Sigma 50mm f1.4 ART

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Daemonius 20. 3. 2015 00:03

Co chceš seřizovat na Otusovi? :D
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 20. 3. 2015 01:13

"LV také zaostřuje na f/1,4"

To plati pouze pokud je zvolena f1.4. Nikony maji odjakziva v LV takovou clonu, jaka je pred jeho zapnutim zvolena (treba f32), tudiz i pri te clone se ostri. Pokud D7100 uz umi hybat s clonou i behem jiz zapnuteho LV, plati totez.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 20. 3. 2015 06:12

Kromě korekce AF v těle (u MF u Nikonu to jde jen pro všechny objektivy najednou, což mi velmi vadí a znamená to nemožnost nastavit korekci 2 MF objektivů, takže když je Sonnar perfektní a nastavím Otus, rozhodím Sonnar). Proto jsem chtěl u Otusu srovnat objektiv, ne tělo. Výrobce to umí (ale nechce dělat) a servis to možná vůbec neumí.

S tou clonou na LV to nemám vyzkoušené, v tom článku to psali jak jsem psal, každopádně když jsem to zkoušel po nastavení AF přes Reikan, výsledky přes LV a hledáček byly rovnocenné, jen u nekontrastního objektu (hlava sošky) byl nejlepší výsledek přes zvětšení v LV a zaostření "očima". V praxi je to pakárna, zejména bez stativu.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 20. 3. 2015 06:17

pemar, ten LV jsem myslel na větší vzdálenost oproti fázovému AF, ne kvůli focus shiftu. Stejně jako to má dock, je možný že na nějakou větší vzdálenost potřebuje jinou korekci.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 20. 3. 2015 07:33

no nedalo mi to a musel som si teraz vyskusat ten focus shift aj ja, kedze som sa s tym este nestretol.
a fakt, mam to aj ja, resp. moze aj naprd ostrit fotak, kedze nema AF microadjustm., alebo zalezi aj na AF module,hmm...kedze mam D750 v servise, diky inzinieri (lens flare + olej na snimaci), tak mam pozicanu "historicku" D60 od frajerky, nasadil som na to 50/1,8G a cvakol JPG, na f1,8 a na f7,1.

ostril som na hrad pri f1,8 (fotka je uplne mimo), vzdialenost asi 1km a vypol AF a iba zmenil clonu na f7,1. imho som uz aj zabudol, ako fotia tie CCD snimace (kontrast a farby), keby nebolo tolko sumu vzhladom na technologiu, tak by CCD boli lepsie ako dnesne vyblite CMOS, ci?

D60, 50/1,8G, f1,8
http://www.imagehosting.cz/images/dsc001xvx.jpg
Obrázek
D60, 50/1,8G, f7,1
http://www.imagehosting.cz/images/dsc002vzv.jpg
Obrázek

ps: sorry za off topic s tou D60 :-)
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Samyang 45/1,8 AF FE + Samyang 85/1,4 AF FE
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 20. 3. 2015 07:49

lennyl, tohle je moc daleko, to chce zkusit na malou vzdálenost. Na 1km je hloubka ostrosti skoro přes celou fotku i na 1.8.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 20. 3. 2015 07:56

hoax: aha, tak potom preto som sa s tym focus shiftom nestretol v praxi, kedze so sklom f1,8 sa to tak neprejavi ako s f1,4 a prakticky fotim s nim do f2.
...a teda mam skla (na D750) cez microadjust. nastavene na vzdialenosti na ktore ich pouzivam. cize nehladam ako sa nieco neda urobit, ale ako to ide :-)
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Samyang 45/1,8 AF FE + Samyang 85/1,4 AF FE
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 20. 3. 2015 11:14

Z AWH mi napsali, že "To, co jste popsal se nám jeví zvláštně až nepravděpodobně. Obecně platí, že pokud zvyšujeme hodnotu clony, zvětšuje se pole hloubky ostrosti, rovina zaostření by měla zůstávat v určitých odchylkách stejná…

Pokud máte na mysli Vaše korekce pomocí USB docku, ty můžeme samozřejmě vždy opět zadat, ale snažíme se provézt nastavení jiným zařízením Sigma, přičemž korekce jsou vynulovány. "

Zní to rozumně až na to uvedení do stavu před seřízením, pokud by se jim seřízení nepovedlo. Trochu mne překvapuje, že neznají problém s focus shiftem.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 20. 3. 2015 13:44

pemar: ten servis by som vobec neriesil (myslim personalne), ja ked som doniesol prvy krat sigmu 30/1,4 u nas do servisu spolu s telom, tak hovorim, ze mi to na f1,4 neostri dobre na dva metre ani na nekonecno. a dostal som odpoved, ze ved to je normalne, ze sa ma clonit na optimalnu clonu niekde cca 5,6 (to je samorejme pravda, ale na to som si sklo f1,4 ja osobne nekupoval ze ano :-) ). nastavili mi to a odvtedy to ostrilo na vsetky vzdialenosti a vsetky clony OK !

ak si spravne pamatam co mi kamos hovoril tu cenu, co do toho nakupu videl, tak to kalibracne zariadenie stalo 3.000euro?! fuha, takze je to asi kapanek ine stelovanie ako s USB dockom za 40euro.
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 20. 3. 2015 23:00

Váhám jestli seřizovat. Aby to nebylo po seřízení horší.

Postupně začínám přicházet Sigma 50 Art na chuť. Asi nezůstane ve skříni. Zítra večer budu vědět více.

PL: Když jsem se díval na tu fotku z non-Art, představil jsem si Art. Obávám se ale, že D700 by byl také trochu limit na to, aby se využil plný potenciál Sigmy Art.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod LGA 21. 3. 2015 06:42

lennyl_2 píše:ak si spravne pamatam co mi kamos hovoril tu cenu, co do toho nakupu videl, tak to kalibracne zariadenie stalo 3.000euro?! fuha, takze je to asi kapanek ine stelovanie ako s USB dockom za 40euro.

Tím spíše by mělo být seřízení v servisu snadnější a přesnější.
Na druhou stranu to není nic extrémně drahého, co by si značkový servis nemohl dovolit!
Jen tedy nevím zda je to pouze pro objektivy Sigma nebo i ostatní značky objektivů a foťáků.

pozn: v práci dělám s měř. přístroji, kde je cena za pouhou kalibraci desítky tisíc, s platností na jeden rok
LGA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 21. 3. 2015 14:28

Tak to vypadá, že jsem ten objektiv seřídil tak, že sice má mírně posunutý střed HO na různé clony, ale že ten posun je v praxi možné ignorovat. Dnes jsem udělal asi 50 různých fotografií a došel k tomu, že ten problém na nich není prakticky vidět. Takže se na seřizování asi vykašlu, nebudu ztrácet čas a riskovat.

Horší se projevuje to, že občas mi to zaostří úplně jinam (respektive nezaostří). Je tak 1x za 20 fotografií nebo ještě méně často, ale musím s tím počítat, důležité fotografie zopakovat.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dr.No64 21. 3. 2015 22:43

O kolik je ta Sigma lepsi, nez Nikkor 50mm 1.8g , prave jsem zakoupil a poslal pryc 1.8D,
rozdil je viditelny mezi tema 2 Nikonama
Dr.No64
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 21. 3. 2015 22:55

Co se týče ostrosti, na f/5,6-f8 je rozdíl vidět, ale není to zásadní rozdíl, na f/1,8 a f2,8 je ten rozdíl hodně vidět, dával jsem sem už i odkaz na článek, kde fotili místnost s mikrofonem a na tom mikrofonu buď byla struktura vidět, nebo nebyla. Bokeh 50/1,8G je asi nejhorší, ze všech padesátek, co jsem měl v ruce, ale to je individuální, někomu to nemusí vadit. Nikon 50/1,8 je levný, lehký a má spolehlivé zaostřování. Žádný Nikon 50mm se Sigmě zatím nevyrovná (bohužel).
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dr.No64 21. 3. 2015 23:12

pro me je bokeh lepsi vyrazne (u G) a dobry, nez tomu bylo u starsi verze, jinak takove ty manualni Nikkory, napr E series, to jsi zkousel srovnavat? ono se to dnes uz nevyplati, mozna jen pro zabavu . .
Dr.No64
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka