Tohle už snad Nikon nemůže myslet vážně...

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Milan Šurkala 30. 4. 2016 14:53

reign píše:No, dobře, mně šlo o HO. Jinak ten zázrak se koná při porovnání s Canonem, APS-C snímače Nikonu či Pentaxu jsou samozřejmě jinde a Šurkala je dost vyčůraný na to, aby "test" ohnul správným směrem.
Ještě jedna technická : ty jsi RX100 fotil? Já tu čest měl a i kdyby byl výstup 2x lepší tak to nezmění fakt, že na ovládání existuje minimum horších foťáků, takže taky výhra, ta radost z focení...


Kde konkrétně je co přiohnuto "správným" směrem a který je vlastně ten správný směr? Myslím, že je tam dlouhý výčet toho, v čem je lepší Sony i dlouhý výčet toho, v čem je lepší Canon. Obě řešení mají za danou cenu své výhody i nevýhody, jde především o to, co je pro koho důležité. Jde snad dobře vidět, že je tam spousta naměřených pozitiv i negativ pro oba tábory. Připomínám, že šlo o řešení za běžnou cenu 10 tisíc, což u DSLR splňoval a dodnes splňuje jen Canon. Např. u Nikonu je nejlevnější D3300 s objektivem za 11 tisíc bez stabilizace (beru běžnou cenu v normálním obchodě) a ano, tady by byly výsledky pro DSLR určitě o něco lepší než v případě 1200D. Ale cenově je to už o něco výše.

Jinak, pokud se bavíte o posunutí cenové hranice na 20 tisíc, tak jsme měli v testu D3300+18-140mm VR vs Sony RX10 (tedy obě řešení podobná optickým zoomem, jako nová vycházela na téměř 30 tisíc, dnes se to už posunulo k té dvacítce). Tam už si DSLR za stejnou cenu vede dobře.

http://www.digimanie.cz/recenze-aps-c-v ... -rx10/5739
Milan Šurkala
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lotrandor 30. 4. 2016 22:24

capo56 píše:Díky za širší osvětu. Co ale nechápu je - proč by mělo být tak zásadní točit v manuálním režimu? Proč to nenechat na automatice, ideálně nastavit před natáčeném clonu, čas nechat dle přednastavené framerate a nevyužít autoiso režim? Dle http://www.dummies.com/how-to/content/h ... n-d55.html by to na D5500 neměl být problém (flat režim má taky), nebo něco chápu špatně?
O tom hluku ostření jsem četl a o změně světelnosti v souvislosti se zoomem je to jasné. Nicméně stejně tak je jasné že točím obvykle různorodé scény kde se obraz/světelnost bude i tak hodně měnit v rámci jednoho záznamu, takže je ve finále jedno jestli měním světelnost zoomem nebo tím že se podívám objektivem více proti slunci, nebo ne?


Pokud máš D5500, D810, nebo D750 (ale tam si nejsem jistý), máš pravdu. U ostatních modelů není AutoISO ve video režimu.

K té druhé části dotazu, a ber to tak že teď se bavím hypoteticky, pokud se otočíš ke slunci, je to očekávaná změna. Pokud se mění světelnost scény v rozporu s očekáváním náhodně, působí to rušivě.

-- 30. 4. 2016 23:26 --

Milan Šurkala
https://www.mall.cz/digitalni-zrcadlovk ... erm=661830
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milan Šurkala 1. 5. 2016 17:08

Lotrandor: To je už pěkná cena, dnes se stabilizací za 10 tisíc, poměr cena/výkon zajímavější než u D3300. Zde by ty výsledky senzoru ve srovnání mohly vypadat pro DSLR pozitivněji, i když je to ještě ten slabší 24MPx senzor.
Milan Šurkala
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rejca 1. 5. 2016 20:46

Milan Šurkala píše:Lotrandor: To je už pěkná cena, dnes se stabilizací za 10 tisíc, poměr cena/výkon zajímavější než u D3300. Zde by ty výsledky senzoru ve srovnání mohly vypadat pro DSLR pozitivněji, i když je to ještě ten slabší 24MPx senzor.


Včera jsem fotil s Nikonem P340 (menší snímač než RX100) čarodějnice a dálkový pochod a musím napsat, že bych byl již velmi opatrný komukoliv doporučovat zrcadlovku se základním objektivem a tím víc bez VR.

Z ruky jsem mrskal i fotky s 1/4s - 1/8s na 24mm a díky světelnosti 1.8 to nemá chybu. A jsou ostré! Fotil jsem skoro za tmy bez stativu.

Stejně tak jako fotky z přírody. Krásné barvy, ostré detaily.

A to RX100 je ještě lepší.

Velmi bych si s ohledem i na Video nákup základní DSLR za 10k promyslel.

Doporučovat verzi bez VR bych se v žádném případě neodvážil.

foceno do jpeg...
http://bin.hogo.cz/P340.jpg
rejca
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rejca 2. 5. 2016 08:37

https://www.mall.cz/digitalni-zrcadlovk ... af-s-dx-vr

Taky není špatná nabídka, pro někoho kdo chce DSLR :-)
rejca
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 3. 5. 2016 17:20

rejca píše:Z ruky jsem mrskal i fotky s 1/4s - 1/8s na 24mm a díky světelnosti 1.8 to nemá chybu. A jsou ostré! Fotil jsem skoro za tmy bez stativu.


tak nějakou ukaž
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rejca 3. 5. 2016 19:10

OK, jeden výcvak cestou domu od řeky.

http://bin.hogo.cz/DSCN0386.jpg

Už byla skoro tma... foceno 30.4. v 20.51 z ruky.

ISO 400, netvrdím, že je ta fotka dokonalá, ale prostě čas 1/8s se udrží se stabilizátorem z ruky v pohodě (F1.8 ).

Nikon P340
rejca
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 4. 5. 2016 07:05

Aku ma svetelnost nma 28, 35 a 50mm ?
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rejca 4. 5. 2016 08:14

musel bych mrknout, ale co jsem koukal na fotky cca:

28mm F2
40mm F2.8
45mm F3
60mm F3,7

Nicméně to byl jen příměr na to, že kupovat DSLR bez VR může být v mnoha ohledem problémové...

VR umí i 2EV, občas se mi povede i ostrá fotka na 1/4s (když se hodně soustředím), na 1/8s běžně (24mm)

S DSLR bez stabilizátoru jsem míval na 28mm občas z ruky máznuté i 1/28s.
rejca
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 4. 5. 2016 09:28

Nevedel som to nikde najst, tak ma to zaujimalo .. celkom sa da. Mal som taku skusenost , ze OMD10 + 14-150 s f5.6 sa uz pouzit nedal, ani stabilizator to neodstabilizoval (ISO uz velmi neslo dat hore) a Stylus1 na f2.8 v pohode fotka. Pokial clovek s fotkou dalej nic nerobi, tak ano... slusny kompakt moze byt lepsia volba. Ale i tak .. je tam vidno , ze ISO400 uz dost zehli, ale tak cip je maly, na nie velke fotky uplne v pohode.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rejca 4. 5. 2016 10:19

Je to tak, ale pro lepší fotku by to šlo fotit ze stativu na ISO 80 a trošku přiclonit.. Horší jsou dynamické záběry :-)

Ale jsem fakt spokojen, na to moje momentální cvakání super foťák (jen bych byl raději za nativní formát 3:2).
rejca
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 4. 5. 2016 10:51

Já bych byl s tím nadšením opatrný. Za mě palec dolu.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rejca 4. 5. 2016 11:33

Lotrandor píše:Já bych byl s tím nadšením opatrný. Za mě palec dolu.


Palec dolů za to, že stabilizátor stabilizuje? Víc jsem tím říci nechtěl... ;-) Nechápu. Je jasné, že 1/1.7" nestačí ani na 1" ani na DX DSLR.
rejca
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 4. 5. 2016 13:01

Asi že i na vrabce je moudré vzít si kanón. ;-) :-D

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 4. 5. 2016 13:02

Jako ukazka stabilizace dobry. A na mensi format plne vyhovi. Co me u kompaktu obecne vadi, je zpusob renderovani svetelnych zdroju a nemoznost to zlepsit, ani pricloneni obvykle nepomuze.

Obrázek
Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků