy alespoň dva, kterým jejich ego velí tu fotku zkritizovat, když ne přímo objektiv, tak alespoň kompozici nebo postproces.

Řeším ještě jednu věc v souvislosti s Zeissem, a to je ostření. Zkoušel jsem Live View a je to opruz na druhou, protože musím kroutit rukou ostřením (s tím jsem se smířil), ale na rozdíl od hledáčku nevidím potvrzení zaostření. Nemám něco blbě nastavené? Nejde to zaktivovat?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 21. 10. 2014 15:02

Proc bys mel mit potvrzeni zaostreni, kdyz to vidis? Respektive proto snad zapinas LV, abys to na displayi hned videl, kde mas DOF, ne? A prosim te, kdyz fotis pres hledacek, tak kroutit rukou nemusis? :)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 21. 10. 2014 15:15

Kroutit rukou musím, ale pomohlo by mi, kdybych měl k tomu, co vidím, potvrzení tím, že z červeného čtverečku se stane zelený. Používám Live View na tabletu a tahle funkce se mi líbí. Protože bez ní mi Live View přináší "jen" zvětšení obrazu.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka