Samyang 35/1.4 nebo Sigma 35/1.4 A

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lorenzo pipe 23. 2. 2014 17:50

Zdravím všechny vespolek, potřeboval bych kapánek poradit.
Rozhoduju se nad koupí pevné světelné 35ky (50 už je na mě moc asi), no a rozhoduju se mezi Samyangem a novou Sigmou.

Sigma:
+ průměr na filtry 67mm (polarizák a redukční kroužek na filtry mám)
- cena 22 000 (děkujeme intervencím ČNB, stával před měsícem 18 500 cca)

Samyang:
+cena (s novým polarizákem a širokouhlým redukčním kroužkem na filtry pořád vychází na 17 500)
+ podle DxOMark je od clony f2 ostřejší než Sigma (wow?)
+/- manuální ostření, ani by mi moc nevadilo (fakt to na D90 nebude ostřit když mám motor v těle? Né že by to vadilo, jen tak)
+/- průměr 77mm
- Nevím co od Samyangu čekat
- Nevím ale 8 lamel clony a ten bokeh při zaclonění... nevím nevím

A teď babo raď!!!
lorenzo pipe
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 23. 2. 2014 18:35

Podle mne celkem jednoznačně Sigma, alespoň co se ostrosti týče, 35mm od Samyangu automaticky ostřit nebude, ani když má fotoaparát motorek v těle. Rozdíl mezi 1,4 a 1,8 bych u 35mm neřešil, získaná světelnost je relativně draze zaplacená. Ostrost bych taky neřešil, pokud nefotím na D7100 nebo D800e, kde jsou rozdíly hodně vidět. Kdybych chtěl provokovat, tak bych řekl, že spousta fotografů by nepoznala rozdíl mezi fotkou z 35/1,8 a 35/1,4, takže bych zvážil i levnou 35/1,8G od Nikonu nebo novou 35/1,8G FX, ze které jsou na DX fotky od té Sigmy (skoro) k nerozeznání. Pro rozdíly v optické kvalitě doporučuji navštívit photozone, dpreview, slrgear, lenstip.com a pixel-peeper.com. Samyang bych zvažoval u jiných ohnisek, ne u 35mm, Sigma 35/1,4 Art je v současnosti asi nejlepší pětatřicítka. Záleží ale hodně na fotografovi a na těle fotoaparátu, zda využijí potenciál objektivu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 23. 2. 2014 20:01

Sigma je perfektná aj na plnú dieru s D800...pre FF určite najlepší 35mm objektív. Na APSC je ale trocha lepší AF-S 35/1,8G (FX), a v porovnaní so Sigmou je aj na FF veľmi malý rozdiel v obraze (podobne aj Canon 35/2 IS). Výhoda je menšia váha aj hmotnosť, možno AF, aj keď ten je u Sigmy tiež výborný.
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 23. 2. 2014 20:42

Sigma 35/1,4 na D7000:

Obrázek

Nikon 35/1,8 DX na D7000:

Obrázek

Mezi clonou 1,8 a 4, o kterou primárně jde, je levný plastový objektiv (to není nový FX, ale ještě ten starý DX !) za cca 1/4 ceny a s cca 1/4 hmotnosti ostřejší, než na FF excelentní Sigma. U clony 8 a 11 je jednoznačně lepší Sigma, ale předpokládám, že objektiv se světelností f/1,4 si fotograf nekupuje kvůli cloně 8-11.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lorenzo pipe 23. 2. 2014 20:56

Aaa Nikkor 35/1.8 FX, koukam prumer 58, cena s novym filtrem a adaptačním kroužkem 17 600 (nechce se mi kupovat redukce 67/58 která sice stojí pár stovek ale kdo se s tím má furt montovat), váha taky pěkná...pouvažuju nad ní...pohledám testy a tak... pokud už jsou...
lorenzo pipe
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 23. 2. 2014 21:20

Nikkor 35/1,8 FX mám v hledáčku taky, o kousek níže je vlákno i s recenzemi, co jsou (ty hlavní ještě nevyšly), hodně záleží na tom, jestli to bude na DX nebo FX a co od toho člověk chce. Středová ostrost je špičková, ostrost na DX krajích špičková a na FX velmi slušná na plnou díru, ale je tam zhruba 2/3 od středu slabší místo, něco jako na 28/18G má to tzv. obrácené sombrero.

Špičková je odolnost proti protisvětlu, o hodně lepší, než u Sigmy 35/1,4 Art !

Pokud člověk fotí na APC, ta DX-ová 35/1,8 dává kolikrát lepší výsledky, než 28/1,8 nebo 35/1,4, záleží na tom, co člověk fotí a čím.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lorenzo pipe 23. 2. 2014 21:36

Ono vlákno je hned o 4 řádky níž... 8-D no to mě podrž já mám už dost dneska :-D, díky moc...
lorenzo pipe
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 23. 2. 2014 21:54

pemar : K čemu je mi ostrost na 1,8 když bokeh je ke zblití.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 23. 2. 2014 23:08

Bokeh je věc hodně subjektivní, tady je příklad bokehu 35/1,8DX:

Obrázek

Netvrdím, že je to ten nejlepší bokeh, ale já jsem s ním spokojen. Za bokeh je vynášen do nebe Nikkor 58/1,4, který je za ty peníze hodně neostrý a některé starší Sigmy, které nejsou ostré snad ani uprostřed snímku.

Já bokeh tolik jako někteří ostatní neřeším, i když uznávám, že někdy ho člověk řešit musí, třeba když je to součást kompozice:

Obrázek

Uznávám ale, že Sigmu 35/1,4 může chtít někdo kvůli odpoutání od pozadí u portrétu, já bych na tento účel volil jiné sklo, třeba Nikkor 85/1,8 nebo 70-200/4 nebo Carl Zeiss 135/2. Každopádně jsou objektivy, které umí oboje, tj. být ostré a mít docela pěkný bokeh, u objektivu za 5 tisíc to ale neočekávám.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lorenzo pipe 24. 2. 2014 09:40

Tak co se bokehu týče, na některých fotkách jako je onen list na větvičce se to dá pak v SW ještě potáhnout...

Jinak, chtěl bych sklo, které bude ostré u středu na plnou nebo o jednu clonu přicloněnou díru, a na f5,6 nebo 8 po celé ploše.
Proč toto? Chci experimentovat s hloubkou ostrosti při detailech, chcu skusit street a industrial foto, možná i trochu zaaranžovat, no mám pár nápadů... a taky krajinu...panoramata...

Nejhorší je, že ještě zvažuju 5Omm, u kterého už ale práce v krajině na panoramata zabere spoustu času a práce, bo pano z 40-50ti fotek ve 3 řadách na 35 je rázem 140 fotek v 5ti řadách na 50mm (a hodina focení...) to už může být problém...občas

asi počkám až na photozone otestujou novou 35/1.8FX, abych viděl, jestli má oproti staré DX opodstatněné výhody...
A taky v tom protisvětle mě to velice zajímá jak se bude chovat

Kruci není to lehké se rozhodnout, peníze nerostou na stromech no.... a kdyby 35 a 50 1.8 měly stejný průměr filtru tak bych to neřešil a vzal obě...
lorenzo pipe
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 24. 2. 2014 11:30

lorenzo pipe píše:Chci experimentovat s hloubkou ostrosti při detailech...

...

Kruci není to lehké se rozhodnout, peníze nerostou na stromech no.... a kdyby 35 a 50 1.8 měly stejný průměr filtru tak bych to neřešil a vzal obě...

Při focení detailů je stejně obvykle objektiv blízko foceného objektu, že malé hloubky dosáhneš skoro s čímkoliv, klidně i seťákem.

Pokud jde o průměr filtru, tak či onak bys stejně šroubaoval filtr z jednoho objektivu na druhý a na tom s menším průměrem můžeš mít ten redukční kroužek trvale. Já si takhle koupil dva, v používání mi to fakt nevadí a přitom tím pokryju 3 různé průměry na čtyřech objektivech, které používám..
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 24. 2. 2014 12:53

35/1.8 FX, bokeh (photographylife.com)
Obrázek

-- 24. 2. 2014 12:55 --

http://photographylife.com/nikon-35mm-f ... ple-images

Za tu cenu dobrý
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod pemar 24. 2. 2014 19:13

Na Diglloyd Blog je srovnání:

Nikon D800e a 35/1,8G FX:

Obrázek

Pro srovnání D800e a Carl Zeiss 2,8 f/2 Distagon:

Obrázek

Na http://diglloyd.com/ je i srovnání 35/1,8G a Sigma/1,4 Art, ale nemám tam přístup.
pemar
Expert