Sigma 50mm f1.4 ART

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Puntík 29. 4. 2014 21:48

Trap focus v seriovém snímáni s 80ti procenty je sice málo ve srovnání s AF, ale nebetyčně mnoho ve srovnání serie s MF ostřením na problikávající červenou tečku, pro které jsou výsledky Mary 42 nedosažitelné.
A tady je nutné vidět jádro pudla. Ne v tom, jak ostří v serii AF 70-400/4, ale jaké by s ním byly v serii výsledky, pokud by byl MF a kdy nejde jen o jednu "předostřenou" fotku. ;-)

.........................
Dodám ještě, že jde o reakci na povzdech lukas_highenergy.cz 29. 4. 2014 07:20 -

.."...U toho MF je hlavně problém, že na to dnešní zrcadlovky nejsou stavěný a ostření přes hledáček je dost vražda..."...

Zdravím
Naposledy upravil Puntík dne 29. 4. 2014 22:04, celkově upraveno 2
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 29. 4. 2014 22:01

Zkousel jsem jen jednou fotit psa v pohybu se Samyangem 85/1.4 v pohybu a po dvou minutach jsem to vzdal. Neslo o zadny skakani, kdy bych si dopredl mohl predostrit na specificke misto, a povedla se mi snad jedna jedina fotka trefena na oci, bohuzel zrovna s nohama v tak nezajimave pozici, ze sla do kose.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 30. 4. 2014 07:55

Když už se ve vlákně o Sigmě Art 50/1.4 (a díky pemarovi i o Zeiss Otus) řeší, že je Pentax nejlepší (jako asi ve 2/3 dalších vláken). Dělá se vůbec Otus s Pentax bajonetem - nikde ho nevidim? :-)
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Puntík 30. 4. 2014 09:56

Zatím název značky nepadnul. Že občas tohle téma otevřu má svůj smysl. Takovéto použití záchytného ostření je nestandardní, nikoliv že přístroj spustí když pták dosedne na okraj hnízda, ale ruka otáčející obroučkou nahradí ostřící motor. A nikdy to nebylo v žádném návodu popsáno. Jako na nedokumentovanou funkci na toto využití přišli jeho majitelé sami. Trap focus ovšem zvládají i jiné značky a možná za určitých podmínek (zde je zcela zásadní a nelogické, že přístroj nesmí !!! být přepnut do módu MF, ale musí zůstat v AF) by se mohly chovat stejně. Pokusil se o to ovšem někdo místo stížností na nepoužítelné ostření přes hledáček ? ;-)

Sigma Art ani Otus nejsou jediné nově konstruované MF objektivy na trhu.

Zdravím

(PS. možná by měl Mara 42 doplnit do své recenze k výše zmíněné zásadní podmínce ještě tu, že bajonet MF objektivu musí vodivě zkratovat kontakty bajonetu.)
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BigglesO27 30. 4. 2014 10:29

Ehm, nejsem úplně bužírka, ale dají se zkratovat kontakty i nevodivě?
BigglesO27
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 30. 4. 2014 12:57

Sigma 50 Art přece není MF objektiv?!?
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod BigglesO27 30. 4. 2014 13:04

No po zkratování asi bude... :-D
BigglesO27
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 30. 4. 2014 13:53

Pentax na to musí mít nějakou mělou inteligenci, počítám :)
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Puntík 30. 4. 2014 14:35

Zkratování kontaktů bajonetu obstará obvykle kovový bajonet objektivu. Ale ne vždycky.
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BigglesO27 30. 4. 2014 15:41

Jakpak to ten bajonet učiní?
BigglesO27
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 30. 4. 2014 17:01

Obrázek
Mám pocit, že se nám tu líhne další vědeckotechnický poznatek... :hm
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 30. 4. 2014 17:36

To, jak trap focus nahradí objektiv s přesným a rychlým ostřením, to se dá na Nikonu D7100, D700, D800, d300 ... snadno vyzkoušet. Jak je to na Canonu, Pentaxu, ... to si mohou vyzkoušet majitelé těchto přístrojů. Z mého pohledu to žádná náhrada kvalitně fungujícího AF není, je ta pro mě takový gimick, z mého pohledu je to pro kočku, taková berlička, když AF nešlape jak má, taková pomůcka pro MF nebo pro hodně pomalý AF. Takový trik na speciální situace, něco jako předoostření, čekání na Godota nebo na zázrak, že to tam zrovna díky archaickému procesoru ve foťáku padne. Připomíná mi to metodu šimpanz v burzovních operacích, ale nechci se dotknout nikoho, kdo to s úspěchem používá.

Jak ostří Sigma 50/1,4 Art na Canonu, to nevím, ale když jsem četl v jedné recenzi povzdech, že na Nikonu to asi bude lepší, připomnělo mi to story se Sigmou 18-35/1,8. A ještě jeden postřeh, dnes jsem fotil pálení čarodějnic, byl už večer, zkoušel jsem, kam až mohu zajít s Nikkorem 85/1,8G, byla tam nějaká kapela, už se zešeřilo a k mému překvapení AF stíhal jak středový bod, tak i v krajích. Jestli tohle dá Sigma 50/1,4 tak před ní smeknu a koupím si jí (příští rok, až odchytají počáteční výrobní chyby).

Spekulujeme a vaříme z vody, nikdo jsme zatím neměli příležitost ten objektiv vyzkoušet a nemám ani k dispozici nějakou slušnou fotky z Nikonu v RAWu. Otus je pro Sigmu (a pro mne také) benchmark, na základě kterého se dají odvozovat vlastnosti Sigmy 50/1,4 Art na Nikonu. Všechno jsou to odhady a někde vyčtené informace.

Přesto je to zajímavé, protože to skládá mozaiku.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 30. 4. 2014 23:15

Odkud si Pemare, ze u vas zapadlo slunce uz v 17:36?
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 1. 5. 2014 06:42

Já jsem příspěvek napsal před odjezdem na akci a dopsal jsem ho po návratu, skoro o půlnoci. Tady mám jednu fotku z toho Nikkoru 85/1,8G, pořízeno na té akci v 30/4/2012, v exifu najdeš čas 22:07:

Obrázek

Oni tam byly nějaké světla na tom pódiu, jinak tam bylo hodně málo světla, díky pódiovým světlům mi to dalo automaticky ISO 2800, a AF to úplně v pohodě zvládl, okolního světla tam bylo asi tolik:

Obrázek

Schválně jsem to zkusil, abych měl benchmark pro Sigmu 50/1,4 Art. Teoreticky by to mělo být jen o AF modulu v Nikonu, ale prakticky to může být ovlivněno i firmware a software objektivu a dalšími věcmi, týkající se komunikace mezi tělem a objektivem. Ten AF-modul v D7100 se mi velmi líbí !

Zkoušel jsi Petře tu tvoji starší 50/1,4 za podobných podmínek? Jak ostřila?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 1. 5. 2014 10:28

Z me zkusenosti hraje obecne u uspesnosti AF roli pouze svetelnost a vyber ostriciho bodu. Volit v nizke hladine svetla jiny, nez krizovy bod, je cesta bud k nezaostreni, nebo k back focusu.
Petr Luňák
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka