Macro objektiv.

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Unzoned 27. 5. 2014 18:34

Zdravím,

vlastní Nikon D5100 a k tomu mám VR, AF-S Nikkor 18-105mm.
Chtěl bych začít fotit Macro, tak že scháním objektiv. Mám o tom něco předčteno, ale v praxi jsem to někdy nezkoušel. Tak bych jsi chtěl nechat poradit od lidí co se v top vyznají.

Hlavní otázka je, jaký objektiv. Ale sám jsem uznal, že nemusí být nový, aby nebyl přehnaně drahý (př. 13 000,-).
Nejlepší by bylo, kdyby někdo o nějakém vědel nebo o nějaké stránce kde bych se mohl poohlídnout a poslal rovnou odkaz, ale budu rád za každou radu.

Díky za všechny co zareagují, Unzoned.
Unzoned
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 27. 5. 2014 18:41

tyhle srandy se řeší tady :)
viewtopic.php?f=205&t=1207260
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Edems99 27. 5. 2014 19:58

Myslim, ze dobra a dostupna muze byt volba Tamron 60 mm/f2. Makroobjektiv s perfektni obrazovou kvalitou a proti hodne doporucovanym 90kam 2.8 ma cca stejnou nejkratsi zaostr. vzdalenost. Navic diky f2 perfektni pro foceni portretu(dle mne mnohem lepsi nez treba 50mm/1.8 af-s). Proste makrac s pridanou hodnotou vyborneho portretaku na DX. Mylsim, ze tohle sklo je dost podcenovane, mam s nim jen dobre zkusenosti...
Edems99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 28. 5. 2014 07:01

Vybírat by jsi měl podle toho co hlavně budeš fotit. Pokud nevíš a nic jineho než ten univerzál nemáš, co zkusit Nikorr 40mm, získáš solidní 60mm 2.8 a když zjistíš že si objekty plašíš nebo si většinou stíníš, pořídíš dlouhé makro.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Unzoned 28. 5. 2014 08:33

Díky za reakce. A chtěl bych se zeptat, pevný objektiv je lepší (tudíž kvalitnější)? než zoomovací?
Opravdu se v tom moc nevyznám, ale 60mm a 40mm mi připadá málo?
Unzoned
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ltokar 28. 5. 2014 08:39

Zoomovacie makro (zvacsenie 1:1) neviem, ci sa vobec predava :hm
Ci ma 40, 60, 90, alebo 100mm je jedno, vzdy to bude mat makro zvacsenie 1:1. Co je ale podstatne je vzdialenost od objektu. 100mm bude dalej ako 40mm, co pri foteni mineralu nemusi vadit, ale hmyzovitym priseram uz ano :D, plus prilis blizko moze znamenat aj zatienovat foteny objekt. Este existuju aj 150,180 a 200mm makro objektivy.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 28. 5. 2014 11:04

Tak trochu mi to připomíná amatérské adepty chemie. Tam každý začátečník zpravidla začne výbušninami, tady makrem, nebo chce fotit psa v běhu. Makro je rozlehlý obor a serepetiček v něm povícero. Začínajícím doporučuji spíše mezikroužky, které - i když se později budou specializovat úplně jiným směrem - občas (ke každému objektivu) také využijí. Tak tedy k onomu 18-105 pro začátek něco podobného - http://obchod.fotoskoda.cz/kooka-mezikr ... escription - s čím se slušného zvětšení dá dosáhnout také i se zachováním AF i ovládáním clony. Nebo od nějaké levnější značky. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Unzoned 29. 5. 2014 12:59

To vypadá zajímavě, ale bojím se že to zvětšní nebudu moc velké :/. Nevíš o nějaké ukázce? zajímalo by mě jak to vypadá. Ale dík za typ ;).
Unzoned
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Puntík 29. 5. 2014 13:21

Tohle je 25mm mezikroužek na 70mm.
IMGP1296.jpg

Pokud chceš zvětšení menší, použiješ ten slabší. Pokud bys chtěl víc, použiješ dva, celou sadu a pak ještě event. obracecí kroužek. V případě jeho použití ovšem nefunguje ostření ani clona.

Zdravím
Puntík
Návštěvník