Objektiv pro ostření za nekonečno

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod klokotik 18. 9. 2014 18:14

Mám Olympus E-420, ze kterého jsem vyndal blokační filtr (na astrofoto). Dostal se mi do rukou infračervený filtr, a tak bych chtěl něco nafotit i v IR světle, jenže s většinou objektivů nejde zaostřit a ani clona f/22 to nezachrání. O posunutí optiky blíž ke snímači jsem se odvážil jen ve stařičkém Carl Zeiss Jena Sonnar 135 f/3.5, což pomohlo, ale na krajinu je to moc dlouhé ohnisko. Do optiky moderních objektivů se mi moc zasahovat nechce, tak hledám ty, které umí ostřit za nekonečno. Například Sigma 150 mm f/2.8 EX APO macro DG HSM ostří za nekonečno s dostatečně velkou rezervou, zatímco Sigma 30 mm F1.4 EX DC HSM vůbec. :-(

TL;DR
Víte o nějakém objektivu s ohniskem do 30 mm (včetně) a bajonetem 4/3 (v nouzi M42), který umí ostřit za nekonečno? Nemusí mít AF.

Mám vyhlídnuté tyto:

  • Samyang 24mm f/1.4 ED AS UMC
  • Samyang 14mm F2.8 IF ED MC Aspherical
  • Sigma 24mm F1.8 EX DG Aspherical Macro
Pokud je někdo z vás vlastní, můžete na to nich vyzkoušet?
Z českých škol: „Internet je to modré E na ploše, po jehož spuštění se zobrazí Seznam internetu.“
klokotik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 18. 9. 2014 18:22

ostrí za nekonečno? Z toho som jeleň 18-storák
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FotoABC 18. 9. 2014 22:50

Na ostření za nekonečno není vcelku vůbec nic divného, je to úplně totéž jako přiblížení optiky ke snímači.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gamut 19. 9. 2014 04:16

Paprsky s odlišnou vlnovou délkou se různě lámou, tzn. že u UV více a IR méně. Čímž dochází k posunutí ohniskové vzdálenosti. Svého času bylo na objektivech písmeno R označení pro nekonečno u infračerveného záření. Nicméně mám za to, že to je před a ne za.
Gamut
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 19. 9. 2014 06:32

Viem asi o čo ide, staré MF sklá mali za "nekonečnom" ešte milimetrík pohybu ostrenia, ale zaostriť ZA nekonečno znie inak stráášne nezmyselne. Tak trochu oxymoron. ;-)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FotoABC 19. 9. 2014 07:19

Matematice a zčásti i hypotetické fyzice je vcelku jedno jak se reálný svět vyrovná s protažením určitých zákonitostí mimo reálné hranice. Třeba když se dozvíme, že prostor má 12 rozměrů a 3 jsou rozvinuté a 9 jich je svinutých, tak je to dotyčné teorii taky jedno jak si to představíme. Případně tvrzení, že cokoliv, co nebylo ještě detekováno, pozorováno a změřeno, se nachází kdekoliv v prostoru a jenom proto, že to změříme, se to přestane vyskytovat všude a stabilizuje se to do jednoho místa (velmi laicky řečeno). :-)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 19. 9. 2014 07:45

Posunutí optiky vůči snímači by mohlo jít řešit bez zásahu do objektivu úpravou redukce...
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 19. 9. 2014 08:35

Ono logicky je haluz aj zaostriť NA nekonečno.

-- 19. 9. 2014 09:28 --

Inak aby som bol k veci, tak doporučujem http://www.fotovesely.com/.
Pán sa zameriava na infrafoto, upravuje foťáky, vyskytuje sa aj tu na diskusii a má infrafoto dosť v malíčku...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod klokotik 19. 9. 2014 20:12

S panem Veselým jsem problém probral a kloudné řešení jsme nenalezli. Proto zůstávám u požadavku na objektiv s ostřením za nekonečno.
Z českých škol: „Internet je to modré E na ploše, po jehož spuštění se zobrazí Seznam internetu.“
klokotik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Reno.Raines 20. 9. 2014 22:45

a co takhle koupit nejaky manualni Nikkor + redukci na vas bajonet ?

-- 20. 9. 2014 22:45 --

a co takhle koupit nejaky manualni Nikkor + redukci na vas bajonet ?
Reno.Raines
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod klokotik 20. 9. 2014 22:53

Zkusím pohledat, ale moc se mi to řešení nelíbí, protože redukcí bych mohl optiku zase trochu oddálit.
Z českých škol: „Internet je to modré E na ploše, po jehož spuštění se zobrazí Seznam internetu.“
klokotik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod klokotik 12. 10. 2014 17:06

Prozatím jsem problém vyřešil koupí OM objektivu G.Zuiko 28 mm f/3.5, kterému jsem následně posunul optiku kam to až mechanicky šlo (asi jen milimetr).
Z českých škol: „Internet je to modré E na ploše, po jehož spuštění se zobrazí Seznam internetu.“
klokotik
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků