Sigma 50mm f1.4 ART

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 5. 4. 2014 17:21

Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 5. 4. 2014 20:54

Čekám ještě na konkrétní fotky, podle recenze na SLR Gear bych řekl, že stojí za to ji koupit.

Já ale koupi o rok odložím, tak to nebude žádné drama, mám pokryté široké ohnisko 14-24, 35mm i tele (85mm a 70-200), padesátku aktuálně nemám a tahle padesátka je spolu s Carl Zeis Otus 55/1,4 horký favorit. Paradoxně mi zatím padesátka zatím moc nechybí, možná jen kvůli perspektivě, není problém udělat výřez z 35mm a na portrét se mi více líbí 85/1,8 G.

Tohle vypadá opticky jako velká paráda, jen těch 800 gramů mě prudí, kvůli tomu s sebou neberu 14-24 nebo 70-200, jsou těžké. A uvidíme co AF, snad bude fungovat dobře.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 5. 4. 2014 21:08

to Pemar: Tak Otus je ještě větší a o hodně těžší (cca 1kg) a několikrát dražší... V tomhle se mi líbí Sony/Zeiss FE 55/1.8. Krásně kompaktní a lehký (281g) sklo a dle testů, co dával Ondrej, je to opticky taky špička narozdíl od Canonu a Nikonu.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod pemar 5. 4. 2014 21:18

Já mám Nikona, takže Sony/Zeiss na něj asi nepůjde :oops:

Jinak objektiv, co má 800g a 1000g gramů, už řadím do kategorie "těžká potvora" a "netahám s sebou nikam daleko", na cesty mám mnohem raději plasťáky typu 35/1,8 nebo 85/1,8, které jsou opticky parádní a váží třetinu.

Pamatuji se, jak jsem v dětských letech nadával na hmotnost fotoparátu Zenit s objektivem Helios. Dneska jsem s Nikonem a profi objektivy skoro na dvojnásobku a moje přenosná fototechnika (brašna, blesk a pár objektivů) má běžně okolo 4 kg.

O tom, co je dražší, je to na delší diskusi. Může se totiž stát, že ještě dlouho poté, co nyní módní Sigma bude ležet na vrakovišti fototechniky, ten Carl-Zeiss bude ještě pořád dělat parádní fotky. Cenu bych vztahoval i ke kvalitě zpracování a použitým technologiím. Další otázkou je zůstatková cena, která u Carl Zeiss bude mít úplně jiný průběh, než i Sigmy (cena použité techniky bude pomaleji klesat nebo bude dokonce v budoucnosti po ukončení výroby i růst).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 6. 4. 2014 08:56

tak já bych hlavně na tom zeissu nepřekousl to MF ikdyby to stálo desetinu a vážilo třetinu.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 4. 2014 09:51

V posledních letech zvyklý většinu fotek ostřit přes AF. Přes MF jsem ale také ostřil, i dnes na některé fotky z blízka AF nepoužívám. Ten Carl Zeiss Otus je ale tak opticky povedený, že bych to snad překousl.

U té Sigmy jsem ještě zvědavý na to, jestli bude mít všechny optické vady korigované jako ten Carl Zeiss a jaký bude mít bokeh. Na grafech SLR Gear vypadá korekce vad hodně dobře.

Cena a AF jsou jasné body pro Sigmu, o tom žádná.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod qwerts 6. 4. 2014 10:25

No já teda se Sigmou 50/1,4 na f/1,4 ručně zaostřit přesně na oko nedokážu, když jo, tak je to náhoda, ale zase blbě vidím a na FF s větším kukadlem by to mohlo být lepší :D
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 4. 2014 12:10

No já jsem ještě kvůli tomu uvažoval o změně matnice.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 6. 4. 2014 14:46

Porovnanie ostrosti na clone f1,4 a f2,0 podľa http://www.slrgear.com/reviews/index.php
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 6. 4. 2014 16:32

A spekuluje se o ceně 1,700 dolarů.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod kozakm 6. 4. 2014 19:08

Za takové peníze ať si ji klidně nechají.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 4. 2014 19:30

Tohle je poslední zpráva z Nikon Rumors, ale také jí moc nevěřím, podle mne Sigma vypouští bubliny a testuje, jako cenu lidé budou ochotni akceptovat. Já bych bral cenu jako 35/1,4 Art, cena jako za Nikon 58/1,4 je přemrštěná i za Nikon, natož za Sigmu.

Kromě Sigmy 50/1,4, Nikonu 58/1,4 a Carl-Zeiss Otus 55/1,4 jsem se díval i na Nikon 50/1,4 a Nikon-Micro 60/2,8. Poslední jmenovaný mne velmi překvapil, lezou z něj krásně ostré fotky bez zkreslení už na clonu 2,8. Za ty peníze je to zajímavá alternativa. Nikon 50/1,4 se mi líbil papírově, ale reálné fotky mne nenadchly. Pořád je ale podle mne lepší, než řada jiných objektivů od konkurence, ale není podle mne na srovnatelných clonových číslech zásadně lepší, než 50/1,8G (vítěz cena/výkon).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 6. 4. 2014 20:32

Tak hlavně cena za Nikon 58/1.4 je značně přemrštěná vzhledem k celkem zoufalýmu výstupu toho skla vzhledem k tomu, co umí třeba to Sony 55/1.8...

Jinak já bych vážně ocenil, kdyby se Canon inspiroval u Sony a udělal malý, lehký a špičkový sklo, jako je Sony/Zeiss FE 55/1.8. Otázka je, jestli je to technicky možný vzhledem k zrcátku...

Každopádně na Sigmu Art 50/1.4 taky čekám, ale za 1.700 USD si jí můžou strčit do...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod pemar 6. 4. 2014 22:09

Já jsem ten Nikon 58/1,4 také na začátku úplně zatracoval, ale pak jsem pochopil, že kromě ostrosti (která je pro mne klíčový parametr) ten objektiv není vůbec špatný, například bokeh má pěkný. Za ty peníze si ho ale mohou nechat ...

Sigma Art zatím vypadá parádně, ale pak se může ještě ukázat, že jen ve studiu, že třeba proti světlu bude podobně slabší, jako třeba Sigma 35/1,4 Art ve srovnání s Nikonem 35/1,8 ED (to je ta FF verze).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod kozakm 10. 4. 2014 14:37

Cena by měla být známá zítra a prý budeme hodně příjemně překvapeni. Tak jsem zvědav :)
kozakm
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků